Obsah článku
Mastná pleť jako taková je výsledkem funkce mazových žláz v kůži, které nadměrně produkují kožní maz. Ti, kteří mají mastnou pleť, tak také obvykle mají lesklou kůži a velké póry. Mastná pleť může být způsobena genetickou predispozicí, výběrem stravy, přílišným náporem stresu nebo hormonálními změnami v těle, např. v důsledku puberty a podobně. Ženy jsou také náchylnější k mastné pleti během menstruačního cyklu, těhotenství, či menopauzy a pokud pravidelně užívají antikoncepční pilulky.
Mastná pleť a domácí tipy
Jasně, mastnou pleť může být obtížné zvládnout, ale existuje mnoho věcí, které můžete udělat, abyste vyřešili tento zapeklitý problém. Není nutné používat drahé a specializované produkty na chemické bázi. Mnoho lidí našlo pomoc v domácích přípravcích, které byly stejně účinné jako drahé přípravky. A někdo dokonce o mnoho lepší. Zkuste proto naše recepty na mastnou pleť, dost pravděpodobně pomohou i vám.
TOP 6 domácích prostředků na mastnou pleť
1. Vaječné bílky
Vysoký obsah vitamínu A ve vaječných bílcích může velmi pomoci pro odstranění mastnoty, stejně jako změní tón pleti k lepšímu. Jak na přípravu?
- Vyšlehejte jeden vaječný bílek (tak, aby byl tuhý) a rozprostřete jej na pokožku. Nechte ho uschnout a pak jej smyjte teplou vodou. Udělejte to dvakrát týdně.
- Vyšlehejte jeden vaječný bílek, přidejte šťávu z poloviny citronu a dobře promíchejte. Naneste směs na obličej, nechte ji tam po dobu 15 minut a poté ji opláchněte teplou vodou. To zpevní pokožku a odstraní přebytečný maz.
2. Citronová šťáva
Citronová šťáva je dobrým zdrojem kyseliny citrónové, která funguje tak, že pokožku stahuje. Také má antiseptické vlastnosti, díky kterým můžete obnovit rovnováhu pH pokožky.
- Smíchejte jednu lžičku čerstvé citronové šťávy s půl lžičkou destilované vody. Naneste tuto směs na kůži pomocí vatového tamponu. Nechte působit po dobu 10 minut a pak si umyjte obličej teplou vodou. Citronová šťáva může vysušovat pokožku, takže použijte nějakou formu hydratace (např. kvalitní krém). Dělejte to takto jednou denně.
- Smíchejte jednu polévkovou lžíci citrónové šťávy, polovinu lžíce medu a jednu polévkovou lžíci mléka. Použijte tuto pastu na obličej a nechte působit po dobu 10 až 15 minut. Pak umyjte studenou vodou. Pokud to takto budete dělat jednou denně, dostaví se pozitivní výsledky během jednoho týdne.
TIP: Přečtěte si o citronovém oleji
3. Jogurt
Jogurt obsahuje kyselinu mléčnou, která pomáhá jemně odlupovat starou kůži a také absorbuje přebytečný olej z povrchu pokožky.
- Naneste jednu polévkovou lžíci bílého jogurtu důkladně na obličej a nechte působit po dobu 15 minut. Poté jej opláchněte studenou vodou. Dělejte to takto jednou denně.
- Alternativně smíchejte jednu polévkovou lžíci bílého bio jogurtu a lžíci jemně mletých ovesných vloček. Pak vmíchejte jednu malou čajovou lžičku teplého medu. Naneste směs na tvář. Nech působit po dobu 10 až 15 minut a poté opláchněte teplou vodou.
4. Rajčata
Ano, čtete správně, rajčata. Rajčata jsou skvělá na mastnou pleť vzhledem k jejich schopnosti příjemně pleť ochladit, vyjasnit a mají také adstringentní vlastnosti (tedy schopnost stahovat pokožku a póry). Vysoký obsah vitamínu C v rajčatech je velmi užitečný pro pokožku, která je náchylná na akné. A samozřejmě, přírodní kyselina olejová v rajčatech vám pomůže zbavit se přebytečného mazu.
- Rozřízněte rajče na polovinu a vetřete ho na kůži.
- Nechte šťávu vsáknout do pokožky po dobu nejméně 15 minut.
- Opláchněte kůži studenou vodou, až zaschne, naneste lehký hydratační krém bez oleje.
Další náš tip: Můžete si také vytvořit masku na obličej tím, že smícháte tři polévkové lžíce rajčatové šťávy s jednou lžící medu.
Sponzorováno
5. Jablka
Jablka fungují jako exfoliační činidlo a mají mírné antiseptické, adstringentní a zklidňující vlastnosti, které z nich dělají opravdu skvělý domácí lék na mastnou pleť. Kyselina jablečná v jablkách pomáhá odstranit odumřelé kožní buňky a absorbuje přebytečný olej z povrchu pokožky.
- Rošt půl jablko a umístit kousky na kůži. Nechte to na kůži po dobu 15 minut a pak ji smyjte vlažnou vodou.
- Smíchejte jednu lžičku každé z nastrouhané jablko, jogurt a citrónovou šťávou za vzniku hladké pasty. Naneste ho na celý obličej a nechte to na dobu 15 minut. Potom opláchněte obličej studenou vodou.
6. Salátové okurky
Okurky jsou také velmi prospěšné pro mastnou pleť vzhledem k jejich vlastnostem – umí příjemně ochladit pokožku, mají stahující a zklidňující účinek na pleť. Okurka jako taková má vysoký obsah minerálních látek a vitamínů, včetně vitaminů A a E + hořčík, draslík, které jsou dobré pro mastnou pleť.
- Nakrájejte čerstvou salátovou okurku na silnější plátky, a potřete s nimi důkladně celou vaši tvář. Nechte působit přes noc a opláchněte teplou vodou v dopoledních hodinách. Dělejte denně před spaním.
- Také zkuste alternativní způsob – mix o půl čajové lžičky každé z okurek šťávy a limetkovou šťávou. Tuto směs naneste na kůži, nechte uschnout a pak ji smyjte teplou vodou. Udělej to každý den. Tento prostředek může být také použit pro zesvětlení pih a snížení spálení sluncem.
TIP: Jak na péči o mastnou pleť?
6 rad přímo od dermatologů
1. Najděte si svůj čistící prostředek
Ač to může být s podivem, dermatologové silně podporují čisticí prostředky na bázi oleje. A naopak silně nedoporučují přípravky s alkoholem. Vyzkoušejte několik prostředků na mastnou pleť a postupně zkuste přijít na to, který vám nejvíce vyhovuje.
2. Řádně si vyčistěte obličej, záda a hrudník
Dermatologové se běžně setkávají s pacienty, kteří trpí chronickou mastnou pletí, protože se nikdy nenaučili, jak se správně umýt. A jaká je rada dermatologů? „Vyberte si jemný čistící prostředek a naučte se jej používat alespoň dvakrát denně k normalizaci hladiny mastnoty.“ Pokud bude vaše pleť podrážděná, zvolte jemnější prostředek.
3. Hydratujte, hydratujte, hydratujte
Dehydratace může motivovat žlázy k produkci více kožního mazu. Čas od času si třeba dejte obličejovou masku. Pro každodenní hydrataci dermatologové navrhují použít hydratační krém, který obsahuje kyselinu hyaluronovou, raději než ceramidy, které někdy vedou ke tvorbě pupínků.
4. Dávejte si pozor na domácí rady a na horkou vodu
Pozor na některé domácí postupy, které mohou mastnou pleť zhoršit. Populární je třeba cukrovo-citrónový peeling – ale příliš mnoho citronové šťávy může vést k hyperpigmentaci. Peeling si můžete v pohodě udělat i doma.
Také pozor na horkou vodu. Vysoká teplota vody může zbavit kůži mastných kyselin, které potřebujete. Je to stejný důvod, proč se u mastné pleti nedoporučují sprchy teplou vodou, nebo pobyt ve vířivce.
5. Konzultujte kroky s dermatologem
Někdy je lepší se zeptat hned dermatologa, než zkoušet doma různé kombinace, které mohou vést ke zhoršení stavu pleti. Spíše než hraní her na hádání co je a co není dobré, je vhodné navštívit svého dermatologa.
TIP: I obyčejná kostka ledu může vaší kráse pomoci
6. Vybírejte si make-up moudře
Často se doporučuje vyhnout se zanášení pórů produkty, které jsou pro pokožku „těžké“. Dejte přednost pěnové bázi nebo aerosolové bázi přípravku. Bez ohledu na váš produkt, samozřejmostí musí být odstranění make-upu předtím, než jdete spát. Nebo i lépe, hned, když přijdete z venku domů. Vaše pokožka pak může dýchat.
Co si dále o mastné pleti přečíst?
- Domácí čistící produkty na mastnou pleť – recepty na výrobu čističů pleti
- Tipy od blogerky na produkty, které fungují na mastnou pleť
VIDEO: Jak pečovat o MASTNOU PLEŤ?
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Babské rady, Pleť a pokožka těla
Přečtěte si také naše další články
Já mám ověřenou kosmetiku aknea. Je přírodní a obsahuje konopí. Od té doby co používám jejich ošetřující vodu, tak se mi tak pleť nemastí a už se mi ani tak netvoří beďary. Když už se nějaký vyraší tak ho potírám aknea sérem, ani nevyraší.