Sponzorováno

Dieta na odkyselení organizmu – posilníte imunitu 4.19/5 (36)

Dieta na odkyselení organizmuNa dobré fungování potřebuje tělo rovnováhu mezi kyselinami a zásadami. Naše „západní“ strava obsahuje mnoho potravin, které organismus překyselují, snižují jeho obranyschopnost a mají za následek nemoci. Chcete mu pomoci? Jezte zejména zásadité pokrmy. Měly by tvořit asi sedmdesát procent jídelníčku.

Zásadité potraviny

Syrová zelenina a ovoce, brambory, quinoa, amarant, pohanka, naklíčená semena, sója, bílé fazole, lískové ořechy, rozinky, mák, neslazené ovocné a zeleninové šťávy, bylinkové čaje, zásaditá voda, mořské řasy, spirulina, chlorella, zelený ječmen.
Dále také: ředkev, ředkvička, brokolice, okurky, špenát, zázvor, česnek, cibule, citrón, rajčata, jablečný ocet, mladý ječmen, čistý lecitin, houby, květák, meloun, mango, sušené fíky, rajčata, mrkev, hrušky, celer, řepa, zeleninová nať, hlávkový salát, kapusta, černá melasa, nepasterizované olivy, jablečný ocet, med, fazole, hrozinky, pomeranče, plzeňské pivo, banány, jablka, maliny, meruňky, zelený a bylinný čaj, nepražené a nesolené ořechy, syrové brambory

Kyselinotvorné potraviny a „zloději zásad“

Maso včetně drůbeže a zvěřiny, vnitřnosti, ryby a plody moře, sýry, vejce, cukr a všechny sladkosti, limonády, perlivé minerálky, slazené ovocné šťávy, bílá mouka a výrobky z ní, káva, alkohol, mléko, máslo, za studena lisované rostlinné oleje a margaríny.
Dále pak: vepřové, telecí, hamburgery, hovězí, ústřice, uzeniny, cukr, krabi, humr, mořští raci, krocan, kuře, káva, čaj černý, perlivé nápoje, bílá rýže, vinný a běžný ocet, mléko, ryby, ostatní maso, vajíčka, likéry, čokoláda, tvrdý sýr, rebarbora, přírodní a divoká rýže, čočka, oves, pivo, víno, těstoviny, pečivo z bílé mouky, celozrnný chleba, margarín, ořechy, máslo, smetana, ječmen, tvaroh, měkký sýr

Citron není kyselý

Pokud je potravina kyselá, například citron, neznamená to, že je kyselinotvorná. Některé potraviny a poživatiny, například bílý cukr a mouka, jsou „zloději“ zásad. Nejsou sice kyselinotvorné, ale nutí tělo, aby na zpracování kyselin a udržení rovnováhy používalo zásadité látky z vlastních rezerv. Téměř všechny potraviny rostlinného původu, kromě obilovin a některých luštěnin, jsou zásadité. Téměř všechny potraviny živočišného původu, kromě mléka a jogurtů, jsou kyselinotvorné.

Jídelníček na každý den

1. den

Snídaně
10 mandlí, banán, hrst malin, šálek bylinkového čaje s domácím medem nebo bez něj.

Desátá
šťáva ze sezónního ovoce

Oběd
Rukolový salát s rozinkami a houbami
Smícháme půl svazku rukoly, 50 g žampionů pokrájených na plátky a 25 g rozinek. Salát pokapeme olejem a citrónovou šťávou, osolíme, opepříme, ochutíme bylinkami. Podáváme s plátkem celozrnného chleba.

Svačina
sójový jogurt

Večeře
Dýňová polévka s jablkem a kokosovým mlékem
Jablko nakrájíme na kostičky, půl dýně na větší kousky , půl cibule nahrubo. Zeleninu s jablkem smažíme 2 minuty na oleji . Přidáme půl litru vody se zeleninovým vývarem a bobkový list. Přikryté vaříme půl hodiny. Na závěr umixujeme, přidáme lžičku kokosového mléka, ochutíme.

Sponzorováno

2. den

Snídaně
10 lískových oříšků, banán, hrst ostružin, šálek bylinkového čaje

Desátá
šťáva ze sezónního ovoce

Oběd
Míchaný salát z květáku a zelí
Na malé kousky nakrájíme 100 g květáku uvařeného na páře. Přidáme 100 g tofu nakrájeného na kostičky. Na tenké proužky nakrájíme 100 g zelené a 100 g červené zelí a přidáme do salátu. Připravíme česnekový dresink: Smícháme lžíci olivového oleje, sůl a 2 lžíce vody. Protlačíme stroužek česneku, ochutíme lžičkou čerstvých lístků estragonu a opepříme. Dresink zamícháme do salátu. Podáváme s plátkem celozrnného chleba.

Svačina
sójový jogurt

Večeře
Rychlá čínská polévka
Na oleji osmahneme prolisovaný stroužek česneku a nastrouhaný zázvorový kořen. Přilijeme tři čtvrtiny litru horké vody se zeleninovým a kuřecím vývarem . Promícháme pa přidáme nakrájenou mrkev. Do hrnce vložíme slklené nudle a povaříme. Přidáme nakrájenou mrkev a vaříme 2 minuty. Hrnec odstavíme a přidáme 8 malých žampionů. Netřeba je samostatně vařit. Přidáme lžíci lístků čerstvého koriandru a sójovou omáčku. Hned servírujeme.

3. den

Snídaně
10 vlašských ořechů, papája a polovina grapefruitu, šálek bylinkového čaje

Desátá
Čerstvá šťáva ze sezónního ovoce

Oběd
Salát s citrusovými plody
Pomelo a avokádo nakrájíme na kostičky. Svazek řeřichy a několik listů salátu natrháme nadrobno. Smícháme. Dresink: Vymačkáme šťávu z pomeranče. Smícháme ji s 2 lžičkami balzamikového octa, přidáme 4 lístky máty pokrájené nadrobno a 10 piniových jadérek. Dresink necháme 10 minut odstát v lednici. Přelijeme salát a podáváme s krajícem celozrnného chleba.

Svačina
sójový jogurt

Večeře
Indická polévka s arašídy
Rozpustíme máslo. Osmažíme půl cibule nakrájené na kostičky a půl stonky celeru nakrájeného na kroužky. Když zelenina pustí vodu, osolíme. Přidáme arašídy a lehce osmahneme. Přidáme půl plechovky kukuřice. Přilijeme půl litru vody s masovým vývarem. Přikryté vaříme 10 minut. Umixujeme a ochutíme chilli kořením. Hned servírujeme.

4. den

Snídaně
5 mandlí, hruška a čtvrtina melounu, šálek bylinkového čaje

Desátá
Banán

Oběd
Orientální mrkvová polévka s cizrnou
Nahrubo nakrájíme 200 g mrkve, půl cibule, půl rajčata a stroužek česneku. Směs osmažíme v lžíci olivového oleje. Přidáme tři čtvrtiny plechovky cizrny a koření kari. Přilijeme půl litru vody se zeleninovým vývarem, přivedeme do varu a vaříme 45 minut. Polévku odstavíme, rozmixujeme a podáváme s 10 g rozinek a se zbytkem cizrny. Ochutíme čerstvým koriandrem. Nesolíme.

Svačina
jablko

Večeře
Filet ze pstruha s lískovými ořechy
V utěrce rozdrtíme hrst lískových oříšků . Rozsypeme je na talíř a silně přitiskneme vykostěného a naporcovaného pstruha. Otočíme a přitiskneme iz druhé strany. Filety osmažíme na oleji a otočíme. Ochutíme rozmarýnem, osolíme, opepříme. Servírujeme s citrónovými plátky, se zeleninovou přílohou as krajícem chleba.

5. den

Snídaně
5 lískových oříšků, hrozen vína, šálek bylinkového čaje

Desátá
Dejte si mandlové mléko.

Oběd
Ogrilujeme nebo udusíme kuřecí prsa bez kůže. Podáváme s dušenou nebo grilovanou zeleninou.

Svačina
3 švestky

Večeře
Kukuřičný salát s rýží
Plechovku kukuřice smícháme se čtvrtinou okurky pokrájené na kostky, se dvěma cherry rajčaty a olivami. Přidáme šálek uvařené celozrnné rýže a posypeme sýrem. Pokapeme balsamikovým octem.

Jaké je pH v našem těle?

Hodnota pH jako součást celkové homeostázy neboli stálosti vnitřního prostředí je pro náš organismus nesmírně důležitá a organismus se ji snaží udržet v normální hodnotě. V lidském těle je pH na straně slabě zásadité, konkrétně pH 7,35 – 7,45.

Sponzorováno

Lidské tělo nesnáší kyselé vnitřní prostředí. Pokles pH pod hodnotu 6,9 je neslučitelný se životem stejně jako vzestup pH nad 7,8. Nadbytek kyselin (močová, octová, mléčná, solná……) v našem organismu velice škodí našemu zdraví. Musíme se snažit mít vyrovnané kyseliny a zásady. Kyseliny tedy musíme z těla odbourávat.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva