Obsah článku
Jak myšlenka raw food vznikla?
Jako o předchůdci syrové stravy můžeme hovořit o jistém Maximillianu Bircher-Bennerovi, švýcarském lékaři z konce 18. století. Benner trpěl žloutenkou a zjistil, že toto onemocnění může vyléčit jedením syrových jablek. Jeho počin byl základem mnoha experimentů testujících vliv syrové stravy na zdraví člověka. Mnozí si ji osvojili a její pravidla blíže specifikovali.
Syrová nebo do 46 stupňů Celsia
Myšlenka raw food je založena na konzumaci syrové stravy nebo upravené pouze v teplotě do 46 stupňů Celsia. Strava se skládá z čerstvé zeleniny, ovoce, ořechů, semínek a bylin. Konzumenti takové stravy upřednostňují v rámci svých možností bio kvalitu, tepelně nezpracované potraviny, které nejsou geneticky upravené a nejsou zasaženy pesticidy či herbicidy.
Jak raw food vlastně funguje?
Na začátku si nemusíte vybrat, zda se raw food stává vaším životním stylem nebo si jen vyzkoušíte jeho pozitivní vliv na redukci váhy. Raw food dietu můžete absolvovat během tří, sedmi nebo deseti dní. A možná si ji zamilujete. Dieta se sestává z potravin a surovin jinak nazývaných také „živé“ nebo „žijící“.
Celá filozofie je založena na domněnce, že dieta bohatá na enzymy posiluje celkové zdraví člověka. Enzymy nám pomáhají zpracovávat potravu. Ty obsahuje syrová strava. Pokud jídlo tepelně zpracujeme v teplotě vyšší než 46 stupňů Celsia, ztrácí obsah přirozeně se vyskytujících enzymů a výživových látek.
Naše tělo je tak nuceno tvořit si tyto látky samo a zároveň jídlo pořádně strávit. Raw food stravování zbavuje tělo dalších povinností a enzymy mu přináší, proto má práci usnadněnou a může se plně soustředit na trávení a eliminaci toxických látek. Tepelná úprava jídel je u zastánců raw food považována za snižování nutriční hodnoty jídel a odebírání „životní síly“ surovin.
Trávení syrové stravy v těle
Potrava, která byla přijímána v syrovém stavu, se tráví přibližně v žaludku a střevě asi 1 hodinu, podporuje dokonalé trávení, pomáhá odstraňovat přirozeným pohybem odpadní látky z tlustého střeva pravidelným vyprazdňováním.
Strava přijímána ve stavu, kdy byla upravována, vařená a jiné potřebuje cca 3 hodiny, přičemž se tvoří odpady v těle. Po tomto jídle následuje leukocytóza – zvyšování počtu bílých krvinek vyvolaná trávením.
Lidská trávicí soustava je dlouhá jako u všech býložravců v přírodě. Mnoho odborníků si proto myslí, že většina stravy by měla sestávat z rostlinné potravy.
Sponzorováno
Raw food a jídelníček
Strava lidí konzumujících raw food se skládá ze všech druhů syrové zeleniny a ovoce, ořechů a semen, výhonků, kořínků, kořenové zeleniny, čerstvých nebo sušených bylinek a koření. Součástí jejich jídelníčku jsou také suroviny, které podléhají určitému zpracování jako oleje lisované za studena, zpracovávány olivy, arašídové máslo, čerstvé mléko a z něj připravený sýr, javorový sirup, nepasterizovaná sojová omáčka, sušené ovoce a zelenina, jablečný ocet nebo syrové kakao.
Kde vzít tuky, proteiny i sacharidy
Správná strava by měla být sestavena z rovnováhy uhlohydrátů, tuků a proteinů, vitamínů a minerálů. Sacharidy najdou zastánci raw food zejména v ovoci. Zdrojem proteinů jsou oříšky, semena nebo zelenolistá zelenina. Zdravé tuky jsou k dispozici v kokosovém másle nebo oříšcích či avokádu, které je bohatým zdrojem nenasycených mastných kyselin. Vitamíny a minerály téměř s jistotou najdete v zelenině a ovoci. A pokud se do této stravy pustíte, dejte si záležet, kde tyto potraviny kupujete.
Přečtěte si o vitariánství více.
Výhody raw food pro naše zdraví
Podívejte se několik výhod, které z konzumace syrové stravy vyplývají:
- Díky rapidní změně stravy a konzumaci nižšího množství kalorií dochází k poklesu váhy
- Raw strava vyhledává bio výrobky, čímž se zajistí vyšší kvalita konzumované potravy
- Vitaminy obsažené v zelenině a ovoci posílí imunitu
- Strava je lehká a lépe i snadněji stravitelná, nezatěžuje žaludek
- Tělo využívá menší zásoby potravy efektivněji, využije všechny nutriční hodnoty každé suroviny
Nevýhody raw food
Tak jako u všeho, existuje i několik nevýhod:
- Vybavení pro přípravu jídel se vymyká klasické sestavě, kuchyňské přístroje jsou náročnější (nutnost zakoupit sušičku jídla s teplotním nastavením, mixér, kvalitního kuchyňského robota, odšťavňovač apod.)
- Tělo je ochuzené o některé druhy vitaminů a minerálů (např. B12, D, vápník, draslík)
- Dieta je striktně omezující, což nemusí každý překousnout
- Nesprávně zpracovaná jídla mohou zapříčinit otravu a žaludeční problémy
Co potřebujeme k RAW stravě?
Především je to hodně čerstvé zeleniny, ovoce, semínek ale samozřejmě z hlediska kuchyňských spotřebičů při RAW stravě využijete mixér, odšťavňovač, mlýnek, pak něco, co bude sloužit jako nakličovadlo a kuchyňský teploměr na zjištění teploty ohřívání do 42 – 45 stupňů Celsia.
Když se stanete zastáncem raw (syrové) stravy
Až budete na poměru kolem 10-20% upravené a 80-90% syrové, budete již sami cítit postupnou přeměnu. Postupně se vám začnou obnovovat chuťové buňky a budete se těšit ze syrové stravy.
U některých přeměna stravy za syrovou může trvat půl roku u jiných 2 roky. Ze začátku to bude chtít hodně vůle, neboť jistě zatoužíte po čokoládě či jiných lákavých pochutinách. Chce to jen čas. Po určitém čase nastane detoxikace, co nám možná dva krát příjemné nebude. Ale pokud to zvládnete, bude vám lépe!
Co si o raw stravování také přečíst?
- Reálné zkušenosti s živou stravou
- Raw strava je to nejlepší pro vaše tělo
- Syrová strava má dvě tváře
- Jak obohatit jídelníček o živou stravu?
- Recept na raw instantní kaši
VIDEO: 3 důležité věci, když začínate rawfood
VIDEO: Reportáž o Raw stravě
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Raw
Přečtěte si také naše další články