Obsah článku
V padesátých letech používali Američané tzv. roll-on deodorant (s aplikátorem obdobným jako u kuličkového pera) a ruční utírání lidského potu se rychle stalo minulostí. Aerosolové deodoranty následovaly asi o 10 let později a tuhé deodoranty se objevily někdy v 70. letech 20. století, kdy se deodoranty mísily s vosky, tuky a změkčovadly, aby vytvořily pevnou „tyčinku“ zabalenou do plastové nádoby.
Bohužel chemické hnací látky, které se běžně používají v aerosolových deodorantech ve spreji – chlorfluoruhlovodíky (CFC – plně halogenované chlorfluoruhlovodíky, jinak také tvrdé freony) – uvolňovaly do atmosféry chlor, který ničil ozon, který nám ale pomáhá s ochranou před ultrafialovým zářením. Někdy v roce 1994 bylo použití CFC v aerosolových sprejích zakázáno (předpoklady jsou takové, že i tak se atmosféra nezotaví z našeho používání freonů před rokem 2050). Výrobci nyní používají bezpečnější alternativní pohony pro sprejové deodoranty.
Takže co je lepší – kuličkové, tuhé nebo sprejové deodoranty?
To záleží hlavně na osobních preferencích. Deodoranty ve spreji mají sklon schnout rychleji pod paží než jiné deodoranty. Po stříknutí deodorantu do podpaží jen několik sekund můžete obvykle jen několikrát zahýbat rukou a vše je ok. Po použití tuhého deodorantu, nebo deodorantu s kuličkou však raději buďte opatrní, abyste zabránili kontaktu podpaží s košilí, nebo při nasazování černého trička, jinak na něm budete mít nevzhledné značky.
Na druhé straně nikdo nechce stát vedle někoho, kdo stříká deodorant po celé koupelně. Ani lidé používající deodorační prostředek ve spreji nejsou příliš nadšení, když se zhluboka nadechnou aerosolového spreje. Takže je to vše spíše o osobních preferencích. O všem pocitu, co preferujete, co je vám příjemné a podobně.
Co tedy zvažovat při výběru deodorantu ve spreji
Deodoranty ve spreji tedy měly (mají) špatnou pověst, protože obsahovaly chlorfluoruhlovodíky (CFC), které přispívaly k ničení ozonové vrstvy. Od té doby se ale tyto aerosolové přípravky změnily. Místo toho se třeba používá oxid dusný, ten dělá deodoranty ve spreji bezpečnější pro vás, i pro životní prostředí.
Výhody deodorantu ve spreji:
- Rychle schne: nemusíte čekat dlouho, než deodorant zaschne, než si obléknete tričko, košili nebo šaty.
- Snadno se nanáší a aplikuje: vše, co potřebujete, je jen rychlý nástřik.
- Vytváří méně zbytků: nedělá bílé fleky na oblečení.
- Lze použít i jinde na těle, jako jsou třeba zpocené nohy.
Nevýhody deodorantu ve spreji:
- Při cestování můžete mít problém, některé letecké společnosti do příručního zavazadla nepřipustí větší balení než 100 ml (ale můžete si koupit i menší sprejový deodorant)
- Není příliš diskrétní: výpary mohou vytvářet oblak. Nezapomeňte používat deodoranty ve spreji na dobře větraném místě.
- Může být drsný na kůži (zejména po holení): vyberte si sprej připravený pro citlivou pokožku, pokud vám klasické deodoranty způsobují pálení a jiné problémy.
Co tedy zvažovat při výběru tuhého deodorantu
Tuhé deodoranty jsou oblíbené díky své přenositelnosti a diskrétní aplikaci. Tuhé deodoranty jsou dostupné jako pevné látky nebo gely. Gel se „protlačí“ skrz otvory v aplikátoru a navlhčíte si jimi podpaží, což způsobí delší dobu schnutí.
Sponzorováno
Výhody tuhého deodorantu:
- Vhodné k cestování: v příručních zavazadlech leteckých společností jsou tyto deodoranty povoleny.
- Fajn aplikace: snadno a rychle aplikujte tolik, kolik potřebujete.
- Diskrétní: snadno aplikovatelný, pokud jsou v okolí další lidé.
Nevýhody tuhého deodorantu:
- Na oděvech mohou zůstat zbytky deodorantu
- Může dráždit pokožku
- Může silně blokovat póry, pokud je aplikován v silné vrstvě, což způsobuje zánět kůže či jiné problémy pokožky
Náš tip? Hledejte čiré nebo „neviditelné“ tuhé deodoranty, které zabrání ulpívání zbytků deodorantu na oděvu. A pokud chcete přírodní deodorant, je k dispozici mnoho těchto deodorantů bez chemických přípravků.
Co je tedy lepší?
Pokud jde o šetrnou péči o pleť, jsou to všichni vítězi. Ani jeden typ deodorantu není vítězem. Vyberte si to, co vám sedí.
S jakými látkami a ingrediencemi bychom měli být opatrní při nákupu deodorantu?
Hliník
Hliník je primární složkou antiperspiračních deodorantů. Tento kov se používá k „blokování“ potních žláz a snížení pocení člověka v průměru o 20%. Problém s hliníkem spočívá v tom, že podle studií je vysoká hladina tohoto těžkého kovu spojena s chorobami, jako je Alzheimerova choroba a rakovina prsu, takže hliník může potenciálně představovat vážné zdravotní riziko.
Propylenglykol
Propylenglykol je látka na bázi ropy, která se používá k vytvoření měkké a elegantní konzistence. Je to levná složka s všestrannou funkcí, a proto je tak běžná u produktů péče o tělo. Působí však jako látka zvyšující penetraci, takže pokud je spárována se škodlivými chemikáliemi, může zvýšit jejich absorpci. Propylenglykol se z těla vylučuje během několika hodin, takže se v těle neakumuluje. Byly však zaznamenány zprávy o jeho potenciální toxicitě, která ho spojuje s problémy, jako jsou:
- Rakovina
- Komplikace při reprodukci
- Vývojové abnormality
- Neurotoxicita
- Endokrinní komplikace
Alergické reakce včetně dráždivé a alergické kontaktní dermatitidy.
Ftaláty
Ftaláty jsou zodpovědné za hladký, hedvábný pocit aplikace, ale byly spojeny s několika zdravotními problémy a jsou považovány za látky narušující endokrinní systém a jsou známým karcinogenem. Jakmile jsou ftaláty vstřebávány tělem, působí jako estrogeny, které nejen narušují vaše hormonální funkce, ale způsobují řadu komplikací. Tak třeba:
- Neplodnost
- Snížený počet spermií
- Rakovina
- Poškození jater, ledvin a plic
- Endometrióza
- Astma
- Alergie
Zkuste třeba také přírodní deodoranty. Místo antiperspirantů doporučujeme používat raději kvalitní přírodní deodoranty, a to bez obsahu problematických hliníkových sloučenin. Neobsahují totiž hliník, ani další problematické látky.
Sponzorováno
Jaký typ deodorantu používáte vy? Budeme moc rádi za vaše rady a zkušenosti v komentářích pod článkem.
Co si ještě o deodorantech přečíst?
- TOP recepty na přirozené a přírodní deodoranty – tyto krásně fungují
- Recept na přírodní deodorant s probiotiky
- 10 složek, které by váš deodorant či antiperspirant rozhodně neměl obsahovat
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Kosmetika a vizáž, Pot & pocení, Vůně a zdraví
Přečtěte si také naše další články