Obsah článku
Znám ten boj – pravděpodobně jste vyzkoušeli všechny tipy a triky, které existují, nebo možná dokonce produkty proti akné, jako je benzoylperoxid a kyselina salicylová – a nic extra nefungovalo.
Nemohou ty otravné pupínky jen tak zmizet? Bohužel ne, nemohou. Jen tak ne. Mnoho webů ale doporučuje zubní pastu na akné jako rychlý způsob, jak vysušit pupínky a někteří blogeři na to také přísahají, že je to pravda, tak co s tím?
Je to, řekněme, dvousečné – na jedné straně složení zubní pasty může pomoci rychle vysušit pupínky a snížit zarudnutí, ale na druhou stranu může způsobit, že pokožka bude ještě náchylnější k akné a náchylnější k jiným kožním onemocněním.
Zkusme to všechno rozebrat a pomoci vám lépe porozumět: je zubní pasta špatná na akné, pokud ano, proč a v jakých případech?
A když se rozhodnete, že zubní pasta za to prostě nestojí – připravila jsem pro vás několik úžasných alternativ, které popisuji níže.
Z čeho je vyrobena zubní pasta?
Dobře, začněme pěkně od začátku. Zubní pasta je jinými slovy prostředek používaný k udržení naší ústní hygieny – k čištění zubů. Ale to ví každý, že? Možná jste ale nevěděli, že zubní pasta je považována za silné abrazivo určené k odstranění zubního plaku ze zubů. Ale abrayiva (česky „brusiva“) jako přísady jsou jen jednou částí příběhu – v zubní pastě je mnohem více přísad, které jsou potenciálně škodlivé pro pokožku.
Zubní pasta se získává z různých složek. Ale obecně se většina z nich skládá z 20–42 % vody a tří hlavních složek – abraziva, fluoridu a detergentů.
Abraziva (Brusiva)
Tyto složky tvoří nejméně 50 % jakékoli běžné zubní pasty. Abraziva jsou zodpovědná za odstraňování plaku a zubního kamene ze zubů a nejčastěji používanými jsou hydroxid hlinitý, uhličitan vápenatý, různé hydrogenfosforečnany vápenaté a různé siliky a zeolity. Jak abrazivní je vaše zubní pasta, zjistíte podle hodnoty RDA, která se může pohybovat od 0 až po 200 RDA. Existují zubní lékaři, kteří nedoporučují používat zubní pastu s hodnotou RDA vyšší než 50 pro každodenní použití. Jinak se vaše zuby „obrušují“ až moc.
A teď si představte – pokud lze zubní pastu považovat za příliš silnou a potenciálně poškozující naše silné zuby, které jsou tvrdými, zvápenatělými strukturami, co může tato pasta udělat s tkání tak měkkou jako naše kůže?
Dobrou zprávou je, že abraziva použitá v zubní pastě nejsou pro pokožku toxická a díky svému silnému vysušujícímu účinku mohou zmírnit příznaky zánětu. Ošemetná část je, že jsou tak silné a abrazivní, jak jsou, mohou pokožku opravdu dost vysušit, což s největší pravděpodobností spustí mazové žlázy, aby produkovaly více mazu a proměnily vaši pokožku v ještě lepší prostředí pro akné.
Fluoridy
Dá se říci, že fluoridy jsou jednou z nejznámějších a nejkontroverznějších složek zubní pasty. Používají se k prevenci kazů, kontrole zánětu dásní a snížení povrchových skvrn. Ale fluoridy jsou často spojeyn s řadou zdravotních problémů, včetně některých kožních onemocnění, jako je ekzém a lupénka.
Mezinárodní akademie orální medicíny a toxikologie vydala v roce 2017 dokument, který spojoval akné a další dermatologické stavy s expozicí fluoridu.
Zda ponechání vrstvy zubní pasty na pokožce po dobu pár hodin může mít na pokožku skutečně takový vliv nebo ne, je otázkou. Jste ale ochotni to risknout a případně si podráždit již tak zanícenou pokožku?
Povrchově aktivní látky
Povrchově aktivní látky nebo jinými slovy detergenty jsou přísady, které zlepšují čisticí schopnost zubní pasty. To je také důvod, proč se nacházejí i v jiných produktech osobní péče, jako jsou šampony.
Jak fungují? Surfaktanty jsou látky milující oleje – při umístění na kůži vytáhnou olej a spojí se s ním. Když je povrchově aktivní látka opláchnuta vodou, vezme si olej s sebou a pryč z pokožky.
Nejčastěji používanou povrchově aktivní látkou v zubních pastách je laurylsulfát sodný. Stejně jako všechny detergentní povrchově aktivní látky, laurylsulfát sodný odstraňuje oleje z pokožky, ale je považován za silný a může způsobit podráždění kůže a očí. Studie z roku 2006 zjistila, že aplikace 2% koncentrace laurylsulfátu sodného na obličej a ponechání po dobu jedné hodiny může způsobit podráždění pokožky u mladých dospělých.
Další složky, které se často vyskytují v zubní pastě, jsou:
- antibakteriální činidla, jako je triclosan;
- příchutě, jako je máta peprná a máta klasnatá;
- remineralizátory;
- další různé složky, jako jsou cukerné alkoholy.
Jak může zubní pasta ovlivnit pokožku a pomoci s akné?
Jak můžete vidět, díky sušící síle abrazivních látek, čistící síle povrchově aktivních látek a antibakteriálním silám triclosanu si zubní pasta dokáže účinně poradit se zanícenými pupínky v krátkém časovém horizontu. Může pekelně efektivně vysušit postiženou oblast, zabít bakterie způsobující zánět a odstranit přebytečný maz a nečistoty z pórů.
Ale to, co lidé vidí a čemu lidé věří, není skutečným představitelem toho, co se skutečně děje pod povrchem. Schválně, čtěte dále.
Věděli jste, že triclosan, aktivní antibakteriální látka v mnoha druzích zubních past, je spojován s hormonálními úpravami a rezistencí vůči antibiotikům, což vedlo k vydání konečného pravidla určujícího, že triclosan není obecně uznáván jako bezpečný a účinný pro použití v některých volně prodejných produktech zdravotní péče? Kvůli těmto informacím dnes můžete najít zubní pastu bez triclosanu, což je dobré, ale antibakteriální vlastnosti, které mohly pomoci zabít bakterie způsobující akné, jsou také pryč.
Kromě potenciálně škodlivých chemikálií, které se nacházejí v zubní pastě, mohou silné vysušující účinky způsobit, že pokožka bude náchylnější k akné a způsobí ještě větší výskyt akné.
Lidé s citlivou pokožkou by měli být ještě opatrnější, protože při použití zubní pasty na akné může snadno dojít k podráždění, zarudnutí a dokonce k vyrážce.
V neposlední řadě stojí za zmínku, že zubní pasta neobsahuje žádné přísady, které by ji mohly učinit účinnější než konvenční ošetření. Můžeme tvrdit, že používání zubní pasty na akné může být lepší než nic nedělat. Ale pak, v moři přírodních domácích prostředků, léků a dalších účinných způsobů léčby i těch nejzávažnějších stavů akné a jizev, proč si vybrat právě zubní pastu?
Sponzorováno
Možné vedlejší účinky používání zubní pasty na kůži
Tu a tam jsme se zabývali některými potenciálními vedlejšími účinky při používání zubní pasty na akné, a zde je seznam věcí, které byste měli mít na paměti.
Podráždění kůže
Protože zubní pasta není určena na pokožku, přísady jako fluor a metanol, mimo jiné, pokožku hodně vysušují. Možná si myslíte, že pupínek se vysušuje, ale ve skutečnosti se může stát, že bude podrážděn + dojde k zarudnutí.
Problémy s pigmentací
Někteří lidé na internetu uvedli, že si po nanesení zubní pasty na místa postižená akné všimli skvrn a zabarvení kůže. Dermatologové vysvětlují tento účinek tak, že protože kůže některých lidí obsahuje více melaninu než ostatní a melanin je reaktivní na dráždivé látky, a proto dochází k tmavé pigmentaci.
Spálení kůže
Při aplikaci na místa postižená akné může na kůži dojít k přesušení a dokonce i pálení. Pokud jste se již pokusili nanést zubní pastu na obličej, možná jste zaznamenali pocit pálení – což by mělo být vždy varovným signálem, abyste pastu sundali a přestali poškozovat pokožku.
Přesušení pokožky
Jak již bylo zmíněno dříve, jedním z nejpravděpodobnějších scénářů, ke kterému dojde při aplikaci zubní pasty na akné, je vysušení pokožky do bodu, kdy vaše mazové žlázy začnou produkovat mnohem více kožního mazu, aby vysušení kompenzovaly. Je ironií, že to může způsobit, že se na kůži objeví více pupínků.
Než vyzkoušíte zubní pastu na pokožku
Možná jsem nezměnila váš názor, takže zde jsou věci, které byste měli zvážit, než začnete tento nápad realizovat.
Prozkoumejte další alternativy
Mám podezření, že hledáte něco dostupného a pohodlného, levného a přináší rychlé výsledky. Proč tedy nezkusit něco v tomto smyslu, ale bezpečnější? Říká se, že peroxid vodíku je účinný prostředek proti akné. Na vrcholu tohoto seznamu najdete také jedlou sodu, banánové slupky, aspirin, tea tree olej a mořskou sůl. Než vyzkoušíte zubní pastu na akné, vyzkoušejte některé z nich.
Ujistěte se, že jste vybrali správnou zubní pastu pro nejbezpečnější použití
Obecnou radou je držet se dál od bělící zubní pasty a vybrat si takovou, která je čistě bílá. Proč?
Bělící zubní pasta obsahuje silné bělící látky, které mohou skutečně přispět ke změně barvy kůže a spálit vaši pokožku. To je důležité zejména pro lidi s tmavším odstínem pleti. Jejich kůže má více melaninu, který může snadno reagovat se zubní pastou a vést k skvrnám, nerovnoměrnému tónu a skvrnám.
Vyberte si bílou, protože „dobré“ složky, které pupínek skutečně působí a vysušují, jsou obsaženy v bílé části zubní pasty. Mezi tyto přísady patří jedlá soda, peroxid vodíku a triclosan.
Čirá nebo gelová zubní pasta používá jiné složení a proti pupínkům může být celkem k ničemu. Takže se opět držte tradiční bílé zubní pasty.
Další radou je být opatrný a číst etiketu na zubní pastě. Hledejte tu zubní pastu, která obsahuje málo nebo žádný fluorid, i když to může být těžký úkol, protože fluor je v u nás přidáván do více než 95 % zubní pasty. Jděte na organické pasty – což může být vaše nejlepší a nejbezpečnější volba. Bio zubní pasta obsahuje pouze přírodní ingredience, ale přesto obsahuje ty, které jsou nezbytné k vysušení pupínků.
Jak aplikovat zubní pastu na akné
Abyste předešli dalším komplikacím, ujistěte se, že děláte věci správně.
Nejprve si umyjte obličej. To platí pro každý obličejový produkt, který můžete doma používat, ale je dobré vám to znovu připomenout. To je důležité, protože na pokožce pak nebude žádná přebytečná špína, dermis a mastnota, které by mohly blokovat ingredience v dosažení postižených vrstev pokožky. Můžete použít pouze teplou vodu a čistý ručník.
Za druhé, očistěte si také ruce a pak na špičku prstu naneste trochu zubní pasty. Ujistěte se, že nanášíte pouze malé množství přímo na pupínek. Nedotýkejte se okolní kůže zubní pastou. Tímto způsobem se vyhnete podráždění a zarudnutí zdravé kožní tkáně.
Za třetí, rozhodněte se, jak dlouho chcete nechat zubní pastu. Obecně se doporučuje nechat působit alespoň hodinu nebo dvě nebo dokonce přes noc. Ale to pro vás nemusí být dobré. To nejlepší, co můžete udělat, je poslouchat svou pleť. Nechte zubní pastu 15 minut a uvidíte, jak se budete cítit. Pokud je to pohodlné, můžete pastu na pokožce nechat i déle. Pokud kdykoli začnete pociťovat pálení, smyjte zubní pastu vlažnou vodou!
Posledním krokem je umytí obličeje a odstranění zbytků zubní pasty. Použijte teplou vodu a poté si obličej osušte měkkým a čistým ručníkem. Navlhčete si obličej, abyste zabránili vysušujícím účinkům zubní pasty a zajistili, že vaše pokožka nebude příliš suchá.
Neopakujte používání zubní pasty na akné příliš často a nikdy nepoužívejte tuto metodu jako každodenní rutinu.
Zubní pasta na akné – sečteno a podtrženo
Když vezmeme v úvahu všechny věci, nyní víme, proč si tato léčba získala takovou popularitu mezi léčbami a léky na akné. Zubní pasta obsahuje řadu složek, které dokážou pupínky vysušit a zmírnit příznaky zánětu. Jak již bylo řečeno, zubní pasta je ale také zároveň naplněna nebezpečnými chemikáliemi a může vysušit a popálit pokožku a také způsobit problémy se změnou barvy pleti. Tak na to pozor.
Převažuje tento krátkodobý přínos nad dlouhým seznamem potenciálních a děsivých vedlejších účinků? Ve finále je to vaše kůže – takže rozhodnutí necháme na vás. Než začnete jednat, prozkoumejte další možnosti, přečtěte si všechny informace uvedené v tomto textu a zjistěte si vše o akné. Místo toho, abyste se zaměřovali na rychlá a krátkodobá řešení, možná najdete něco, co vám pomůže zbavit se akné nadobro!
Moje rada? Potřebujete akné rychle vyřešit a jste ochotni hodně risknout? Pak zubní pastu na akné zkuste. Nebo máte citlivou pleť a jste spíše opatrnější člověk? Pak zkuste jiné babské rady na akné.
Sponzorováno
Každopádně nám napište do komentářů. Budu ráda.
A dále si o akné přečtěte
- Proč a jak použít jedlou sodu na pleť? Na akné i spálení sluncem? Jaké má účinky?
- Stres a akné – je mezi stresem a akné nějaká souvislost?
- Síra na akné – může fungovat? Jak a proč se dá použít?
Studie a zdroje článku
- Fluoride toothpaste: a cause of acne-like eruptions Autor: Saunders, Jr, M A
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Akné, Krásný obličej, Zdravé zuby a ústní dutina
Přečtěte si také naše další články