Obsah článku
- Póry jsou malé dírky v kůži, které umožňují oleji dostat se na povrch pokožky. Někdy se póry ucpávají mastnotou a odumřelými buňkami, které kůže každý den zbavuje.
- Prostřednictvím správné péče o pleť a ošetření pleti může člověk zvládnout nebo vyčistit ucpané póry.
- Ucpané póry jsou častým problémem pokožky, který může snadno vést k rozvoji či zhoršení akné.
- Nahromadění nečistot, mazu nebo odumřelých kožních buněk může způsobit ucpání pórů. Tento stav je nejčastější u lidí s velmi mastnou pokožkou.
- Jemná a pečlivá rutina v péči o pleť (ne agresivní) může pomoci vyřešit ucpané póry.
Co jsou vlastně ucpané póry?
Ucpané póry vznikají, když se ve vašich pórech zachytí odumřelé kožní buňky, mastnota nebo špína. Póry jsou malé otvory ve vaší kůži, které uvolňují maz a pot z vašich žláz. Ucpané póry mohou vést k akné.
Ucpané póry na lidských tvářích jsou celkem běžné. Mohou se však objevit kdekoli na vašem těle, včetně pokožky hlavy, krku, zad, ramen a hrudníku.
Jaký je rozdíl mezi ucpanými póry a rozšířenými póry?
Ucpané póry a rozšířené póry nejsou totéž, ale často spolu souvisí. Ucpané póry mohou být důsledkem toho, že vaše žlázy produkují příliš mnoho mazu. Více mazu na pokožce zvyšuje riziko ucpání pórů. Ale mnoho dalších věcí může vést k rozšířeným pórům, včetně věku, kožních produktů, vlasových folikulů a poškození sluncem. Rozšířené póry tedy nevedou vždy k ucpání pórů.
Komu se často ucpávají póry?
Podobně jako u akné bývají ucpané póry častější u dospívajících a mladých dospělých. Během puberty hormony stimulují žlázy, které produkují maz. Ale kdokoli jakéhokoli věku nebo pohlaví může mít ucpané póry.
Pokud máte v rodinné anamnéze akné nebo ucpané póry, můžete také zvýšit riziko, že budete mít stejné kožní problémy. Někdy po rodičích zdědíte geny, díky kterým je pravděpodobnější, že budete mít velmi mastnou nebo suchou pokožku.
Jak časté jsou ucpané póry?
Ucpané póry jsou, dá se říci, velmi časté. Akné postihne každý rok asi 50 milionů lidí a ucpané póry jsou hlavní příčinou akné.
Příčiny – Co způsobuje ucpané póry?
Nahromadění odumřelých kožních buněk, mazu nebo nečistot může ucpat póry. Mezi možné příčiny ucpaných pórů patří:
- Suchá kůže nebo pokožka, která produkuje další a další kožní buňky.
- Produkty na obličej, jako jsou čisticí prostředky, pleťové vody nebo kosmetika.
- Léky, které mění množství mazu, které vaše žlázy produkují.
- Mastná pleť, ať už vznkla kvůli vašemu věku, hormonům nebo genetice.
Některé věci, které přímo nezpůsobují ucpané póry, ale mohou je zhoršit, jsou tyto:
- Určitá jídla
- Oblečení, batohy, helmy nebo jiné oděvy či vybavení, které se třou o vaši pokožku
- Vlhké podmínky
- Praskání a mačkání pupínků akné
- Znečištění pleti
- Stres a úzkost
- Příliš silné mytí nebo drhnutí pokožky
Jaké jsou příznaky ucpaných pórů?
Většina lidí si ucpané póry všimne pouze tehdy, když vedou k některému z následujících kožních problémů:
- Bílé tečky: Ucpání v otvoru póru může způsobit vyvýšený bílý nebo šedě zbarvený hrbolek na kůži. Jiný název pro pupínek s bílou hlavičkou je uzavřený komedon (uzavřený pór).
- Černé tečky: Ucpávka, která rozšiřuje otvor pórů, je černá tečka. Černé tečky nevypadají černě kvůli nečistotám; je to chemická reakce smíchání obsahu pórů s kyslíkem, díky čemuž vypadají černé. Jiný název pro černou tečku je otevřený komedon (otevřený pór). Velmi velká černá tečka je rozšířený pór. Vypadá to jako otvor ve vaší kůži, vyplněný modrou nebo černou látkou.
- Pupínky a pustuly: Mnoho nečistot a mazu uvnitř pórů může vést k zarudnutí, otoku a podráždění. Bílé tečky a černé tečky jsou typy pupínků. Pupínky se také nazývají papuly. Pokud obsahují hnis, jsou to pustuly.
- Uzlíky a cysty: Velmi ucpaný pór může způsobit otok, bolest a podráždění hluboko v kůži. Pokud uzel obsahuje hnis, nazývá se cysta. Cystické akné může vést k jizvám po akné.
Jak se ucpané póry diagnostikují?
Neexistuje žádný test na ucpané póry. Váš lékař pečlivě vyšetří vaši kůži a zkontroluje vaši anamnézu. Lékař se vás také může zeptat na vaše:
- Současné léky, které nyní užíváte.
- Rodinnou anamnézu
- Rutinu péče o pleť
Léčba – jak se léčí ucpané póry?
Většina lidí dokáže sama zvládnout a zlepšit mírné až středně ucpané póry. Jak na to?
1. Aplikace nekomedogenních produktů na obličej
Termín nekomedogenní znamená, že produkt (kosmetika) nebude ucpávat póry. Hledejte čisticí prostředky, kosmetiku a zvlhčovače, které mají na štítku napsáno „nekomedogenní“ nebo „bez oleje“. To je pro vás vhodná cesta.
2. Pravidelné čištění a zvlhčování pleti
Jemně si umyjte obličej dvakrát denně nekomedogenním čisticím prostředkem a teplou (ne horkou) vodou. Po čištění použijte hydratační krém bez oleje, abyste se vyhnuli vysušení pokožky.
3. Používání produktů, které obsahují retinol nebo kyselinu salicylovou
Retinol a kyselina salicylová pomáhají odstranit nečistoty, mastnotu a další nečistoty, které ucpávají vaše póry. Někteří lidé ale zjistili, že tyto složky dráždí jejich pokožku. Před použitím produktů obsahujících retinol nebo kyselinu salicylovou se poraďte se svým lékařem / dermatologem.
Sponzorováno
Prevence – Jak můžete zabránit ucpaným pórům?
Můžete pomoci předcházet ucpaným pórům tím, že budete dodržovat rutinu péče o pleť, která je vhodná pro váš věk, typ pleti a problémy s pokožkou. Dermatolog (lékař, který se specializuje na kožní onemocnění) může doporučit správné produkty a ošetření.
Mezi další způsoby, jak zabránit ucpání pórů, patří:
- Nedotýkejte se pokožky neumytýma rukama.
- Na obličej nepoužívejte olej, jako je kokosový olej, olivový olej nebo jojobový olej.
- Peelingujte pokožku jemným drhnutím nebo pravidelným chemickým peelingem.
- Pokuste se za každých okolností udržovat svou pokožku čistou a hydratovanou.
- Nikdy nemačkejte ani nešrkábejte pupínky na obličeji.
Moje tipy na ucpané póry, které u mě pěkně fungovaly
Ráda vám poradím, co pomohlo na ucpané póry mě.
1. Očistěte pleť jedlou sodou
Než zamíříte do lékárny, mrkněte v kuchyni na ingredience, které mohou uvolnit ucpané póry. Jaké? Třeba jako je jedlá soda. Ukazuje se, že tato celkem standardní věc v domácnosti umožňuje snadné čištění hlubokých pórů, které má také jemně exfoliovat.
Pro ty, kteří mají skutečně nečistou pokožku, vyzkoušejte čisticí peeling z jedlé sody. Postupujte podle těchto jednoduchých kroků:
- Nejprve smíchejte dvě lžičky jedlé sody s jednou lžičkou vody a vytvořte pastu.
- Naberte směs prsty a krouživými pohyby jemně vmasírujte pastu z jedlé sody na obličej. Jemně!
- Nechte na pleti působit 5 až 15 minut.
- Pak opláchněte.
U mnoha lidí může jedlá soda dráždit pokožku. Doporučuji vám ji používat konzervativně a sledovat zarudnutí, svědění nebo známky zánětu.
2. Peeling s kyselinou mléčnou
Kyselina mléčná je alfa hydroxykyselina, která působí na exfoliaci pokožky. Její molekuly jsou o něco větší než u kyseliny glykolové, což znamená, že působí o něco pomaleji a neproniká tak snadno do nejnižší vrstvy pokožky.
Kyselina mléčná je alfa-hydroxykyselina (AHA), která může být jemnější než jiné exfoliační látky, jako je kyselina citrónová. Funguje tak, že rozpouští nečistoty z pórů.
Doporučuji použít třeba řecký jogurt, který obsahuje enzymy kyseliny mléčné k rozbití odumřelých kožních buněk a může být užitečnější pro zlepšení ucpaných pórů bez vysokého rizika podráždění.
3. Hluboké čištění ucpaných pórů pomocí speciálních proužků
Kdysi byly proužky s póry nejlepším a konečným řešením pro odstranění černých teček a usazenin kolem nosu. V dnešní době existují jemnější a účinnější způsoby, jak uvolnit ucpané póry kolem nosních dírek, ale některé zaznamenaly úspěch s proužky a bez podráždění. Proužky na ucpané póry jsou vyrobeny se selektivními pojivy, které fungují jako magnet, zamykají a odstraňují nečistoty a usazeniny z hloubky vašich pórů.
Jakmile si důkladně vyčistíte obličej a připravíte si póry domácí párou, jste připraveni odstranit uvolněné nečistoty. Nejlepších výsledků dosáhnete podle pokynů na proužcích a vyhněte se jejich použití, pokud máte citlivou nebo již podrážděnou pokožku.
4. Vyzkoušejte mechanický exfoliátor – mechanický peeling
Sílu exfoliace nelze nikdy přeceňovat. Já osobně mám jemný mechanický peeling moc ráda. Ujistěte se, že peeling provádíte jen několikrát týdně, aby vaše pokožka získala čas na obnovení rovnováhy.
Pokud rádi používáte fyzický peeling (známý také jako ruční nebo mechanický) a vaše pokožka si s ním poradí, zvolte určitě méně drsný nástroj, jako je jemný kartáček nebo hadřík, spíše než peeling, pokud máte pleť náchylnou k akné. Drsné peelingy mohou ve skutečnosti šířit bakterie, což je přesný opak toho, co chcete při odstraňování ucpaných pórů.
5. Zkuste masku z bentonitového jílu
Zkuste masky s bentonitovým jílem, které prokázaly úspěch při vstřebávání olejů. Taková maska z jíl je vytvořena speciálně pro citlivou pokožku a používá bentonitový jíl a další hydratační přísady k účinnému odstranění přebytečného mazu a zároveň vyživuje pokožku.
Už nevíte kudy kam? Zkuste extrakci od profesionála
Návštěva kliniky nebo lázní na ošetření obličeje je skvělým krokem k vyřešení a otevření ucpaných pórů. Jakmile jsou póry otevřeny, váš obličejový specialista provede extrakci. Ruční extrakce je fyzický způsob, jak odstranit nečistoty z pórů, uvolnit je ucpání a póry pak přirozeně vypadají menší.
Sponzorováno
Já doporučuji extrakci zejména pro ty, kteří mají sklon k akné. Je to skvělá léčba ucpaných pórů. Někdy mohou být extrakce mírně bolestivé, ale pokud chodíte na pravidelné extrakce – jednou za pět až osm týdnů – pomáháte předcházet problémům.
A dále si o pleti a pórech přečtěte
- Ucpává kokosový olej póry nebo ne? Je komedogenní?
- Jak se dají zmenšit póry?
- Naše rady: Jak na hluboké vrásky na čele i jinde na těle
- Co ucpává póry? Hříchy péče o pleť vedoucí k ucpaným pórům
Studie a zdroje článku
- Facial skin pores: a multiethnic study Autoři: Frederic Flament, Ghislain Francois
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Krásný obličej, Pleť a pokožka těla
Přečtěte si také naše další články