Obsah článku
Je zde však bod, kdy make-up není tak zábavný, jak by měl být. A právě tehdy si začínáme všímat, že některé produkty na naší pokožce nesedí a způsobují různé negativní reakce, jako jsou pupínky, zarudnutí, podráždění a dokonce i některé alergické reakce.
Čím jsou tyto problémy pleti způsobeny? Je to make-up samotný, který způsobuje, že naše pokožka trpí, nebo existuje několik konkrétních složek make-upu, které obecně způsobují nežádoucí reakce na naší pleti?
Odpověď může být obojí. Existují lidé, kteří jsou na make-up citlivější než ostatní a jejichž póry se mohou snadno ucpat. Mezi komunitou péče o pleť však panuje shoda v tom, že existují některé přísady, které pravděpodobně najdete ve většině kosmetických produktů, které způsobují, že naše pleť nějakým způsobem praská nebo je podrážděná. Pokud chcete zjistit, jakým produktům na líčení se vyhnout a jak na to, stačí pokračovat ve čtení.
Parabeny
Pravděpodobně jste někdy četli označení „bez parabenů“, když jste nakupovali make-up, péči o pleť nebo vlasové produkty. Co to ale ty parabeny jsou a proč jsou pro naši pokožku tak špatné?
Parabeny jsou typem konzervačních látek, které lze nalézt v mnoha běžných produktech, jako jsou make-upy, parfémy, šampony, opalovací přípravky ve spreji a zvlhčovače. Jejich hlavní funkcí je prodloužit životnost těchto produktů. Činí tak tím, že zabraňují pronikání plísní a bakterií do obalu.
Nejběžnějšími parabeny jsou butylparaben, methylparaben a propylparaben.
Existují některé studie, které spojují tyto běžné parabeny s rakovinou prsu a kůže, stejně jako s některými problémy s plodností. Je však třeba provést více studií, aby bylo možné určit, jak škodlivé jsou parabeny.
Je možné se parabenům úplně vyhnout? Odpověď zní ne, bohužel. Můžete si však dávat pozor na to, které produkty je obsahují, a to tak, že si přečtete seznam ingrediencí svých oblíbených produktů a pokusíte se hledat nápis „bez parabenů“.
Retinylpalmitát, retinylacetát a retinol
Retinol nebo Retin A je velmi známý pro svou schopnost bojovat proti akné a pro své výhody proti stárnutí. Nicméně, pokud jde o make-up, může mít opačný účinek a způsobit problémy, pokud jej vystavíte slunečnímu záření. Výše uvedené složky se nejčastěji vyskytují v produktech na rty a hydratačních krémech, takže je velmi snadné vystavit se slunečnímu záření.
Jak se tomu můžete vyhnout? Není pro mě příliš praktické říkat vám, abyste tyto produkty používali pouze v noci, protože před spaním si nikdo nenanáší rtěnku. Ale co můžete udělat, je pečlivě prozkoumat produkty na rty, které často používáte, a možná přejít na používání minerálních produktů na rty, protože ty jen zřídka obsahují podobné chemikálie.
Vůně
Pokud jde o vůně, zdravý rozum nám říká, abychom si vůni drželi mimo obličej. Tato konkrétní složka může sice našim produktům dodávat uklidňující vůni, ale může mít také negativní vliv na naši pokožku a celkovou pohodu. Vůně mohou na pokožce extrémně dráždit a abrazivně působit, zejména pro ty, kteří mají citlivou pokožku. Lze je nalézt v různých kosmetických produktech, stejně jako v běžných produktech péče o pleť, jako jsou pleťové vody a hydratační krémy a dokonce i některé šampony.
Z hlediska zdravotních rizik může vůně narušit naši hormonální rovnováhu, což může vést i k hormonálnímu akné. Kromě toho je to velmi častá alergie, ale je docela těžké ji určit, protože vůni lze nalézt téměř v čemkoli.
Rozhodněte se pro nákup produktů péče o pleť a make-upu, které mají na sobě štítek „bez vůně“ nebo „bez parfemace“, kdykoli je to možné, abyste se vyhnuli těmto nepříznivým vedlejším účinkům.
Polyethylen (PEG)
Přemýšleli jste někdy, z čeho jsou ty malé plastové kuličky ve vašem peelingu vyrobeny? No, máme odpověď. Jednou ze složek, které obsahují, je polyethylen a rozhodně není zařazen na seznam bezpečných složek. Ve skutečnosti se má za to, že jde o karcinogen skupiny 3, ale je třeba na něm provést další výzkum, aby se dospělo ke konečnému závěru. Kromě toho, že je přítomen ve většině exfoliátorů, je také běžnou složkou v kosmetických produktech. Pozor na něj!
Je prokázáno, že PEG mohou způsobit velké podráždění pokožky a každý člověk s citlivou pokožkou by se od nich měl držet dál.
Sodium Lauryl Sulfate a Sodium Laureth Sulfate (SLS/SLES)
Tyto složky lze nalézt v různých produktech pro péči o pleť a make-up, stejně jako v některých produktech pro péči o vlasy a zubní pasty. Bylo známo, že způsobují negativní reakce na kůži, podráždění a alergie, mezi které patří.
Stejně jako PEG jsou také považovány za karcinogenní a odborníci se jejich používání vyhýbají, kdykoli je to možné.
Triclosan
Triclosan je jednou z mála složek na tomto seznamu, které je zakázáno používat. Zakázán je však pouze v mýdlových výrobcích a stále se smí používat v kosmetice, což je docela nesmyslné, když se nad tím zamyslíte. Mýdlo lze smýt a jde na vaše ruce, ale vaše make-up produkty zůstávají na vaší pokožce po většinu dne, díky čemuž je obličej spíše křehkým místem pro umístění škodlivých přísad.
Na triclosanu je děsivé, že je to endokrinní disruptor, což znamená, že může vést k velmi vážným zdravotním problémům, jako jsou střevní problémy a nádory. Ve studiích na myších bylo prokázáno, že podporuje růst nádorů.
Siloxany (silikony)
I když tato složka zní jako lék, ve skutečnosti je to synteticky vyrobená sloučenina, která se nachází v různých produktech péče o pleť, vlasy a v make-upech. A přestože nejsou považovány za tak toxické jako jiné složky na seznamu, byly spojeny s narušením endokrinního systému, takže je nejlepší se jim co nejvíce vyhýbat.
Bohužel, protože jsou obsaženy v tolika produktech, není to snadný úkol. Nejjednodušší způsob je vyzkoušet a používat co nejvíce přírodních produktů. Přírodní alternativy k vašim oblíbeným produktům nemusí být nejjednodušší najít, ale pokud chcete pro svou pleť to nejlepší, rozhodně to stojí za to.
Formaldehyd
Formaldehyd se nachází v běžném make-upu a produktech péče o pleť. Stejně jako triclosan je známý tím, že je karcinogenní, ale pokud vám to nestačí k tomu, abyste se od něj drželi dál, možná budete chtít vědět, že je také spojen se zdravotními problémy, jako je astma a neurotoxicita. To prostě nechcete.
Pokud se chcete těmto děsivým zdravotním rizikům vyhnout (což chcete!), je moudré zkontrolovat si seznam ingrediencí a zjistit, zda tam není formaldehyd. Pokud ano, zkuste vyměnit alespoň některé ze svých produktů.
Olovo
Všichni jsme slyšeli, že olovo je pro nás špatné, v té či oné podobě. Ale skutečnost, že má negativní účinky na naše tělo, nebrání kosmetickým společnostem v kontaminaci mnoha kosmetických produktů, jako je podkladová báze a rtěnka.
Olovo nekončí v kosmetice přímým vložením do receptury, ale jsou jím kontaminovány samotné produkty, většinou prostřednictvím jiných složek, jako jsou barviva.
Jeho vedlejší účinky jsou více než děsivé. Olovo bylo spojováno s problémy s plodností a bylo prokázáno, že vede k potratům. A dává smysl, že naše těla na to reagují tak silně, protože jsme vystaveni olovu v astronomických množstvích. Když se nad tím zamyslíte, když si naneseme základ na tělo, je na obličeji celý den a pokožka ho nejen vstřebá, ale také ho hodiny po hodinách dýcháme.
Sponzorováno
Pokud jde o rtěnku, je nevyhnutelné, abychom při jídle požili nějaké množství rtěnky, za předpokladu, že ji máme na sobě. Dlouhodobé vystavení rtěnkám, které obsahují olovo, je pro nás nebezpečné, protože je tak snadné, že se olovo dostane do našeho těla.
Poté, co se dozvíte všechny tyto informace, je bezpečné předpokládat, že se budete chtít vyhýbat make-upu, který by mohl být kontaminován olovem. A to je pochopitelné. Ale jak se vyhnout olovu, když je tak snadné, aby se jím mnoho produktů kontaminovalo? Nejjednodušší způsob, jak se těmto produktům vyhnout, je nákup make-upu od menších společností a značek. Kromě toho můžete také zkusit použít minerální a přírodní make-up, který je vyroben z více přírodních složek, jako jsou ovocné pigmenty.
Olovo se může dostat do vašeho života i jinými způsoby, jako je voda, kterou nemáte vždy pod kontrolou. Dobrou zprávou je, že můžete mít vždy pod kontrolou, co si na pleť nanesete.
Saze (syntetické)
Přemýšleli jste někdy, proč jsou oční linky tak neuvěřitelně silné? No, je to složka známá jako saze. Průmyslové saze jsou nejvíce rozšířeny jako černé barvivo. Nachází se v tiskařských barvách, tuších, lacích, kosmetice, tetovacích barvách a plastech.
Nachází se ve většině běžných očních linek a tajně se také tají pod následujícími názvy:
- Pigmentová černá 6
- Pigmentová černá 7
- acetylenová čerň
- acetylene black
- froflow
- atlantic
- black pearls
- arrow
- arovel
- arogen
Mnoho studií ukazuje, že je spojena s některými formami rakoviny a orgánovou toxicitou.
Těžké kovy
Kromě olova existují další těžké kovy, které mohou způsobit potíže. I když jsou některé z nich nezbytné pro normální fungování těla, nahromaděné mohou způsobit v těle zmatek. Arsen, rtuť, hliník, zinek, železo a chrom jsou některé z nejčastěji se vyskytujících těžkých kovů v produktech, jako jsou oční linky, rtěnky a laky na nehty.
Mnoho zdravotních problémů bylo spojeno s dlouhodobým používáním nebo vystavením těžkým kovům, ať už jsou do produktu přidány přímo a záměrně, nebo jsou jím pouze kontaminovány. Problémy s imunitním, nervovým a reprodukčním systémem mohou nastat, pokud podstupujete toxicitu těžkých kovů.
Pokud jde o seznam složek, tyto těžké kovy mohou být označeny mnoha názvy, jako je octan olovnatý, hydrogenovaný bavlníkový olej, chrom a thimerosal. Těžké kovy však často nejsou deklarovány ani na obalu, takže je téměř nemožné se jim vyhnout. Nejlepší, co můžete udělat, je vyhnout se barevnému make-upu nebo jej používat sporadicky. Pokud jste teenager, zkuste si vybrat rtěnku, která obsahuje přírodní barviva nebo je součástí přírodní řady nebo značky make-upu. Úplné vyhýbání se těžkým kovům je těžký úkol, ale některé jeho aspekty můžete zvládnout.
Slída
Věděli jste, že váš práškový základ sdílí přísadu s cementem, asfaltem a elektrickými kabely? Ano, existuje minerální prach, který se používá v práškových základech nazývaných slída, která se nejčastěji používá jako barevná přísada. S expozicí slídě je spojeno mnoho rizik, a z tohoto důvodu mají pracovníci v továrnách často toxicitu slídy v důsledku dlouhodobého vystavení slídě.
Slída je důležitá pro výrobu moderní zářivé a lesklé kosmetiky – očních stínů, rtěnek nebo laků na nehty.
Ti, kteří pravidelně nanášejí slídu na kůži nějakým kosmetickým přípravkem, riskují podráždění a pokračující expozice může vést k respiračním problémům a dokonce dušnosti a svalové slabosti. Co se však týče kosmetických produktů, procento slídy je malé, takže to nemůže mít žádné fatální následky.
Oktinoxat (oktylmethoxycinnamát)
Tato konkrétní složka je technicky UV filtr, který lze nalézt v opalovacích krémech, šamponech, ale také v mnoha rtěnkách. Jeho nebezpečí spočívá většinou v tom, že se snadno vstřebává do pokožky a může vést k hormonálním poruchám.
I když je schválen pro použití v kosmetice, některé studie tvrdí, že může vést k reprodukční toxicitě a toxicitě orgánového systému a reprodukčním problémům. Ale nebojte se, pravděpodobnost, že se to stane, je minimální. Existuje určité množství oktinoxatu, které lze použít, a většina společností je nepřekračuje.
Propylenglykol
Propylenglykol patří do skupiny alkoholů. Nachází se v make-upu a také v některých produktech péče o pleť. Je známý tím, že na některých typech pleti způsobuje podráždění a zarudnutí. Pokud máte citlivou pokožku, může být dobré se tomuto konkrétnímu alkoholu vyhnout, protože existují zdokumentované případy, kdy u některých lidí způsobuje nežádoucí reakce.
Pokud máte onemocnění pokožky, není také dobrý nápad přidávat tuto složku do vaší péče o pleť. Ve skutečnosti bylo dlouhodobé užívání propylenglykolu spojováno se způsobením dermatitidy a kopřivky – nic moc!
Dibutylftaláty
Tato syntetická chemikálie se běžně vyskytuje v barevné kosmetice, jako jsou oční stíny, rtěnky, pleťové vody a tvářenky. Ale tím to nekončí! Přípravky na vlasy a pleť také obsahují dibutylftaláty.
Pokud jde o bezpečnost, rozhodně nepatří mezi nejbezpečnější přísady. Evropská unie ji ve skutečnosti prohlásila za problematickou složku kosmetických výrobků. A je k tomu dobrý důvod. Může způsobit hormonální poruchy a problémy s plodností. Kromě toho může také zvýšit riziko genetických mutací.
Minerální oleje
Minerální oleje se používají přesně z toho důvodu, proč předpokládáte, že tam jsou – aby pokožce dodaly vlhkost. Netřeba dodávat, že to není nejlepší způsob, jak dosáhnout správné hydratace. Díky své konzistenci a lubrikačnímu účinku je běžnou složkou v odličovacích produktech a produktech na rty.
Nejen, že mohou vést k ucpání pórů, ale může také způsobit předčasné známky stárnutí a dokonce poškození jater.
Pokud se tomu všemu chcete vyhnout, jednoduše si přečtěte štítek na rtěnkách, leskech na rty a pleťových vodách, ale nezapomeňte také zkontrolovat svůj odličovač!
Jak si vybrat kosmetiku s lepšími přísadami?
Kromě pečlivého čtení všech etiket na kosmetických produktech, které kupujete, je dalším užitečným tipem kontrola značek make-upu, které běžně používáte na internetu. Pokud mají webové stránky, zkontrolujte, zda na nich nejsou žádná tvrzení a štítky. Provádění takového malého výzkumu vám v budoucnu ušetří spoustu starostí!
To neznamená, že byste už nikdy neměli používat žádné chemikálie. Chemikálie jsou všude kolem nás a bez nich bychom nežili. Je tedy důležité je ve velké míře nedémonizovat a nezobecňovat. Měli bychom se mít na pozoru před tím, jak každý z nich interaguje s naší kůží, a udělat vše pro to, abychom se vyhnuli těm chemikáliím, u kterých bylo vědecky prokázáno, že poškozují a dráždí naši pokožku.
Pár slov na závěr
Tady ho tedy máte – konečný seznam složek make-upu, kterým je třeba se vyhnout, z nichž mnohé se nacházejí v konvenčních produktech pro péči o pleť a make-up. Vzhledem k tomu, že některé z nich (pokud ne většinu) již pravděpodobně používáte, nepropadejte panice a vyhoďte / vyměňte všechny své produkty. Při budoucím nákupu nového make-upu se snažte co nejlépe přejít na přirozenější značku a čtěte etikety produktů, které si plánujete koupit.
Sponzorováno
Jakým látkám v make-upu se vyhýbáte vy? Budu ráda za vaše komentáře.
A dále si o make-upu přečtěte
Studie a zdroje článku
- Zdroj obrázku ve článku: VadimVasenin / depositphotos.com
- Hazardous Ingredients in Cosmetics and Personal Care Products and Health Concern: A Review Autor: Siti Zulaikha
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Kosmetika a vizáž, Líčení, Zdraví nebezpečné látky
Přečtěte si také naše další články