Obsah článku
Použití přísady na kůži, která se běžně hodí na saláty, asi není příliš lákavé, že? Někoho by také mohla vyděsit „vůně“ jablečného octa. Něco takového si dávat na pokožku? Ale navzdory své povaze má však jablečný ocet velmi široké využití, jak v kuchyni, tak v péči o pleť.
To ale není zdaleka vše. Seznam výhod jablečného octa se zdá být nekonečný.
Může tedy jablečný ocet léčit kožní onemocnění, jako je akné a jizvy, a má pozitivní vliv na vyrovnání tónu pleti? Pojďme to zjistit.
Výhody používání jablečného octa pro pokožku
Jaké výhody má jablečný ocet při používání na pleť? Možná budete hodně překvapeni.
Akné
Možná jste slyšeli, že jablečný ocet má schopnost zabíjet určité typy bakterií a virů. Protože akné způsobují bakterie známé jako Propionibacterium acnes, některé výzkumy naznačují, že jablečný ocet obsahuje různé typy kyselin, o kterých je známo, že zabíjejí právě tyto bakterie.
Jak ho pak můžete použít k boji s ošklivými bakteriemi způsobujícími akné? Jedním ze způsobů je vyrobit toner z jablečného octa a použít ho na kůži několikrát denně. Přečtěte si níže recept a použijte více DIY receptů na péči o pleť.
Studie navíc také naznačují, že zejména kyselina mléčná, která se nachází v jablečném octu, může mít za následek celkovou redukci akné po delší době užívání. Jeho pH je velmi podobné jako u naší pokožky, což naznačuje, že dokáže obnovit rovnováhu pH pokožky.
Jizvy po akné
Pokud jste někdy bojovali s akné, je pravděpodobné, že jste se také potýkali s nějakou variací jizev. S jizvami po akné je extrémně obtížné se vypořádat a čím dříve s léčbou začnete, tím bude účinnější a rychlejší.
Přírodní produkty by se neměly zavrhovat, ani když jde o léčbu těžkých kožních onemocnění, jako jsou jizvy po akné. Ačkoli je pro přesný závěr zapotřebí více výzkumu, jablečný ocet může potenciálně snížit (zlepšit) zjizvení.
Jak jsem již zmínila, jablečný ocet obsahuje určité kyseliny, o kterých je známo, že zlepšují texturu pokožky. Nejenže léčí mírné zjizvení a hyperpigmentaci, ale může také zabránit vzniku akné v první řadě jemným peelingem pokožky a odstraněním odumřelých kožních buněk.
Domácí recepty na pokožku a pleť s jablečným octem
Domácí toner z jablečného octa
Pokud jde o domácí prostředky, tonery jsou nezbytnou součástí rutiny péče o pleť mnoha lidí. Je to proto, že správný toner může mít obrovský vliv na to, aby byla vaše pleť jasná, mladistvá a zdravě vypadající. Pokud pro začátek hledáte produkt z jablečného octa, pak je tento produkt pro vás.
Pro tento recept budete potřebovat pouze jablečný ocet a trochu vody. Smíchejte jeden díl jablečného octa s 5-7 díly vody a naneste směs do láhve nebo nádoby. Můžete ho také uložit do rozprašovače a nastříkat přímo na pokožku jako obličejovou mlhu.
Nejlepší je používat tuto směs večer poté, co si důkladně umyjete obličej. Jednoduše namočte do směsi vatový tampon, naneste na celý obličej, krk a záda, pokud je to nutné, a nechte působit 5-10 minut. Je nesmírně důležité ho poté umýt, zvláště pokud máte citlivou pokožku. Poté naneste hydratační krém. Tento toner není nutné chladit, můžete jej skladovat, kdekoli chcete, na tmavém a suchém místě.
Jablečný ocet v tomto toneru bude mít protizánětlivý účinek na vaši pokožku a pomůže zabít bakterie.
Pleťová maska s jablečným octem
Pokud hledáte rychlý, levný a snadný recept na masku na obličej, pak jsem pro vás takovou připravila! Pro tuto pleťovou masku proti akné budete potřebovat jednu lžičku jablečného octa, jednu lžíci jedlé sody a lžičku medu. Ingredience smíchejte dohromady a naneste na obličej. Nechte masku působit 15-20 minut a poté ji důkladně smyjte. Vaše pleť bude ve výsledku nejen jasnější a jemnější, ale pravděpodobně sníží výskyt akné na minimum.
Peeling s jablečným octem
Všichni víme, že pravidelná exfoliace je klíčová pro všechny typy pleti, zejména však pro pleť se sklonem k akné. Pomáhá zbavit se odumřelých kožních buněk, vyčistit ucpané póry a lépe regenerovat pokožku. Pro tento peeling budete potřebovat:
- 1 polévková lžíce hnědého cukru
- 1 polévková lžíce medu
- 100 ml vody
- 4-6 lžiček hnědého nebo kokosového cukru
- Volitelně: několik kapek oleje s vitamínem E nebo oleje z divoké růže
Všechny ingredience smíchejte dohromady a směs jemně vmasírujte na obličej a tělo. Nechte pár minut působit, aby všechny ingredience na kůži působily a smyly.
Sponzorováno
Pití jablečného octa pro lepší pleť
Pravidelné pití jablečného octa přináší mnoho výhod. Zjevně snižuje cholesterol, má protiplísňové a antimikrobiální účinky, může pomoci udržet zdravou hladinu cukru v krvi, snížit riziko některých kardiovaskulárních onemocnění a zlepšit vaši imunitu.
Pro příjemné ranní osvěžení smíchejte jednu lžičku jablečného octa se sklenicí teplé vody a vypijte na lačný žaludek. Můžete ho pít i přes den. To může pomoci rozjasnit vaši pokožku a také podpořit trávení.
Pokud chcete ještě lepší výsledky, můžete do receptu přidat i jeden čerstvě vymačkaný citron. Citron je bohatý na vitamín C, který udržuje pokožku zdravou a mladistvou. Poté, co zavedete tento nápoj do své ranní rutiny, měli byste začít vidět výsledky za několik týdnů.
Smoothie s jablečným octem
Až budete příště potřebovat recept na snídani, vyzkoušejte toto osvěžující smoothie, které hojí pokožku. Slibuji, že v tomto receptu neucítíte kyselou chuť jablečného octa! Budete potřebovat:
- 2 lžíce jablečného octa
- 1 šálek mandlového mléka
- 1 banán
- 1 šálek borůvek
- 1 lžička lněného semínka
- Špetka skořice
Vše, co musíte udělat, je smíchat všechny ingredience dohromady a budete mít zdravou a snadnou snídani, která je také úžasná pro pokožku.
Může jablečný ocet zhoršit akné?
Zatím to vypadá, že jablečný ocet má pro pokožku jen samé výhody. Existuje však nějaké riziko při jeho používání, když máte pleť náchylnou k akné? Odpověď je ano.
Jablečný ocet může potenciálně způsobit jemné popáleniny, puchýře a podráždění. A co víc, může také zhoršit akné tím, že poškodí vrstvy pokožky a její ochranné bariéry. Vzhledem k tomu, že jablečný ocet je slabá kyselina, pokud jej neustále a hodně aplikujete na pokožku, může způsobit vážné podráždění a poškození.
Na co nezapomenout při nákupu jablečného octa
Ne všechny druhy jablečného octa jsou vytvořeny stejně. Obyčejný ocet používaný k vaření by se neměl nanášet na obličej.
Vzhledem k tomu, že tento produkt budete používat na kůži, je velmi důležité mít na paměti následující tipy. Ujistěte se, že je nefiltrovaný, syrový, nepasterizovaný, organický a že na seznamu přísad není mnoho přísad. Navíc je vždy lepší koupit ho s „matkou“, což je termín používaný k popisu všech ošklivých věcí plovoucích na dně láhve. Nebojte se, ačkoli nejsou příliš přitažlivé pro oči, jsou velmi prospěšné pro vaše střeva a pokožku.
Bezpečnostní opatření a vedlejší účinky
I když mnoho lidí tvrdí, že používání jablečného octa vedlo k té nejlepší pleti, jakou kdy měli, mnoho tvrzení ještě není vědecky prokázáno.
Vzhledem k tomu, že jablečný ocet má zvláštní kyselé složení, může mít za následek poškození kůže a pálení. Pokud jej použijete přímo na kůži, aniž byste jej nejprve naředili, můžete zaznamenat popáleniny nebo podráždění, zejména pokud jej používáte dlouhou dobu. Dbejte proto na to, abyste jej používali vždy v malém množství a nařeďte vodou. Nenechávejte ho také dlouho sedět na pokožce.
Než jej použijete lokálně, ujistěte se, že na něj nejste alergičtí. Před nanesením na pokožku vždy zkontrolujte datum spotřeby.
Pokud trpíte příliš citlivou pokožkou, pak byste měli být při používání jablečného octa jako produktu péče o pleť obzvláště opatrní. Nejlepší je nejprve zkusit patch test (náplasťový test na malém kousku kůže). Pokud se rozhodnete vyzkoušet některý z výše uvedených receptů, proveďte náplasťový test a vyzkoušejte ho nejprve na jedné malé ploše na obličeji. Po 24 hodinách, pokud se neobjeví žádné viditelné podráždění nebo suchost, můžete pokračovat v aplikaci na celý obličej.
Sponzorováno
Vždy se poraďte se svým lékařem, než vyzkoušíte nové produkty péče o pleť, nebo pokud zaznamenáte nějaké negativní účinky jablečného octa. Pamatujte, že výzkum na téma přínosů jablečného octa pro pokožku je stále poměrně vágní, takže buďte opatrní, pokud máte citlivou a aknózní pleť.
Dále si o jablečném octu přečtěte
- Jablečný ocet na křečové žíly či metličkové žilky?
- Jablečný ocet na bradavice – jak a proč použít?
- Může jablečný ocet pomoci při zácpě? Jak se dá použít?
Studie a zdroje článku
- Apple cider vinegar soaks [0.5%] as a treatment for atopic dermatitis do not improve skin barrier integrity Autor: Lydia A Luu, Richard H Flowers
- Apple cider vinegar soaks do not alter the skin bacterial microbiome in atopic dermatitis Autoři: Lydia A Luu, Richard H Flowers
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Alternativní medicína, Pleť a pokožka těla
Přečtěte si také naše další články