Obsah článku
Postrádá vaše pleť jas? Chcete ji rozzářit a omladit? Pokud vaše pokožka vypadá matně, možná si říkáte, co to způsobuje a jak můžete udělat pokožku krásnější.
V tomto článku se podíváme blíže na to, co by mohlo být příčinou vaší matně vypadající pokožky, a nabídneme hned několik způsobů doporučených dermatologem, jak se definitivně rozloučit s nevýraznou a matnou pletí.
Příčiny – co způsobuje matnou pleť?
Vaše kůže je největším orgánem vašeho těla. Dává tedy smysl, že v životě někdy nastanou chvíle, kdy se vaše pokožka nebude vypadat úplně v top kondici. Jde o to zjistit proč tomu tak je a co můžete udělat, abyste to změnili.
Podívejme se na některé z nejčastějších příčin matně vypadající pokožky.
Dehydratace
Pokud nepijete dostatek vody, pravděpodobně to dost negativně ovlivní vzhled vaší pokožky. Jedna studie z roku 2015 ve skutečnosti našla velmi silnou souvislost mezi pitím dostatečného množství vody a zdravou kůží.
Pití velkého množství vody pomůže zlepšit hydrataci pod povrchem pokožky. Také použití hydratačního pleťového séra může pomoci vázat vlhkost v horních vrstvách pokožky. Ale to pití tekutin (vody) je důležitější a zásadnější.
Nedostatek zvlhčení
Kvalitní zvlhčovač pleti, zvláště pokud je vaše pokožka hodně suchá, může ovlivnit zdraví a vitalitu pokožky. Používání zvlhčovače dvakrát denně může pomoci hydratovat vaši pokožku a chránit jemnou vrchní vrstvu.
Nahromadění odumřelých kožních buněk
Vaše pokožka přirozeně pravidelně uvolňuje odumřelé buňky, aby uvolnila místo novým buňkám. Ale někdy se mrtvé buňky neuvolňují tak, jak by měly. Místo toho pak zavazí na povrchu vaší pokožky. Výsledkem pak může být pokožka suchá, matná, šupinatá a prostě problémová.
Suchost pleti
Suchá pokožka může rychle začít vypadat hodně matně a bez života. To platí zejména v zimních měsících, kdy je vzduch studený a suchý, nebo pokud žijete v klimatu s velmi nízkou vlhkostí.
Kouření
Podle studie z roku 2010 je kouření důležitým environmentálním faktorem předčasného stárnutí pokožky.
Tato studie zjistila, že kouření může narušit produkci kolagenu a degradovat elastická vlákna a pojivovou tkáň ve vaší pokožce. Může také zvýšit oxidační stres ve vašich kožních buňkách. To vše může urychlit proces stárnutí a přispět k matně vypadající pokožce.
Samotný proces stárnutí
Stárnutí je neodmyslitelnou součástí života. Stejně tak stárnoucí pleť nějak ovlivnit, můžete si osvojit rutinu péče o pleť, která vaší pokožce zajistí výživu a hydrataci, kterou potřebuje, aby zůstala zdravá a zářivá.
Jak omladit a rozzářit matnou pleť?
Všichni se potýkáme s tím, že někdy máme matnou pleť. Pokud se ale pravidelně probouzíte a máte matnou a nevýraznou pleť, možná si říkáte, co můžete pro zlepšení vaší pleti udělat.
V tomto směru máte docela hodně možností. Pojďme se na ně podívat.
1. K vaší pokožce se chovejte jemně a pěkně
To je základní pravidlo, pamatujte si ho. Určitě se vždy na konci každého dne postarejte o úplné odstranění make-upu a nečistot z pokožky – ty ucpávající póry. Ale dělejte to jemně.
Za každou cenu se vyhněte drsnému drhnutí a agresivním přípravkům, které mohou způsobit podráždění pokožky, pálení, zarudnutí, napětí a šupinatou pokožku. To je důležité.
Místo toho nejprve použijte jemný odličovací olej a odstraňte make-up, aniž byste poškodili horní vrstvu pokožky. Poté proveďte druhé vyčištění pokožky jemným čisticím prostředkem, abyste odstranili přebytečný maz.
2. Vyhněte se hodně horké vodě
Být jemný k pokožce, to také znamená vyhnout se hodně horké vodě nebo drsným a agresivním prostředkům na pleť.
Horká voda může zbavit pleť přírodních olejů a mazu, což může způsobit suchost a následné podráždění. Může také způsobit povrchovou dilataci cév, což může způsobit, že kůže vypadá červená, ale to pouze dočasně.
Při čištění obličeje místo toho použijte příjemně vlažnou vodu. Také se rozhodněte pro jemný zvlhčující čisticí prostředek s přísadami, jako je kokosový olej, bambucké máslo nebo mandlový olej, které pomáhají udržet vlhkost uvnitř vaší pokožky.
3. Udělejte z exfoliace / peelingu součást vaší rutiny péče o pleť
Ale jemný peeling! Ne drsný! Pravidelná exfoliace je klíčem k zářící pleti, tvrdí dermatologové.
Když se odumřelé kožní buňky hromadí na vnějších vrstvách pokožky, může to způsobit, že vaše pokožka bude matná, suchá a šupinatá, a dokonce může ucpat vaše póry. To nechcete. Pravidelný peeling tomu může zabránit.
Jemná exfoliace také pomáhá vyhladit vaši pokožku, snižuje výskyt jemných linek a vyhlazuje texturu vaší pokožky. Může pomoci napnout pokožku, aby vypadala mladší, hladší a zdravější. V průběhu času může pravidelná exfoliace (peeling) zvýšit výměnu buněk a stimulovat produkci kolagenu.
Při přidávání exfoliace do rutiny péče o pleť se obecně doporučuje začít peelingem dvakrát týdně a zvyšováním frekvence, v závislosti na tom, jak na to reaguje vaše pokožka. Zvláště opatrní budete možná muset být, pokud je vaše pokožka příliš suchá nebo podrážděná. To pak peeling dělejte 1x týdně.
Peeling (exfoliace) může být:
- Mechanický / fyzický. To znamená použití exfoliačního kartáče, houbičky, rukavice a podobných pomůcek.
- Chemický. To může zahrnovat alfa hydroxykyseliny, jako je kyselina glykolová, mléčná, kyselina vinná a citrónová, nebo beta hydroxykyseliny, jako je kyselina salicylová.
Po peelingu okamžitě naneste zvlhčovač, abyste uzamkli vlhkost a chránili nově odhalené kožní buňky.
4. Přidejte do své výbavy pleťové sérum
Pleťová séra obsahují vysokou koncentraci složek, které pomáhají rozjasnit vaši pokožku, zvýšit hydrataci a zmírnit známky stárnutí. Protože se séra rychle vstřebávají do pokožky, můžete je po čištění aplikovat jednou až dvakrát denně.
My doporučujeme produkty s těmito složkami:
- vitamín C
- vitamín B3 (niacinamid)
- kyselina ferulová
- resveratrol
Tyto přísady mají silný antioxidační účinek, který může pomoci předcházet poškození volnými radikály a působí proti ničení kolagenu.
Sponzorováno
Vitamín C také pomáhá s vyblednutím hyperpigmentace neboli tmavých skvrn na pokožce, takže vaše pokožka bude v průběhu času vypadat rovnoměrněji co do tónu.
Další klíčovou přísadou, kterou je třeba hledat, je kyselina hyaluronová, která dočasně váže vodu v povrchových vrstvách pokožky.
5. Dejte si rande s obličejovou maskou
Dopřejte si jednou týdně masku na obličej – ta je totiž dalším vynikajícím nástrojem, jak rozzářit pokožku.
Zaměřte se na masky, které obsahují tyto složky:
- antioxidanty
- kyselina hyaluronová
- bambucké máslo
- další hydratační a rozjasňující přísady
Obecně si můžete pleťovou masku dopřát 1 až 3krát týdně, to závisí na produktu a typu vaší pokožky.
Před použitím obličejové masky na kůži si přečtěte pokyny na obalu masky.
6. Zvlhčovač pleti
Podle studie z roku 2017 může zvlhčování dvakrát denně správným produktem udržovat zdraví vaší pokožky a léčit (předcházet) různé druhy dermatitidy. Přesněji řečeno jsou výhody pravidelného používání zvlhčovače na obličej následující:
- Hydratační krém dokáže opravit a chránit kožní bariéru. Tip: V přísadách hledejte ceramidy.
- Může dostat vodu do pokožky, aby pomohla napnout pokožku. Tip: V přísadách hledejte kyselinu hyaluronovou a glycerin.
- Zvlhčovač pokožky může zabránit ztrátě vlhkosti z pleti. Tip: Hledejte dimethikon a kosmetickou vazelínu.
7. Stimulujte růst kolagenu retinoidem
Retinoidy, což jsou deriváty vitaminu A, stimulují růst kolagenu a normalizují výměnu kožních buněk (bylo to vědecky prokázáno).
Retinoidy pomáhají odlupovat starší kožní buňky a vynášet na povrch nové, čerstvé kožní buňky. Rovněž vyhlazují a ztenčují horní vrstvu buněk. V konečném důsledku se bude světlo lépe odrážet od tohoto hladkého povrchu, což vaší pletí dodá přirozenější záři.
Na začátek se doporučuje aplikovat léčbu retinoidy 2 noci v týdnu a poté zvýšit frekvenci, jakmile si vaše pokožka na tuto složku zvykne.
8. Zvažte návštěvu dermatologa
Váš dermatolog je vyškolen v některých z nejlepších postupů ke zlepšení vzhledu vaší pokožky.
Různé moderní postupy, jako je IPL ošetření pleti, pomoci minimalizovat výskyt hnědých skvrn. Může také pomoci vyrovnat tón vaší pokožky a zlepšit vzhled vaší pokožky. Pro dosažení nejlepších výsledků doporučuje sezení jednou za rok. A i další ošetření v ordinaci u dermatologa pomáhají pěkně rozjasnit povrch pokožky.
Tyto metody a postupy pomáhají udělat pokožku hladší s menším počtem jemných linek a rovnoměrnější pigmentací. Díky tomu bude vaše pokožka vypadat zářivěji.
9. Používejte denně opalovací krém
V neposlední řadě používejte denně opalovací krém. A to hlavně v létě, ale i jindy.
To pomůže zabránit poškození způsobenému UV zářením, včetně dyspigmentace kůže, stařeckých hnědých skvrn a drsné, matné textury pleti.
10. Vyhněte se silnému slunečnímu záření
Asi nejúčinnějším způsobem, jak snížit známky stárnutí pokožky, je chránit se před slunečním zářením. Pokud přijmete nezbytná opatření k omezení expozice škodlivým paprskům UVA a UVB, které slunce produkuje, můžete drasticky zpomalit účinky stárnutí na vaší pokožce. Po pravdě, tato opatření jsou snadná; ve skutečnosti jsou to stejné kroky, které byste podnikli, abyste se vyhnuli bolestivým spáleninám od slunce.
- Vždy používejte kvalitní opalovací krém s vysokým SPF. Většina dermatologů doporučuje používat opalovací krém s SPF 30 nebo vyšším a opalovací krém znovu nanášet každé 2-3 hodiny.
- Měli byste se také pokusit omezit svůj čas venku během nejaktivnějších slunečních hodin, které jsou obvykle od 11:00 do 14:00.
- Měli byste také nosit ochranný oděv, jako jsou klobouky a sluneční brýle.
11. Změňte svůj jídelníček
Pokud chcete omezit známky stárnutí a chcete rozjasnit pleť, možná budete muset ve své stravě provést nějaké změny. Pokud máte strach o svou kůži, je na čase odložit pytlík bramborových lupínků a nahradit jej ovocem a zeleninou s vysokým obsahem antioxidantů.
Pokud hledáte zeleninu, která je lahodná a má vysoký obsah vitamínů, které omladí vaši pokožku, měli byste jíst listovou zeleninu, jako je špenát a kapusta. Další možností zdravé výživy je losos, vlašské ořechy a lněné semínkové oleje. Ty jsou naplněny Omega-3, což je esenciální mastná kyselina, která podporuje zdravou tvorbu buněk v kůži. Doporučujeme také přidat do stravy potraviny bohaté na vitamín C.
Pokud chcete omezit účinky stárnutí pokožky, měli byste zvážit výrazné omezení množství cukru ve vaší stravě. Časem může vysoké množství cukru ve vaší stravě způsobit vrásky a zmatnění pokožky. A to prostě nechcete.
12. Řekněte NE alkoholu
Kdo by nemiloval pěknou sklenku vína s lahodným jídlem? Váš příjem alkoholu může bohužel přispívat ke stárnutí pokožky. Důvodem je, že pití alkoholu způsobuje rozšiřování cév v kůži, což zvyšuje průtok krve v blízkosti povrchu kůže. Postupem času, pokud pijete hodně alkoholu, mohou být cévy trvale poškozeny alkoholem, což může vést k skvrnité, nerovnoměrné, červené pleti. Tím nechceme říci, že byste měli alkohol úplně vyloučit ze svého života; musíte si však pamatovat, že hodně z toho, co se děje na vnější straně vašeho těla, je přímým důsledkem toho, co do toho vložíte. Jako většina věcí v životě je i zde rozumné množství naprosto klíčové!
Možná to nechcete slyšet, ale stárnutí je přirozenou součástí života. Jak stárnete, pokožce se začnou tvořit vrásky, ztenčí se a dosáhnou tmavší pigmentace. Ale existují možnosti, které pomohou omladit vaši stárnoucí pokožku. A najdete je v tomto článku.
Sponzorováno
Jak rozjasňujete pleť vy? Budeme moc rádi za komentáře a rady v komentářích.
Dále si o pleti přečtěte
- Led na pleť a ledování obličeje – jaké má účinky?
- 8 mýtů o pokožce a pleti – nevěřte jim!
- 5 zajímavých přírodních olejů pro vaši pokožku a pleť
- 5 kroků základní péče o pleť
Zdroje článku a studie
- Skin rejuvenating effects of chemical peeling: a study in photoaged hairless mice Autor: Sung Hyup Han
- Effectiveness of growth factor-induced therapy for skin rejuvenation: A case series Autor: Souphiyeh Samizadeh BDS, BSc
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Pleť a pokožka těla
Přečtěte si také naše další články