Obsah článku
Správný šampon dokáže hodně
Mastné vlasy si myjeme častěji, někdy i každý den. Správný výběr a použití šamponu dokáže udělat hodně. Měli byste upřednostnit průhledné šampony, které neobsahují oleje. Velmi vhodné jsou bylinkové nebo citrusové, které pomáhají omezit tvorbu mazu. Vybírejte si takové, které mají neutrální pH a jsou šetrné k pokožce. Vlažná voda je lepší než horká, ideální je oplachovat studenou vodou, která stahuje póry. Během mytí hlavu pouze jemně masírujte, abyste nedráždily mazové žlázy a při sušení si ji nedrhněte ručníkem.
Kondicionér jen s mírou
Pokud potřebujete kondicionér, vyberte ten na mastné vlasy. Nemusíte ho používat při každém mytí, stačí párkrát do týdne v menším množství. Pozor, nenanášejte si ho přímo ke kořínkům a na pokožku, abyste je ještě více nezatížili.
Poslední záchrana – suchý šampon
Poslední záchranou tehdy, když nemáte čas umýt si vlasy, je starý známý suchý šampon. V případě, že ho právě nemáte po ruce, pomůže i obyčejný dětský pudr, který si v předklonu nasypte ke kořínkům a následně vyčešte.
TIP: Podívejte se na nejlepší oleje pro vaše vlasy
Babské na mastící se vlasy
Ocet a citron – silná kombinace
Ocet a citrónová šťáva mají kromě toho, že jsou kyselé, společné ještě jedno – omezují tvorbu mazu. Citrónovou šťávu z jednoho citronu nebo několik lžiček octa rozřeďte ve vodě a na závěr po umytí aplikujte. Několik minut nechte působit a poté důkladně vypláchněte vodou. Díky působení citronu budou vlasy méně mastné, svěží a voňavé.
Sponzorováno
Připravte si domácí šampon
Doma si můžete připravit i vlastní šampon z lehce dostupných ingrediencí – zeleného čaje, citronu a jedlé sody. Vymačkejte šťávu z citronu a přidejte malou lžičku sody. Směs začne pěnit, ale nemusíte se bát. Chemickou reakcí dosáhnete, že šampon bude mít pH podobné pokožce hlavy. Výslednou směs nařeďte zeleným čajem a používejte jako klasický šampon.
Soda pomáhá i proti mastění
Jedlá soda neodmašťuje vlasy pouze v kombinaci s citronem, ale i samotná. Smíchejte tři lžíce sody a stejné množství vody a vzniklou pastu naneste na hlavu. Po 15 minutách působení opláchněte a umyjte šamponem.
Bílek se vyplatí vyzkoušet
Jednoduchý domácí pomocník u rychle se mastících vlasů je i vaječný bílek. Podle délky vlasů si oddělte jeden nebo dva bílky, které vyšleháme a naneste. Nechte působit až půl hodinu a následně smyjte šamponem.
Kopřiva opravdu zabírá
Na úžasné účinky kopřivy při péči o vlasy nedají dopustit mnozí. Uvařte si kopřivový čaj ve větším množství vody a nechte louhovat déle. Sceďte a oplachujte si jím vlasy po každém umytí. Podobnou službu vám udělá i odvar z heřmánku, pozor, ten se hodí spíše pro blondýny, vlasům dodává nádherný zlatavý lesk.
Zkuste levanduli
Netradičním prostředkem, kterým můžete bojovat proti mastným vlasům, je i levandule, kterou spíše znáte jako prostředek na odpuzení molů. Připravte si z ní levandulovou vodu – namočte hrst levandulových květů do dvou litrů vody, nechte přes noc odstát a ráno sceďte. Květiny vyberte, vložte do litru čisté vody a povařte. Poté znovu sceďte a vodu, ve které stála levandule přes noc smíchejte s vodou, ve které jste ji vařili a použijte ji pro mytí. Výhodou levandulové vody je, že si po ní už nemusíte oplachovat vlasy znovu a zůstane v nich jemná levandulová vůně.
TIP: Mrkněte také jak na mastnou pleť
VIDEO: Blogerka radí jak na mastné vlasy
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé a krásné vlasy
Přečtěte si také naše další články