Obsah článku
Chloupky v podpaží se zejména u žen už léta považují za něco nepříliš estetického. Proto se nelze divit, že si je převážná většina žen odstraňuje. Chloupky v podpaží sice nezpůsobují intenzivnější pocení se, ale jejich odstranění patří k prevenci zápachu potu. Co o jejich odstraňování možná ještě nevíte?
Až 95% žen si pravidelně odstraňuje chloupky v podpaží, přičemž až 30% toho, co se holením odstraní, představuje samotná pokožka. Takto podrážděné pokožce následně většina žen nevěnuje dostatečnou pozornost a péči, v důsledku čehož je pokožka zarudlá, drsnější nebo jsou na ní stopy po řezných rankách. Jak docílit krásného podpaží?
Podpaží si holí téměř každá žena
Podle průzkumu značky Dove až 95% žen si pravidelně depiluje své podpaží. Některé proto, že rády nosí oblečení s krátkými rukávy či bez rukávů, jiné pro pocit čistoty, svěžesti a vyššího sebevědomí. Pouze 37% z dotázaných je však spokojeno s tím, jak pokožka jejich podpaží vypadá, což následně ovlivňuje jejich sebevědomí, rozhodování o tom, co si obléknou, i to, jak se cítí po fyzické a emocionální stránce.
Čtyři tahy žiletkou? Asi ne
Poměrně málo žen si však uvědomuje poškození, které depilace pokožce v podpaží způsobuje. Po holení zůstává často podrážděná, nacházejí se na ní drobné ranky, červené fleky, je drsnější. Průzkum ukázal, že při holení podpaží je až 30% toho, co ženy odstraní, samotná pokožka. Přesto, že ženy jsou přesvědčeny, že oholení podpaží znamená pouze 4 tahy žiletkou, ve skutečnosti jich je přibližně 14. Po holení, které většina žen dělá každý druhý nebo třetí den, trvá pokožce až 14 dní, dokud se úplně zregeneruje. Pokožka podpaží tak většinou vůbec nedostane příležitost k tomu, aby se zregenerovala.
Jak tedy na krásné podpaží?
Podívejte se na naše tipy na hladké a bezpečné oholení:
- Chloupky je třeba holit po sprchování či koupání, kdy jsou změklé
- Žiletku by měl používat vždy jen jeden člověk
- Otupená žiletka zvyšuje možnost pořezání se a následné infekce
- Pokud se již říznete, místo nezapomeňte vydezinfikovat
- Používejte mýdlovou pěnu či gel na holení
- Chloupky neholte těsně před pobytem na slunci
- Používejte jemný antiperspirant, u kterého necítíte podráždění pokožky
Pomůže i depilační krém
Pokud máte žiletky plné zuby, můžete vsadit i na depilační krém. Jeho výhodou je, že chloupky při dorůstání působí jemnějším dojmem. Nevýhodou je, že na výsledek třeba pár minut počkat. Oproti minulosti jde však o čas podstatně kratší (v některých případech jen tři minuty) a bát se nemusíte ani nepříjemného zápachu. Depilační krémy už totiž nesmrdí tak, jako kdysi.
TOP 10 rad pro holení žiletkou
1. Nečekejte příliš dlouho
Holení je velmi individuální záležitost, ale dnešním standardům se už nevyhnete. Podpaží, které je ukazováno na veřejnosti musí být hladké naprosto dokonale. Pokud nechcete zažít nepříjemné faux-pas, nečekejte na zvednuté obočí vašeho partnera či kolegyně, nebo dokonce na jejich upozornění. Holte se vždy, když půjdou vaše partie s chloupky na veřejnost. A pokud postupujete správně, povoleno je i každodenní holení.
Sponzorováno
2. Navlhčené chloupky
Žiletka je stále nejrozšířenějším holicím pomocníkem, ale ani tak nelze říci, že se každá holí v podpaží správně. Prvním krokem by mělo být navlhčení chloupků, a to vlažnou vodou. Nikdy neholte na sucho!
Zde se podívejte na to, jak se správně holit.
3. Čistá místa
Pokud na oholení chystáte své podpaží, chloupky nejen navlhčete, ale je i vymyjte. Podpaží by mělo být bez zbytků deodorantu či antiperspirantu, jinak si můžete vydělat na zbytečné podráždění pokožky.
4. Ostrá čepel
Podráždění předejdete i čistou a správně ostrou žiletkou. Jednorázové žiletky sice nemusíte vyhazovat po jediném použití, ale nepoužívejte je zbytečně dlouho. Pěkná pokožka vyžaduje co nejméně tahů žiletkou, což zajistí pouze ostrá čepel.
5. Holicí přípravky
Holicí pěna nebo gel by ve vaší výbavě neměly chybět, neboť na rozdíl od sprchového gelu obsahují i zvlhčující látky. Vaše chloupky navíc změkčí, žiletka snadněji klouže a holení je nejen jednodušší, ale i efektivnější. Holení nasucho by mělo být úplným tabu.
6. Správný směr
Co se týče směru holení, zde se rady rozcházejí s reálným holením. Doporučuje se projíždět žiletkou ve směru růstu chloupků, abyste předešli podráždění, vyrážkám či zarůstání chloupků. Pokud vás však podobné problémy netrápí, můžete si dovolit táhnout žiletku v protisměru růstu.
7. Najděte si čas
Žiletka je pro hezké tělo bez chloupků určitě přítelem, ale nic neplatí stoprocentně. Určitě se neholte velmi narychlo, jinak riskujete hned několik nepříjemných vedlejších efektů. Od podráždění, přes nedokonalé oholení až po řezné ranky. Minutu či dvě navíc si jistě najdete, holte se tedy kratšími tahy a žiletku pokaždé opláchněte.
8. Důkladná kontrola
Už jsme zmínili, že pro pěkně oholená místa byste měli po nich žiletkou přejíždět co nejméně. Přesto se netrapte, pokud všechny chloupky neodstraníte na jeden šup. Většinou to ani není možné a pro opravdu důkladné oholení je někdy třeba tahy opakovat. Dobře si holá místa zkontrolujte, abyste odstranili všechny chloupky.
9. Ošetření po oholení
Po oholení si tělo opláchněte studenou vodou a o pokožku se důkladně postarejte. Použijte hydratační krém, doporučuje se i kalciová mast, gel z aloe vera nebo dětský pudr. Vyvarujte se parfémovaným přípravkům, i těm s přídavkem alkoholu.
10. Nechte to na večer
Nejlepší je holit se večer. Tělo má dostatek času na uklidnění, vstřebání ošetřujícího krému a nezatěžujete ho ani vůněmi či deodoranty.
Co si dále o podpaží přečíst?
- TIP: Podívejte se, jak na tmavou kůži v podpaží
- Jak a proč detoxikovat podpaží?
- Bulky v podpaží – kdy jsou nebezpečné + co potřebujete vědět
VIDEO: Fenomén – Holit, nebo neholit?
VIDEO: Reportáž o epilacích intimních partií
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Pleť a pokožka těla, Podpaží
Přečtěte si také naše další články
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli bych měla použít hydratační krém po oholení normální pro všeobecně pro tělo, nebo krém určený přímo jen na podpaždí.