Obsah článku
- Arganový olej je populární nejen pro pleť, ale také pro vlasy, díky svým výživným a ochranným vlastnostem.
- Arganový olej je bohatý na esenciální mastné kyseliny a vitamín E, což pomáhá udržet vlasy hydratované. Zvlhčuje suché vlasy a vlasovou pokožku, zlepšuje jejich strukturu a brání ztrátě vlhkosti.
- Díky obsahu antioxidantů a mastných kyselin pomáhá posílit vlasová vlákna, což snižuje lámavost a vznik roztřepených konečků. Vlasy jsou po použití pružnější a odolnější vůči poškození.
- Arganový olej dodává vlasům krásný lesk a hebkost, aniž by je zatěžoval. Díky tomu vypadají vlasy zdravěji a upraveněji, a to i bez použití dalších stylingových produktů.
Kde se vzal arganový olej?
V našich končinách je arganový olej relativně nový, avšak v Africe ho znají již mnoho let. Objevili ho Berbeři – marocký kočovný národ. Ti se během svých cest usazovali právě u stromu Argania spinosa, tedy při arganovníku. Využívali ho několika způsoby. Jeho dřevo, které je mimořádně pevné, používali na výrobu potřebných nástrojů a dokonce i dočasných příbytků. Svůj dobytek krmili semeny a dužinou plodů arganovníka. No a skořápky ze semen používali jako kvalitní topivo. Nakonec i marocké ženy zjistily, že je arganovník velmi vzácný. Ty měly krásnou pleť, nehty a vlasy právě díky oleji získanému z plodů arganovníku.
Jak se vyrábí arganový olej?
Víme již, že arganový olej se získává z plodů vzácného stromu Argania spinosa – arganovníka. Ten se ve světě vyskytuje velmi vzácně. Najdeme ho totiž jen v Maroku, Izraeli a Alžírsku. Získání arganového oleje z plodů arganovníku je mimořádně náročné. Možná právě proto, stejně jako pro své účinky a také pro vzácný výskyt stromu Argania spinosa, je arganový olej takový ceněn.
Jak se tedy získává?
Plody arganovníku se sklidí až tehdy, když mají jasnou žlutou barvu. Právě tehdy jsou totiž dostatečně zralé. Jejich sběr probíhá ručně a je náročný, protože strom má nebezpečné bodliny. Nasbírané plody se nechají dostatečně vysušit na slunci. Po rozbití vnější skořápky vypadává z plodu malé olejové semínko. Na litr 100% arganového oleje je třeba až 30 kilogramů takových olejových semínek. Ty se praží na ohni a následně pomocí kamenných mlýnů drtí na kaši. Vše probíhá samozřejmě ručně. Kaše se smíchá z vodou a lisuje se za studena. A tak se získává čistý arganový olej. Ruční výroba je velmi důležitá. Právě díky zachování těchto postupů výroby neztrácí získaný arganový olej žádnou ze svých výjimečných vlastností. Věděli jste, že tento přírodní argan olej je několika x násobně silnějším antioxidantem, jak olivový olej?
Složení arganového oleje
Kvalita arganového oleje a jeho mimořádné účinky na lidské tělo jsou nepopiratelné. Je tomu tak právě díky jeho složení. Co tedy obsahuje?
Vitamín E
Arganový olej obsahuje přírodní vitamin E rozpustný v tucích. Jeho základní význam je v tom, že je silným antioxidantem. Kromě toho dokáže udržovat správnou hladinu esenciálních mastných kyselin v pokožce. Díky tomu jsou kožní buňky vyživené a hydratované. Arganový olej obsahuje 2 až 3 násobek přírodního vitamínu E oproti jiným zdrojům vitaminu E v přírodě.
Esenciální mastné kyseliny
Arganový olej obsahuje až 80% nenasycených mastných kyselin a 20% nasycených mastných kyselin. Ty zajišťují správné fungování buněčných membrán. Tělo si esenciální mastné kyseliny nedokáže vyprodukovat samo a proto je nutné, abychom je přijímali ve formě potravy. V arganovém oleji jsou zastoupeny zejména kyselina olejová, kyselina stearová a kyselina linolenová.
Steroly
Tyto přírodní látky se u jiných olejů téměř nevyskytují. Steroly napomáhají vylučování přebytečného cholesterolu a brání jeho vstřebávání do krve.
Karotenoidy
Jsou to přírodní antioxidanty. Jejich úkolem je posílit imunitní systém a udržet zdravou pokožku. Také zabraňují růstu rakovinotvorných buněk a chrání pokožku před UV zářením. Právě díky karotenoidům lze arganový olej používat i jako opalovací krém.
Sponzorováno
Saponiny
Slouží na zjemnění a změkčení pokožky.
Díky svému obsahu, zejména pokud jde o vitamín E, je arganový olej známý také jako „elixír mládí“. Zpomaluje totiž proces stárnutí tkáně. Je však účinný i proti nádorovým a kardiovaskulárním onemocněním, snižuje riziko vzniku artritidy a využívá se na masáže při revmatických onemocněních.
Použití arganového oleje před fénováním nebo žehlením vlasů může poskytnout ochranu před poškozením způsobeným teplem. Vytváří ochrannou bariéru, která vlasy chrání před vysokými teplotami.
Jak používat arganový olej
Argan jako přírodní lék je vhodné používat nejen zvenčí, ale můžete jej užívat i zevnitř. Mnozí kulinářští mistři ho oblíbili zejména díky jeho jemné oříškové chuti. Velmi oblíbený je zejména ve studené kuchyni jako přídavek do salátů a také jako jemné koření. V Maroku je oblíbená jeho ranní konzumace. Kousky bílého chleba se do něj jednoduše namáčejí a vznikne tak oblíbená a zdravá snídaňová pochoutka. Nejen v Maroku je oblíbený i krém Amlou. Sestává se z arganového oleje, kousků rozdrcených mandlí a medu. Tato směs se natírá na chléb. Vyzkoušejte! Ještě žádanější je však arganový olej v kosmetickém průmyslu na výrobu různých léčiv a kosmetických přípravků. Známé a ověřené jsou jeho pozitivní účinky zejména na vlasy, nehty a na pokožku.
Arganový olej na vlasy
Právě díky výjimečným účinkům, které má arganový olej na vlasy, je složkou mnoha šamponů, kondicionérů, masek a zábalů na vlasy. Lze jej však používat i přímo, bez jakýchkoliv úprav či příměsí. Zábal na vlasy z arganového oleje si uděláme velmi jednoduše. Pár kapek oleje vmasírujeme do vlasů a pokožky hlavy. Zabalíme do ručníku a necháme působit přibližně hodinu. Poté vlasy umyjeme teplou vodou. Takovým způsobem arganový olej regeneruje poškozené, roztřepené a příliš suché vlasy.
Pokud máte problémy s rozčesáváním vlasů, stačí pár kapek arganového oleje aplikovat přímo při česání. Jednodušší tak bude zejména rozčesávání kudrnatých vlasů. Ani lupy nejsou problémem. S použitím arganového oleje bude pokožka hlavy hydratovaná a zdravá.
A podívejte se také na další přírodní recepty pro péči o vlasy.
Arganový olej na pokožku
Díky tomu, že zpomaluje procesy stárnutí, je velmi oblíbený arganový olej na pokožku. Napomáhá tvorbě kolagenu a elastinu, díky nimž je pleť napnutá, obnovená a vyhlazená. A právě díky tomu působí přirozeně a mladistvě. Stačí, když si pár kapek arganového oleje natřete přímo na pokožku namísto krému. Nebo si ho jednoduše přidejte do koupele.
Trápí Vás strie nebo celulitida? Při těchto problémech je třeba pravidelně masírovat arganovým olejem postižená místa. Projevy strií a celulitidy dokáže arganový olej zmírnit a pokožku vyhladit. Právě proto je oblíbený i maminkami v těhotenství. Ty nemusí mít z použití arganového oleje žádné obavy. Je totiž zcela neškodný i v těhotenství. Stejně to platí i o jemné dětské pleti. Maminky nemusí mít obavy ani v tomto případě. K dětské pokožce je arganový olej mimořádně jemný a šetrný.
Arganový olej na nehty
Pokud chceme mít krásné nehty bez záděrů a poškozené pokožky, je třeba se jim chvíli věnovat. Povrch nehtů a také pokožku kolem nehtových lůžek stačí potřít arganovým olejem a nechat působit. Účinný je také arganový olej na nehty ve spojení s citronovou šťávou. Nehty se nebudou lámat a budou krásně lesklé. Arganový olej také napomůže růstu zdravých nehtů. Účinky arganového oleje na nehty, vlasy a pokožku jsou známé i díky několika výzkumům. Ověřte si je samy na sobě a potěšte se z vlastního zdraví a krásy!
A na co používáte arganový olej vy? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.
Co si více přečíst o arganovém oleji
- Arganový olej jako zázračný elixír
- Arganový olej na pleť
- Arganový olej je vzácný
- Arganový olej pro novorozence – je vhodný? A jak ho použít?
VIDEO: Blogerka o arganovém oleji
Sponzorováno
Studie a zdroje článku
- Argan oil as a pretreatment of human hair before exposure to oxidative damage: Attenuated total reflectance and protein loss studies Autor: Negin Sharifi
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Nosné oleje
Přečtěte si také naše další články