Obsah článku
Takřka všichni milujeme slunce, činí nás šťastnými a poskytuje nám vitamín D. Jak však všichni víme, může také velmi poškozovat naši pokožku. Proto je pro nás samozřejmostí nanášet na pokožku opalovací krém a cílem je chránit pokožku před škodlivými ultrafialovými paprsky. Existují dva různé druhy opalovacích krémů, které chrání pokožku před sluncem různými způsoby. Přírodní opalovací krémy, které odrážejí ultrafialové paprsky od naší pokožky, a poté syntetické opalovací krémy, které mohou odrážet ultrafialové paprsky, ale také je přeměňují na teplo a deaktivují je.
Jen proto, že opalovací krém uvádí, že je přírodní, nedělá to z něj automaticky perfektní produkt. Hlavní věcí jakéhokoli produktu na ochranu před sluncem je, že je to širokospektrální opalovací krém, který chrání před UVA i UVB paprsky. Je také dobré podívat se na seznam skutečných složek, protože v kosmetickém průmyslu existuje mnoho těch rádoby „ekologických“. Výrazy jako „inspirované přírodou“ a „obsahující přírodní složky“ mohou znamenat, že má podobnou vůni jako kokos nebo že výrobek obsahuje některé přírodní složky jako aloe vera.
Přírodní opalovací krémy chrání pokožku před sluncem pomocí přísad, jako je oxid zinečnatý a oxid titaničitý, a ty by se měly objevit vysoko v seznamu složek produktu. Skutečné přírodní produkty jsou vyráběny se závazkem nabízet péči o pleť, která pomáhá kůži vzkvétat a prospívat, s úžasnými rostlinnými složkami.
Šetrnost přírodních opalovacích krémů
Přírodní opalovací krémy mají pro pokožku mnoho výhod, neboť nezpůsobují žádné problémy, které mohou způsobit syntetické opalovací krémy.
Naopak chemické opalovací krémy mohou poškozovat a zestárnout pokožku. Chemické opalovací krémy totiž působí tak, že mění světlo v tepelnou energii, což může způsobit zánět a předčasné stárnutí pokožky.
Přírodní opalovací krémy nepoužívají syntetické chemické přísady, jako je oxybenzon a oktinoxát, se kterými jsou spojena rizika. Všechny opalovací krémy v Evropě musí dodržovat přísné bezpečnostní normy, pokud jde o jejich schopnost chránit pokožku před poškozením a spálením sluncem.
Oxybenzon je alergenem a může ovlivnit hladiny hormonů. Oktinoxát je také endokrinní disruptor s dalšími potenciálně nežádoucími vedlejšími účinky.
Skutečně přírodní produkty pro péči o pleť se vyhýbají i jiným drsným přísadám, jako jsou parabeny, PEG, umělé barvy a vůně. Přírodní péče o pokožku bude obecně vždy fungovat v souladu s pokožkou, neboť přírodní složky jsou jemné a výživné. Proto je u přírodních výrobků na ochranu před sluncem mnohem méně pravděpodobné, že zhorší citlivou pokožku nebo jiné problémy s pokožkou.
Přírodní opalovací krémy jsou šetrnější k životnímu prostředí
Přírodní opalovací krémy jsou mnohem šetrnější k životnímu prostředí než syntetické opalovací krémy, které mohou způsobit spoustu problémů.
Přírodní opalovací krémy neobsahují složky, které svojí biologicky neodbouratelnou povahou poškozují korály nebo poškozují mořský život. Syntetické opalovací krémy mohou způsobit, že oceány budou vypadat, jako kdyby se tam vylila ropa. Je to proto, že když se chemické opalovací krémy smývají z plavců, přirozeně se nemíchají s vodou. Kromě toho roste množství výzkumů, které ukazují, že chemické opalovací krémy, jako je oxybenzon, mohou poškozovat volně žijící zvířata. O oxybenzonu je známo, že narušuje endokrinní systém, ale může také zabránit reprodukci korálů, protože je to sloučenina absorbující UV záření. Hlavními syntetickými látkami v opalovacích krémech, kterým je třeba se vyhnout, jsou oxybenzon, oktinoxát a oktokrylen.
Je vyšší SPF vždy lepší?
Ne nutně. Ochranný faktor proti slunečnímu záření (tzv. SPF) znamená, jak dobře krém chrání před UVB paprsky. V současné době neexistuje žádné hodnocení ochrany před UVA zářením. Při správném použití opalovací krém SPF 15 blokuje 93% UVB paprsků, SPF 30 blokuje téměř 97% UVB záření a SPF 50 blokuje pouze o jedno procento více. SPF 100 blokuje přibližně 99%, což zní na povrchu skvěle, ale lidi to může svádět k tomu, aby zůstali na slunci příliš dlouho a ve skutečnosti by se slunci vystavili víc, než by měli. Proto je lepší používat nižší ochranný faktor a natírat se častěji.
Který SPF vydrží nejdéle?
SPF 30 a SPF 50 vydrží stejně dlouho. Namísto označování toho, jak dlouho můžete být bezpečně na slunci, číslo SPF ve skutečnosti souvisí s množstvím slunečního záření, před kterým jste chráněni. UV paprsky jsou nejsilnější mezi 10. a 16. hodinou v létě, což znamená, že pokud se budete více vystavovat slunečnímu záření odpoledne, budete mít větší šanci, že se spálíte od slunce, než ráno či později k večeru.
Sponzorováno
Jak se dá vyrobit přírodní opalovací krém?
Běžný opalovací krém, který si koupíte v obchodě, má několik diskutabilních přísad, kterým je třeba se raději vyhnout a nákup zcela přírodních ekologických značek může být drahý. Takže nejlepší volba je vytvořit si vlastní opalovací olej nebo krém. Protože účinnou látkou na ochranu proti slunečnímu záření je oxid zinečnatý, je bezpečné jej používat i u dětí mladších 6 měsíců.
K přípravě přírodního opalovacího krému budete potřebovat:
- 1/2 šálku avokádového oleje (můžete použít i mandlový nebo olivový olej)
- 1/4 šálku kakaového másla
- 1/4 šálku včelího vosku
- 1/4 šálku kokosového oleje
- 1/4 šálku non-nano oxidu zinečnatého
- 15 kapek esenciálního oleje (volitelné)
- nádobu na skladování opalovacího oleje
Návod na přípravu opalovacího oleje:
- Umístěte skleněnou misku nad hrnec s vroucí vodou a dejte do ní avokádový olej, kakaové máslo, včelí vosk a kokosový olej.
- Jakmile se všechny ingredience rozpustí, odstavte z plotny.
- Směs nechte vychladnout a pravidelně ji šlehejte.
- Přidejte oxid zinečnatý a éterické oleje.
- Všechny suroviny spolu vyšlehejte.
- Nalijte do skladovací nádoby.
Které éterické oleje můžete použít do opalovacího krému?
Citrusovým éterickým olejům se určitě vyhněte, protože většina z nich je fotosenzitivní. Většina ostatních olejů je bezpečná pro použití.
Mátový éterický olej
Chladivý účinek, který má máta peprná na tělo je skvělý, nemluvě o tom, že úžasně voní spolu s kakaovým máslem. Přidání máty peprné může pomoci uklidnit pokožku, pokud již máte spálení od slunce, a může pomoci ochladit tělo ve skutečně horkém dni.
Levandulový éterický olej
Levandule má pro pokožku mnoho výhod a je to velmi uklidňující éterický olej. Když přidáte levanduli do opalovacího krému, může pomoci uklidnit a opravit nedokonalosti pokožky.
Kadidlový éterický olej
Kadidlo je esenciální olej, který se používá při kožních problémech. Přidáním kadidla je tento opalovací krém vynikajícím proti stárnutí, chybičkám pleti a vyrážkám.
Tento krém na opalování nejenže bude nádherně vonět, ale je úžasný i pro vaši pokožku! Použít jej můžete i na své děti, když mají plenkovou vyrážku, která hned zmizí. Můžete také použít tentýž recept na výrobu pleťového mléka, přičemž vynechejte nano-oxid zinečnatý.
Tyto výrobky jsou pro pokožku velmi výživné a zvlhčující. Díky kokosovému oleji má antibakteriální vlastnosti, takže je vynikající i při kožních infekcích.
Kakaové máslo – je tuk pocházející z kakaových bobů a voní naprosto lahodně. Přirozeně zvlhčuje pokožku a uzdravuje suchou, popraskanou pokožku.
Oxid zinečnatý – je nejbezpečnější a nejúčinnější opalovací krém, který můžete použít. Je to minerální prášek, který vám poskytuje široké spektrum ochrany před UV zářením.
Včelí vosk – díky tomu je opalovací krém vodotěsný. Včelí vosk tvoří na kůži bariéru, díky které voda okamžitě stéká. Má vysoký obsah vitamínu A a může podporovat regeneraci buněk.
Jak nejlépe uchovávat svůj přírodní opalovací krém?
Tento opalovací krém je nejlépe skladovat ve skleněné nádobě, zvláště pokud používáte esenciální oleje. Nejlepší je uchovávat jej ve vzduchotěsné nádobě.
Doma vyrobený přírodní opalovací krém má trvanlivost přibližně jeden rok.
Sponzorováno
Zkoušeli jste opalovací olej vyrobit? Jak se vám to povedlo?
Dále si o opalování přečtěte
- 5 důvodů, proč byste denně měli používat opalovací krém
- Závislost na opalování – ano, skutečně existuje
- 5 tipů, jak vybrat dobrý opalovací krém pro vaši pokožku
- Vyvracíme 4 mýty o ochraně proti slunečnímu záření z TikToku
Studie a zdroje článku
- Sunbathing habits and sunscreen use among white adults: Results of a national survey Autor: Alan C Geller
- Zdroj fotografie: AllaSerebrina / depositphotos.com
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Kosmetika a vizáž, Opalování a zdraví
Přečtěte si také naše další články