Sponzorováno

Rizika diet založených na hladovění 4.6/5 (5)

Zdravý životní styl je klíč k pěkné postavě...

Zdravý životní styl je klíč k pěkné postavě…

Jsou jich desítky. Čeho? Diet založených na hladovění. Obvykle je pod nimi podepsána známá osobnost, nebo někdo, kdo nemá jakékoliv zkušenosti z oblastí dietologie, nebo výživového poradenství. Bohužel mnoho lidí podlehne tlaku a danou dietu vyzkouší. Pokud nad takovou přemýšlíte i vy sami, podívejte se s námi na rizika diet založených na hladovění.

Jsou pouze krátkodobé

Běžný redukční program spojený se správnou stravou a pravidelným jídelníčkem můžeme dodržovat třeba i několik měsíců. Náročné diety však obvykle trvají jenom několik málo dní. Je tedy jasné, že už z principu nemohou být dlouhodobě účinnou metodou, pomocí které zhubneme. Ručička váhy sice může ukazovat úbytek i několika kilogramů týdně, ale to může být spojeno i s tím, že jednoduše vyčistíme naše střeva od veškeré potravy, která v nich byla. Ve výsledku tedy za pár dní zase tolik reálně nezhubneme, jenom odstraníme potravu, která putuje naším střevem.

Problémem je jednotvárnost

Diety založené na hubnutí jsou často velmi jednotvárné, což také není nic, co by patřilo mezi pozitivum. Právě naopak. Jednotvárnost je spojena v první řadě a tím, že se nám mnohdy nechce dané jídlo už dále konzumovat a můžeme si k němu dokonce vytvořit nemalý odpor. Stejně tak může dojít k tomu, že dietu budeme zkracovat, jelikož na danou stravu už nemáme náladu a nesvědčí nám. Jako ideální příklad může posloužit dieta, která je založena jenom na:

  • Mléku a několika mléčných potravinách
  • Ovoci a zelenině
  • Stravě výhradně bez sacharidů

Hrozí nedostatek energie

Pokud jde o jednotvárnou stravu s nízkým obsahem sacharidů, může dojít i k tomu, že naše tělo nemá dostatek energie. Částečně sice může využívat tu z tukových zásob, ale ta na běžný režim jenom málokdy stačí. Vlivem toho se můžeme cítit unavení, můžeme se cítit podráždění a jednoduše nemáme náladu na jakoukoliv činnost. Pokud se rozhodneme při dietě ještě sportovat, může to znamenat i extrémní problémy spojené dokonce i s naším kolapsem. To vše může přinést nedostatek energie získávaný ze sacharidů.

Sponzorováno

Hrozí i nedostatek dalších látek

Bílkoviny, vitamíny, minerály, vláknina, zdravé tuky a mnoho dalšího by mělo být základem naší stravy. Pokud něco chybí, může se to přirozeně negativně podepsat na celkovém fungování a zdraví našeho těla. Že se nejedná o nic neobvyklého, dokládá i fakt, že diety založené na hladovění jsou skutečně jenom krátkodobé. I jejich tvůrci si jsou jisti, že tyto diety nejsou opravdu nic dokonalého. Pokud nezačneme případný nedostatek určitých látek v našem těle řešit, může vše vyvrcholit dokonce i dlouhodobým zdravotním problémem.

Znáte jo-jo efekt?

Jojo efekt – jedno z nejznámějších rizik, které tyto diety přinášejí. Jedná se o problém spojený s tím, že se váha velmi rychle nejenom navrátí, ale že vše může vyvrcholit i tím, že budeme mít za několik dalších týdnů váhu ještě výše, než v době redukčního programu. Z jakého důvodu? Po ukončení diety začneme jíst klasicky, přičemž naše tělo začne jakékoliv živiny z potravy co nejrychleji ukládat. Důvodem je to, že se opět bojí procesu hladovění a tak na něho chce být připraveno.

TIP: Přečtěte si také další článek o zdravém hubnutí bez hladovění

Zdravý životní styl je klíč

Dané drastické diety jsou tedy dlouhodobě absolutně neúčinné a nikdy nemohou nahradit postup spojený se zdravým životním stylem a dostatkem sportovní aktivity.

TIP: Psychika a hubnutí

VIDEO: 4 NEJVĚTŠÍ výhody přerušovaného hladovění | PŘERUŠOVANÝ PŮST

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva