Obsah článku
- Smíšená pleť je stejně běžná, jako jiné typy pleti. Kombinovaná pleť je ve skutečnosti jedním z nejběžnějších typů pleti.
- Rozdíl je v tom, že smíšená pleť je někde mastná a někde suchá. V tomto směru je běžné mít mastnou T-zónu a suché tváře. To je častá kombinace.
- Nic nezpůsobuje smíšenou pleť samo o sobě (je to záležitost genetiky), ale může se změnit hormonálními a sezónními změnami.
- S přibývajícím věkem může být pokožka sušší a méně mastná, protože reaguje na hormonální změny. Dalšími hormonálně řízenými faktory, které mohou způsobit změny na kůži, jsou menstruace a antikoncepce.
Zní vám to povědomě?
Možná máte co do činění se smíšeným typem pleti! Ano, tento typ opravdu existuje, a není zase až tak ojedinělý. A pokud se chcete dozvědět vše o tomto typu pleti a jak se o ni správně starat, jste na správném místě.
Připravila jsem i ty nejlepší tipy a triky a také účinné přírodní domácí prostředky, které vám pomohou dosáhnout dokonalé rovnováhy mezi přebytečným mazem a suchou pokožkou.
Chcete přesně vědět, jaké jsou typy pleti, co definuje smíšený typ pleti a co dělat? Pokračujte ve čtení! Dozvíte se to.
Typy pleti
Pokusme se z toho neudělat lekci biologie a projděte si jen základní a podstatné informace, které vám pomohou lépe porozumět vaší pleti.
Už určitě víte, že kůže je největší orgán těla – měkká tkáň, která chrání naše vnitřní orgány před okolním prostředím pomocí buněčné bariéry a ochranných olejů. Kůže také udržuje naše zdraví tím, že reguluje naši tělesnou teplotu a produkuje vitamín D, který je opravdu důležitý pro naše celkové zdraví.
Kůže má dvě hlavní vrstvy:
- epidermis, což je nejsvrchnější vrstva kůže,
- dermis, která leží pod ní.
Uvnitř dermis se nacházejí vlasové folikuly, potní žlázy a „mazové žlázy“. Mazové žlázy produkují voskovou, mastnou látku, která pokrývá vaši pokožku, aby ji chránila před poškozením okolním prostředím, a jsou také zodpovědné za váš specifický typ pleti.
A co to vlastně znamená?
Jako lidé máme všichni stejnou biologii a stejnou strukturu kůže, ale lišíme se v tom, jak efektivní je naše tělo při provádění určitých funkcí a jak reaguje na specifické vlivy prostředí.
V této souvislosti mohou mít lidé více či méně aktivní mazové žlázy, více či méně aktivní potní žlázy a mohou ukládat více či méně vody v kůži. A to jsou vlastnosti, které definují váš typ pleti.
Oficiálně existuje 5 typů pleti.
Normální typ pleti
Normální typ pleti je definován jako správný poměr oleje a vody. Úspěšně se chrání před okolními podmínkami, aniž by byl příliš suchý nebo příliš mastný. Vyznačuje se malými póry a nepříliš aktivními mazovými žlázami.
Mastná pleť
Tento typ pleti se vyznačuje velkými póry, lesklou pletí, velmi aktivními mazovými žlázami a i častým výskytem akné. Mazové žlázy totiž produkují hodně mazu, který se hromadí v pórech, rozšiřuje je a způsobuje podráždění. Více informací o mastném typu pleti a o tom, jak o ni pečovat, najdete v tomto článku.
Suchá pleť
Lidé se suchou pokožkou často pociťují drsnou pleť, napjatost a matnost pokožky. Problémy spojené se suchou kůží zahrnují vrásky a linky v raném věku, suchá místa s šupinkami. Mohou se také vytvořit podrážděné červené skvrny a póry mohou být skoro neviditelné.
Chcete-li se dozvědět více o suché pokožce a jak se o ni starat, navštivte tento článek.
Smíšený typ pleti
O tomto typu pleti je tento článek. Smíšený typ pleti je stav, kdy máte na některých místech obličeje mastnou pleť, ale na jiných normální nebo dokonce suchou.
Stejně jako u mastné pleti se lidé se smíšenou pletí potýkají s problémy, jako jsou velké póry, černé tečky, pupínky a spousta lesku. Ale zároveň mohou mít tito lidé pocit, že je kůže napnutá, matná a mají na kůži suchá místa nebo praskliny.
Čtěte dále a dozvíte se více o tomto typu pleti a dozvíte se, jak se o ni správně starat.
Citlivá pleť
Citlivá pokožka je definována jako snadno podrážditelná pokožka, která často zarudne, svědí, pálí a vysušuje jako reakci na některé vlivy prostředí nebo produkty péče o pleť.
Lidé s citlivou pletí se často snaží najít ty správné produkty a režim péče o pleť, které jejich pleti ještě více neublíží. Pokud máte podezření, že byste mohli mít citlivou pokožku, přečtěte si o ní podrobněji zde.
Rozdělení typu kombinované pleti
Pokud se chcete naučit, jak správně pečovat o smíšený typ pleti, musíte se nejprve naučit, co to vlastně kombinovaná pleť je. Skutečné zkoumání tohoto typu pleti a metod, jak zjistit, zda ji skutečně máte, a také jak se o ni starat, vám může poskytnout schopnost pomoci vaší pleti najít dokonalou rovnováhu.
Co je to vlastně smíšená pleť?
Možná se ptáte, jak přesně zjistíte, zda máte smíšený typ pleti a ne jen tu mastnou? A to je skutečně ta nejdůležitější otázka, protože tyto dva typy pleti lze snadno zaměnit.
Smíšená pleť je přesně to, co název napovídá, kombinace mastného a normálního až suchého typu pleti. Některé oblasti vaší pokožky jsou mastné a náchylnější k akné a černým tečkám s velkými otevřenými póry. Jsou to oblasti kolem středu čela, nosu a brady. Tváře a kůže kolem očí na druhé straně mohou být normální nebo dokonce suché.
To se děje proto, že mazové žlázy na obličeji jsou více koncentrované v T-zóně, díky čemuž je pokožka matnější a drsnější kvůli hromadění odumřelých kožních buněk.
Udělejte si rychlý test!
Umístěte čistý kapesník na obličej a zjistěte, zda si všimnete rozdílu v mastnotě a nečistotách na tkáni, když procházíte různými oblastmi na obličeji.
Zde jsou některé z příznaků a typických problémů, kterým lidé se smíšeným typem pleti denně čelí:
Mastnost máte pouze v určitých částech obličeje
To je něco, čeho byste si měli všimnout po umytí obličeje. Pokud jste si nevšimli, jak vaše pokožka po umytí reaguje, můžete dokonce udělat malý experiment.
Ráno si celý obličej umyjte jemným čisticím prostředkem a počkejte dvacet minut až hodinu. Umyjte si ruce, osušte je a dotkněte se obličeje, abyste zjistili, zda některé části, zejména T-zóna, nejsou mastnější než zbytek obličeje – například tváře.
Lidé, kteří mají smíšený typ pleti, si všimnou, že oblast kolem středu jejich obličeje je mnohem mastnější než tváře.
Hydratační krémy pro normální pleť učiní vaši T-zónu mastnou
Dalším problémem, který je společný pro lidi s kombinovaným (smíšeným) typem pleti, je to, že typické zvlhčovače na ně nefungují – alespoň ne tak docela. Můžete cítit, že váš obličej je hladký a jemný, dokonce zářící, ale váš nos začíná vypadat mastně. Je to proto, že T-zóna je již mastnější než zbytek obličeje, takže když přidáte hydratační krém, který způsobuje nadměrnou hydrataci a přebytečný maz, pokožka to prostě nemůže všechno absorbovat. Základem je najít ten správný hydratační krém pro vaši pleť.
Máte větší póry na nose
Někteří lidé si myslí, že se jedná o černé tečky, což by také mohlo být. Ale ve většině případů jsou ty malé černé tečky na nose ve skutečnosti rozšířené póry. Je to proto, že mazové žlázy jsou v této oblasti nadměrně stimulovány a uvolňuje se mnohem více mazu. Navíc větší póry také znamenají větší šanci na jejich ucpání – konečným výsledkem jsou černé tečky nebo akné.
Máte lupy
Mnoho lidí má lupy, což znamená, že pouze přítomnost lupů sama o sobě neznamená, že máte smíšený typ pleti. Bylo však zjištěno, že ženy, které mají diagnostikovaný smíšený typ pleti, mají často také problém s lupy.
Máte akné a suchou pleť najednou
Tento příznak může být ze všech nejotravnější a dokonce vám může způsobit pocit, že bojujete na dvou frontách současně. Takže se vám objevuje akné, většinou ve středu vašeho obličeje a ve vaší T-zóně, zatímco vaše tváře jsou velmi suché až třeba do té míry, že si začnete všímat suchých míst.
Nezoufejte. Udržení rovnováhy je klíčové. Se správným produktem nebo správným domácím lékem a některými tipy na životní styl můžete udržet mastnotu na uzdě a zároveň si zachovat vlhkost, abyste předešli suchým místům na pleti.
Co vlastně způsobuje smíšený typ pleti?
Většina odborníků a dermatologů se shoduje, že pokud jde o typ pleti, hraje roli řada faktorů. Ale bohužel to nejčastěji závisí na štěstí při „losování“ z genofondu vašich rodičů. Ale nebojte, i s genetikou stále můžete změnit věci, které děláte, a produkty, které používáte, abyste své pleti pomohli najít rovnováhu mezi těmito dvěma extrémy.
Biologie za smíšenou kůží
Jsem si jistá, že vás zajímá, co se děje uvnitř. Již jsem zmínila, že na vytváření typu pleti se podílí mnoho faktorů a hlavním viníkem je genetika. Ale jak přesně se to stane?
Aktivita mazových žláz a úroveň citlivosti pokožky (jak snadno mohou vnější částice ovlivnit a změnit pokožku) určují, zda je pokožka normální, suchá, mastná nebo citlivá. U lidí se smíšenou pletí jsou mazové žlázy v jedné oblasti obličeje velmi aktivní, zatímco v jiných velmi neaktivní. Bohužel to není něco, co můžete změnit, ale můžete proces ovlivnit správnou péčí.
Tipy pro krásu, jak pečovat o smíšenou pleť
Použijte čistič rozpustný ve vodě
Čištění pleti je důležité a nalezení správného čisticího prostředku ještě více. Měli byste se zaměřit na ten, který účinně odstraní nečistoty, zbytky a make-up, aniž by byla pokožka napnutá, suchá nebo mastná.
Vyhněte se drsným čisticím prostředkům, jako jsou sulfáty, alkohol a mýdla, které mohou zbavit vaši pokožku jejích přirozených olejů.
Použijte hydratační tonikum
Dobrý toner může pomoci vyživit suchou pokožku a zároveň minimalizovat mastnotu.
Často zvlhčujte
Možná se bojíte hydratace, protože víte, jak mastná pleť se vám může dostat kolem nosu, ale najděte si hydratační krém, který mastná místa na obličeji zmatní, aniž by ostatní místa nechal vyschnout. Pokud jste vyzkoušeli mnoho produktů a nic nefunguje – zkuste si jeden vyrobit sami pomocí přírodních domácích prostředků.
Sponzorováno
Cvičení
Nejen pro své celkové zdraví, ale cvičením stimulujete krevní oběh a prokrvení pokožky na obličeji. Díky tomu se můžete trochu začervenat, ale zarudnutí rychle zmizí a živiny dodávané do pórů z tohoto krevního toku vám přinesou dlouhodobé výhody.
Chraňte pokožku před sluncem
Slunce může poškodit pokožku a přispět k mnoha děsivým stavům, včetně rakoviny kůže. U lidí se smíšenou pletí může slunce vaši zónu T ještě mastnější a zbytek obličeje ještě vysušit a spálit.
Když si kupujete opalovací krém, ujistěte se, že jste si vybrali ten pro svůj konkrétní typ pleti.
Nedotýkejte se rukama svého obličeje
Dotýkání se obličeje může pouze přinést více bakterií, infekcí a choroboplodných zárodků do vašich pórů, ucpat je a vést k vyrážkám. Ucpávání pórů také vede k hromadění většího mazu na povrchu pokožky, takže je mastnější.
Používejte různé produkty v různých oblastech
Důležitá rada. Jedním z užitečných tipů, které můžete vyzkoušet, je použití různých produktů nebo prostředků pro různé oblasti vaší pokožky. Například na T-zónu používejte přípravek, který vám pomůže snížit mastnotu a předcházet pupínkům, zatímco na tváře použijte hydratační krém, který zabrání vysušení pokožky.
Přírodní domácí prostředky pro smíšenou pleť
Nabízím níže svoje recepty pro péči o smíšenou pleť.
Obličejová maska pro smíšenou pleť č. 1: papája, banán a citronová šťáva
Papája má vlastnosti zesvětlující pokožku, které pomáhají odstranit skvrny a vyrovnat pigmentaci. Při každodenním používání může papája pomoci vaší pokožce udržet si lesk a mládí. Banán (platí i pro banánové slupky) dodává vlhkost a hydrataci, zatímco citronová šťáva udrží mastnotu na uzdě a zesvětlí pokožku.
Jak používat?
1/4 papáji rozmačkejte v misce a přidejte půlku banánu. Pokračujte v drcení ingrediencí, dokud nezískáte hladkou pastu. Poté přidejte čerstvě vymačkanou šťávu z půlky citronu. Před nanesením pasty na čistý obličej znovu promíchejte. Prsty naneste silnou vrstvu masky na celý obličej, vyhněte se oblasti kolem očí. Poté nechte masku působit asi 20-25 minut, dokud nezaschne. Poté omyjte vlažnou vodou. Tuto masku můžete vyrábět každý den či obden.
Jen malé upozornění: Citronová šťáva je silně kyselá a může podráždit pokožku. Proto se vždy doporučuje používat citronovou šťávu pouze v malých koncentracích nebo ji ředit vodou. Lidé s citlivou pokožkou by se měli vyvarovat používání citronové šťávy na kůži.
Obličejová maska pro smíšenou pleť č. 2: Maska s mlékem, medem, citronovou šťávou a mandlovým olejem
Kyselina mléčná nacházející se v mléce je známým lékem na problémy s pigmentací, suchou kůží, akné a spáleninami od slunce. Kyselý charakter citronu vyčistí ucpané póry, zesvětlí pokožku, udrží ji napnutou a zdravou. Med má silné antibakteriální vlastnosti, které zabrání dalším infekcím, zatímco mandlový olej je skvělý přírodní zvlhčovač obličeje, bezpečný i pro osoby s citlivou pokožkou – proto se často doporučuje používat přes noc.
Tip: Pokud trpíte nesnášenlivostí laktózy, můžete vždy nahradit tradiční mléko mandlovým mlékem a přesto používat tuto masku.
Jak používat?
V malé misce smíchejte jednu polévkovou lžíci mléka, jednu polévkovou lžíci medu, šťávu z půlky citronu a pár kapek olivového oleje. Dobře promíchejte, dokud se vše pěkně nespojí a poté naneste na obličej. Nechte působit 20-25 minut, poté si obličej omyjte teplou vodou a naneste svůj oblíbený hydratační krém nebo jen pár kapek mandlového oleje a dobře vmasírujte. Tento postup můžete opakovat dvakrát týdně.
Obličejová maska pro smíšenou pleť č. 3: Maska z okurkové šťávy a medu
Další účinná směs pro pleť, která je směsí mastné a suché. Med má silné antibakteriální vlastnosti a je extrémně hydratační a zklidňující, takže pomůže vaší pokožce vytvořit záři, aniž by byla mastná. Okurková šťáva je bohatá na vitamín C a kyselinu kávovou, které oba dokážou zklidnit podrážděnou pokožku, napnout ji a snížit otoky.
Stačí nastrouhat jednu okurku a vymačkat z ní šťávu. Vezměte jednu polévkovou lžíci surového medu a smíchejte ji s okurkovou šťávou, abyste vytvořili hladkou pastu. Naneste masku na čistý obličej a počkejte asi 15-20 minut. Když maska zaschne, umyjte si obličej vlažnou vodou a osušte. Tento postup můžete opakovat čtyřikrát až pětkrát týdně.
Obličejová maska pro smíšenou pleť č. 4: Banán a vaječné bílky
Tato maska udrží vaši pokožku hydratovanou a bez přebytečného mazu. Vaječné bílky mají zesvětlující a vysušující účinek na pokožku, zatímco banán hydratuje a zvlhčuje suchou pokožku, takže je jemná a pružná.
Oloupejte jeden banán a rozmačkejte ho vidličkou v malé misce. Poté do kaše přidejte jeden bílek a dobře míchejte, dokud se obě ingredience dobře nespojí. Naneste silnou vrstvu pasty na místa, kde je vaše pokožka suchá, a tenkou vrstvu kolem T-zóny, kde je pokožka mastnější.
Počkejte, až maska bude působit asi 10 minut a poté smyjte teplou vodou. Tuto masku můžete používat jednou až dvakrát týdně.
Mytí obličeje pro smíšenou pleť č. 1: Růžová voda a jablečný mošt a ocet
Jablečný ocet dokáže odstranit přebytečný maz na pokožce, zatímco jeho adstringentní vlastnosti pomáhají redukovat a stahovat póry. Růžová voda přináší uklidňující účinek a je známá svými silnými protizánětlivými vlastnostmi, které také pomáhají zklidnit podrážděnou nebo nečistou pokožku. Tyto dvě složky společně vyčistí póry a tonizují vaši pleť.
Jak používat?
Smíchejte 2 polévkové lžíce růžové vody pouze s jednou třetinou polévkové lžíce jablečného octa. Je důležité udržovat nízký poměr jablečného octa, zvláště pro citlivou pokožku, aby nedošlo k podráždění nebo vysušení pokožky. Po smíchání ingrediencí si vezměte vatový tampon a ponořte jej do směsi. Otřete si obličej a zaměřte se na T-zónu a ujistěte se, že jste vše dobře zakryli. Tento postup můžete opakovat dvakrát denně, dokud neuvidíte zlepšení.
Mytí obličeje pro smíšenou pleť č. 2: růžová voda, oves a kurkuma
Růžová voda pěkně zklidní vaši pokožku a sníží jakékoli podráždění nebo zánět, který máte. Oves je super na mnoho kožních onemocnění a je dobrý pro všechny typy pleti. Protože obsahuje saponiny, dokáže odstranit nečistoty z pórů a má protizánětlivý, antioxidační účinek. No a kurkuma známá tím, že snižuje zjizvení, bělí pokožku a pomáhá rychleji se hojit rány tím, že pozitivně ovlivňuje kožní tkáň a kolagen.
Jak používat?
Rozemelte oves na prášek a použijte ho asi 10 lžic. Přidejte jednu a půl lžičky kurkumy a promíchejte. Poté začněte pomalu přidávat růžovou vodu, tolik, aby vznikla hustá, ale hladká pasta. Očistěte si obličej a naneste malé množství směsi na dlaň. Vmasírujte tuto pastu na obličej jemně krouživými pohyby a zaměřte se více na T-zónu. Nechte pastu působit na obličeji ještě asi 5-10 minut a poté ji smyjte vlažnou vodou.
Domácí noční krém pro smíšenou pleť č. 1: Krém z Aloe Very a Tea-Tree olejíčku
Aloe vera a Tea-tree olej jsou jedny z nejlepších složek, které chrání vaši pokožku přes noc a dodávají jí svěží lesk. Aloe vera je nekomedogenní složka, což znamená, že nebude ucpávat vaše póry, a přesto má silné hydratační vlastnosti. Tea-tree olejíček je zajímavý esenciální olej, známý pro své schopnosti léčit různá kožní onemocnění, včetně akné, černých teček, bílých teček, skvrn a dalších nepříjemných kožních vad. Směs obou složek udrží vaši pokožku hydratovanou, aniž by byla příliš mastná nebo příliš suchá.
Jak to udělat? Docela jednoduše.
Stačí smíchat jednu a půl lžičky aloe vera gelu s 10 kapkami tea tree oleje. Směs dobře promíchejte a poté jste připraveni na aplikaci na obličej. Obličej nejprve umyjte teplou vodou a osušte. Po nanesení malého množství směsi na obličej začněte masírovat prsty, aby se lépe vstřebala.
Ujistěte se, že jste krém otestovali před použitím přímo na obličej. Někteří lidé s citlivou pokožkou mohou zaznamenat reakci, pokud jsou alergičtí na některé složky.
Domácí noční krém pro smíšenou pleť č. 2: Neemový olej a Tea-Tree olej
Mám tu další účinný, domácí, noční krém s tea tree olejem v základu. Olej z čajovníku má protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti a zklidní jakékoli zarudnutí, otok nebo zánět. Nakonec získáte hladkou a čistou pleť. Neemové listy se ve starověké Indii používaly k léčbě vředů a kožních infekcí. Dnes jsou součástí mnoha produktů péče o pleť a přírodních domácích prostředků, protože mají schopnost čistit pokožku a inhibovat růst bakterií.
K jeho výrobě stačí smíchat půl lžičky neemu s 10 kapkami oleje z čajovníku. Před spaním si umyjte obličej teplou vodou, osušte a aplikujte tento lék. Naneste několik kapek přímo na obličej a poté pomocí prstů rozetřete po celém obličeji a krouživými pohyby masírujte pro lepší vstřebání. Pro dosažení nejlepších výsledků jej používejte denně.
Čemu se vyhnout
Pokud můžete, je nejlepší se níže uvedeným kožním faux-pas vyhnout.
Nevynechávejte hydratační krém
Každý typ pleti potřebuje vlhkost. Nejlepší je najít vzorce pro váš konkrétní typ pleti. Zkuste třeba používat hydratační krém střídmě na mastná místa a aplikovat více na suchá místa. Tak to dělám já.
Nezapomeňte na peeling
Zdravá pleť má odumřelé kožní buňky odstraněné exfoliací. Jednou týdně používejte jemný peeling.
Pokud vaše suchá místa způsobují problémy s citlivostí, můžete exfoliovat pouze v potřebných oblastech. Nemusíte celý obličej trápit peelingem. Ale jen daná místa.
Nemějte stále stejnou rutinu v péči o pleť po celý život
Vaše rutina při péči o pleť musí držet krok se změnami vaší pleti. Podle toho měňte své produkty a režim.
A přidám i pár slov závěrem
Pokud jde o smíšenou pleť, nalezení správné rutiny péče o pleť může být složité. Najít tu správnou kombinaci může chvíli trvat.
Použití těch nejlepších produktů ve správných oblastech by však mělo vytvořit nejlepší možný výsledek pro vaši pokožku.
Sponzorováno
Pokud máte nějaké dotazy nebo obavy, měli byste se vždy poradit s dermatologem.
A dále si o pleti přečtěte
- Olivový olej na pleť – jaké má účinky a jak ho použít?
- Levandulový olej na obličej a pokožku – jak a proč ho na pleť použít?
- 12 tipů, jak mít mladistvou a zdravě vypadající pleť
Studie a zdroje článku
- Zdroj obrázku ve článku: vova130555@gmail.com / depositphotos.com
- Understanding and Treating Various Skin Types: The Baumann Skin Type Indicator Autorka: Leslie S Baumann
- Regional and seasonal variations in facial sebum secretions: a proposal for the definition of combination skin type Autoři: Sang Woong Youn, Jung Im Na, Sun Young Choi
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Krásný obličej, Pleť a pokožka těla
Přečtěte si také naše další články