Obsah článku
Zarostlé chloupky mohou být bolestivé a i hodně, hodně obtěžující. Obvykle postihují lidi s hustými, kudrnatými vlasy a v místě zarůstající chloupku se může vyvinou i infekce, pokud se problém neléčí. Jak by se však měly zarůstající chloupky léčit a lze jim předcházet?
Prevenci zarůstání chloupků lze často zvládnout v pohodě i doma, i když jsou chvíle, kdy už může být vhodná návštěva lékaře.
Tento článek zkoumá způsoby, jak léčit a předcházet zarůstání chloupků + jak snížit nepohodlí pro lidi, kteří je zažívají.
Co jsou to vlastně zarostlé chloupky?
Zarostlý chloupek je chloupek, který se stočil zpět do kůže, místo aby vyrostl z povrchu kůže. Nejčastěji se vyskytuje u lidí s hustými, hrubými (silnými) nebo kudrnatými chloupky. Lékařsky je zarostlý vlas známý jako „pseudofolliculitis barbae“.
Zarostlý chloupek se může objevit kdekoli na těle. Zarostlé chloupky se běžně vyskytují v oblastech, kde je kůže oholená nebo vystavená velkému tření, včetně:
- vousy
- nohy
- podpaží
- hruď
- intimní oblasti
Příznaky zarůstání chloupků
Příznaky zarůstání chloupků jsou:
- svědění kůže nebo podráždění v místě růstu chloupků
- vyrážky
- popálení žiletkou
V místě zarostlého ochlupení se vytvoří na kůži vyvýšený hrbolek, který může začít vypadat jako pupínek. Hrbolek často zčervená, stane se podrážděným a citlivým a může se naplnit hnisem.
Příčiny – co způsobuje zarůstání chloupků?
Cokoli, co neumožňuje normální růst vlasů, může způsobit zarůstání vlasů, a to obvykle z jednoho z následujících důvodů:
Nesprávné odstranění chloupků
Nejčastější příčinou zarůstání chloupků je nesprávná technika holení. Stříháním chloupků velmi blízko pokožky se na konci každého chloupku vytvoří velmi ostrý hrot.
Většina těchto chloupků bez problémů vyroste. Některé chloupky se však mohou samy stočit a zarůstat do kůže. Když k tomu dojde, tělo reaguje na ochlupení jako na vetřelce a způsobí zánět, což je typický příznak zarostlého chloupku.
Holení není jediný způsob vzniku zarůstání chloupků. Voskování a vytrhávání chloupků také běžně způsobuje zarůstání chloupků.
Vytrhaný vlas či chlup prorůstá folikulem. Jako takový se nemusí dostat až na povrch kůže před otočením a ucpáním folikulu.
Ucpané folikuly
Je také možné, že se vlasové folikuly ucpou:
- mrtvá kůže
- nečistoty a špína.
Když k tomu dojde, chloupky ve folikulu se mohou zaseknout nebo prorůst do kůže, což způsobí zarůstání chloupků. V některých případech lze vidět, jak chloupky rostou pod povrchem kůže.
Tření
Tření způsobené dlouhodobým nošením těsného oblečení může také způsobit zarůstání chloupků. Tření způsobené pohybem těla během dne může také nepřetržitě třít chloupky o kůži. To způsobí, že se chloupky otočí a zatlačí zpět do folikulu.
Jak doma léčit a ošetřit zarostlé chloupky?
Zarostlé chloupky jsou dráždivé a nepříjemné, ale většinou je lze snadno ošetřit a vyřešit doma.
Použijte teplou žínku nebo měkký zubní kartáček
Pokud nechcete čekat, existují rychlé metody, které můžete vyzkoušet. Chloupky, které vrostly zpět do folikulu, lze jemně vyhladit pomocí teplé žínky a měkkého zubního kartáčku.
Po namočení žínky v teplé vodě ji přiložte na zarostlé chloupky, aby se zahřály a uvolnily se póry a folikuly. Tření žínky jemným krouživým pohybem může pomoci rozvinout chloupky.
Pokud to nefunguje, třením velmi měkkého zubního kartáčku podobným pohybem po oblasti může pomoci uvolnit ucpaný folikul a uvolnit zachycené chloupky.
Zabránění podráždění
Prvním krokem k léčbě zarostlých chloupků je přestat dělat věci, které je mohou způsobovat. Možná se budete muset přestat holit, voskovat nebo vytrhávat oblast kolem zarostlých chloupků.
Vyvarujte se také poškrábání svědivých zarůstajících vlasů. Měli byste také nosit volné oblečení v oblastech kolem chloupků, aby se zabránilo tření.
Tyto jednoduché postupy často stačí k tomu, aby zarostlé chloupky zmizely samy. Když vlas či chlup doroste do délky asi 10 milimetrů, obvykle se sám uvolní z folikulu.
Řešení pomocí pinzety či jehly
Jakmile se jakákoliv část chloupku objeví nad linií kůže, lze použít sterilní jehlu nebo pinzetu k vytažení chloupků do přímky.
Můžete zkusit zapíchnout sterilní jehlu pod vlasovou smyčku a vytáhnout zarostlý konec k povrchu.
Udělejte to až poté, co jsou chloupky nad kůží. Zbytečné „rýpání a rytí“ do kůže za účelem vytažení chloupků může způsobit infekci.
Důležité je také chloupky nevytrhávat, protože to zvyšuje šanci, že chloupky při odrůstání znovu zarostou. Zanícená oblast obklopující chloupky potřebuje čas na úplné zahojení, než chloupky znovu odstraníte.
Používejte šetrná mýdla k čištění oblastí kolem zarostlých vlasů a zabraňte infekci. Použití přírodních peelingů kolem chloupků může také pomoci odstranit odumřelé kožní buňky. Peeling také pomáhá vyčistit zanícenou a podrážděnou pokožku kolem chloupků.
Sponzorováno
Prevence zarůstání chloupků
Někdy je zarostlé chloupky nepříjemné řešit nebo se stávají běžným problémem. Když k tomu dojde, někteří lidé přestanou odstraňovat chloupky v problémové oblasti úplně.
Jedinci, kterým z holení zarůstají chloupky na krku, mohou místo toho přejít na zastřihování. Problémové ochlupení v intimní oblasti lze zkrátit místo úplného odstranění žiletkou, aby se tak zabránilo zarůstání chloupků. K dispozici je také několik produktů a ošetření, které chloupkům zabrání zarůstat.
Pokud však potíže přetrvávají, měli by lidé navštívit svého lékaře kvůli dalším preventivním opatřením. Tyto metody mohou zahrnovat třeba intenzivní terapii pulzním světlem nebo krémy na předpis ke snížení růstu chloupků v dané oblasti. Takové preventivní opatření může pomoci snížit riziko hlubších infekcí a jizev.
Volně prodejné produkty
Existují také některé volně prodejné produkty, které mohou pomoci zastavit nebo léčit zarostlé chloupky.
Tak třeba používání krémů s kyselinou salicylovou může pomoci otevřít póry a folikuly a zabránit jejich ucpání.
Některé zprávy uvádějí, že zředěný esenciální olej z čajovníku může pomoci zarůstání chloupků:
- zabíjením bakterií
- snížením zarudnutí
- snížením otoku
Přirozená exfoliace – peelingy
Někteří lidé pravidelně a úspěšně používají domácí peelingy ke snížení zarůstání chloupků. Některé složky mohou být vmasírovány do pokožky, aby se snížilo množství odumřelých kožních buněk na pokožce. Mezi tyto produkty patří:
- cukr
- káva
- sůl
- prášek do pečiva
Nepodceňujte přípravu na odstranění chloupků
Správná příprava na odstranění chloupků může také pomoci zabránit zarůstání chloupků. Před holením místo důkladně omyjte jemným mýdlem. Ke snížení tření použijte hydratační krém nebo gel na holení.
Při holení používejte čerstvou a čistou žiletku. Tupé čepele zanechávají zubaté řezy, které mohou zvýšit riziko zarůstání chloupků.
Můžete zkusit i alternativní možnosti odstranění chloupků
Někteří lidé se obracejí na jiné způsoby odstraňování chloupků, aby se vyhnuli riziku zarůstání chloupků, které přináší holení, voskování nebo vytrhávání. Jsou to například tyto metody:
- Laserové odstranění chloupků: Může to být nákladný proces, ale výsledkem je obvykle semipermanentní vypadávání vlasů a žádné zarostlé chloupky. Laserové odstranění chloupků poškozuje vlasový folikul na hluboké úrovni, čímž zabraňuje růstu chloupků.
- Chemické odstranění chloupků: Takové produkty jsou pro některé také možností.
- Elektrolýza: Jedná se o další trvalejší formu odstranění chloupků. Je navržena tak, aby zničila kořínky chloupků a vyžaduje několik sezení.
Každá z těchto metod může ale dráždit pokožku a měla by být před použitím projednána s dermatologem.
Kdy navštívit lékaře
Ve většině případů se zarostlé chloupky ošetřují doma a nevyžadují lékařskou péči. Existuje několik výjimečných případů, kdy může být nutné zapojit lékaře.
Pokud se zarostlé vlasy infikují, pupínky mohou nadále růst a plnit se dalším hnisem. Mohou být bolestivější, zarudlé a podrážděné než kdykoli předtím. Lidé, které trápí zarůstání vlasů na velkých plochách, mohou také vyžadovat lékařské ošetření.
Pokud se zarostlý chloupek zanítí, může být nutné navštívit lékaře, aby jej ošetřil. Lékař může předepsat antibiotické masti, steroidní krémy nebo léčivé výplachy, které se použijí na oblast. V závažných případech může lékař doporučit osobu kožnímu specialistovi.
Používejte lokální ošetření pouze na postiženou oblast, protože mohou způsobit suchou pokožku a další vedlejší účinky. U závažných infekcí může lékař předepsat perorální antibiotika.
Někdy zarostlý chloupek není infikován, ale je velmi vytrvalý. V takových případech mohou lékaři předepsat retinoidy. Retinoidy mohou pomoci odstranit odumřelé kožní buňky rychleji než pouhé mytí a exfoliace. Retinoidy nejsou pro každého. Každá možnost lékařského ošetření by měla být před použitím projednána s lékařem nebo dermatologem.
Pokud máte hodně zarostlých chloupků, poraďte se se svým lékařem. Existují léky, které dokážou odstranit odumřelé kožní buňky, zmírnit zánět a léčit infekci.
Sponzorováno
A jak se zarůstajícími chloupky bojujete vy? Budeme rádi za komentáře.
A dále si přečtěte
- Jak na hladké nohy? Jak na dokonalé odstranění chloupků? Toto jsou možnosti
- Umíte se správně holit chloupky? Podívejte se na chyby, které často děláme
Studie a zdroje článku
- Zdroj obrázku ve článku: pongpongching.gmail.com / depositphotos.com
- Ingrowing Hair - A Case Report Autoři: Di-Qing Luo, MMS, Yu-Hua Liang, MMS
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Pleť a pokožka těla, Vousy a chlupy
Přečtěte si také naše další články
Dobrý den prosím pomoc zarůstají mi vousy strašně,nebo spíš zarostly mi vousy mnoho, velmi mnoho a velmi velmi velmi hluboko(můj rekord byl 6,2 m) když se podaří vous vyndat vedsinou po propíchnutí „obalu“jehlou vystřelí u několik metrů daleko a s ním mnoho neidentifikovatelného bordelu který vypadá jak tabák,popel,prach či všelijaké fuj,je toho tak moc že mam každou stranu obličeje jinak velikou.Nejvedsi Problembie že mi to žádný doktor nechce věřit aniž by se podíval a skousel jsem jich opravdu mnoho protože každých řekněme 14dni přijde jakási ataka a já mám takové bolesti že nemohu ani jíst,je to zoufalství prosím pomozte
6,2m snad ne. 6,2 cm?
Rozumím, že máte problémy se zarůstajícími vousy a že s tím máte velké potíže, včetně bolesti a komplikací. Je důležité hledat řešení, které vám pomůže ulevit od těchto obtíží. Zde jsou některé kroky, které byste mohl/a zkusit:
Konzultace s dermatologem: Měli byste se pokusit najít dermatologa, který je specializovaný na kožní problémy a může vám poskytnout odbornou péči. Je důležité najít lékaře, který vás poslouchá a bere váš problém vážně.
Vyvarujte se provádění extrakce vousů sami: Pokud propichujete nebo pokoušíte se vyndat vousy sami, můžete způsobit infekci nebo zhoršit situaci. Snažte se se vyhnout samoléčení a raději počkejte na rady odborníka.
Možná by mohla pomoci léčba laserem nebo elektrolýzou: Některé léčebné metody, jako je laserová epilace nebo elektrolýza, mohou pomoci trvale odstranit nechtěné vousy.
Antibiotika a antiseptika: Pokud máte infekci nebo zánět v důsledku pokusů o extrakci, lékař by vám mohl předepsat antibiotika nebo antiseptika.
Opatrná péče o pokožku: Ujistěte se, že pečujete o oblast kolem zarůstajících vousů tak, aby nedocházelo k infekci. Používejte mírné čisticí prostředky a masti doporučené lékařem.
Konzultace s psychologem: Pokud máte kvůli této situaci psychické obtíže, mohlo by být užitečné konzultovat s psychologem nebo psychiatrem, kteří vám pomohou zvládat stres a emocionální zátěž.
Je důležité najít lékaře, který bude ochoten se váš problém prozkoumat a najít vhodné řešení. Pokud se cítíte, že vás žádný doktor nebere vážně, můžete zvážit hledání druhého názoru nebo konzultaci v jiné zdravotnické zařízení.
Pamatujte, že na internetu se nedoporučuje hledat samoléčbu a že je důležité mít odbornou lékařskou péči.