Obsah článku
Nerovnoměrná pigmentace pokožky (často označovaná také jako hyperpigmentace) je běžným kožním problémem. Tmavé skvrny – známé jako stařecké skvrny nebo sluneční skvrny – nebo tmavé plochy pokožky se často objevují na obličeji, rukou a jiných částech těla pravidelně vystavovaných slunci.
Co je to hyperpigmentace?
Hyperpigmentace je výrazem pro kůži, která vypadá tmavší – tedy na naší pokožce se vyskytují tmavší místa. Může:
- se vyskytovat v malých skvrnách
- pokrývat i velké plochy
- se objevovat na celém těle
I když zvýšená pigmentace obvykle není škodlivá, může to být příznak jiného zdravotního stavu. V tomto článku zjistíte více o typech hyperpigmentace, příčinách a způsobu její léčby.
Druhy hyperpigmentace
Existuje několik typů hyperpigmentace, běžné jsou melasma, sluneční skvrny a postzánětlivá hyperpigmentace.
- Melasma. Předpokládá se, že melasma je způsobena hormonálními změnami a může se vyvinout zejména během těhotenství. Oblasti hyperpigmentace se mohou objevit na kterékoli oblasti těla, ale nejčastěji se objevují v oblasti břicha a na tváři.
- Sluneční skvrny na kůži. Sluneční skvrny, které se také nazývají hnědé skvrny nebo sluneční lentiginy, jsou také docela běžné. Souvisejí s nadměrným slunečním zářením v průběhu času. Obecně se objevují jako skvrny na místech vystavených slunci, jako jsou ruce a obličej.
- Pozánětlivá hyperpigmentace. Je to důsledek poranění nebo zánětu kůže. Častou příčinou tohoto typu je akné.
Jaké jsou příznaky a rizikové faktory hyperpigmentace?
Ztmavené (hnědé) oblasti na pokožce jsou hlavními příznaky hyperpigmentace. Oblasti se mohou lišit svou velikostí a vyvíjet se kdekoli na těle.
Největšími rizikovými faktory pro obecnou hyperpigmentaci jsou vystavení slunci a zánět, protože obě situace mohou zvýšit produkci melaninu. Čím větší je vaše vystavení slunci, tím větší je riziko zvýšené pigmentace kůže.
V závislosti na typu poruchy jsou další rizikové faktory pro hyperpigmentaci tyto:
- užívání orální antikoncepce nebo těhotenství, jak je vidět u melasmy
- tmavší typ pleti, který je náchylnější ke změnám pigmentace
- léky, které zvyšují vaši citlivost na sluneční světlo
- trauma kůže, jako je rána nebo povrchové popálení
Příčiny – co způsobuje hyperpigmentaci?
Častou příčinou hyperpigmentace je nadměrná produkce melaninu. Melanin je pigment, který dodává pleti barvu. Produkují jej kožní buňky zvané melanocyty. Několik různých stavů nebo faktorů může změnit produkci melaninu ve vašem těle.
- Jak bylo zmíněno, některé léky mohou způsobit hyperpigmentaci. Některé chemoterapeutické léky také mohou jako vedlejší účinek způsobit hyperpigmentaci.
- Těhotenství mění hladiny hormonů a to může u některých žen ovlivnit produkci melaninu.
- Vzácné endokrinní onemocnění zvané Addisonova choroba může způsobit hyperpigmentaci, která je nejzřetelnější v oblastech vystavených slunci, jako je obličej, krk a ruce, a v oblastech vystavených třením, jako jsou lokty a kolena.
Hyperpigmentace je přímým důsledkem zvýšené hladiny hormonu ve vašem těle, což vede ke zvýšené syntéze melaninu. Nadměrné vystavení slunci může také způsobit zvýšení melaninu.
Prevence – jak se dá zabránit hyperpigmentaci?
Není vždy možné zabránit hyperpigmentaci. Můžete však zkusit toto:
- používání opalovacího krému s SPF nejméně 30
- zkuste nosit klobouky nebo oblečení, které blokují sluneční světlo
- vyhýbejte se slunci v denní době, kdy je nejsilnější, což je obvykle 11:00 – 16:00
- i vyhýbání se určitým lékům může také pomoci zabránit hyperpigmentaci.
Léčba – jak je hyperpigmentace diagnostikována a léčena?
Dermatolog může diagnostikovat příčinu vaší hyperpigmentace. Požádá o vaši anamnézu a provede fyzickou prohlídku, aby zjistil příčinu. V některých případech může biopsie kůže příčinu zúžit nebo odhalit.
Místní (topické) léky na předpis mohou léčit některé případy hyperpigmentace. Tento lék obvykle obsahuje látku hydrochinon, který zesvětluje pokožku.
Dlouhodobé používání topického hydrochinonu (bez jakýchkoli přestávek v užívání) však může způsobit ztmavnutí kůže, známé jako ochronóza. Na to pozor. Nejlepší je tedy používat lokální hydrochinon pouze pod dohledem dermatologa, aby vás mohl správně vést k tomu, jak používat léky bez nežádoucích účinků. Použití lokálních retinoidů také pomáhá zesvětlit tmavé skvrny na pokožce.
U obou těchto léků však může trvat i několik měsíců, než zesvětlí tmavé oblasti.
Domácí léčba hyperpigmentace
Domácí metody léčby někdy zahrnují volně prodejné léky, které mohou zesvětlit tmavé skvrny. Tyto léky však neobsahují tolik hydrochinonu jako léky na předpis. Domácí péče dále zahrnuje také používání opalovacích krémů. Opalovací krém je nejdůležitějším faktorem při zlepšování většiny příčin hyperpigmentace. Hledejte:
- opalovací krém nejlépe s oxidem zinečnatým jako hlavní aktivní složkou
- alespoň 30 až 50 SPF
Používejte opalovací krém denně. Pokud jste na slunci, opakujte jeho aplikaci každé 2 hodiny – a častěji, když se potíte nebo plavete. Existují také kožní poruchy, u kterých může viditelné světlo hrát roli při udržování hyperpigmentace, například u melasmy. V takovém případě hledejte minerální opalovací krém, který obsahuje také oxid železitý, který může blokovat viditelné světlo. Používejte pak takový krém denně. Noste ochranný oděv, který zabrání, aby sluneční záření dopadlo na vaši pokožku.
Lékař vám může také doporučit laserové ošetření nebo chemický peeling ke snížení hyperpigmentace, v závislosti na příčině vaší hyperpigmentace.
Jaké metody léčby tedy zkusit?
1. Zesvětlovací krémy
Zesvětlovací krémy jsou dostupné ošetření i bez lékařského předpisu. Tyto krémy pracují s vybranými přísadami a pomáhají snižovat pigmentaci. Mnoho z těchto krémů je k dispozici i v silnějších formách (ty už jsou ale označeny jako léky, krémy jsou slabší formou léků). Obvykle se nanášejí jednou nebo dvakrát denně, aby pomohly postupem času zesvětlit pokožku. Místní ošetření pro zesvětlení také přichází ve formě gelu.
Mezi běžné přísady v zesvětlovacích gelech a krémech patří:
- hydrochinon
- extrakt z lékořice
- N-acetylglukosamin
- vitamin B-3 (niacinamid)
Kdo by je měl zkusit? Zesvětlovací krémy nebo gely fungují nejlépe pro ploché skvrny, jako jsou melasma nebo stařecké skvrny. Jsou účinné na skvrny odbarvení na většině typů pleti. U takových krémů může trvat déle, než při použití profesionálního ošetření.
Jaké produkty můžete vyzkoušet?
- Murad Post-Acne Spot Lightening Gel – Murad zesvětlující gel proti stopám po akné. S 2 procenty hydrochinonu to vybledne i staré jizvy po akné. Pomáhá také předcházet budoucím jizvám po akné.
- Hydratační krém ProActiv Complexion Perfecting. Tento zesvětlující krém, který je nejlepší pro mastnou pleť, snižuje zarudnutí a hyperpigmentaci v jednom produktu.
Pamatujte, že byste měli nakupovat pouze produkty od maloobchodníků a výrobců, kterým důvěřujete. Vsaďte na prověřené značky.
2. Kožní kyseliny
Kožní kyseliny fungují tak, že odlupují vrchní vrstvu pokožky. Kdykoli odlupujete pokožku, objeví se nové kožní buňky, které nahradí ty staré. Tento proces pomáhá vyrovnat tón pleti a celkově je pak pleť jemnější.
Sponzorováno
Mnoho kyselin na obličej je k dispozici i v kosmetických obchodech a drogeriích. Mezi oblíbené možnosti patří:
- alfa hydroxykyseliny, jako je kyselina glykolová, kyselina mléčná, citrónová, jablečná nebo kyselina vinná
- kyselina azelaová
- kyselina kojová
- kyselina salicylová
- vitamin C (ve formě kyseliny l-askorbové)
Kdo by měl toto zkusit? Kyseliny na obličej fungují dobře při mírné hyperpigmentaci na svtětlých tónech pleti.
Jaké produkty můžete vyzkoušet?
- Hledejte obsah kyseliny 10% nebo méně. Vyšší koncentrace mohou zvýšit riziko nežádoucích účinků a je nejlépe ponechat jejich aplikaci na profesionální peeling prováděný v ordinaci.
3. Retinoidy
Retinoidy odvozené z vitaminu A patří mezi některé z nejstarších použitých složek péče o pleť. Jejich malá molekulární struktura jim umožňuje proniknout hluboko do kůže a ošetřovat vrstvy pod vrchní části pokožky.
Retinoidy dostanete buď na předpis, nebo jsou i verze bez předpisu, ty však bývají slabší. Pokud po několika měsících nevidíte žádné výsledky, poraďte se s dermatologem o předpisu retinoid tretinoin (Retin-A).
Kdo by měl retinoidy zkusit? Retinoidy bez předpisu mohou být bezpečné pro všechny tóny pleti, ale pokud máte tmavší pleť, měli byste se raději poradit se svým dermatologem a plánovat dlouhodobé používání těchto produktů. Je také důležité si uvědomit, že retinoidy se častěji používají spíše k léčbě vrásek, než k léčbě hyperpigmentace. To znamená, že retinoidy nemusí být nejlepší léčbou první linie.
Jaké produkty můžete vyzkoušet?
- Differin Gel. Tento retinoid, který byl dříve k dispozici pouze na lékařský předpis, pomáhá řešit akné i hyperpigmentaci.
4. Chemický peeling
Chemický peeling používá kyseliny v silnějších koncentracích k ošetření požadované oblasti pokožky. Snižují výskyt hyperpigmentace odstraněním epidermis. Silnější verze mohou také proniknout do střední vrstvy pokožky (dermis) a dosáhnout teoreticky i lepších výsledků.
Ačkoli je mnoho chemických peelingů k dispozici i bez předpisu, doporučujeme spíše zvážit získání peelingu profesionální kvality v ordinaci vašeho dermatologa. Jsou obecně výkonnější a přinášejí rychlejší výsledky.
Obecně je u dermatologa také menší riziko nežádoucích účinků. Poraďte se se svým dermatologem o vašich individuálních rizicích.
Možná rizika u chemického peelingu doma i v ordinaci jsou zarudnutí, podráždění. Při nesprávném použití se mohou také objevit puchýře nebo jizvy.
Pokud jste pravidelně na slunci, chemický peeling nemusí být pro vás tou nejlepší možností léčby. Chemický peeling způsobuje, že je vaše pokožka citlivější na sluneční paprsky. Pokud dostatečně nepoužíváte opalovací krém a nepoužíváte jinou ochranu proti UV záření, může slunce zhoršit vaši hyperpigmentaci. Po provedení posledního chemického peelingu budete muset přijmout další opatření po dobu nejméně jednoho týdne.
Kdo by měl chemický peeling zkusit? Chemický peeling může fungovat, pokud máte:
- stařecké skvrny
- poškození sluncem
- melasma
Jaké produkty můžete vyzkoušet? Pokud hledáte peeling pro profesionální použití doma, zvažte peeling s kyselinou glykolovou od společnosti Exuviance. Tento produkt lze používat až dvakrát týdně. Může také pomoci snížit výskyt vrásek. Juice Beauty má také několik typů chemických peelingů, které zmírňují nerovnoměrné tóny pleti. Pokud máte citlivou pokožku, vyzkoušejte jejich Green Apple Peel Sensitive. Jako bonus jsou všechny ingredience organické. Pokud máte tmavší odstín pleti nebo chcete silnější peeling, poraďte se se svým dermatologem.
5. Laserový peeling (resurfacing kůže)
Ošetření pomocí laserového peelingu (tj. resurfacing) využívá cílené paprsky světla ke snížení hyperpigmentace. Existují dva typy laserů: ablativní a neablativní. Ablativní lasery jsou nejintenzivnější a jsou na odstranění vrstev pokožky. Neablativní postupy, na druhé straně, se zaměřují na dermis, aby podporovaly růst kolagenu. Ablativní lasery jsou silnější, ale mohou způsobit více vedlejších účinků. Oba ničí prvky ve vaší pokožce, aby zajistily, že nové kožní buňky dorostou pevněji.
6. Intenzivní pulzní světelná terapie (IPL)
IPL terapie je druh neablativního (frakčního) laserového ošetření. Terapie IPL, známá také jako fotofaciální, stimuluje růst kolagenu v dermis. Obvykle vyžaduje více relací. IPL se používá k celkovým problémům s pigmentací, ale na tuto léčbu reagují zejména ploché skvrny. Může také pomoci snížit výskyt vrásek a rozšířených pórů. IPL nejlépe funguje u lidí se světlou pletí.
7. Mikrodermabraze
Mikrodermabraze je postup v ordinaci používaný k léčbě hyperpigmentace, která postihuje pouze epidermis (povrchové jizvy).
Během zákroku bude váš dermatolog používat ruční nástroj s kartáčkem nebo jiným brusným nástavcem. Nástroj poté přejíždí přes kůži, aby dermatolog rychle – ale jemně – odstranil epidermis. Možná budete potřebovat několik sezení, abyste dosáhli ideálního výsledku.
8. Dermabraze
Dermabraze je o odstranění vaší epidermis, ale její účinky pokračují až do části vaší dermis. Stejně jako u mikrodermabraze bude i zde dermatolog používat ruční nástroj s kartáčkem nebo jiným brusným nástavcem. Jezdí přístrojem přes vaši pokožku, aby rychle – ale jemně – odstranil celou vaši epidermis a horní část dermis.
Jaký je výhled pacientů s hyperpigmentací?
Hyperpigmentace není obecně škodlivá a obvykle není známkou vážného zdravotního stavu.
V některých případech tmavé oblasti samy vyblednou při dobré ochraně před sluncem. V ostatních případech je nutná agresivnější léčba. Neexistuje žádná záruka, že tmavé skvrny úplně vyblednou, dokonce i při profi ošetření. Obecně to ale pomáhá.
VIDEO: PIGMENTOVÉ SKVRNY | 6 složek, které fungují!
VIDEO: HYPERPIGMENTACE, VĚČNÝ STRAŠÁK!
Sponzorováno
Zdroje článku a studie
- Studie o pozánětlivé hyperpigmentaci Autor: Erica C. Davis
- Chang MW. Disorders of hyperpigmentation. In: Bolognia JL, Jorizzo JL, Rapini RP, editors. Dermatology. 2nd ed. Elsevier Mosby; 2009. pp. 333–389.
- O hyperpigmentaci - soubor studií Autor: Seemal R. Desai
- Jsou přírodní složky účinné při léčbě hyperpigmentace? Přírodní ingredience si získaly oblibu jako alternativní produkty pro depigmentaci
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Pleť a pokožka těla
Přečtěte si také naše další články