Obsah článku
Téměř vše, co děláme s vlasy – mytí, česání a kartáčování – narušuje povrchová vlákna vlasů. To je potřeba si uvědomit. Hlubší problémy přináší další úpravy vlasů – tepelný styling, barvení vlasů, odbarvování a další chemické procesy. Jak se poškození vlasů hromadí, narušuje strukturální integritu vašich vlasů zevnitř. A to je problém. Právě pak vaše vypadají nepěkně, matně, lámou se.
Naštěstí existují některé prostředky, které vám mohou pomoci dosáhnout zdravějších vlasů. Pojďme se společně podívat na to, jak zlepšit poškozené vlasy.
1. Začněte se zastřižením roztřepených konečků vlasů
Mark Twain jednou řekl: „Sněz ráno jako první živou žábu a po zbytek dne se ti nestane nic horšího“. Pokud jste se doteď vyhýbali zastřihování poškozených nebo roztřepených konečků vlasů, protože si chcete nechat narůst delší vlasy, rada „zastřihněte si je“ je rada, které jste se báli a nechtěli jste ji asi slyšet.
Ale uvědomte si že roztřepené konečky není možné trvale spravit, bez ohledu na to, co jakákoliv zázračná maska nebo vlasová kúra tvrdí a slibuje. Jediný způsob, jak je opravit, je zkrátit je.
Tím, že si opatříte střih, kterým odstraníte roztřepené nebo křehké konečky, začnete svou cestu k opravě poškozených vlasů správnou nohou. Bez suchých, krepatých, roztřepených konečků, které by vás zatěžovaly, budete moci vidět výsledky rychleji a zaznamenat okamžité zlepšení celkového zdraví a struktury vašich vlasů.
2. Vlasy myjte moudře
Stejně jako máte ochranný a regenerační režim v péči o pleť (třeba pro obličej), měli byste mít podobnou rutinu i pro vlasy. Mytí a oplachování vlasů nesprávnými produkty je může silně dehydratovat. Proto je důležité vybrat si složení přizpůsobené vašemu typu a stavu vlasů.
Pokud máte barvené vlasy, doporučuje se mytí vlasů čisticím kondicionérem, aby veškerá vlhkost zůstala ideálně ve vlasech. Použijte šampon speciálně pro barevné vlasy. Šampony na barvené vlasy díky olejům a výtažkům z rostlin dokážou barvu zafixovat a přitom vlasy vyživit.
Pokud jsou vaše vlasy poškozené, zvláště pokud používáte jakýkoli druh chemického ošetření, musíte přidat zpět ztracený keratin a kyselinu glutamovou. Vážně poškozené vlasy ztrácejí vysoké hladiny obou těchto živin. Hledejte tyto složky ve svém šamponu a kondicionéru.
Pro hloubkovou úpravu poškozených vlasů vyhledejte kondicionér (nepoužívejte svůj běžný kondicionér), který bude schopen proniknout do pramenů a uzavřít vlhkost – to je pro dlouhodobé výsledky ideální.
3. Zvyšte příjem bílkovin
90% vašich vlasů tvoří bílkoviny, a proto jsou stylisté a dermatologové posedlí vlasovými proteinovými kúrami. Posilují vlasy, chrání je před nadměrnou ztrátou vlhkosti, dělají je na dotek hustší a vypadají lesklejší a do určité míry opravují poškození. Obvykle bílkoviny přicházejí ve formě kondicionérů, sér nebo masek obsahujících vysoké množství proteinů, které pomáhají opravit rozbité proteiny ve vlasech.
Proteinové léčby nejsou nezbytně nové, ale receptury byly v posledních letech vylepšovány a vylepšeny, aby poskytovaly nejlepší možné výsledky. A v závislosti na úrovni poškození vlasů možná budete potřebovat jinou intenzitu. Pokud to s bílkovinami přeženete, vaše vlasy mohou ztuhnout a paradoxně mohou být i náchylné k lámání. Ujistěte se tedy, že střídáte proteinovou kúru s hydratací.
4. Vyzkoušejte domácí ošetření vlasů
Pokud máte jen nějaké menší poškození vlasů, může vám pomoci receptura pěkně vyšlehaná ve vaší kuchyni. Vyzkoušejte recept, který obsahuje protein s nějakým druhem kondicionačního oleje, abyste mohli obnovit protein i hydrataci.
Mám ráda recept, kde je olivový olej a vaječné žloutky, ten může pomoci okamžitě zjemnit vlasy. Můžete také smíchat řecký jogurt s medem a kokosovým olejem a vytvořit hluboce kondicionující masku na vlasy. Jen se ujistěte, že používáte obyčejný, neochucený jogurt – nechcete, aby vám ve vlasech zůstaly kousky borůvek nebo jahod! Nezapomeňte pak vše důkladně opláchnout, jinak budou vlasy drsné, tuhé nebo zacuchané od zbytků bílkovin.
Avokádovo-kokosový olej pro hloubkovou kondicionaci vlasů
Avokádo je plné rostlinných živin, které hydratují, posilují a pomáhají opravit poškozené vlasy. Chcete-li dostat tyto výhody hluboko do pramenů, vyzkoušejte kúru s avokádem a kokosovým olejem pro hloubkovou úpravu vlasů.
Rozmačkejte polovinu avokáda, zašlehejte 1 vejce a vmíchejte 1 lžíci kokosového oleje. Aplikujte na vlasy a zakryjte plastovou sprchovou čepicí na 20 minut před důkladným opláchnutím.
Hloubkové ošetření vlasů: banán + med
Banány a med mají antibakteriální vlastnosti, které bojují s infekcemi pokožky hlavy a mikroby, které mohou narušit zdraví a vzhled vašich vlasů. Banány zase obsahují silné antioxidanty, které bojují s škodlivými volnými radikály, které mohou způsobit lámavost a poškození vlasů.
Med je antibakteriální a protiplísňový, takže pokud máte co do činění s lupy nebo svěděním pokožky hlavy, tato léčba může pomoci vyřešit i tyto problémy.
Rozmačkejte 1 zralý banán a přidejte 1 polévkovou lžíci medu. Důkladně promíchejte a naneste směs na vlasy od kořínků ke konečkům. Zaměřte ošetření na nejsušší místa a ujistěte se, že jsou vaše konečky nasycené! Zdvojnásobte recept, pokud jsou vaše vlasy velmi husté nebo dlouhé.
Sponzorováno
Řecký jogurt, med a avokádo pro hluboce kondicionující ošetření vlasů
Řecký jogurt je skvělým výživným základem pro ošetření poškozených vlasů. Má dvojnásobný obsah bílkovin než běžný jogurt a navíc obsahuje zinek a kyselinu mléčnou pro zlepšení zdraví a růstu vlasů.
Zkombinujte ho s antibakteriálním, protiplísňovým medem a tučným hydratačním avokádem a získáte prémiovou hloubkovou kondicionační péči, která je přírodní a levná na výrobu! Smíchejte 1 šálek čistého řeckého jogurtu plného bílkovin s polovinou avokáda (rozmačkané). Do směsi přikápněte 2 lžíce olivového nebo kokosového oleje a 1 lžíci medu, poté důkladně promíchejte. Aplikujte na vlasy od kořínků ke konečkům a zajistěte, aby ošetření pokrylo vaše konečky.
Přikryjte sprchovou čepicí a nechte 20 minut působit, než se důkladně opláchnete.
5. Odložte horké úpravy vlasů
Vlasy jsou téměř výhradně tvořeny proteiny a tepelný styling tyto proteiny dost poškozuje. To, že váš fén a žehlička na vlasy jsou nyní mimo, neznamená to, že zůstanete bez stylu. Vlasy se dají vysušit pěkně i na vzduchu, aby vypadaly moc dobře.
Ve dnech, kdy potřebujete fén, vždy použijte sprej na ochranu proti teplu. Dále stylisté doporučují se sušičkou a fénem pohybovat rychle, aby se zkrátila doba stylingu a tím i poškození.
6. Chraňte své vlasy před poškozením sluncem
Všechen ten čas venku dává vašim vlasům pořádně zabrat. Vystavení UV záření může vést k rozkladu bílkovin, což způsobuje lámání nebo dokonce vypadávání vlasů. Pokud si nechcete mazat celé vlasy mastným opalovacím krémem (a to nechcete!), vyzkoušejte některý ze stylingových přípravků se zabudovanou UV ochranou. Používají ingredience, které jste zvyklí vídat v tradičních opalovacích krémech (avobenzon, oxid zinečnatý atd.) a přírodní výtažky k ochraně vlasů – ale současně tyto přípravky slouží i k jiným účelům, jako je hydratace, vyhlazování a delší výdrž vašeho účesu.
7. Vlasové oleje jsou kámoš
V případě, že jste o nich ještě neslyšeli, vlasové oleje jsou vaším přítelem. A fakt nemusí nutně vést k mastným vlasům. Hledejte oleje, které jsou suché a lehké. Miluji kokosový, babassu olej, marula olej, ricinový a arganový, abych jmenovala alespoň některé. Oleje hluboce hydratují a mohou doplnit ztracené lipidy v poškozených vlasech. Naneste několik kapek do vlhkých nebo suchých vlasů, zaměřte se především na konečky.
Každý z těchto olejů pomůže opravit poškození vlasů tím, že pronikne do vlasového stonku a zvlhčí prameny zevnitř ven. Olej může také utěsnit veškerou existující vlhkost do pramene tím, že zabrání jejímu odpařování. Každý olej má jedinečné vlastnosti a výhody, ale obecně obsahuje výživné mastné kyseliny, vitamíny, minerály a živiny, které mohou poškozené vlasy posílit a hydratovat.
8. Zdokonalte se v česání
Dokonce i česání nebo kartáčování škrábe povrch vašich vlasů, což může způsobit zmatnění a odštípnutí kutikuly. To může časem způsobit poškození vlasu.
Když si rozčesáváte vlasy, zvláště pokud jsou mokré (mokré vlasy jsou mnohem křehčí než vlasy suché), vždy si dejte na čas a začněte odspodu nahoru. Pokud máte hodně uzlů, možná je na čase přidat sprej na rozčesávání vlasů. A hledejte kartáče nebo hřebeny, které jsou speciálně navrženy tak, aby byly jemné.
9. Dejte si pauzu od chemických úprav vlasů
Chemické poškození v důsledku barvení, odbarvování, melírování, trvalé vaše vlasy vážně hodně oslabuje a vysušuje.
Pokud jste si vlasy nějakou dobu chemicky upravovali, zanechalo to vlasy trochu poškozené. Musíte nyní na chvíli pozastavit všechny chemické procesy. Dopřát vlasům nějaké prostoje mezi škodlivými chemickými ošetřeními je zásadní a poskytne vlasům více času na to, aby byly zdravé.
Pokaždé, když provedete chemickou změnu ve struktuře vašich vlasů, je to jako začít od začátku, pokud jde o poškození. Trvalá, barvení, melír a odbarvování – to vše nutí vrstvu kutikuly vašich vlasů otevřít se.
Vaše vlasy se mohou stát křehkými a oslabenými, když je chemicky upravujte příliš často nebo nadměrně. Udělejte vlasům laskavost a dejte si pauzu od chemického zpracování vlasů – dejte jim alespoň 2 měsíce, pokud je vaším cílem snížení známek poškození.
10. Spěte chytřeji se saténovým povlakem na polštář
Poškozené vlasy je třeba ošetřovat co nejšetrněji, aby nedošlo k jejich lámání. A, možná překvapivě, může materiál vašeho povlaku na polštář udělat ve zdraví vlasů velký rozdíl!
Vyměníte-li bavlněný povlak na polštář za saténový nebo hedvábný, bude k vašim vlasům mnohem šetrnější a ráno je zanechá hladké a nezacuchané. Saténové povlaky na polštáře umožňují vašim vlasům klouzat po kluzkém povrchu, když spíte.
To snižuje fyzické poškození vašich pramenů natahováním a zacucháváním (což může pak zase vést k agresivnímu česání, aby se vaše vlasy pořádně rozčesaly a opět dále poškodily).
Další výhodou přechodu na saténový povlak na polštář je zvýšená vlhkost. Pokud k ochraně a výživě vlasů používáte hydratační produkty na opravu poškození, bavlněný povlak na polštář nasákne hodně produktu a vaše vlasy zůstanou suché. Saténové povlaky na polštáře nenasáknou hydratačními produkty, takže více dobrých věcí zůstane na vašich vlasech, ne na polštáři. A to je super zpráva.
Sponzorováno
Tak, to je vše. A jak poškozené vlasy regenerujete vy? Napište mi vaše tipy do komentářů.
A máme pro vás i další zajímavé články o vlasech
- Káva na vlasy – proč a jak ji zkusit – jaké má káva účinky na zdraví vlasů?
- Jak na elektrizující vlasy? Jak na statickou elektřinu ve vlasech?
- Levandulový olej na vlasy – jak a proč levandulový olej na vlasy použít?
Studie a zdroje článku
- A study of damaged hair Autor: Vivian Robinson - ETP Semra Pty Ltd
- Zdroj fotografie: HayDmitriy / depositphotos.com
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé a krásné vlasy
Přečtěte si také naše další články