Sponzorováno

Nízkokalorická dieta a vše, co o ní potřebujete vědět 4.67/5 (6)

  • Nízkokalorická dieta je stravovací režim, který omezuje denní příjem kalorií s cílem podpořit hubnutí.
  • Tato dieta obvykle obsahuje méně energie, než je potřeba pro udržení tělesné hmotnosti, což nutí tělo spalovat tuky jako zdroj energie.
  • Doporučený příjem kalorií u nízkokalorické diety se často pohybuje mezi 800 a 1500 kaloriemi denně, v závislosti na potřebách jednotlivce, jeho výšce, váze, věku a fyzické aktivitě.

Nízkokalorická dieta a vše, co o ní potřebujete vědětRozhodli jste se zatočit s kily navíc, která se záhadně skoro jako by přes noc objevily na váze, ale přesně nevíte jak? Hledáte nejrychlejší a zaručené recepty, rady a způsoby, jak se zase vrátit zpět k menší konfekční velikosti? A zaručených rad, a hlavně diet je plný internet. A mezi těmito informacemi možná často narazíte na pojem nízkokalorická dieta. Co je dobré o tomto druhu diety vědět, než se do ní s vervou pustíme? To se dozvíte na dalších řádcích.

O co jde, co je to nízkokalorická dieta?

Nízkokalorická dieta, je, jak už je zřejmé z názvu – stravovací plán, který se zaměřuje na snížení celkového příjmu kalorií. Cílem takové diety je samozřejmě snížení váhy a celkové zlepšení zdravotního stavu.

Jak funguje nízkokalorická dieta?

Nízkokalorická dieta se zakládá na jednoduchém principu energetického deficitu. To znamená, že musíte jednoduše přijmout méně kalorií, než kolik vaše tělo za den spálí. Tímto způsobem totiž donutíte tělo využívat uložené tuky jako zdroj energie a výsledkem je kýžené snížení váhy. Většinou je taková dieta založena na příjmu přibližně 1.200 až 1.500 kalorií denně. Radikálnímu omezení přijmu kalorií a změně jídelníčku by však měla v ideálním případě předcházet konzultace s lékařem nebo odborníkem na zdravou výživu. Nestačí totiž pouze snížit celkový příjem kalorií, ale je důležité dbát na správný poměr živin tak, aby byly splněny všechny nutriční potřeby.

Kalorie je jednotka energie. V kontextu výživy se používá k měření energetického obsahu potravin a nápojů. Kalorie označuje množství energie, které tělo získá z potravy a následně využije na různé procesy, jako je pohyb, trávení, růst nebo udržování tělesné teploty.

Co můžu jíst při kalorické dietě?

Neexistují žádná přesně daná pravidla či seznamy potravin, které můžete jíst, což může být pozitivní zpráva. První volbou by však pořád měly být zdravé, kvalitní a průmyslově nezpracované potraviny. A počítejte s tím, že bez počítání se alespoň ze začátku neobejdete. Logicky, aby bylo možné splnit nastavený denní příjem, je třeba vědět, jakou hodnotu mají potraviny, které sníme. Tyto informace většinou najdete na obalu dané potraviny. A když jde o takovou, která na sobě nemá žádný štítek? Pak nezbyde, než zapátrat ve vodách internetu nebo využít některou z aplikací na počítání kalorií, která má k dispozici rozsáhlou databázi potravin, včetně jejich kalorické hodnoty. Samozřejmě je také důležité vědět, kolik čeho sníme, protože je rozdíl, jestli si dáme krajíc chleba nebo celý pecen, to dá rozum. Takže připravit váhu, tužku a papír a hurá na věc.

Druhy nízkokalorických diet

Standardní nízkokalorické diety: Tyto diety obvykle počítají množstvím s 1.200–1.500 kalorií denně pro ženy a 1.500–1.800 kalorií pro muže. V rámci takové diety můžete jíst prakticky cokoliv, včetně zeleniny, ovoce, celozrnných výrobků, bílkovin a zdravých tuků.

Velmi nízkokalorické diety: Tyto jsou specifické pro svůj velmi nízký příjem, což je i méně než 800 kalorií denně a jsou obvykle používané zejména pod dohledem lékaře. Jejich součástí jsou často také speciálně navržené náhrady jídel.

Intermittent fasting známý jako přerušovaný půst: Jde o stravovací režim, kdy se střídá období jídla a období půstu. Nejznámější variantou je pak 16/8, což v praxi znamená, že máte 8 hodin na jídlo a dalších 16 hodin dodržujete půst. Tento přístup může přirozeně také vést k nižšímu kalorickému příjmu tím, že postupně omezujete dobu, během které je povoleno jíst

Sponzorováno

Keto dieta: I když se primárně zaměřuje na vysoký obsah tuků a velmi nízký obsah sacharidů, v některých případech můžete takovouto změnou docílit právě snížení kalorií. Typickým příkladem při takové dietě bývá vyřazení pečiva a dalších produktů z bílé mouky, které často patří k těm nejvíce kalorickým potravinám.

Výhody nízkokalorické diety

Podívejme se spolu na výhody tohoto stravování:

  • Úbytek hmotnosti: Hlavním benefitem a samozřejmě i tím, proč se do diety pustíme je snížení váhy. A pokud se nám podaří počty kalorií dostat pod kontrolu, to přichází velmi spolehlivě.
  • Zlepšení zdraví: Některé studie naznačují, že nízkokalorické diety mohou přispět ke snížení rizika chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby, diabetes 2. typu a některé typy rakoviny. To však jde samozřejmě ruku v ruce se snížením hmotnosti.
  • Zvýšení energie: Po překonání nesnází s matematickou olympiádou, jak nám často může počítání kalorií připadat, přichází často další, nenápadný benefit. Mnozí lidé se po úspěšném nastavení takového režimu cítí daleko energičtější a vitálnější.
  • Zlepšení metabolismu: Nízkokalorickým dietám je připisován také pozitivní vliv na metabolismus a podpora zdravějšího životní stylu. I zde všechno se vším souvisí. Jakmile začneme mít přehled o tom, kolik čeho sníme a sníst můžeme, začneme si přirozeně vybírat kvalitnější potraviny a uvažovat nad tím, zda mi cukrová vata opravdu přinese takový požitek versus to, co mému organismu dá.

Zní to skoro jako pohádka, ale má nízkokalorická dieta taky nějaká rizika?

Rizika nízkokalorické diety

  • Nedostatek živin: Často se honbou za snížením kilogramů necháme příliš pohltit a postupně snižujeme denní příjem kalorií. Příliš nízký příjem kalorií ale může vést k nedostatku důležitých živin, vitamínů a minerálů, což může způsobit zdravotní problémy.
  • Ztráta svalové hmoty: Pokud je dieta nezdravě nízkokalorická a zahrnuje dvě koblihy a láhev limonády, mimo zdravotní potíže způsobené ubytkem vitamínů dojde také k úbytku svalové hmoty. Pro tu je důležité, aby ve stravě zůstalo zachováno co možná největší množství bílkovin.
  • Psychologické účinky: Velmi přísné diety mohou vést k pocitům úzkosti a nezřídka se honba za vysněnou cílovou váhou může snadno přeměnit na poruchu příjmu potravy. Jakmile snídáte, obědváte a také večeříte jedno jablko, zastavte! A přestaňte počítat. Jste na nejlepší cestě k velkému problému.
  • Jojo efekt: Pokud dosáhneme vysněné váhy, ukolébá nás pocit vítězství a přirozeně se vrátíme k předchozímu životnímu stylu, nejen, že se shozené kilogramy nastěhují zpět, často k nim přibydou i další. Je tedy nanejvýš vhodné si nastavit takový režim, který bude udržitelný i v době, kdy už budeme o hodnotách jednotlivých potravin dokonalý přehled.

Shrnu to

Nízkokalorické diety sice mohou být efektivním způsobem, jak zhubnout a zlepšit si zdraví, ale i zde platí ono známé rčení, že nic se nemá přehánět. Pokud si nejste jisti, jak začít, rozhodně je dobrou volbou obrátit se na odborníka na zdravou výživu. Ten vám pomůže nejen stanovit doporučené množství kalorií přímo na míru, ale určitě přidá i pár užitečných rad.

VIDEO: PROČ NEHUBNEŠ, I KDYŽ POČÍTÁŠ KALORIE?

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva