Sponzorováno

Chemický peeling na akné – je to dobrá léčba? Zatím bez hodnocení.

  • Akné můžete léčit chemickým peelingem. Je vynikajícím řešením pro odstranění akné a dokonce i jizev po akné.
  • Chemický peeling však musí být prováděn opatrně a musí ho provádět certifikovaný dermatolog. Není to sranda. Pokud ho uděláte špatně, můžete si vážně ublížit.

Chemický peeling na akné - je to dobrá léčba?Když dojde na boj s dlouhodobým akné, můžete mít někdy pocit, že jste zkusili opravdu všechno a cokoli, ale tak nějak bez úspěchu. Najít magickou léčbu, která si poradí s bolavými, červenými akné pupínky a jizvami, které po sobě může akné zanechat, však není nemožné.

Chápu negativní dopad, který může mít akné na vaše sebevědomí a váš život. A i když vám léčba tohoto stavu může připadat jako neustálý těžký boj, musíte zůstat odhodláni najít tu správnou léčbu. V dnešním článku se podíváme na chemický peeling jako jednu z metod léčby akné.

Možná jste už někdy slyšeli termín chemický peeling a spojovali ho spíše s ošetřeními proti stárnutí, které redukuje jemné linky a vrásky – ale věděli jste, že chemické peelingy a kyselé peelingy mohou také redukovat akné a jizvy po akné?

Pokud jste někdy přemýšleli, zda je peeling pleti nejlepším způsobem léčby akné, čtěte dále a dozvíte se více v našem malém průvodci.

Co je to pleťový chemický peeling?

Chemický peeling je druh pleťového peelingu, který používá netoxické kyseliny, jako je kyselina mléčná, kyselina salicylová a kyselina glykolová, které se aplikují na obličej za účelem exfoliace, rozjasnění a odstranění mastnoty, odumřelých kožních buněk a dalších nečistot, které mohou zhoršit vaše akné. Odstraněním vrchní vrstvy pokožky chemický peeling odhalí hladší, jasnější, svěžejší a novější pokožku, což může pomoci zvýšit vaši sebedůvěru.

Ačkoli se kožní peeling a chemický peeling často používají zaměnitelně, je třeba poznamenat, že ne všechny peelingy jsou chemické povahy. Některé z nich využívají laserovou technologii nebo jednoduše nějaký abrazivní prvek (třeba sůl, namletou kávou a podobně).

Peeling je proces odstranění horní vrstvy pokožky pomocí chemických nebo mechanických prostředků. Cílem je odstranit mrtvé buňky pokožky a zlepšit její vzhled, texturu a barvu. Existuje několik různých typů peelingů, jako jsou chemické peelingy, mechanické peelingy a laserové peelingy. Laserové procedury jsou často prováděny estetickými lékaři nebo kosmetickými specialisty. Chemické peelingy jsou prováděny s pomocí nějaké látky (velmi slabé kyseliny). Mechanické peelingy jemně obrušují pleť nějakým abrazivním (obrušujícím) přípravkem, třeba solí, kávou, pískem a podobně.

My se v tomto článku budeme věnovat konkrétně chemickému peelingu.

Je chemický peeling dobrý na akné?

Přemýšleli jste někdy o tom, zda vůbec je pleťový peeling dobrý na akné? Pokud ano, měli byste vědět, že jemný peeling na obličej při akné je dobrou volbou, kterou byste měli zvážit, pokud jde o léčbu problému a redukci vašich pupínků.

Chemický peeling nabízí řadu výhod pro pleť, která je náchylná k akné a jizvám po akné. Jsou to třeba tyto výhody:

  • Zlepšení textury a tónu pleti jejím vyhlazením
  • Zesvětlení a snížení barvy tmavých skvrn a jizev
  • Prevence budoucích pupínků uvolněním ucpaných pórů

Pokud jde o léčbu akné, výběr povrchového, jemného nebo lehkého peelingu, který používá kyselinu salicylovou, může pomoci minimalizovat vaše akné na pleti. Pokud jde o jizvy po akné, vaše možnosti jsou pak střední nebo hlubší peelingy, nebo pak laserová technologie.

Druhy chemického peelingu

Naše kůže má různé vrstvy, jmenovitě stratum corneum, epidermis, dermis a podkožní tkáň. Různé chemické peelingy ovlivňují naši pokožku v různých hloubkách. Existují tři typy peelingů, které může váš dermatolog provést.

  1. Povrchový peeling se zaměřuje na horní vrstvu neboli epidermis. Tyto kůry mají minimální prostoje a zaberou jen několik minut. Jsou ideální pro menší kožní problémy.
  2. Středně hluboký peeling jde o něco hlouběji do epidermis a zasahuje část dermis. Tento peeling pomáhá s hlubšími problémy, jako jsou vrásky a jizvy.
  3. Hluboký chemický peeling je specifický peeling používaný při závažných kožních onemocněních. Tyto peelingy zasahují do hlubších vrstev dermis a vyžadují delší dobu provádění. Hluboké peelingy probíhají v narkóze a vyžadují rozsáhlou péči o pleť před a po zákroku. Mezi běžné důvody hlubokého peelingu patří poškození sluncem, jizvy, skvrnitá kůže a předrakovinové výrůstky.
  4.  

    Různé druhy chemických peelingů ovlivňují naši pokožku v různých hloubkách.

    Různé druhy chemických peelingů ovlivňují naši pokožku v různých hloubkách.

     

    Váš dermatolog použije pro každý peeling různé typy kyselin v různých koncentracích. Tyto peelingy také dobře fungují na různé typy akné. Váš kožní lékař však nejprve provede individuální podrobné vyšetření pleti, aby pro vás určil ten správný peeling.

    Výhody chemického peelingu na akné

    Pro dosažení nejlepších výsledků vám dermatolog provede několik peelingů během několika týdnů. Hluboký chemický peeling se provádí jednou a vyžaduje delší dobu hojení. Po úplném ošetření chemický peeling odstraní poškozenou pokožku a vyčistí vaše akné. Ve vašem chemickém peelingu jsou také skryté doplňky. Váš peeling například zlepší vstřebávání budoucích lokálních ošetření, které budete používat k udržení svého akné na uzdě.

    Sponzorováno

    Chemický peeling také zmenšuje velikost pórů a může snížit produkci mazu, oleje, který způsobuje akné. To znamená, že z dlouhodobého hlediska budete mít méně akné. A kdo by nemiloval svěží novou tvář? Kromě toho vám odstranění akné vrátí sebevědomí.

    Jak léčit akné chemickým peelingem

    Po úvodní konzultaci s pacientem se lékař rozhodne pro typ peelingu, který je pro léčbu akné nejlepší. V týdnech, které vedou k vašemu prvnímu chemickému peelingu, vám mohou být předepsány lokální léky, které připraví pokožku na váš peeling. Může se jednat o kombinaci hydrochinonu a tretinoinu spolu s nižšími alfa-hydroxykyselinami. Před peelingem dodržujte všechny pokyny, jako je vyhýbání se nadměrnému slunění, make-upu a peelingu.

    V den ošetření vám dermatolog nebo estetik nejprve vyčistí obličej. Poté se připravený chemický roztok nanese na obličej pomocí aplikátoru, přičemž se vyhýbá vlasům a očím. Poté, co kůra zůstane na několik minut na obličeji, se chemikálie deaktivuje neutralizátorem, aby se zabránilo spálení. Celkový proces trvá méně než 20 minut. U hlubších peelingů může proces trvat o něco déle. Pro dosažení nejlepších výsledků budete potřebovat sérii chemických peelingů po dobu 2 až 3 měsíců.

    Jaký chemický peeling je dobrý na akné?

    K léčbě akné vám lékař provede buď povrchový, nebo středně hluboký peeling. Povrchové peelingy mohou pomoci zmírnit akné, zlepšit texturu a tón pleti. Střední peeling pomůže středně těžkým až těžkým jizvám po akné, vráskám a hyperpigmentaci.

    Váš povrchový peeling může být proveden pomocí těchto kyselin:

    Kyselina glykolová: Patří do skupiny alfa-hydroxykyselin, kyselina glykolová je ideální pro povrchové peelingy. Pomáhá s exfoliaci a zároveň zvyšuje produkci kolagenu. Kyselina glykolová také snižuje zánět a působí na všechny typy pleti. Povrchová kůra začne při síle 20 %.

    Kyselina salicylová: Jedná se o beta-hydroxykyselinu přirozeně získávanou z vrbové kůry, která může poskytnout hlubokou exfoliaci při léčbě akné. Může také zlepšit hydrataci, udržuje vaše póry déle čisté, což znamená méně pupínků.

    Jessnerův roztok: Jedná se o kombinaci kyseliny mléčné (14 %), kyseliny salicylové (14 %) a resorcinolu (14 %).

    Kyselina mléčná: Kyselina mléčná je alfa-hydroxykyselina, která poskytuje lehký peeling epidermis. Tato kyselina může být kombinována s jinými pro účinnější léčbu.

    Kyselina mandlová: Jedná se o další alfa-hydroxykyselinu, která pomáhá s exfoliaci a je ideální pro mírné až středně těžké akné. Studie ukazují, že kyselina mandlová má také antibakteriální vlastnosti. V některých případech váš dermatolog zkombinuje kyselinu mandlovou s kyselinou salicylovou.

    Kyselina trichloroctová (TCA): Speciálně vyrobená kyselina, kterou lze použít k provádění peelingů na všech úrovních.

    Středně hluboký peeling může spadat pod jednu z následujících možností:

    TCA mezi 35 % až 40 %
    Kyselina glykolová 35 % nebo vyšší

    Nebo kombinace kyselin pro vytvoření účinnějšího řešení.

    A co hluboký peeling?

    Jen někteří pacienti jsou kandidáty na hluboký chemický peeling. Tito kandidáti budou mít těžké cystické akné nebo hluboké jizvy po akné. Hluboké peelingy obsahují více než 50 % fenolu nebo TCA. Zejména fenol je známý svou schopností léčit hluboko uložené akné a jizvy po akné. Pokud jste kandidátem na hluboký peeling, dodržujte pokyny svého lékaře, abyste dosáhli nejlepších výsledků.

    Následná péče a možné vedlejší účinky chemického peelingu

    Váš dermatolog také poskytne následnou péči a pokyny na podporu hojení a urychlení výsledků. Obecně to znamená:

    • Nanášení opalovacích krémů a zvlhčovačů tak často, jak je to možné.
    • Vaše pleť může vypadat trochu hůř, než se zlepší.
    • Použití předepsaných lokálních ošetření k udržení zdraví pokožky.
    • Vyhněte se nošení make-upu, opalování nebo nadměrnému slunečnímu záření po dobu alespoň 48 hodin.
    • Vyhněte se intenzivní fyzické aktivitě po dobu alespoň 24 hodin.
    • Budete se cítit v pokušení trhat nebo tahat za kůži, když se loupe. Takové trhání pokožky může způsobit podráždění nebo přenos nečistot z rukou na obličej.
    • Pro hluboké jizvy po akné vám doporučím další léčbu, která může zahrnovat laserovou terapii, medikaci (steroidní injekce nebo retinol), mikrojehličkování a mnoho dalšího.

    Kdo by si měl dát chemický peeling?

    Každý, kdo chce získat jasnější, dokonce rozzářenou pleť, by si měl zajít na chemický peeling. Pokud máte v anamnéze keloidy nebo velmi citlivou pokožku, určitě to dejte vědět svému dermatologovi.

    A kdo by si neměl dát peeling?

    I přes účinnost chemického peelingu není tento postup pro každého. Na základě vaší anamnézy odborník určí, zda je to nejlepší způsob, jak se vypořádat s akné. Mezi důvody, proč byste si neměli nechat udělat chemický peeling, patří:

    • Současná nebo předchozí bakteriální nebo plísňová infekce
    • Aktuální užívání léků k léčbě těchto infekcí
    • V posledním roce jste užívali léky na předpis k léčbě akné
    • Anamnéza nepravidelných jizev nebo keloidů
    • Současná onemocnění související s imunitou
    • Těhotné nebo kojící pacientky by se měly chemickým peelingům pro jistotu vyhýbat.

    Sponzorováno

    Před pokusem o chemický peeling nezapomeňte probrat s dermatologem jakékoli obavy, váš dermatolog vám poradí, zda je pro vás chemický peeling vhodný, a poskytne alternativy, pokud se pro vás nehodí.

    Studie a zdroj článku

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Dara Slánská (více o nás)

     

    Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva