Obsah článku
Mnoho žen používá make-up ke skrytí akné. Uvědomte si ale, že make-up sice může pomoci zakrýt akné, ale nemůže ho léčit ani zlepšit. A podle některých dermatologů může make-up potenciálně zhoršit akné, v závislosti na tom, jaký make-up používáte a jak ho používáte.
Způsobuje make-up akné?
Všechny jsme to zkoušely – bezmocně jsme hledaly ten nejlepší základ, který dokáže co nejlépe zakrýt naše akné, a zároveň podvědomě přemýšlely o tom, zda tento základ vůbec přispívá ke vzniku akné.
Tento paradoxní problém je extrémně únavný a navozující stres, což zase může způsobit akné (pěkné kolečko, že? Ano, i stres totiž zhoršuje akné). Navíc, každá z nás má na tuto věc jiný názor, což situaci rozhodně neulehčuje. Proto jsem se rozhodla so problému pořádně zakousnout a zjistit, jak to v akné a make-upem opravdu je.
Pojďme jednou provždy zjistit, zda je v make-upu něco, co zhoršuje akné, a pokud ano, co s tím můžeme dělat.
Může make-up způsobovat akné?
Odpověď na tuto otázku se zdá být mnohem složitější, než byste na první pohled mohli předpokládat. Pravdou je, že jakýkoli produkt, který si dáte na obličej, kromě vody, může mít potenciál ucpat vaše póry. Cokoli od čisticích prostředků a krémů po opalovací krémy. Pokožka každého člověka je jiná a každý z nás na kosmetiku jinak reaguje. Co by mohlo fungovat dokonale u vás, může způsobit zmatek v kůži někoho jiného. To je fakt, tak to prostě je.
Bohužel, make-up může způsobit i zhoršit akné, zejména v oblasti T-zóny: čelo, nos a brada (oblasti náchylné k větší produkci mazu).
Existuje dostatek důkazů k závěru, že některé make-upy mohou být komedogenní (komedogenní složky jsou ve zkratce látky, které způsobují ucpávání pórů a můžou vést ke vzniku akné), což vede k výskytu černých teček, pupínků nebo bílých teček.
Dermatologové přišli s termínem acne cosmetica (česky kosmetické akné) – s odkazem na formu akné, která je způsobena kosmetickými přípravky ucpávajícími póry. Pokud si všimnete, že se vaše akné zhoršuje nebo se objevuje, když si nanesete určitý make-up, můžete mít právě kosmetické akné. Je to častější, než si možná myslíte.
Přísady, kterým je třeba se vyhnout
Existují tedy určité ingredience, které jsou všeobecně označovány jako komedogenní a kterým dermatologové doporučují se vyhnout. Odborníci se shodují, že to, zda je daný make-up označen jako komedogenní či nikoli, závisí do značné míry na složkách, ze kterých je vyroben. Mějte tento seznam na paměti, až půjdete příště nakupovat make-up a důkladně si přečtěte seznam složek. Vaše pokožka vám v budoucnu poděkuje.
Alkoholy: možná se divíte, proč je alkohol na seznamu téměř všech špatných složek. Je to proto, že umožňuje, aby make-up byl dlouhotrvající a pronikl hlouběji do vašich pórů. Ale to je jen jeho přednost. Může také způsobit dehydrataci kvůli své vysychavé povaze a vést k podráždění u citlivých typů pleti. To je zase jeho negativum.
Silikony: ty dodají vašemu make-upu dojem z jeho hladkosti a hedvábnosti. Silikony však mohou také vést k suché, podrážděné pokožce a ucpávání pórů, což má ve finále za následek akné.
POZOR: silikon a další ingredience mohou být na etiketách produktů těžko rozpoznatelné. Mohou se objevit jako jiný chemický název nebo mírně odlišná variace.
Vůně a barviva: jak název napovídá, dodají vašemu make-upu krásnou a svěží vůni. Bohužel jsou složeny z drsných chemikálií, které mohou dráždit osoby s citlivou nebo aknózní pokožkou.
Akryláty: fungují jako lepidlo pro jiné přísady, ale díky svému složení často vedou k ucpání pórů.
Lanolin. Lanolin neboli olej z ovčí kůže je vysoce komedogenní a je třeba se od něj držet daleko.
Mastek. Matek nízkonákladová prášková výplň běžně používaná v make-upech, není pouze komedogenní. Může potenciálně způsobit suchost a podráždění u osob s citlivější pokožkou.
Další složky, kterým se budete chtít vyhnout: extrakt z řas, mastek, oleje, acetylovaný lanolin, benzaldehyd, D & C Red, kyselina laurová, isopropyl/ethyhexyl palmitát, lauroyl lysin, bambucké máslo a olej z pšeničných klíčků.
Vaše nejlepší sázka v tomto případě? Minerální make-up, který je ideálně vyroben z minerálů, které se nacházejí v naší zemi.
Mohu i tak nosit make-up, když mám pleť se sklonem k akné?
Make-up můžete stále čile používat, pokud trpíte pletí se sklonem k akné, jen musíte být trochu (hodně) opatrní na složky uvnitř a věnovat pozornost tomu, jak kosmetické produkty interagují s typem vaší pleti.
Během tohoto procesu pokus-omyl můžete trpět akné, dokud se nenaučíte identifikovat spouštěcí produkty. Jen si pamatujte, že toto akné s vámi nezůstane. Pokud identifikujete produkty, které vám tyto problémy dělají a nebudete je používat, zmizne i vaše akné. Tak jednoduché to je.
Pár mých rad? Místo použití těžkého základu a korektoru si možná budete chtít vybrat BB nebo CC krém, který je lehký, ale má slušné krytí. Můžete také upustit od těžkého práškového základu, zkuste základ na minerální bázi. Nebo se můžete podívat na make-up, který je založen čistě na přírodních složkách a který obsahuje protizánětlivé složky a antioxidanty pro lepší vzhled pleti. Možnosti jsou.
Výběr správného make-upu pro pleť se sklonem k akné
Vždy se ujistěte, že vybíráte make-up, který je označen jako nekomedogenní. To znamená, že má menší pravděpodobnost ucpání pórů pokožky, což je klíčové pro zdravou pleť.
Také se ujistěte, že se vyhnete výše uvedeným složkám, o kterých je známo, že dráždí pokožku.
Sponzorováno
Jaké štítky byste tedy měli hledat? Vyberte si make-up, který obsahuje označení jako „bez oleje“, „nekomedogenní“ a „vhodný pro pleť se sklonem k akné“.
Pamatujte, že před nákupem nového make-upu se můžete vždy poradit se svým dermatologem. Poskytne vám užitečné pokyny, které tento proces značně usnadní.
Chyby, kterým je třeba se vyhnout při používání make-upu
Nyní, když jsme probrali, jak mohou různé přísady ovlivnit kvalitu naší pleti, pojďme se blíže podívat na to, kterým vzorcům a návykům bychom se měli vyhnout pro pleť bez akné.
Spát s make-upem
To je asi největší zlo.
Pravděpodobně jste už milionkrát slyšeli o tom, že spánek s nalíčeným obličejem je pro pokožku špatný. Existuje důvod, proč se o tom tolik mluví – spánek s make-upem může mít skutečně negativní vliv na vaše póry. Lidé ale i přesto stále pokračují v této chybě, i když si uvědomují důsledky. Namísto hojení přes noc se na vaší pleti bude hromadit přebytečná nečistota, kožní buňky a make-up, které byly po celý den uvězněny v pórech.
Neodstraňuje make-up správně
To jde ruku v ruce s nesprávným odličováním. Mnoho lidí si pouze natře obličej a oči odličovacím čisticím ubrouskem a nazve to odličováním, což rozhodně nestačí k tomu, aby se zbavili všech nečistot a bakterií uvězněných uvnitř. Když použijete ubrousek, odstraníte jen zlomek make-upu, mastnoty a nečistot, které byly na vaší pleti celý den. Make-up ubrousky mohou také zanechat zbytky, které mohou dráždit osoby s citlivou pokožkou.
Proto by po tomto kroku odstranění make-upu měla následovat správná rutina péče o pleť.
Nemluvě o tom, že ubrousky mohou být často komedogenní a obsahují uvnitř nějaké nepříjemné ingredience, takže by bylo lepší zvolit micelární vodu, speciální odstraňovače make-upu nebo oleje na odstranění make-upu, které jsou vhodné pro citlivé typy pleti.
Takže až budete příště po dlouhém dni sedět na posteli, celá unavená a vyčerpaná a přemýšlíte, zda má cenu vstát a pokračovat ve své pravidelné péči o pleť, stačí věřit tomu malému hlásku, který říká, že ano. Ten hlásek má pravdu.
Použití prstů k nanášení základů
Další chybou, kterou lidé často dělají, je používání prstů k nanášení základů. Ano, díky přirozenému teplu konečků našich prstů to celý proces usnadňuje a celému vzhledu to dává ostrou přesnost. Pokud si však před nanášením make-upu neumyjete ruce správně, riskujete, že se vám z rukou dostanou na obličej bakterie, což může vést k problémům. Pokud tedy nemáte možnost si před nanesením make-upu důkladně umýt ruce, je lepší použít podkladový štětec nebo beauty blender.
Neumýváte vaše štětce na make-up
Když už jsme u štětců, mnozí z nás je pravidelně nemyjí. Toto je pravděpodobně jedna z nejčastějších příčin pupínků, zvláště pokud se chronicky objevují v podivně konkrétní oblasti. Přemýšlejte o tom – každý den na nich zůstává přebytečný make-up, prach a bakterie, což je dohromady pěkně živná půda pro vyrážky a akné. Odborníci na make-up doporučují mýt štětce a nástroje na make-up alespoň jednou týdně, používat jemné šampony a nechat je přirozeně vyschnout.
Navíc, když cestujete, je nejlepší mít štětce v samostatném sáčku na zip, aby se nedotýkaly žádných špinavých míst. Házet je do kosmetické tašky spolu s ostatním make-upem není vždy ten nejlepší nápad.
Používání příliš velkého množství základu
Používání příliš velkého množství podkladové báze může být lákavé, pokud trpíte akné, ale ve skutečnosti může váš stav zhoršit. Pokud aplikujete vrstvy po vrstvách základu, riskujete, že zastavíte proces hojení a objeví se další akné. Mnohem lepší je použít lehký základ a poté pokračovat vysoce krycím korektorem, aby vaše pokožka mohla dýchat a předešlo se možnému překrvení, které může akné zhoršit.
Nanášení make-upu bez mytí obličeje
Další chybou, na kterou si dát pozor, je nanesení make-upu na nevyčištěný obličej. Je lákavé vynechat ranní mycí proces, zvláště pokud jste příliš mnohokrát na budíku stiskli tlačítko 5 minutového odložení a přijdete pozdě do práce nebo na školní hodinu, ale je důležité, aby byla pokožka krásně čistá, než na ni nanesete cokoli, včetně hydratačního krému. To zajistí, že váš make-up nebude nanesen na nečistoty, a minimalizujete riziko potenciálních problémů v budoucnu.
Používání prošlého make-upu
V neposlední řadě si vždy na make-upu zkontrolujte datum spotřeby! Byli byste možná překvapeni, kolik lidí používá kosmetické produkty s prošlou životností. A to není dobře!
Akné a make-up – Závěrečné myšlenky
Podle dermatologů (odborníků na pokožku) odpověď na otázku „způsobuje make-up akné?“ není tak přímočará – není to tak jednoduché jako jen ano nebo ne. Nejprve musíte vzít v úvahu několik různých faktorů – například typ make-upu, který používáte, a způsob čištění obličeje.
Ačkoli je make-up technicky označen jako komedogenní, nemělo by vás to vyděsit, abyste od make-upu úplně opustili. Existuje mnoho různých značek make-upu a produktů, ze kterých si můžete vybrat, a s trochou vytrvalosti a trpělivosti i vy můžete zjistit, která z nich vám nejlépe vyhovuje a nezničí vaši pleť. Být svým vlastním pokusným králíkem není zábavný úkol, ale v budoucnu vám určitě pomůže.
Sponzorováno
Najděte si make-up a kosmetické produkty, které vaši pleti nezpůsobují problémy.
A dále si přečtěte na toto téma
- Jak na krásně čistou pleť? Vyzkoušejte těchto 11 ověřených tipů
- Co vše vaše pleť potřebuje a vyžaduje?
- Jak správně vybrat make-up?
- Nebezpečné přísady do make-upu, kterým je třeba se vyhnout
Studie a zdroje článku
- Relationship between acne and the use of cosmetics: Results of a questionnaire study in 539 Korean individuals Autoři: Dong-Hye Suh, Haneul Oh
- Cosmetics and skin care in acne Autoři: Raj Kubba Boston University
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Akné, Kosmetika a vizáž, Líčení, Pleť a pokožka těla
Přečtěte si také naše další články