Sponzorováno

10 nejlepších tipů pro pleť se sklonem k akné 4.8/5 (10)

Sepsala jsem pravidla, které je vhodné dodržovat, pokud máte pokožku citlivou a náchylnou k akné

Sepsala jsem pravidla, které je vhodné dodržovat, pokud máte pokožku citlivou a náchylnou k akné

Ach jo, akné. Ten odvěký problém otravující mladé lidi, ale i dospělé. Ale bez ohledu na to, že máte co do činění s akné po dlouhou dobu nebo máte akné hodně závažné (třeba cystické akné), je pravděpodobné, že se vám akné snaží něco říct. A to je: starejte se lépe o svou pleť. Zvláště pokud má vaše pleť sklony k akné. Což je přesně to, co vám dnes řeknu.

Ale jak na to? Zde jsou nejlepší tipy pro pleť se sklonem k akné.

1. Pokud máte pleť se sklonem k akné, používejte jemné čisticí prostředky

Mít pleť náchylnou k akné je jedna věc, ale mít akné je věc úplně jiná. Můžete mít nejzdravější pleť na planetě, ale to neznamená, že nebudete mít akné. Ale proč? Co způsobuje akné?

No a jedním z faktorů je určitě hygiena pleti. Jak čas během dne běží, je naše pokožka pokryta mikroskopickou špínou, prachem, odumřelými kožními buňkami a někdy i nadměrným kožním mazem (také známým jako kožní maz). Pokud se nečistí, mohou se vám tyto látky postupně dostat do pórů a ucpat je. A ucpané póry se pak změní na bílé a černé tečky, což vede k akné.

Ale na co narážím? No, že byste měli bezpodmínečně používat čisticí prostředek!

Ale ne ledajaký čistič pleti. Jistě, lidem s normální pletí postačí běžný čisticí prostředek, ale pokud máte pleť náchylnou k akné, budete potřebovat něco jemnějšího. Pro začátek se podívejte na mýdla, která používáte k mytí obličeje, a na sprchové gely a šampony, které používáte ve sprše. Dají se najít mírnější varianty? Určitě to vyzkoušejte, protože lidem s pletí náchylnou k akné mohou i takzvaná normální mýdla a mycí prostředky dráždit a vysušovat pokožku.

Některé čisticí prostředky navíc obsahují kyselinu salicylovou a AHA, látky, které se často používají k exfoliaci, které mohou vaši pokožku náchylnou k akné dále vysušovat nebo dráždit. Budete tedy muset používat čisticí prostředky a udržovat dobrou hygienu, ale pokud má vaše pleť sklony k akné, pomohou vám pouze jemnější a šetrnější čisticí prostředky.

2. Vyhněte se agresivnímu peelingu

Bez ohledu na váš typ pleti se může drhnutí a peeling zdát jako perfektní způsob, jak osvěžit pokožku a vyčistit ji, ale exfoliace může být příliš silná i pro lidi s normální pletí. Natož, pokud má vaše pleť sklony k akné. Problém je v tom, že peeling a exfoliace fungují tak, že technicky poškodí vaši pokožku (nebo alespoň její nejsvrchnější vrstvy). A pak vyvstává otázka, zda opravdu potřebujete svou pokožku ještě více poškodit, když už máte pleť náchylnou k akné?

Odpověď je samozřejmě ne. Jak již bylo řečeno, i když máte pleť náchylnou k akné, stále můžete používat peelingy, ale měli byste se ujistit, že to děláte správně, jemně a jen příležitostně. Dermatologové doporučují, aby lidé peelingovali pleť maximálně jednou až dvakrát týdně, aby se předešlo nadměrnému odlupování. A to pro lidi s normální pletí. U lidí s aknózní pletí byste měli peeling provádět ještě méně často, nebo se mu ideálně vyhnout úplně.

3. Suchost je hodně špatná pro pleť se sklonem k akné

Jak jsem zmínila výše, používání silnějších mýdel a mycích prostředků a také peelingů může způsobit vysušení pokožky. Ale pokud jste člověk s mastnou pletí a zpočátku si myslíte, že je to dobrá věc, dovolte mi, abych vás zastavila. Suchá pokožka je v první řadě nepříjemná, protože se může loupat, svědit, zarudnout a podrážděná.

Ale to je jen na povrchové úrovni. Problém lidí s mastnou pletí nebo pletí náchylnou k akné spočívá v tom, že poté, co se vaše pokožka příliš vysuší, vaše tělo spustí poplach, aby se samo opravilo. To znamená, že vaše pokožka začne nadměrně produkovat kožní maz, aby kompenzovala suchost. A příliš mnoho kožního mazu je jedním z hlavních faktorů, které vedou k akné, protože ucpává vaše póry.

Jak se tedy takovému scénáři vyhnout? Pokud se chcete vyhnout suché pokožce, máte k dispozici mnoho nástrojů. Například ochrana obličeje a rukou nošením rukavic a šátků v zimě bude určitě fajn. Vaše pokožka nezmrzne a nebude příliš suchá. Pokud stále máte popraskané dlaně, rty nebo tváře, nějaký balzám na rty a hydratační krém to napraví.

Přes léto můžete suché pokožce předejít používáním kvalitního opalovacího krému a používáním kvalitního hydratačního krému. Kromě toho se vyhněte horké sprše a následnému otírání pokožky ručníkem. To způsobí, že se vaše molekuly vody vypaří a vaše pokožka bude sušší než předtím. Ale pokud jste prostě fanouškem horkých sprch, použití tělového mléka po sprchování nebo každodenní používání hydratačních krémů může vaši pokožku zklidnit a hydratovat.

4. Kyselina salicylová je nejlepším přítelem pleti náchylné k akné

Kyselina. Zní to děsivě, že? Ale buďte v klidu, kyselina salicylová je ve skutečnosti přírodní a v podstatě neškodná (no, pokud na sebe nenalijete vagon). Kyselina salicylová je ve skutečnosti jednou z nejpoužívanějších látek v péči o pleť a je základem mnoha kosmetických produktů. Kyselina salicylová, známá také jako beta hydroxykyselina (nebo BHA), se používá jako čisticí prostředek na obličej a je zvláště účinná při odstraňování odumřelých kožních buněk a čištění ucpaných pórů.

Na rozdíl od mnoha AHA, které jsou rozpustné ve vodě, je kyselina salicylová rozpustná v oleji, což jí pomáhá vstupovat do pórů ucpaných kožním olejem (mazem) a čistit je zevnitř. To znamená, že kyselina salicylová však není vhodná pro každého. Lidé s přirozeně suchou kůží nebo citlivou pletí ji považují za neúčinnou nebo dokonce potenciálně dráždivou. Pokud jste takový člověk, nejlepším řešením je zvolit čisticí prostředek na bázi AHA. Ale pro lidi s mastnou pletí nebo pletí náchylnou k akné dokáže kyselina salicylová zázraky. Vaše tvář a vaše póry vám poděkují. Hladkost, kterou poskytují čisticí prostředky na salicylové bázi, je těžké najít jinde. A kromě toho tím, že nabízí hloubkové čištění vašich pórů, zabraňuje vzniku akné. Perfektní, že?

5. Pleť se sklonem k akné miluje čisté štětce na make-up

Nechcete, aby se vám špinavé štětce na make-up otíraly po celém obličeji. A tím špinavým nemyslím přesně to, co máme na mysli obecně. Nechte mě to vysvětlit. Časem se i na našich nejlepších a nejobdivovanějších štětcích na make-up mohou nahromadit náhodný prach a bakterie. Problém je v tom, že některé ingredience v make-upu představují vhodný základ pro prosperitu určitých typů bakterií a nepomáhá ani vystavení vzduchu a živlům. Dříve nebo později se může stát, že budete mít akné, který si prostě nedokážete vysvětlit.

Pravděpodobný, ale přehlížený viník? Vaše štětce na make-up. A houbičky a další příslušenství. Zde je to, co dělat. Pokud vaše štětce a houbičky nebyly dlouho vyčištěny, rozhodně byste je měli umýt. A hned dvakrát. Houbičky jsou však o něco složitější, protože jejich struktura jim umožňuje ukrývat více bakterií a je mnohem obtížnější je dobře vyčistit. Pokud máte starou houbu, na které nezůstaly žádné čisté části, je lepší ji vyhodit a koupit novou.

Dermatologové a kosmetičky doporučují mýt štětce a houbičky na make-up alespoň každé 2 týdny. Postačí běžné mýdlo či dokonce i čisticí prostředky na obličej. Stačí přidat několik kapek mycího prostředku do šálku vody, zamíchat štětce dovnitř a poté je dobře opláchnout. Poté z houbiček vymačkejte přebytečnou vodu (nebo štětce osušte) a položte je vodorovně, aby uschly. Nebo je můžete opravdu umýt, jak chcete – jsou to vaše make-up nástroje. Jen se ujistěte, že jsou čisté, protože vaše pleť náchylná k akné je takto miluje.

6. Buďte chytří ve svém líčení

V jiném článku jsem se pokusila odpovědět na velmi oblíbenou otázku – způsobuje make-up akné? A krátká odpověď je „rozhodně ano“. Celkově vzato, make-up, zvláště pokud si ho nanášíte příliš mnoho nebo používáte make-up produkty, které nejsou dobré pro vaši pokožku, může rozhodně přispět ke vzniku akné. Ale jak?

Sponzorováno

No, jak jsem zmínila výše, špinavé štětce na make-up, nadměrně používané houbičky a někdy i starý make-up mohou být faktorem přispívajícím k zánětu akné. Existují však i další faktory, které je třeba mít na paměti – například typ a kvalita vašeho make-upu. Je to přesně ten základ, který přichází do těsného, ​​přímého kontaktu s vaší pokožkou. Takže pokud jde o make-up a akné, základ je jedním z hlavních podezřelých.

Problém je v tom, že většina základů je tvořena tence rozdrceným práškem, který vám může ucpat póry a někdy dokonce přidá na kůži mastnotu a olej, místo aby je odstranil. Ale tomu všemu se lze vyhnout, pokud přejdete na minerální základy a jiné druhy make-upu. Základy na bázi minerálů jsou vyrobeny z mikroskopických zrn oxidu křemičitého, oxidu zinečnatého, oxidu titaničitého a dalších kovů a minerálů, které neucpávají vaše póry. A nejen to, jsou navrženy tak, aby absorbovaly veškerý přebytečný maz přítomný na vaší pokožce. Kromě toho má make-up na minerální bázi také protizánětlivé vlastnosti a poskytuje dodatečnou ochranu proti podráždění a akné.

Netřeba dodávat, že díky tomu jsou základy na minerální bázi a další typy make-upu obzvláště vhodné pro lidi s pletí náchylnou k akné. Jde v podstatě o spojení základu a čističe, 2 v 1. Perfektní, ne?

7. Pokožka se sklonem k akné vyžaduje speciální sprchovou péči

Možná se divíte, proč se se u vás akné objevuje na krku, tvářích, čele nebo dokonce na zádech. Je možné, že s tím má něco společného váš šampon, kondicionér nebo sprchový gel. Šampony se v dnešní době snaží být křiklavé a lákavé, a tak do nich kosmetické firmy přidávají nejrůznější (opravdu nepotřebné) přísady. Většina z nich spadá do kategorie vůní, barviv nebo konzervačních látek, ale problém je, že některé látky mohou dráždit vaši pokožku. Nebo vysušit ji.

A víme, co se děje poté, jak naše pokožka vyschne, že? V reakci na to se spustí produkce mazu – a přináší akné. Takže, co má člověk dělat? Přinejmenším můžete zkusit změnit svůj vkus na šampony a sprchové gely. Budete muset zkontrolovat jejich štítky a ujistit se, že produkt neobsahuje žádné parabeny, parfémy a tak dále. Pokud máte na výběr mezi jasně vypadajícím produktem a barevným produktem, je pravděpodobné, že k barevnému produktu je přidáno více věcí. Zkuste tedy změnit svou rutinu péče o vlasy novými produkty, které jsou bez parfemace a neobsahují parabeny ani konzervační látky. Co tak zkusit nějaký přírodní sprchový gel nebo šampon? Jsou dražší, ale mnohem lepší – i ve vztahu k přírodě.

8. Nedotýkejte se svého obličeje

To je v podstatě nejdůležitější tip, jak udržet obličej čistý a bez akné. Ale cítím, že je potřeba to říkat znovu a znovu. Přestaňte se dotýkat tváře, prosím. Ruce dáváte v průběhu dne doslova všude. Rukama se dotýkáme všeho, od jídla, přes toaletní papír, klávesnici až po sedadel v MHD. Pokud si myslíte, že po každé takové interakci můžete mít vždy čisté ruce, je to nemožné.

Naše ruce (nebo přesněji naše prsty) shromažďují nejrůznější nečistoty, prach, špína, mastnotu, bakterie a další nejrůznější nečistoty. Ale to je dobře a nedá se tomu vyhnout. Je to práce, kterou mají dělat naše ruce. Problém nastane, když se dotknete obličeje. Co myslíte, že se stane potom?

No, všechna ta špína, mastnota, špína, prach, bakterie a tak dále z vašich prstů se přenesou na váš obličej. A jak jsem se zmínila v předchozích částech článku, přidávání materiálu na naši pokožku končí ucpáním pórů a výsledkem je akné. A akné také nepraskejte, nemačkejte – na to ode mne máte je přísný zákaz. Může to poškodit vaši pokožku, může to kolem sebe šířit škodlivé bakterie, může vám to způsobit více akné a nakonec vám může zanechat dlouhotrvající jizvy.

A to chcete? Samozřejmě, že ne. Takže se nedotýkejte svého obličeje a ani akné nepraskejte.

To vše je ještě horší, pokud máte citlivou pleť, mastnou pleť nebo máte pleť prostě náchylnou k akné. Buďte velmi, velmi opatrní na jakékoli nutkání dotknout se vašeho obličeje během dne. Pokud to nutně potřebujete, udělejte si krátkou prohlídku koupelny nebo nejbližšího umyvadla a nejprve si umyjte ruce. Ale pokud chcete mít čistou pleť, pamatujte: nedotýkejte se obličeje. To je zvláště důležité pro lidi s pletí náchylnou k akné.

9. Mléko a sýr jsou špatné pro pleť se sklonem k akné

Zatímco věda dosud neposkytla definitivní odpověď na otázku, zda mléčné výrobky způsobují akné, existuje mnoho případů, kdy se zdá, že existuje významná korelace. Mnoho kožních odborníků má podezření, že některé složky mléčných výrobků, zejména mléka, souvisí s testosteronem a dalšími hormony. Problém je v tom, že tyto složky ovlivňují také naše tělo a způsobují, že naše pokožka produkuje nadměrné množství kožního mazu. A víme, k čemu vede přebytek kožního mazu, že? Ano, tvorba akné.

Takže, co můžete dělat? Toto není těžká výzva pro lidi, kteří již nejsou velkými fanoušky mléka a sýrů. Ale pro všechny ostatní nebude zbavení se mléčných výrobků tak jednoduché. Koneckonců, mnoho z nás si dá ráno mléko s müsli, dobrý sýr nebo mléčný shake!

Takže vzdát se sýra není někdy tak snadné. Ale tady je to, co můžete udělat. Můžete zkusit vynechat mléko a sýr (a další mléčné výrobky) na omezenou dobu. Řekněme, že přestanete jíst mléčné výrobky na 2-3 týdny. Zajímá vás, co se stane a jak bude vaše pleť reagovat? Jediný způsob, jak odpovědět, je vyzkoušet si to na vlastní kůži. Nemusíte dodržovat bezmléčnou dietu (i když to pro vás může být fakt dobrá cesta), ale to nejmenší, co můžete udělat, je vyhýbat se sýrům, zkuste to.

10. Buďte opatrní s produkty, které se pyšní jako „nekomedogenními“

Aby bylo jasno – vždy je lepší používat nekomedogenní produkty, než komedogenní. Aby byl produkt nekomedogenní, znamená to, že cokoliv obsahuje, nebude ucpávat vaše póry. A kdo chce mít ucpané póry, že?

Ale jak dobře jsou tato tvrzení podložená? A jaký je rozdíl mezi komedogenním produktem a nekomedogenním produktem? No, ukazuje se, že je to těžké říct přesně. Dokonce v Evropě nemáme oficiální definici týkající se nekomedogenního označení. Jinými slovy, schopnost daného produktu nebo látky ucpat vaše póry nebyla vědecky a objektivně prokázána.

Proč potom tolik společností péče o pleť vydává produkty, které se chlubí tím, že jsou „nekomedogenní“? Protože to prodává. Řiďte se jednoduchým pravidlem: většina olejů je komedogenní, to znamená, že po zaschnutí lepí, a proto ucpávají póry. Je tedy pravděpodobné, že pokud je produkt nekomedogenní, je také bez oleje. Nicméně svět je takový, jaký je, není tomu tak vždy.

Pokud tedy chcete, aby vaše pleť náchylná k akné byla méně náchylná k akné, je nejlepší hledat produkty, které neobsahují oleje, jsou tedy bez oleje. Kromě toho byste si měli dávat pozor na produkty, které také neobsahují další (ale často dráždivé a zbytečné) přísady, jako jsou konzervační látky, barviva a vůně. Takže vždy hledejte přírodní produkty bez oleje. Koneckonců, jsou tou nejlepší a nejméně škodlivou možností pro citlivou pleť se sklonem k akné. To je fakt pro vás nejlepší cesta.

Tak to je vše :) péče o pleť, která je náchylná k akné, může být celkem věda, ale nedělejme z toho zase raketovou vědu. Řiďte se selským rozumem. Dodržujte jednoduché věci, jezte zdravě, sportujte, cvičte, pijte vodu (ne sladká pití) a sledujte co vám a vaší pleti dělá dobře. To je ve finále to hlavní tajemství.

Sponzorováno

Jak se o vaši pokožku náchylnou k akné staráte vy?

A dále si o akné přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva