Obsah článku
Poruchy funkce jater, onemocnění ledvin nebo poruchy, které interferují s metabolismem proteinů, to jsou některé z nejčastějších stavů, které mohou vyžadovat jídelníček s nízkým obsahem bílkovin.
V posledních letech některé studie také zjistily, že nízkoproteinové diety mohou prodloužit životnost a nabídnout ochranu před některými chronickými onemocněními. Tento článek se zaměřuje na klady a zápory stravy s nízkým obsahem bílkovin a na to, zda byste měli začít snižovat příjem bílkovin.
Co je to nízkobílkovinná dieta
Dieta s nízkým obsahem bílkovin vyžaduje, abyste omezili množství bílkovin, které konzumujete, obvykle tak, aby tvořily cca 4–8% denních kalorií. To se odráží na hodnotě někde mezi 20–50 gramy proteinu denně, v závislosti na tom, kolik kalorií konzumujete.
Pro srovnání, průměrnému člověku je obecně doporučováno, aby přijal nejméně 10–15% svých denních kalorií z bílkovin. Tato částka se může ještě zvýšit u sportovců, starších dospělých a osob s určitými zdravotními problémy (zdroj zde).
Bílkoviny (protein) jsou životně důležité pro naše zdraví, ale snížení příjmu bílkovin může být z terapeutického hlediska vhodné pro lidi se specifickými problémy a podmínkami. Dieta s nízkým obsahem bílkovin může být přínosem zvláště pro osoby se sníženou funkcí ledvin nebo jater. Takový jídelníček může také nezbytný pro osoby s poruchami, které ovlivňují metabolismus proteinů, jako je homocystinurie a fenylketonurie.
Dieta s nízkým obsahem bílkovin však vyžaduje pečlivé plánování, aby se předešlo zdravotním problémům a nedostatkům v oblasti výživy. Kromě toho existují další rizika a potenciální nevýhody, které byste měli také zvážit před zahájením diety s nízkým obsahem bílkovin.
Výhody nízkobílkovinné diety
Přínosy diety s nízkým obsahem bílkovin se vztahují spíše na osoby se specifickými zdravotními stavy nebo chorobami než na ty, kteří jsou obecně zdraví. Případný přebytek bílkovin je typicky rozebrán játry, tělo produkuje odpadový produkt zvaný urea, který je vylučován ledvinami.
Snížení příjmu bílkovin může zmírnit zátěž jater a ledvin, což může být prospěšné pro osoby s onemocněním jater nebo s poruchou funkce ledvin. To pomáhá zlepšit metabolismus bílkovin a zabraňuje hromadění močoviny v krevním řečišti. Pokud máte vysokou hladinu močoviny v krvi, způsobuje to příznaky jako únava, ztráta chuti k jídlu, ztráta hmotnosti a změny mentálního stavu. A konečně tento stav může také být spojován s vyšším rizikem diabetu typu 2 a smrti u pacientů se srdečním selháním (zdroj zde).
Snížení příjmu bílkovin je dále také nezbytné pro osoby s genetickými poruchami, které ovlivňují metabolismus proteinů, jako je homocystinurie a fenylketonurie. Tyto poruchy zhoršují rozpad specifických aminokyselin, takže snížení příjmu bílkovin může pomoci minimalizovat symptomy těchto poruch.
Některé výzkumy také zjistily, že nízkoproteinové diety mohou být spojeny s několika zdravotními přínosy i pro obecnou populaci. Podle jedné menší studie byl omezený příjem proteinů u dospělých středního věku spojen se zvýšenou délkou života a sníženým rizikem chronických stavů, jako je rakovina, srdeční onemocnění a diabetes (zdroj zde).
Stále je však zapotřebí více studií, aby bylo možné zhodnotit potenciální dlouhodobý přínos omezení bílkovin v jídelníčku u zdravých dospělých.
Proč někdy může být bílkovinná dieta nutností?
Protein je tedy nezbytný pro růst, údržbu a opravu všech částí těla. Proteiny pochází z jídla, které jíte. Když bílkoviny vaše tělo tráví, vzniká odpadní produkt zvaný močovina. Pokud ledviny nefungují dobře, močovina se může hromadit v krevním řečišti a může způsobit ztrátu chuti k jídlu a únavu. V tomto případě dieta s nízkým obsahem bílkovin sníží zátěž na ledviny, takže zbývající zdravá část ledvin nemusí pracovat tak tvrdě. To dává smysl, ne?
Možné nežádoucí účinky bílkovinné diety
Protein je nezbytnou živinou nezbytnou pro růst a vývoj. To je potřeba si uvědomit. Vaše tělo jej používá k vytvoření základu svých svalů, kůže a kostí, k produkci důležitých enzymů a hormonů, bílkoviny se používají pro budování a regeneraci tkání.
Studie ukazují, že nedostatek proteinů může mít škodlivé účinky na zdraví, včetně zhoršené imunitní funkce, ztráty svalů a snížení růstu u dětí (zdroj zde). Jiné možné příznaky nedostatku proteinu zahrnují otok, anémii, onemocnění jater, ztrátu vlasů a sníženou hustotu kostí.
Kromě možných zdravotních rizik může být snížení příjmu bílkovin velmi náročné. Tvorba jídelníčku s nízkým obsahem bílkovin chce dost kreativity, ale také vyžaduje pečlivé plánování, aby vám jídelníček plnil vaše další výživové nároky. Je to proto, že potraviny s vysokým obsahem bílkovin dodávají dobrý počet kalorií a klíčových mikroživin. Například hovězí maso je bohaté na vitamíny B, železo a zinek, dále fazole jsou dobrým zdrojem hořčíku, fosforu a draslíku. Pokud je omezíte, tak o tyto živiny prostě přijdete.
Sponzorováno
Při dodržování diety s nízkým obsahem bílkovin je tedy důležité zajistit, abyste tyto živiny dostávali z jiných zdrojů, abyste zabránili nedostatkům v živinách. Vzhledem k potenciálním rizikům a zdravotním rizikům se nedoporučuje dieta s nízkým obsahem bílkovin, pokud nejste pod přímým lékařským dohledem.
Co jíst při bílkovinné dietě?
Ve většině klasických diet se doporučuje soustředit se na vysoce-bílkovinná jídla jako maso. Ne však zde. Na dietě s nízkým obsahem bílkovin by měla být vaše jídla zaměřena na nízko-bílkovinné složky jídel, jako jsou různá zrna (obilniny), zelenina nebo ovoce.
Do stravy můžete stále zahrnout nějaké to maso a rostlinné proteiny, ale měli byste je používat jako přílohu a konzumovat je pouze v malých množstvích. Můžete také narazit na příjem zdravých tuků, které mohou poskytnout další kalorie, které vám pomohou splnit vaše každodenní potřeby.
Zdravé potraviny s nízkým obsahem bílkovin:
- Ovoce: Jablka, banány, hrušky, broskve, bobule, grapefruity atd.
- Zelenina: Rajčata, chřest, paprika, brokolice, listová zelenina atd.
- Zrna: Rýže, oves, chléb, těstoviny, ječmen, atd.
- Zdravé tuky: Zahrnuje avokádo, olivový olej a kokosový olej
Potraviny, kterým je třeba se vyhnout, pokud držíte bílkovinnou dietu
Protein je stále nutnou součástí stravy, i když máte dietu s nízkým obsahem bílkovin. Nevyvarujte se ho tedy úplně.
Pokud tedy jste na dietě s nízkým obsahem bílkovin, měli byste konzumovat potraviny s vysokým obsahem bílkovin, jako jsou živočišné produkty a bílkoviny na bázi rostlin. Ale jen málo.
Chcete-li to udělat, zvedněte příjem zdravých, low-protein potravin, jako jsou ovoce a zelenina. Současně s tím budete možná muset zmenšit velikost proteinových porcí.
Například, porce kuřete je obecně asi 120 gramů. Na bílkovinné dietě (jídelníčku s nízkým obsahem bílkovin), budete muset snížit toto množství na polovinu a držet se kolem množství kolem 50-60 gramů – to slouží k udržení vašeho příjmu bílkovin.
Potraviny s mnoha bílkovinami, které musíte omezit nebo se jim vyhnout
Jsou to např. tyto:
- Maso jako kuřecí, krůtí, hovězí a vepřové
- Ryby a korýši
- Vejce
- Luštěniny, včetně fazolí, hrachu a čočky
- Mléčné výrobky jako mléko, sýr a jogurt
- Sójové produkty jako tofu, tempeh a natto
- Ořechy jako vlašské ořechy, mandle a pistácie
- Semena jako chia semena, lněná semena a semena konopí
Měli byste tedy zkusit dietu s nízkým obsahem bílkovin?
Pokud žijete s onemocněním, které postihuje vaše játra nebo ledviny nebo narušuje metabolismus bílkovin, může opravdu být nutná dieta s nízkým obsahem bílkovin, která pomůže snížit nežádoucí příznaky nemoci.
U zdravých jedinců však existují jen omezené důkazy o tom, že má nějaké zdravotní přínosy. Zdravým jedincům spíše nic nepřináší a škodí. Na to myslete.
Také dieta s nízkým obsahem bílkovin vyžaduje pečlivé plánování, aby se minimalizovaly potenciální zdravotní rizika a nutriční nedostatky. Měla by proto být prováděna pouze pod lékařským dohledem, nebo dohledem nutričního specialisty.
Před zahájením diety s nízkým obsahem bílkovin je důležité konzultovat vše s lékařem nebo dietologem. Nejen, že vám mohou pomoci určit, zda je to pro vás dobrá volba, ale mohou také poskytnout návod, jak zajistit, že vaše strava bude stále zdravá a plná živin.
Malý příklad jídelníčku
Zde je malé ukázkové menu při této dietě.
Den 1
Snídaně: 1 vařené vejce se 2 skořicovými palačinkami.
Dopolední svačina: 1 střední jablko s 1 polévkovou lžící (16 g) arašídového másla.
Oběd: 1 šálek (140 gramů) vařených špaget s vegetariánskou Bolognese omáčkou a 1/2 šálku (67 gramů) pečeného chřestu.
Odpolední svačina: 1 šálek (76 gramů) jahody s 1 uncí (28 gramů) tmavé čokolády.
Večeře: Tortilla a 30g konzervovaného tuňáka a 1/2 avokáda. Zdobíme rajčaty, salátem a cibulí.
Večerní dobrota: 1 šálek (148 g) zmrazených borůvek.
Den 2
Snídaně: 1 šálek (28 gramů) obilovin s 1/2 šálku (120 ml) mandlového mléka a 1 velký pomeranč.
Dopolední svačina: 1 střední banán.
Oběd: Sendvič s 30g lunchmeatu a 1/2 šálku (55 gramů) zelených fazolek. Zdobíme salátem, rajčaty a majonézou.
Odpolední svačina: 5 sušenek s 30g sýru čedar.
Večeře: 55g grilovaného kuřete se 1/2 šálky (90 gramů) vařené bílé rýže a 1/2 šálku (78 gramů) dušené brokolice.
Večerní dobrota: 1 šálek (245 gramů) kokosového jogurtu s 1/2 šálku (72 gramů) ostružin.
A co vy? Máte s nízkobílkovinnou stravou nějaké zkušenosti? Budeme moc rádi za tipy a doporučení k tomuto tématu.
Přečtěte si u nás i další články o bílkovinách
- Proč jsou pro naše zdraví bílkoviny tak důležité?
- Co se v těle děje, když máte nedostatek bílkovin?
- Co je to mléčná dieta a proč nefunguje?
VIDEO: Nízkobílkovinná dieta není pouze o bílkovinách
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Redukce hmotnosti
Přečtěte si také naše další články