Obsah článku
Pokud už držíte jehlu v ruce, ještě chvíli počkejte, pro jistotu vám nabídneme několik důležitých tipů.
Měli byste vůbec řešit cystické akné jehlou?
Ne všechny typy akné a cysty jsou stejné, takže prvním krokem, který musíte udělat, je zjistit, s čím přesně máte co do činění, jak je to akné vážné a jaké následky byste mohli mít. Pokud si nejste jisti, jděte raději k lékaři (dermatologovi). Některé typy cyst vyžadují lékařskou péči nebo dokonce chirurgický zákrok.
Obecně platí, že pokud je akné větší než obyčejný klasický pupínek, je hluboký, červený a horký na dotek – konzultace s lékařem je to nejchytřejší rozhodnutí, jaké můžete v danou chvíli udělat. V těchto případech je nejpravděpodobnější, že je cysta zanícená – její další podráždění může snadno způsobit nepěknou infekci.
Zde je návod, jak identifikovat se dá typ cysty, se kterou máte co do činění.
Typy cyst
Epidermoidní cysty
Epidermoidní cysta je malá, pomalu rostoucí, benigní cysta, která se obvykle nachází na obličeji, krku, zádech nebo genitáliích. Buď nemusí mít žádné jiné příznaky, nebo může být na dotek trochu bolestivá. Ve většině případů se protein zvaný keratin hromadí pod kůží a způsobuje tento typ epidermoidní cysty a obvykle k tomu dochází jako reakce na kožní trauma, infekce, akné nebo dokonce vystavení slunci. Může vypadat hnědě až žlutě a bude naplněna hustou páchnoucí hmotou.
Epidermoidní cysta (anglicky epidermoid cyst) je benigní útvar, který se vyskytuje na ochlupených či vlasatých částech těla.
Epidermoidní cysta se pravděpodobněji vyvine u lidí s akné nebo jinými kožními onemocněními. Ve většině případů tento typ cyst nezpůsobuje dlouhodobé problémy. Propíchnutí těchto cyst může způsobit infekce, takže nejlepším řešením by bylo nechat tento typ akné být nebo navštívit dermatologa. Je také pravděpodobné, že cysta po propíchnutí znovu naroste.
Cysta mazové žlázy
Cysta mazové žlázy je velmi podobná prvnímu typu – malá bulka pod kůží, která nezpůsobuje bolest a roste opravdu pomalu. Jsou způsobeny vlasovými folikuly, což je odlišuje od epidermoidních cyst, které jsou způsobeny kožními buňkami. Obvykle je lze bezpečně ignorovat, ale někteří lidé se rozhodnou i tak vyhledat léčbu, protože mohou kosmeticky a vizuálně vypadat špatně. Po drenáži nebo chirurgickém odstranění cyst se ve většině případů nevyskytují žádné komplikace ani vedlejší účinky.
Pilonidální cysty
Pilonidální cysta obvykle obsahuje chlupy a zbytky kůže a téměř vždy se nachází v blízkosti kostrče – v horní části hýždí. Nejvíce ohroženi jsou mladí muži, kteří tráví hodně času v sedě. Pokud se pilonidální cysta infikuje, je to často extrémně bolestivé. Jednou mi vedoucí zkušená sestra řekla, že viděla hodně lidí v bolestech a že infikovaná pilonidální cysta je dost možná jedním z nejbolestivějších zážitků. Obvykle je to malý otvor v kůži, který se při infekci vyplní hnisem. Jde o zánětlivou afekci v oblasti kostrče a křížové kosti.
Nenechávejte pilonidální cysty bez léčby – prostě ne. Pokud máte podezření, že byste to mohli mít, spěchejte k dermatologovi. Cysta může být vypuštěna malým řezem nebo odstraněna chirurgicky. Nedoporučuje se pokoušet se cystu propichovat – jste si jisti, že se chcete vystavit takové bolesti?
Ganglionová cysta
Tyto cysty se objevují jako kulaté hrudky kolem šlach nebo kloubů v těle. Uvnitř jsou obvykle vyplněny hustým, lepkavým, bezbarvým rosolovitým materiálem. Příčiny těchto cyst zůstávají neznámé, i když někdy může být důvodem zranění nebo trauma. Ženy jsou tímto typem cyst více ohroženy.
Cystické akné
Cystické akné je nejzávažnější formou akné. Vznikají, když se pod kůží vytvoří cysta jako výsledek směsi přebytečného mazu, bakterií a kožních buněk. Cystické akné se může vyvinout v kterémkoli okamžiku vašeho života a potenciálně se může projevit po celém těle – na bradě, krku, zádech – prakticky kdekoli. Pokud chcete cystu rychle odstranit, požádejte svého dermatologa, aby ji vyřešil chirurgicky.
Postup se obvykle provádí ostrou jehlou. Při správném provedení může snížit bolest, otoky a také jizvy.
Nezkoušejte to bez odborného dozoru, protože riskujete, že na místě zanecháte jizvu a rozvinete infekci.
Jak tedy na řešení akné (cysty) jehlou?
Metoda jedna: Aspirace cysty (u lékaře)
Nejbezpečnějším způsobem, jak cystu vyřešit, je zajít ke svému dermatologovi a nechat ho kouzlit.
Nejprve váš lékař vyšetří a diagnostikuje cystu. To je opravdu důležité, protože některé cysty mohou být nebezpečné a vyžadují chirurgické odstranění. Pokud cysta způsobuje velkou bolest nebo omezuje vaše každodenní aktivity, lékař vám pravděpodobně doporučí aspiraci – postup, kdy je tekutina z cysty odvedena pryč.
Během tohoto postupu vám lékař aplikuje lokální anestetikum k znecitlivění okolí. Poté udělá lékař řez do cysty pomocí sterilního chirurgického nože a opatrně vypustí tekutinu zevnitř.
Pamatujte, že aspirace cystu zmenší, ale nemusí ji nutně odstranit. Je to proto, že „kořen“ cysty je spojen s kloubním nebo šlachovým pouzdrem, a protože není odstraněn, může znovu dorůst. To je také nejpravděpodobnější scénář, pokud se pokusíte cystu vypustit doma.
V závislosti na závažnosti cysty může váš lékař provést další postup nazývaný „marsupalizace“. To je, když je umístěna drenážní trubice a ponechána uvnitř cysty, aby mohl odtok pokračovat po dobu několika dní.
Sponzorováno
Nakonec je řez uzavřen a jste připraveni jít domů. Ujistěte se, že dodržujete pokyny svého lékaře pro péči o pokožku po zákroku. Musíte sledovat příznaky infekce. Patří mezi ně zarudnutí, otok, hnis a horečka. Pokud si něčeho všimnete, neváhejte a vyhledejte lékařskou pomoc.
Metoda druhá: Vypouštění cysty doma
Chápeme, že lékařské ošetření může být pro někoho z určitých důvodů nedostupné. Přestože drenáž cysty je něco, co by mělo být provedeno pod profesionální péčí, pokud jste se rozhodli udělat to doma, zde je několik kroků, které musíte bezpodmínečně dodržovat!
Krok 1: Sterilizujte!
Všechno sterilizujte! Ujistěte se, že máte čisté pracovní prostředí. Dezinfikujte povrch, na kterém plánujete vypustit cystu.
Připravte si:
- Lékařské rukavice – Nikdy se nedotýkejte přímo cysty nebo jehly prsty.
- Lékařská náplast – budete je potřebovat, abyste pomohli stabilizovat a zajistit obvaz umístěný přes ránu po odvodnění.
- Alkoholové dezinfekční polštářky – použijte je k čištění a přípravě kůže na injekci.
- Vatové tampónky – použijte je k čištění místa po odvodnění a před aplikací obvazů nebo gázových houbiček.
- Gázové houbičky – absorbují tekutinu cysty a později se použijí k zakrytí rány.
- Sterilní jehla – k propíchnutí cysty.
Krok 2: Umyjte si velmi důkladně ruce a nasaďte si lékařské rukavice.
Krok 3: Vezměte alkoholové tampony a jemně očistěte oblast kolem cysty.
Krok 4: Otevřete sterilní jehlu a začněte propichovat kůži přes cystu. S největší pravděpodobností budete cítit bolest a nepohodlí. Vždy mějte někoho blízkého, kdo vám s postupem pomůže.
Krok 5: Začněte vyvíjet tlak kolem řezu, aby se cysta úplně vyprázdnila. K absorbování přebytečné tekutiny použijte gázovou houbu nebo vatové tampony.
Krok 6: Vyčistěte ránu antibiotickou mastí nebo vazelínou, abyste udrželi povrch vlhký a zabránili zjizvení.
Krok 7: Zakryjte ránu gázovou houbou a stabilizujte ji lékařskou náplastí. Musíte se ujistit, že jste řez dobře zakryli, abyste zabránili bakteriím.
Kontrolujte ránu každý den a sledujte známky infekce. Každá malá změna nebo nepohodlí může být znamením, že byste měli požádat o lékařskou pomoc, takže neváhejte. Infekce mohou způsobit vážný zdravotní problém.
Rána bude s největší pravděpodobností trvat několik dní až 2 týdny, než se hojí, v závislosti na velikosti cysty.
Preventivní opatření
- V závislosti na závažnosti cysty můžete potřebovat antibiotika. Postupujte podle pokynů, které vám případně dal váš lékař. Pokud jste cystu odvodnili doma, zavolejte svému rodinnému lékaři a požádejte o radu ohledně rutiny po péči.
- Kontrolujte si ránu každý den.
- Nikdy neignorujte svědění, otok, zarudnutí, hnis nebo horečku.
- Udržujte otvor cysty čistý každodenním mytím a opatrným sprchováním.
- Nenoste těsné oblečení, které by mohlo dráždit oblast kolem cysty.
- Ke kontrole bolesti můžete používat volně prodejné léky proti bolesti, pokud vám lékař nepředepsal jiný typ léků.
Vzít problémy s akné do vlastních rukou a použít jehlu k propíchnutí není vždy ten nejlepší nápad. Kromě zatlačování bakterií a nečistot hlouběji do pórů a mít potenciálně zhoršující vyrážku, mačkání a píchání do pupínků vytváří jizvu. Je proto ideální, abyste v domácích podmínkách jehlu na akné nepoužívali. To je spíše práce pro lékaře.
Ale protože se lidé často rozhodnou akné jehlou řešit, je důležité vědět, jak to udělat správně. Řešte akné pouze v případě, že je akné „hotové“, použijte správné nástroje, důkladně je vyčistěte a napařte pokožku. Obecně řečeno, nedoporučuje se pupínek doma mačkat kvůli bakteriálním infekcím, ale černé tečky a bílé tečky jsou nejlepšími typy pupínků na mačkání, protože jsou „zralé“ a připravené k „extrakci“.
Vše sterilizujte, než se pupínku dotknete. Pokud jste se rozhodli, že nemáte jinou možnost, než si akné píchnout sami, je dobré začít s čistýma rukama a čistým obličejem. Než se zaměříte na postiženou oblast, jemně očistěte obličej a zjemněte pokožku kolem pupínku napařováním teplým hadříkem.
Po napaření budete chtít vytvořit kanálek, ze kterého vyteče hnis ven, doporučuje se použít jehlu s jemnou špičkou. Jakmile propíchnete pupínku a vytvoříte tím průchod, použijte dva vatové tampony nebo papírovou utěrku omotanou kolem prstů, abyste z otvoru jemně vytlačili všechen hnis.
Minimalizujte riziko bakteriální infekce: Již víme, že otevření rány sami zvyšuje riziko bakteriální infekce, a proto je nejlepší si domluvit schůzku se svým dermatologem na sterilní extrakci. Pokud jste však kutil, můžete podniknout kroky ke snížení rizika. Je opravdu důležité dobře dezinfikovat oblast poté, protože nechcete způsobit vnik dalších bakterií do rány. Odborníci také nedoporučují opětovné použití jehly. K ošetření oblasti odborníci doporučují používat toner s antibakteriální složkou, jako je vilín, namísto adstringentů na bázi alkoholu, které mohou být příliš drsné a příliš vysušující.
Cesta k uzdravení: Narušená kůže a jizva se při vystavení slunci rychle pigmentují a mohou zanechat trvalé stopy, pokud si nedáte pozor. Proto, ať už jste si svůj pupínek nechali řešit profesionálem nebo jste to udělali sami, bylo by moudré se v příštích několika týdnech vyhýbat přímému slunci. Je také důležité udržovat oblast dobře zvlhčenou velkou dávkou SPF.
Sponzorováno
A co vy? Propichujete někdy cysty / akné? Jaké máte zkušenosti?
A dále si o akné přečtěte
- Glutathion na pleť a při akné – jaké má účinky?
- Lysin (L-lysin) a jeho výhody při akné – jak a proč ho použít? Zdroje lysinu
- Způsobuje káva akné? Moje zkušenost
- 11 tipů, jak se opravdu rychle zbavit akné
Studie a zdroje článku
- Efficacy of a needling device for the treatment of acne scars: a randomized clinical trial Autoři: Murad Alam, Sandra Han
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Akné, Pleť a pokožka těla
Přečtěte si také naše další články