Obsah článku
Mýtus o péči o pleť č. 1 – Horké sprchy jsou skvělé pro relaxaci i vaši pokožku
Ne, nejsou. Určitě ne pro pleť. Dobře, dobře, nechte mě to vysvětlit. Horké sprchy, i když jsou extrémně příjemné, zahřívají vaši pokožku a veškerá voda v pleti se z ní odpařuje. Koneckonců, vaše pokožka má póry a tyto póry jsou zodpovědné za to, že naše tělo „dýchá“. Když se hodně zahřejete během hodně horké sprchy, vaše tělo se ve skutečnosti zahřeje a provede ekvivalent pocení, ale přes naši pokožku. A nejen to, teplo způsobí, že se vlhkost zachycená na našich povrchových vrstvách pokožky také odpaří a smyjí se všechny vzácné kožní oleje, které ji udržují měkkou a pružnou.
Horká sprcha může být rychlým způsobem, jak pokožku vysušit. Řešení? Jednoduché: Můžete si například dávat jen kratší nebo vlažnější sprchy, a pokud opravdu musíte mít horkou sprchu, použijte poté hydratační tělové mléko.
Mýtus o péči o pleť č. 2 – Kokosový olej je vynikající hydratační prostředek
Páni, kokosový olej je v módě, že? Lidé to opravdu přehnali tím, že ho používali doslova na cokoli, co si lze představit. Vaření, opalovací krém, hydratační krém, zázračný elixír péče o pleť, dokonce i jako lubrikant při sexu – pokud si dokážete představit, že se kokosový olej k něčemu používá, lidé ho tak pravděpodobně používali. S kokosovým olejem se ale pojí spousta mýtů. A jedním z nich je, že je také dobrým hydratačním prostředkem.
Což je… Naprosto špatně. Většina olejů je komedogenní, což znamená, že jsou náchylné k ucpávání našich pórů. A kokosový olej je jedním z nejvíce komedogenních olejů, protože se stává voskovým, jakmile zaschne nebo vychladne. Když ho nanesete na pokožku, vytvoří přes vaše póry tenký, neviditelný, téměř plastický kryt. Ucpává je. A dláždí cestu pro nový nový zánět akné. Takže na to pozor.
Mýtus č. 3 v péči o pleť – opalovací krémy s vysokým SPF jsou lepší
Je to intuitivní, ale ve skutečnosti to tak úplně není. Zde je řešení opalovacích krémů. Sluneční světlo k nám vysílá tři druhy ultrafialového záření: UVA, UVB a UVC. Naše atmosféra absorbuje UVC paprsky a nedostanou se ani na zem (no, pokud se neocitnete pod dírou v ozónu). Jsou to UVB a UVA paprsky, které způsobují spáleniny, nerovnoměrný tón pleti, tmavé skvrny, vrásky a další druhy zabarvení v důsledku fotostárnutí. Kromě toho také poškozují DNA pokožky, čímž zvyšují riziko rakoviny kůže.
Ale zatímco většina opalovacích krémů funguje dostatečně dobře, problém je v tom, že výrobci často nedávají jasně najevo, před kterými paprsky jejich produkt chrání. Jde pouze o UBV paprsky? Jsou to UVA + UVB? To je důležité, protože mnoho opalovacích krémů nabízí ochranu pouze před UVB paprsky. Takže i když máte pěkný opalovací krém s SPF 50, stále bude neúčinný proti UVA paprskům. A podle studie z University of Iowa jsou UVA paprsky 500krát častější než UVB paprsky. Řešení? Hledejte „širokospektrální“ opalovací krémy s SPF alespoň 15 a obsahující jednu z následujících složek odrážejících UVA: oxybenzon, avobenzon (Parsol 1789), mexoryl nebo oxid titaničitý.
Ale když už jsme u tématu UVA paprsků, opalovacích krémů a jejich účinnosti, řekněme si pár slov o souvisejícím mýtu, že solária jsou bezpečnější než opalování na slunci. To prostě není pravda. I když se mnoho společností vyrábějících solária chlubí, že jejich solária filtrují škodlivé UVB paprsky, stále ve vás vystřelují „pěkné“ UVA záření, které může vést k nejrůznějším těžko odstranitelným hyperpigmentacím. A problém je v tom, že UVA paprsky pronikají hlouběji, poškozují naše buňky a mohou způsobit dokonce rakovinu kůže. Pokud se opravdu chcete pěkně opálit, mnohem lépe na tom budete, když se natřete nějakým širokospektrálním opalovacím krémem SPF 15 a budete trávit čas na slunci.
Sponzorováno
Mýtus o péči o pleť č. 4 – Pokud je zataženo, nepotřebujete opalovací krém
A to je taky špatně. Mraky nebrání UVA a UVB paprskům, aby dosáhly na zem, na naši pleť. Naše atmosféra pohlcuje pouze UVC záření, ale zbytek dopadá na zem. Pokud trávíte příliš mnoho času venku, stále se můžete spálit, i když je celý den zataženo. Problém je i zima na horách, zde se v zimě mnoho lidí snadno spálí. Sníh může odrážet až 80 % UV paprsků, takže pokud jste venku, vždy používejte dobrý širokospektrální opalovací krém.
Mýtus o péči o pleť č. 5 – Nepotřebujete opalovací krém, pokud má váš make-up SPF
Jednoduchým faktem je, že make-up neobsahuje ani zdaleka tolik přísad, které blokují UV paprsky. Pokud byste chtěli dosáhnout úrovně SPF běžného opalovacího krému, museli byste si na obličej nanést alespoň 15násobné množství make-upu. Prostě ne, nefunguje to.
Mýtus o péči o pleť č. 6 – Je v pořádku praskat a mačkat pupínky
Všichni známe ten uspokojující pocit při praskání ošklivého pupínku na nose. Cílem je, aby naše tvář vypadala čistěji a abychom ten hnis dostali pryč. Problém je ale v tom, že praskání pupínků vyžaduje mačkání okolní kůže. Tento tlak někdy pošle části hnisu hlouběji a usadí se uvnitř poškozené tkáně. A co se stane potom? Získáte ještě větší a ošklivější akné. Takže není v pořádku mačkat pupínky. Pokud však spěcháte a musíte něco udělat s velkým pupínkem, můžete na něj být maximálně hygieničtí a opatrní – a vyřešit ho čistou jehlou.
Mýtus péče o pleť č. 7 – Hypoalergenní produkty péče o pleť jsou lepší
Opravdu? Faktem je, že nelze změřit stupeň „způsobující alergii“ u látky, natož u produktu. Je všeobecně známo, že lidé jsou citliví a alergičtí na různé věci – to, že jsem alergický na arašídy, ještě neznamená, že vy budete.
Co tedy dává? Stručně řečeno, je to marketingový trik. Pro alergenní nebo hypoalergenní látky neexistují žádná přijatá pravidla, pokyny, objektivní testovací metody, předpisy a tak dále. Ve skutečnosti mnoho produktů, které tvrdí, že jsou „hypoalergenní“, stále obsahuje dráždivé látky, které mohou vyvolat alergické reakce nebo mohou být problematické pro lidi s citlivou pokožkou. Takže se nenechte zmást. Vždy zkontrolujte seznam ingrediencí, a pokud existují látky, na které jste alergičtí, dejte je zpět na polici v obchodě. Nekupujte je.
Mýtus o péči o pleť č. 8 – Celulitida může být navždy odstraněna
Bohužel ne. Pravděpodobnost, že budete mít celulitidu, je v konečném důsledku záležitost dědičností a je to jen jeden z mnoha přirozených, i když nepříliš esteticky příjemných procesů lidského těla. Některé krémy ji sice mohou maskovat nebo redukovat její vzhled, ale nezmizí. Cvičení a udržování správného tónu konkrétní oblasti může snížit její vzhled, takže alespoň něco.
Mýtus o péči o pleť č. 9 – Produkty péče o pleť ztrácejí svou účinnost, protože si na ně vaše pleť zvykla
Pravdou je, že naše pleť si na nic nezvykne. Pokud onemocnění, které jste léčili, zmizí, složka splnila svou práci. Pokud se stav zlepšil, ale ne už pak dále, pak je to hranice, které váš produkt nebo vaše tělo dosáhly.
Když produkt přestane být účinný, udělal vše, co mohl. Čas na nový produkt. Kůže se může přizpůsobit častému vystavení složkám, které považuje za dráždivé, jako jsou retinoly nebo kyselina glykolová. Časem se nežádoucí reakce sníží, protože vaše tělo se znecitliví a naučí se, že expozice nakonec není nebezpečná.
Mýtus péče o pleť č. 10 – Péče o pleť je zejména externí proces
To znamená, že pouze krémy, lasery, gely, pleťové vody, exfoliace a tak dále mohou zlepšit vzhled vaší pokožky. Pokud ale holdujete krabičkám cigaret, rafinovaným cukrům a stálému přísunu alkoholu, žádný produkt péče o pleť na světě vaši pleť nezlepší. Vidíte, možná nejsme, doslova řečeno, to, co jíme – ale to, co konzumujeme, nás rozhodně ovlivňuje. Zdravá, vyvážená strava, bohatá na vitamíny a ta, která bere to nejlepší ze všech světů, je nezbytná pro udržení zdravé a čisté pleti.
Sponzorováno
A jaký mýtus o pleti jste slyšeli vy? Budu ráda, pokud mi ho sem napíšete do komentářů.
O pleti si u nás ještě přečtěte
- 10 nejlepších tipů pro pleť se sklonem k akné
- Jak správně pečovat o zralou pleť?
- Nejlepší ovoce pro krásnou a zářící pleť
Studie a zdroje článku
- Zdroj obrázku ve článku: IgorVetushko / depositphotos.com
- Bioactive Compounds for Skin Health: A Review Autor: Monika Michalak
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Pleť a pokožka těla
Přečtěte si také naše další články