Sponzorováno

Zónová dieta – jak funguje a vzorový jídelníček 4.76/5 (25)

Na jakých principech funguje zónová dieta?

Na jakých principech funguje zónová dieta?

Zónová dieta na hubnutí je relativně populární. Drželi ji slavné osobnosti jako například Deni Moore, Jennifer Aniston nebo Renée Zellweger. Asi největším lákadlem ale zůstává fakt, že při této dietě nezůstanete hladoví a v podstatě vás zónová dieta právě nutí jíst pravidelně. Jenže pokud nás nutí pravidelnému stravování, kde je potom tajemství hubnutí zónové diety? Přečtěte si náš článek o této dietě a uvidíte sami.

Pamatujte: Cílem této diety je dosáhnout stavu tzv. zóna – hladina cukru je stabilní a hormony jsou v rovnováze. V průběhu zónové diety je důležitý správný poměr sacharidů, bílkovin a tuků v každém jídle. Dle tvrzení dr. Barryho Searse, který prováděl výzkum někdy v 80. letech v USA, pokud omezíme příjem sacharidů ve stravě na určitě množství, přinutíme náš organismus, aby čerpal energii z bílkovin a tuků.

Jaký je princip zónové diety?

Základem při této dietě je to, aby se dodržela rovnováha v těle, ať už hladina cukru v krvi, co nejvyšší obsah kyslíku v krvi a správná kombinace potravin, živin. Zónová dieta nám slibuje zhubnutí až 2,5 kilogramu za dva týdny, ale potom se rychlost zpomaluje. Prvotní kilogramy se podaří zhubnout rychle, protože se nám tělo detoxikovalo, pročistilo a hlavně také odvodnilo. Správné rozdělení potravin by mělo být na 5 porcí a to 3 hlavní jídla (snídaně, oběd, večeře) a 2 malá jídla (odpolední a dopolední svačina). Tato dieta nám také slibuje, že při ní nebudeme cítit hlad. Mezi každým jídlem by měl být rozdíl 3-4 hodiny, nikdy ne víc. V zónové dietě se dost napočítáme kalorií a kombinací, ale jednoduše se dá strava rozdělit takto:

30% tuku – 30% bílkovin – 40% sacharidů

Na talíři bychom měli mít vždy jeden díl tuku a bílkovin a další dva díly sacharidů. To znamená, jeden díl libového masa a dva díly zeleninové oblohy. V tomto ohledu je podobná Dukanova dieta. Také se zaměřuje na příjem bílkovin a zeleniny. Dukanova dieta ale výrazněji omezuje tuky a sacharidy.

U zónové diety je také důležitý podíl sacharidů, který je třeba sledovat. Zónová dieta nám zaručuje normalizovanou hladinu glukózy (cukru) v krvi. Je třeba sledovat glykemický index potravin. Čím blíže jsou hodnoty k číslu 100, tím je pro nás potravina nezajímavá – nekvalitní s množstvím cukru.

Hlavní zásady zónové diety

Tak, nyní si řekneme 5 hlavních zásad zónové diety:

  1. Nejlepší je snídat max do hodiny od doby, kdy jsme vstali, na lačno vypít 3 deci vody. Energetická hodnota má být do 500Kcal
  2. První svačina má být cca za 3-4 hodiny později než snídaně, taktéž předtím 3 deci vody. Energetická hodnota má být do 100kcal
  3. Oběd opět cca o 3-4 hodiny později než svačina a má být poskládaný tak, jako píšeme výše. Zdravé, racionální jídlo. Opět také 3 deci vody před obědem. Energetická hodnota má být do 500Kcal
  4. Druhá svačina dne také opět o 3-4 hodiny později než oběd. Energetická hodnota má být do 100kcal. A opět si dáme před svačinou 3 deci vody
  5. Večeře má být překvapivě za 3-4 hodiny později než druhá svačina. Zdravé, výživné jídlo. Opět také 3 deci vody. Energetická hodnota má být do 500Kcal

TIP: Znáte IIFYM stravování?

Jaké volit potraviny, když držíte zónovou dietu?

Stejně jako u jiných diet, i zónová dieta vyžaduje konzumovat určité potraviny a některé zakazuje. Na konci článku naleznete jídelníček na zónovou dietu, tak se můžete inspirovat.

Vhodné potraviny jsou

  • Zelenina a ovoce – ty jsou na prvním místě,
  • vajíčka,
  • maso (libové, bez kůže),
  • luštěniny,
  • celozrnné pečivo,
  • nízkotučné mléčné výrobky,
  • pít vodu,

Nevhodné potraviny jsou

  • těstoviny,
  • uzeniny,
  • tučné maso,
  • rýže,
  • bílé pečivo,
  • káva,
  • alkohol,
  • jakékoliv sladkosti, čokolády, zákusky,
  • pití sladkých šťáv a koly

Postup zónové diety

Jak zavést zónovou dietu do vašeho denního režimu? Máme pro vás pár kroků jak na to:

1. Vzpomeňte si na to, jak dodržet pitný režim dne

V první řadě je důležité si připomenout správný pitný režim. Denně musíme vypít minimálně 2-3 litry čisté vody (záleží co před den děláte). Pít celý den průběžně, nečekat na pocit žízně. To už značí mírnou dehydrataci. Pít čistou vodu, žádné minerálky, slazené nápoje, kávy, čaje a jiné tekutiny. Do pitného režimu nepočítáme ani polévky, omáčky.

Sponzorováno

2. Zvolte si typ pohybu, který vás baví

Dále pohyb, když chceme něco pro své tělo dělat, určitě vhodný způsob je najít si nějaký sport, činnost nebo zálibu při níž se budeme co nejvíce hýbat, ale zároveň nás bude bavit. A to je důležité, proto to zopakujeme ještě jednou. Ten sport nás musí bavit. Nesmíte k němu přistupovat s nepříjemným pocitem, jinak u něj prostě nevydržíte.

3. Volba správných potravin je klíč k úspěchu

Další krok jsou již zmíněná strava, potraviny. K snídani je nejlepší dát si 3 deci čisté vody, do hodiny od probuzení se nasnídat. Měly by sestávat z míchaných vajíček (smaženice) bez oleje, popřípadě olivový olej, dále trochu netučného sýra, navrch a hodně zeleniny. Svačinu také odstartujeme s 3 deci vody. Nejlepší na svačinu je dát si nějaké ovoce, zeleninu, popřípadě nízkotučný jogurt. Oběd nejdůležitější pro mnohé, taktéž 3 deci vody, polévky zeleninové, luštěninové s co nejmenším obsahem tuku. Druhé jídlo jak jsme zmiňovali, 1 kousek masa nejlepší ryby, drůbež, hovězí či vepřové se zeleninovou oblohou. Masíčko libové, bez kůže. Zelenina je podle vaší chuti a fantazie. Oběd, snídaně, večeře by neměly přesáhnout energetickou hodnotu 500 kcal. Svačina také začít vodou, vhodné jsou na svačiny, nízkotučné jogurty, nízkotučný tvaroh, zeleninové saláty, ovocné saláty, zda celozrnné pečivo 1 kousek se zeleninou a šunkou. Večeře také začít 3 deci čisté vody. Nejvhodnější jsou také kousek masa se zeleninou, ovoce, zelenina, tvaroh, jogurty. Je třeba vždy dbát co v ten den konzumujeme, abychom správně zvolili kombinaci. Nejíst stále totéž. Mezi jídly nemá být rozsah, pauza větší než 3-4 hodiny. Je třeba sledovat také glykemický index.

Hubnutí a zónová dieta

Z krátkodobého hlediska vám zónová dieta nepřinese extrémně zhubnutí za krátký čas, to si pamatujte. Pokud ale dietu držíte delší čas, naučí vás správným stravovacím návykům, dodržování správného pitného režimu. Celkově vás naučí správnému stravování a tedy i postupnému hubnutí. To znamená že je vysoká pravděpodobnost, že se nedostaví jojo efekt. Záleží to ale pouze na vás jak se k dietě postavíte i jak se budete stravovat po jejím ukončení.

Zónová dieta a vzorový jídelníček

Podívejte se, jak může vypadat váš jídelníček po dobu několika málo dní:

1.den

Snídaně: 3 deci vody, míchaná vajíčka, 3 bílky + 2 žloutky, zelenina, sýr navrch
První svačina: 3 deci vody, 100 gramů višní
Oběd: 3 deci vody, 3deci polévky vývaru, 1 kousek ryby, zeleninová obloha
Svačina: 3 deci vody, netučný tvaroh s ovocem
Večeře: 3 deci vody, 2 kousky celozrnného chleba se šunkou a zeleninou

2.den

Snídaně: 3 deci vody, 2 vajíčka natvrdo, 1ks chléb celozrnný, 1 plátek sýra
První svačina: 3 deci vody, 100g jahod
Oběd: 3 deci vody, polévka, 1 plátek hovězího masa a zeleninový salát
Odpolední svačina: 3 deci vody, nízkotučný jogurt
Večeře: 3 deci vody, ovocná miska (nakrájené jablko a jahody)

3.den

Snídaně: 3 deci vody, netučný tvaroh s ovocem
Dopolední svačina: 3 deci vody, 1 ks krajíc celozrnného chleba se šunkou, zeleninou
Oběd: 3 deci vody, polévka, čočka na kyselo s vařeným vejcem
Svačina: 3 deci vody, nízkotučný jogurt s ovocem
Večeře: 3 deci vody, zapékaná brokolice se smetanou a zeleninou

Zónová dieta a zdraví

Zónová dieta má význam nejen z hlediska hubnutí, ale i zdraví. Pomáhá předcházet kardiovaskulárním onemocněním či cukrovce. Kromě ztráty hmotnosti, je hlavním cílem zachovat hladinu inzulínu a glukózy v krvi, tím, že konzumujete nízkokalorické a nízkosacharidové potraviny. Abyste dosáhli ideální rovnováhu doporučeno přijímat 40% kalorií ze sacharidů, 30% z bílkovin a 30% z tuků.

Sponzorováno

Pozor! Pro zaneprázdněné jedinců může být i velmi náročná z časového hlediska. Vyžaduje totiž vypočítávání správné kombinace jídel, což zabírá hodně času.

A co si dále přečíst na toto téma?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva