Obsah článku
Přírodní BIO kosmetika si získala přízeň mnoha lidí. I když se dnes na trhu nachází obrovské množství chemických přípravků na vlasy, stále častěji se vracíme k rostlinným výtažkům. Z generace na generaci se dědí přírodní recepty, které se spolehlivě postarají o zdraví vlasů i v dnešní moderní době. Pokud máte zájem o několik bylinkových receptů na vlasy, přečtěte si následující řádky.
Které bylinky jsou nejlepší pro vlasy?
1. Šalvěj
Šalvěj působí jako antioxidant, má stahující s antibakteriální vlastnosti. Trpíte-li suchou a svědivou pokožku hlavy a otravují-li vás lupy, šalvěj je vynikajícím přírodním prostředkem přímo pro vás. Adstringentní (svíravé, stahující) vlastnosti šalvěje jsou ideální pro posílení vlasů a vlasové pokožky, aniž byste ji nějak vysušili.
2. Amla
Amla je bylinka, které je vynikajícím vlasovým kondicionérem. Posiluje vlasy u kořene, dělá je silnější, zdravější, podporuje nový růst. Amla může pomoci zpomalit nebo zabránit vypadávání vlasů, jejich ubývání a poškození.
3. Heřmánek
Pravděpodobně znáte heřmánek pro jeho uklidňující vlastnosti při pití čaje. Heřmánek má tytéž zklidňující a protizánětlivé účinky i na vaše vlasy a vlasovou pokožku. Pokud často trpíte svědící, podrážděnou nebo citlivou pokožku hlavy, je heřmánek nebo produkty obsahující heřmánek ideální. Heřmánek je také super bylinkou do koupele.
4. Bazalka
Jste překvapeni? Bazalka je super nejen pro použití v kuchyni. Bazalka je nádherná a voňavá bylina, která stimuluje vlasové folikuly a krevní oběh, který podporuje růst vlasů. Hořčík v bazalce pomáhá předcházet poškození, má protizánětlivé vlastnosti pomůže uklidnit pokožku hlavy. Také si poradí s problémy jako jsou lupy, ekzémy, lupénka a podobně.
5. Ibišek
Ibišek je více než jen hezká květina, má mnoho prospěšných využití. I pro vaše vlasy. Když je ponořený, vydává množství slizu a rostlinného proteinu, který je ideální pro kudrnaté vlasy. Podporuje růst a pomáhá při léčení pokožky hlavy – je super na lupy a vypadávání vlasů. Pomáhá v udržení vlhkosti ve vlasech. Vysoký obsah živin z ibišku jej činí ideálním pro podporu zdravého růstu a síly vlasů.
6. Měsíček lékařský
Měsíček má uklidňující a antioxidační vlastnosti. Je bohatý na minerály, zklidňuje citlivou pokožku a také pomáhá zabránit poškození tím, že chrání vlasy před volnými radikály. Má také antibakteriální vlastnosti, pomáhá udržet pokožku hlavy bez infekce a zabraňuje efektivně růstu bakterií.
7. Kořen lopuchu
Kořen lopuchu je velmi oblíbený. Je bohatý na mastné kyseliny, krásně funguje při zlepšování lesku a pružnosti vlasů. Lopuchový kořen také stimuluje prokrvení pokožky hlavy, povzbudí růst vlasů. Je také bohatý na oxid křemičitý a fytosteroly, které zklidňují podráždění pokožky hlavy při problémech jako jsou lupy, lupénka, dermatitida.
8. Rozmarýn
A vítejte zpátky v kuchyni! Rozmarýn v podobě čerstvé, sušené, nebo i v podobě esenciálního oleje podporuje růst vlasů tím, že zlepší krevní oběh na pokožce hlavy. To má za následek silný, zdravý růst vlasů. Rozmarýn také dodává lesk vlasům.
9. Aloe Vera
Aloe vera dělá vlasy poddajnější, hladší a zdravější. Aloe vlasy hydratuje a vytváří dělá je lesklejšími. Mexické ženy používají aloe vera na vlasy již po staletí. A nemohou si tuto bylinku vynachválit.
10. Kasie
Kasie je často nazývaná neutrální henna, i když to vlastně vůbec není henna. Je to vynikající kondicionér, posiluje vlasy, zvyšuje jejich objem, dělá vlasy silnější, plnější, přidává spoustu lesku a podporuje zdravou pokožku hlavy. Antibakteriální a antimykotické vlastnosti mohou přispět ke zlepšení při problémech s lupy. Cassia se často mísí s opravdovou henou.
11. Kostival
Kostival zklidňuje a stimuluje pokožku hlavy, obohacuje vlasy, které jsou jakoby bez života. Čaj z kostivalu vyrobený z kořene nebo listů, nalijte na vlasy – to dělá vlasy měkké jako hedvábí.
12. Pampeliška
Kořen pampelišky je bohatý na železo, pomáhá léčit lupy a je super na problémy se suchými vlasy. Pampeliškové listy jsou plné minerálů a vitamínů, zejména vitamínu A, který pomůže s mastnými vlasy. Kořen pampelišky je také vhodný na hubnutí.
Sponzorováno
13. Pískavice řecké seno
Pískavice řecké seno vytváří přirozené proteiny pro výživu a zdraví vlasů, stimuluje krevní oběh až ke kořenům vlasů, a tato bylina může být použita v boji proti vypadávání vlasů. Používá se jako lék na lupy, řídnutí vlasů a poškozené vlasy.
14. Zázvor
Kořen zázvoru pomáhá zvyšovat prokrvení vlasové pokožky, to stimuluje vlasové folikuly a podporuje růst vlasů. Složení mastných kyselin kořene zázvoru je skvělé proti řídnutí vlasů. Zázvor také má antiseptické vlastnosti, které pomáhají při problémech s lupy.
TIP: Bylinky jsou super na různé zdravotní problémy
15. Zelený čaj
Ano, i zelený čaj může pomoci vašim vlasům. Obsahuje antioxidanty, které prospívají vlasům a vlasové pokožce. Zabraňuje vypadávání vlasů a má celkově zklidňující účinky na vlasy. Může pomoci s lupy i s lupénkou. Obsahuje přírodní vitamín C, který chrání vlasy před poškozením UV zářením, má také vitamin E, který pomáhá suchým nebo jinak poškozeným vlasům a panthenol, který pomáhá posílit a zabraňuje jejich třepení.
16. Kopřiva
Kopřiva stimuluje vlasovou pokožku, zlepšuje krevní oběh a dělá vlasy plnější, zářivější. Kopřivy mají pověst bylinky pro prevenci vypadávání vlasů, dělají vlasy jemné a lesklé. Kopřiva je vynikající vlasový kondicionér, je bohatá na minerály a rostlinné hormony, je posilující, stahující a dává zdravý lesk vlasům. Kopřiva je také prý lék na mastné vlasy a lupy.
17. Petržel
Petržel hydratuje, dodává lesk, stimuluje růst, uklidňuje pokožku hlavy, odstraňuje případný zánět a pomáhá s lupy. Petržel má vysoký obsah esenciálních vitaminů a antioxidantů, které jsou nezbytné pro ochranu vlasů a vlasové pokožky před volnými radikály.
18. Máta peprná
Lístky máty jsou velmi uznávané pro své protizánětlivé, antibakteriální a adstringentní vlastnosti. Bylinka stimuluje nervová zakončení a zvyšuje místní prokrvení pokožky hlavy, ochlazuje a zjemňuje pokožku hlavy.
19. Jitrocel
Jitrocel hydratuje pokožku hlavy a je jedním z nejúčinnějších bylinných přípravků proti svědění hlavy. Je používán v mnoha léčebných kůrách na vypadávání vlasů.
Zajímavost: Víte, jaký máte typ vlasů?
20. Tymián
Tymián má antiseptické a protiplísňové vlastnosti. Čistí, hojí a zklidňuje pokožku hlavy. Tymián je často používán v šamponech, pomáhá zmírnit lupy a stimuluje vlasové folikuly na pomoc s vypadáváním vlasů.
TIP: Už jste zkusili hennu na vlasy?
Jak s bylinkami na vlasy pracovat?
1. Oplachovací lázeň na suchou a citlivou pokožku hlavy
Na suchou a citlivou pokožku hlavy je vhodná koupel ze kopřivy, rozmarýnu a šalvěje. Do 300 ml vroucí vody přidejte dvě až tři polévkové lžíce zmíněných bylinek. Bylinky nechte namočené celou noc. Následně je sceďte a přidejte do směsi ještě pár kapek levandulového esenciálního oleje. Oplachovací lázeň pomůže vlasům během několika minut. Taková koupel se používá na umyté a mokré vlasy. Připravenou směsí prostě promyjte pokožku hlavy a celé vlasy. Vlasy už není nutné po oplachovací lázni mýt. Takovou lázeň si můžete připravit prakticky z jakékoliv bylinky.
2. Maska na poškozené a lámavé vlasy
Pro přípravu bylinkové masky na poškozené a lámavé vlasy budeme potřebovat několik přísad. Půl šálku olivového nebo slunečnicového oleje, čajovou lžičku heřmánku, listy břízy, kopřivu, jeden žloutek, čajovou lžičku medu, čajovou lžičku citrónové šťávy a pár kapek rozmarýnového esenciálního oleje. Do zahřátého oleje přidejte heřmánek, kopřivu a listy břízy.
Směs nechte odstát přibližně jednu hodinu a pak olej sceďte. Následně přidejte žloutek, citronovou šťávu, med a rozmarýnový esenciální olej. Vše pořádně promíchejte. Směs naneste na umyté a vlhké vlasy, které zakryjte koupací čepicí a ručníkem. Nechte působit alespoň 30 minut a nakonec směs vymyjte vlažnou vodou. Opět si podobnou masku uděláte i z jiných bylinek.
TIP: Bylinky jsou super třeba i do jídel
3. Zábal na vlasy, které se nadměrně mastí
Rychle se mastící vlasy jsou problémem mnoha z nás. V případě mastných vlasů stačí smíchat 40 ml sezamového oleje a 40 ml citrónové šťávy. Místo sezamového oleje se může v tomto receptu použít i olej mandlový. Vytvořenou směs vmasírujte do pokožky hlavy a jemně vetřete do vlasů. Nechte působit alespoň jednu hodinu. Nakonec vlasy umyjte šamponem, kterým vymyjete olej. Vlasy budou při pravidelném používání tohoto zábalu svěží.
A co vy? Používáte bylinky při péči o vlasy? Které?
TIP: Jaké jsou v rostlinách léčivé látky?
VIDEO: Bylinkářka Jarmila Podhorná radí – zdravé vlasy a pokožka
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé a krásné vlasy
Přečtěte si také naše další články
Já nedám dopustit na kopřivu, používám jak kopřivové šampony, tak DonnuHair, která právě extrakt z kopřivy obsahuje a to je teda něco!
Přesně. Není nad DonnuHair! Na vlasy jasná volba, vlasy mám zdravé a krásné jako z reklamy.