Obsah článku
O jemné vlasy je třeba vhodně pečovat
Síla i hustota vlasů jsou dány geneticky. Na sílu vlasu však působí ještě celá řada faktorů, například věk, strava, výživa vlasů, léky, ale také mechanické namáhání a zeslabování vlasů. Takže pokud máte jemné vlasy, nezbývá vám nic jiného, než se starat, abyste je nesprávnou výživou nebo nevhodnou péčí ještě neoslabili.
Omezte stres, dbejte na dobrou stravu
Pro kvalitu a pevnost vlasů můžete udělat hodně omezením stresu, dostatečným spánkem, pitným režimem a především vhodnou stravou s dostatkem přírodních, bioaktivních vitamínů, minerálů a nenasycených mastných kyselin. Pro stav a vzhled vlasů je rozhodující celkový stav a zdraví organismu a především pokožky, dostatečný přísun krve a živin k vlasovým folikulem a dostatek stavebních látek na tvorbu keratinu – základní stavební látky vlasu. Protože však moderní strava ve většině případů negarantuje dostatečný přísun potřebných látek, lze u jemných vlasů doporučit i dlouhodobé užívání nějakého potravinového doplňku pro zdravou pokožku, vlasy či nehty.
Základní pravidla pro hustší vlasy
Podívejte se na základní pravidla, které mohou vést k hustším a silnějším vlasům
1. Vybírejte kadeřníka bedlivě
Dejte se ostříhat kadeřníkovi, který má zkušenosti s jemnými vlasy. Vyhněte se vrstvenému vzhledu. Střih při kterém jsou všechny vlasy stejné délky je dobrá volba. Ačkoli správný účes nezahustí vlasy opravdu, dodá jim upravený a souměrnější vzhled.
Každých šest týdnů se dejte podstřihnout. Pravidelný režim odborného ostříhání vlasů může zabránit třepení a případnému lámání, které způsobuje, že řídké vlasy se zdají ještě řidší.
Jemné vlasy potřebují být často střižené, ale v dokonalém a správném střihu. Vhodná je střední délka vlasů – vlasy jde snadno vyfénovat, nebo je nadýchat volnější trvalou. Dlouhé vlasy nejsou vhodné, protože zvýrazňují jemnost vlasů, krátké se zase nedají načechrat.
2. Strava je důležitá!
Jezte zdravé potraviny, které podporují růst vlasů. Jezte velké množství lososa, který je bohatý na omega-3 mastné kyseliny, které jsou důležité pro zdravou pokožku hlavy a růst vlasů. Jezte velké porce špenátu a tmavě zelené zeleniny, které přispějí vitamíny A a C. Podle odborníků jsou tyto vitamíny potřebné k produkci kožního mazu, přírodního oleje, který dodává vašim vlasům lesk. Vejce – plné biotinu a vitamínu B-12, a fazole, která poskytuje bílkoviny, železo, biotin a zinek – by měly také být ve vašem jídelníčku, stejně jako para ořechy, které obsahují selen, důležitý minerál pro zdraví pokožky hlavy.
3. Maska na vlasy s Aloe
Smíchejte 2 lžíce aloe vera gelu, 2 lžíce olivového oleje, 1 lžičku medu, a 30ml teplé vody v malé šálku nebo misce. Dobře promíchejte. Aloe vera gel je bohatý na mnoho živin, které jsou prospěšné pro vaše vlasy. Aloe vera obsahuje zinek, antioxidační vitaminy A, E a C, aminokyseliny, a esenciální mastné kyseliny.
Naneste směs na suché vlasy tak, že si ji nalijete z poháru do dlaně a pak ji vmasírujete do vlasů. Pro jistotu to dělejte nad dřezem nebo umyvadlem. Pokryjte vlasy směsí od kořínků po konečky tažením pramínků směrem dolů abyste pokryli i špičky vlasů.
Směs si nechte na hlavě 30 minut, pak umyjte kvalitním šamponem. Vlasy ošetřete jako obvykle kondicionérem na jemné, ochablé vlasy. Pro dosažení nejlepších výsledků ošetření opakujte každé tři dny.
4. Fénování jemných vlasů
Pro maximální zvednutí si vyfoukejte vlasy v předklonu, tak, aby vaše hlava visela směrem dolů a sušte vlasy zespodu. Držte fén jednou rukou a roztaženými prsty druhé ruky si zvedejte vlasy od pokožky hlavy směrem ven. Touto technikou se vyhnete použití kartáče na vlhké vlasy, což může jemné vlasy namáhat. Vzhledem k tomu, že jemné vlasy mají tendenci být křehké a snadno poškozeny teplem a nástroji pro úpravu vlasů, měli byste použít nízkou teplotu vzduchu fénu. Nejlepší je nepoužívat tuto techniku každý den, protože stylingové nástroje mohou jemné vlasy poškodit.
Pokud jsou vaše vlasy napůl usušené, přidejte malé množství tužidla ke kořínkům a na vnitřní část vlasů abyste jim pomohli zvednout se směrem od hlavy ven. Nepoužívejte více tužidla než je velikost mince. Příliš časté používání stylingových přípravků může zatížit vlasy, takže se zdají plošší a slabší.
Když jsou vlasy zcela suché zvedněte hlavu a načechrejte vlasy na místo, opět pomocí prstů u kořínků a zespodu směrem ven. Měli byste vidět výrazný nárůst objemu.
Sponzorováno
Naše rada: Vyhněte se používání laků na vlasy s obsahem alkoholu – mohou je velmi vysušovat.
5. Masáž pokožky hlavy
Pro stimulaci krevního oběhu a růstu vlasů pokožku hlavy často masírujte konečky prstů. Jemné vlasy sice už nezhoustnou, ale budou růst zdravější a silnější. Masáž můžete dělat během mytí vlasů.
6. Maska na jemné vlasy s mlékem
Klasické domácí masky na vlasy a zábaly jsou na extrémně jemné vlasy nevhodné. Mnohem více vám prospějí přírodní tinktury a odvary. A pokud už mermomocí chcete nějaký protein, použijte mléko. Jak na to?
- Mléko smíchejte s odvarem z ořechových listů, ze kopřivy nebo z jiné bylinky, která dělá vaší vlasové pokožce a vlasům dobře. Někdo má rád heřmánek, jinému prospěje troška citronové vody.
- Nebo zkuste všechny drobné ovocné plody ze zahrádky. Kyselé ovoce stáhne povrch vlasu, takže bude méně zranitelný. Stane se silnějším a lesklejší. Skvělé jsou borůvky, maliny, jahody …
- Kořínky a vlasovou pokožku posílí i bylinková tinktura. Do skleněné sterilní lahvičky nalijte alkohol a vložte kopřivy nebo jinou bylinku. Dobře uzavřete a nechte na tmavém chladném místě macerovat podle typu tinktury jeden až tři týdny. Hotový přípravek si po kapkách vmasírujte do pokožky a už nevymývejte.
Nejčastější otázky ohledně jemných vlasů
Mohou i původně silné vlasy zeslábnout?
Ano. A může se tak stát z několika příčin. Kvalita vlasů se mění například s věkem (děti a starší lidé mají častěji jemné vlasy). Další příčinou může být nedostatek některých vitamínů, minerálů a nenasycených mastných kyselin. Jejich nedostatek způsobuje snížení tvorby keratinu a zeslabení vlasů. Rovněž dlouhé, velmi namáhané vlasy mohou být mechanicky oslabeny. Na kvalitu vlasů mohou působit i některé léky nebo léčebné terapie. A v neposlední řadě se na vlasech podepíše špatná péče (nesprávně mytí, nedostatečné ošetřování vlasů po umytí, časté aplikování trvalé, barvení, tepelné a mechanické namáhání vlasů při úpravě a další).
Proč jemné vlasy nedrží tvar ani objem účesu?
Způsobuje to právě síla vlasu. Jemný vlas je tenčí a tedy celkový objem vlasů a účesu je menší, než u normálních nebo silných vlasů. Proto jemné vlasy potřebují jinou péči, střih i styling než vlasy normální.
TIP: Jak vhodně upravovat jemné vlasy?
Jak správně mýt jemné vlasy?
Jemné vlasy myjte tak často, jak je třeba. Na mytí si vybírejte vždy šampony na jemné vlasy nebo speciální šampony pro objem. Použijte raději vlažnou než horkou či teplou vodu a vlasy po umytí šetrně zabalte do ručníku, netřete je ani nekartáčujte za mokra. Po umytí vždy vlasy ošetřete balzámem nebo kúrou speciálními na jemné vlasy nebo pro objem účesu. Na jemné vlasy lze doporučit přípravky s keratinem, s proteiny nebo s Oligoelementy na posílení struktury vlasu. Můžete zvolit oplachové i neoplachové balzámy, masky a kúry na vlasy. Pečlivě však dodržujte způsob a čas, takový špatně spláchnutý kondicionér může zrušit všechny snahy o objem účesu. Na jemné vlasy se příliš nedoporučují šampony typu 2 v 1, protože použité kondicionační látky jsou většinou pro jemné vlasy příliš zatěžující a vlasy pak působí ještě zplihleji.
Mohou se jemné vlasy barvit?
Ano, mohou. Barevné pigmenty uložené ve struktuře vlasů dokonce vlas jemně posílí. A pak je tu ještě optický efekt, kdy zejména použitím více odstínů, melíru a hustě probarvených pramínků účes nabude na objemu, získá na hloubce a zdůrazní se jeho textura. Vždy však záleží na kvalitě barvy i na správném barvení. U velmi jemných a řídkých vlasů se nedoporučuje používat tmavší odstíny barvy, které příliš zdůrazní prosvítající pokožku hlavy.
Jaký zvolit styling pro jemné vlasy?
U jemných vlasů je třeba se vyvarovat zejména stylingu s extrémně silnou fixací nebo velkých dávek tužidla, gelu či laku. V takovém případě se totiž jemné vlasy silně zatíží vrstvou stylingu, jsou matné, splasknou a nedrží tvar. Pro jemné vlasy se hodí styling se slabším tužicím efektem nebo nejlépe speciální styling pro objem účesu. Moderní stylingové přípravky pro objem účesu obsahují komplexy polymerů (pryskyřic) a dalších účinných látek, které jemným mikrofilmem potáhnou, zesílí a oddělí každý vlas, neslepí vlasy a ponechají jim přirozený pohyb. Pro jemné vlasy je ideální kombinace objemového tužidla a laku na vlasy, případně neoplachové kúry na posílení vlasů.
Při tvarování účesu se nejvíce uplatní na nižší teplotu nastavený fén a kartáč nebo fén s difuzérem, vhodné jsou i různé typy natáček. Pomády, vosky, tvarovací krémy či pasty bývají pro jemné vlasy většinou nevhodné, zatěžují je příliš a často zvýrazní spíše nedostatky než přednosti účesu. Podobné omezení platí i pro použití žehličky, kulmy či krepovacích kleští na vlasy – u jemných vlasů skutečně jen příležitostně.
TIP: Jaké jsou nejčastější důvody padání vlasů?
VIDEO: Účesy pro jemné vlasy 2016
VIDEO: Jemné vlasy, úprava a péče
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé a krásné vlasy
Přečtěte si také naše další články
Ve finále vlastně stači jen ta spravna pece a spravny sampon