Sponzorováno

Bylinky do koupele – které a jak použít do bylinkové koupele? 4.96/5 (28)

U některých čerstvých bylinek se využívá i macerování...

U některých čerstvých bylinek se využívá i macerování…

Koupel může být příjemným relaxem pro unavené tělo a vystresovanou psychiku. Avšak při přidání správných ingrediencí má ještě blahodárnější účinky. Voňavá bublinková koupel je sice lákavá, ale pokud pěnu do koupele vyměníte například za léčivé bylinky, můžete velmi efektivně zmírnit únavu nebo některé zdravotní problémy. Jak si „namíchat“ koupel, která lahodí tělu i duši?

Nepodceňte přípravu koupele – je důležitá

K tomu, aby lázeň správně účinkovala, je třeba dodržet několik pravidel. V první řadě si zvolíme druh bylinek a vhodné množství. Většina z nás má k dispozici sušené. Na jednu koupel je budeme potřebovat 50 – 100 gramů, u čerstvých je toto množství minimálně 200 gramů. Nejlepší je bylinky vložit do kapsy z plátna, pověsit na baterii a nechat alespoň 10 minut louhovat. Další dobrou volbou je příprava záparu, který se po louhování vlije přecezený do vany. Nicméně u některých čerstvých bylinek se využívá i macerování (při macerování se bylinky louhují po určitou dobu v alkoholu, který se ředí podle druhu základní suroviny i typu likéru, alkohol ze surovin přijímá chuť i aroma). Vyplatí se dodržovat i délku koupele, protože všeho moc škodí. Ideálních je 20 minut.

Které bylinky na koupel použít?

Podívejte se na vhodné bylinky, které vaši koupel obohatí:

1. Heřmánek pravý uklidní a zmírní nachlazení

Jednou z běžně dostupných léčivých rostlin je heřmánek. Do koupele se vyplatí přidat přibližně 4 hrsti heřmánku v období, kdy cítíme únavu, podrážděnost, máme problémy se spánkem nebo nás sužuje nachlazení. Heřmánek má i výborné hojivé vlastnosti, což se vyplatí využít při drobných rankách a hemoroidech. Na heřmánkovou lázeň by neměli zapomínat dámy toužící po krásné a svěží pokožce.

2. Levandule zatočí s úzkostí i plísněmi

Aromatické kvítky levandule se používají do lázní od nepaměti. Kdy po nich sáhnout? Udělejte si levandulovou koupel, pokud jste psychicky „rozhození“, tedy vás sužuje podrážděnost, nervozita či nepříjemná úzkost. Podobně jako heřmánek, i levandule má výborné hojivé vlastnosti. To můžete využít při vyrážkách, drobných ranách či popáleninách, ale i při ekzémech nebo plísňových infekcí.

3. Dobromysl je nejen na „dobrou mysl“

Dobromysl zná většina z nás jako oregano, dobrou mysl či „dobromysl“. To znamená, že tato léčivá rostlina a koření má vliv na náladu, zmírňuje únavu a bolest hlavy, tedy je považována za přírodní antidepresivum. Koupel může přinést úlevu i při problémech s dýchacími cestami a je bojovníkem proti křečím. Rostlinu můžeme do koupele přidat samotnou, popřípadě ji zkombinovat s panenským olivovým olejem.

Sponzorováno

4. Kopřiva očišťuje a je pomocnicí při bolestech páteře

Kopřiva dvoudomá je doslova proslulá svými očisťujúcimi účinky. Její benefitů je však mnohem více – pomáhá odstranit vyrážky, ekzémy a plísně, zmírňuje bolest zad a revmatické potíže, zlepšuje prokrvení organismu atd. Protože kopřiva je poměrně snadno dostupná i čerstvá, je lepší připravit si macerát tak, že přibližně osm hodin před koupelí dáme asi 200 g čerstvé natě louhovat do studené vody. Následně výluh přecedíme a vylijeme do koupele.

5. Za vyzkoušení stojí i povzbuzující smrkové jehličí

Pokud milujete vůni lesa, nebojte se zaexperimentovat s mladými pupeny smrkového jehličí. Lehce si z nich připravíte odvar, který přidáte do koupele. Na jaké benefity se můžete těšit? Smrkové jehličí má uklidňující a také dezinfekční účinky, výborně prokrví, a dokonce pomáhá zmírnit revmatické problémy. Ocení ho i dámy, které chtějí zvýšit elasticitu své pokožky a ti, kteří trpí nachlazením a astmatem.

6. Ovesné otruby uleví od ekzému

Nejpraktičtější je vložit ovesné otruby do plátěného sáčku a nechat je louhovat přímo v lázni. Na jednu koupel je vhodné použít 200 – 250 g ovesných otrub (ideálně v bio kvalitě). Ovesné otruby zklidňují pokožku postiženou ekzémem, ale i jinými kožními obtížemi.

7. Pampelišková koupel

Do vany s horkou vodou vsypte 2 polévkové lžíce sušených pampeliškových listů. Dopřejte si kvalitní relaxační koupel. Pampeliškové květy jsou zase perfektní pro vaši pokožku. Podívejte se na další zdravé jarní bylinky.

8. Zázvorová koupel

Nastrouhaný zázvor v koupeli zvyšuje průtok krve do všech částí těla. Musíte napustit vanu horkou vodou a dát do ní 2 lžíce strouhaného zázvoru. Pokud není k dispozici zázvor, tak stačí zázvorový olej (8 – 10 kapek). Doporučuje se být v této koupeli asi 30 minut, protože do této doby zázvor pomáhá zmírňovat bolest a stres. Zkušenost naší čtenářky:

„Musím říct, že zázvorová koupel byla opravdu super, dokonce jsem až do večera a i přes noc necítila téměř žádné bolesti (záda, klouby). Krásně se mi uvolnily svaly.“

9. Máta do koupele

Osvědčený lék, jakým je mátový koupel, pomáhá k uvolnění bolavých a oteklých nohou, jakož i zmírnění revmatických potíží, i při ošetření popraskaných rukou. Výrazné aroma máty pohladí také naši duši. Potlačuje psychické napětí, díky čemuž se příjemně odreagujete od každodenních starostí.

10. Rozmarýnová koupel

Tuto koupel si můžete udělat kdykoliv po náročném dni. Uklidníte svou mysl, bude se vám dobře spát a navíc podpoříte i dobrou kvalitu své pokožky. Případné poranění, kožní onemocnění se vám budou lépe hojit. Rozmarýnová koupel vám zlepší náladu. Při přípravě aromatické koupele použijeme 50 g drogy na dva litry vody, které dále ředíme v lázni.

Sponzorováno

TIP: Které bylinky jsou vhodné na hubnutí?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva