Sponzorováno

AIP dieta (autoimunitní protokol) – co to je a co se jí? Funguje? 4.88/5 (17)

  • AIP dieta (Autoimmune Protocol Diet) je stravovací protokol navržený pro pomoc při ovládání zánětlivých a autoimunitních onemocnění. Je založena na myšlence, že určité potraviny mohou zhoršovat zánět a přispívat k příznakům autoimunitních onemocnění.
  • AIP dieta se zaměřuje na odstranění těch potravin z jídelníčku, které často vyvolávají alergické nebo autoimunitní reakce. Mezi tyto potraviny patří obvykle lepek, mléčné výrobky, vejce, sója, ořechy, semena, luštěniny, obiloviny, umělé sladidla, rafinované cukry, alkohol a potraviny obsahující chemické látky.
  • Místo těchto potravin se v AIP dietě klade důraz na konzumaci živinově bohatých potravin, jako jsou zelenina, ovoce, maso, ryby, mořské plody, koření, bylinky a zdravé tuky. Důraz je kladen na výběr potravin s nízkou alergenicitou a potravin, které mají protizánětlivé vlastnosti.
  • Cílem AIP diety je snížit zánětlivou zátěž těla, podpořit hojení trávicího systému a posílit imunitní systém. Doporučuje se, aby byla dieta dodržována po dobu alespoň 30 dnů, a poté se postupně začínají reintrodukovat jednotlivé potraviny, aby se zjistilo, které z nich mohou způsobovat nežádoucí reakce.
  • AIP dieta není vhodná pro každého a měla by být prováděna pod dohledem lékaře nebo kvalifikovaného odborníka na výživu. Každý člověk má individuální potřeby a reakce na potraviny, a proto je důležité se poradit s odborníkem, aby byla dieta přizpůsobena konkrétním potřebám a zdravotnímu stavu jednotlivce.

Dieta podle autoimunitního protokolu (tzv. AIP) má za cíl snížit zánět a zmírnit další příznaky autoimunitních poruch. Co vlastně může člověk při této dietě jíst a existují důkazy o nějakých jejích výhodách? Na to se podíváme v tomto článku.

Autoimunitní onemocnění způsobuje, že imunitní systém omylem napadne a poškodí zdravé tkáně nebo orgány. Mezi běžné příklady tohoto typu onemocnění patří psoriáza, revmatoidní artritida a lupus. Autoimunitní onemocnění může způsobit zánět v těle a únava je dalším častým příznakem. V závislosti na stavu mohou další příznaky zahrnovat bolest, otok, kožní problémy a horečku.

Přepokládá se, že dieta AIP může pomoci snížit zánět a další příznaky autoimunitních stavů. Více o dietě a jejích potenciálních účincích se dozvíte ve článku níže.

Jak dodržovat AIP dietu

AIP je vlastně eliminační dieta, takže to znamená, že se z jídelníčku odstraní určité druhy potravin na několik týdnů (měsíců) v kuse a pečlivě si všímáte všech účinků na zdraví.

Výzkumníci popsali AIP dietu jako takové rozšíření paleo stravy. Člověk v AIP dietě obvykle jí libové bílkoviny, zeleninu, ovoce, ořechy a semena.

Dieta AIP se zaměřuje na potraviny bohaté na vitamíny a další živiny. Osoba na AIP dietě nebude jíst nic s přidaným cukrem nebo jinými přísadami, které mohou vyvolat autoimunitní reakci.

Člověk by měl několik týdnů striktně dodržovat dietu, pak pomalu znovu zavádět vyřazené potraviny a pečlivě si všímat všech reakcí. Reakce, jako je nárůst příznaků, může naznačovat, že by měli tuto potravinu dlouhodobě vyloučit.

Co se jí na AI dietě

Výzkum ukazuje, které konkrétní potraviny AIP dieta zahrnuje. Osoba dodržující AIP dietu může jíst toto:

  • jakákoli zelenina, kromě té z čeledi hluchavkovitých
  • vysoce kvalitní mořské plody, které jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny
  • fermentované potraviny
  • libové maso a játra
  • malé množství ovoce
  • oleje, jako je olivový, kokosový a avokádový olej

Obecně se dieta zaměřuje na plnohodnotné potraviny a ty, které neobsahují přísady, jako je cukr.

Potraviny, kterým je třeba se na AIP dietě vyhnout

Existuje několik skupin potravin, kterým je třeba se při dodržování AIP diety vyhnout.

AIP dieta je přizpůsobena lidem s jakýmkoli specifickým autoimunitním onemocněním, ale studie u lidí s IBS doporučuje vyhnout se:

  • některé druhy zeleniny, jako jsou rajčata, brambory, papriky a lilky
  • pokrmy z pšenice a dalších obilovin
  • luštěniny
  • mléčné výrobky
  • některé rostlinné oleje
  • káva
  • vejce
  • ořechy a semena
  • alkohol
  • potravinářské přísady, jako jsou rafinované nebo přidané cukry

Proč zkusit AIP dietu?

Teorie u AIP diety je taková, že vyhýbání se jídlům dráždícím střeva a konzumací potravin bohatých na živiny sníží zánět.

Jedna hypotéza o tom, jak autoimunitní stavy začínají, se nazývá syndrom (teorie) děravého střeva. Uvádí, že pokud existuje problém s bakteriálním složením střeva, mohou spouštěče zánětu z okolního prostředí – jako jsou toxiny a viry – narušit střevní stěnu a dostat se do jiných částí těla.

Zastánci této teorie říkají, že konzumace správných potravin může pomoci předcházet příznakům zánětu, ačkoli mnoho odborníků je skeptických.

Mnoho zastánců této teorie věří, že AIP dieta může pomoci zabránit imunitnímu systému napadnout tkáně a snížit příznaky autoimunitních onemocnění.

Funguje AIP dieta?

Jen málo klinických studií se zabývalo účinností AIP diety – obecně nebo jako prostředku k léčbě jakéhokoli specifického autoimunitního onemocnění.

V roce 2017 někteří výzkumníci ve studii zjistili, že vyloučení určitých potravin jako součásti AIP diety opravdu zlepšilo příznaky zánětlivého onemocnění střev.

Sponzorováno

Ve studii z roku 2019 drželo 17 účastnic ve věku 20–45 let s Hashimotovou tyreoiditidou, dalším autoimunitním onemocněním, dietu AIP jako součást 10týdenního programu zdravotního koučování. Testy neukázaly žádné změny, ale účastníce hlásily snížení symptomů a zlepšení kvality jejich života. Autoři navrhli, že AIP dieta jako součást širšího léčebného programu by mohla pomoci lidem s tímto onemocněním.

Některé vědecké důkazy naznačují souvislost mezi zdravím střev a zánětlivým onemocněním. Rostoucí počet výzkumů například naznačuje, že může existovat souvislost mezi růstem bakterií ve střevě a zánětlivými a autoimunitními onemocněními, jako je Crohnova choroba.

Další studie naznačují, že složení střevních bakterií může vyvolat imunitní a zánětlivé reakce v jiných částech těla.

Kromě toho výzkumníci poznamenali, že zánět ovlivňuje, jak dobře funguje střevní stěna, a že potravinové alergie mohou způsobit, že je porézní. To by mohlo naznačovat souvislost mezi problémy se střevní stěnou a autoimunitními chorobami a její potvrzení bude vyžadovat další studie.

Podpůrné tvrzení, že dieta AIP může snížit příznaky jiných autoimunitních onemocnění, bude vyžadovat další výzkum. Obecně vše ale vede k tomu, že AIP dieta je opravdu dobrá. A to i pro zdravé jedince.

Příklad jídelníčku na AIP dietě

Zde je příklad jídelníčku na 2 dny pro osobu, která chce dodržovat AIP dietu. Myslete určitě na to, že každý člověk má individuální potřeby a preference, a proto je dobré jídelníček přizpůsobit svým potřebám a zdravotnímu stavu. Tento příklad slouží jako vodítko a může být upraven podle vašich potřeb.

Den 1

Snídaně: Hovězí polévka s vařenou zeleninou (např. mrkev, pastinák, celer) a vařeným masem. Zelený čaj.
Svačina: Jablko s mandlovým máslem.
Oběd: Kuřecí prsa pečená s bylinkami a šťávou z citrónu, servírovaná s dušenou zeleninou (např. brokolice, květák, cuketa). Salát z mrkve a řepy s olivovým olejem.
Svačina: Plátek pečeného libového masa s nakrájenou okurkou.
Večeře: Losos na páře s citronovou omáčkou, příloha ze šťovíku a cukety. Špenátový salát s olivovým olejem a citrónovou šťávou.
Před spaním: Bylinkový čaj (např. heřmánek, máta, levandule).

Den 2

Snídaně: Hovězí masová roláda s plátkem slaniny a kyselým zelím. Bylinný čaj.
Svačina: Plátek kvašeného kukuřičného chleba s avokádem.
Oběd: Pečená kachní prso s česnekem a tymiánem, podávaná s batáty a pečenou mrkví. Salát z listové zeleniny s olivovým olejem a octem.
Svačina: Dušené švestky s kokosovým jogurtem.
Večeře: Ryba dle výběru s kořenovou zeleninou (např. cibule, mrkev, petržel) a bazalkovou rýží.
Před spaním: Bylinkový čaj (např. levandule, máta, meduňka).

Tento jídelníček obsahuje zdravé bílkoviny z masa, ryb a drůbeže, zeleninu, ovocné a zeleninové občerstvení a zdravé tuky. Je důležité dbát na kvalitu potravin, vybírat čerstvé a nejlépe organické produkty. Při přípravě jídel je vhodné používat zdravé tuky, jako je olivový olej, kokosový olej nebo avokádo. Obecně je tedy doporučeno omezit nebo eliminovat potraviny, které jsou často považovány za potenciální alergeny nebo mohou vyvolávat záněty, jako je lepek, mléčné produkty, sója, luštěniny, přidané cukry, umělé sladidla, alkohol a kofein.

Před zahájením AIP diety je vždy dobré konzultovat s lékařem nebo odborníkem na výživu, aby se zohlednily individuální potřeby a zdravotní stav.

A pár slov na závěr

Neexistuje dostatek důkazů, které by potvrdily, že dieta AIP může snížit zánět nebo prospět lidem s jakýmkoli autoimunitním onemocněním.

Některé výzkumy však naznačují, že některé potraviny mohou příznaky zhoršit. Patří mezi ně vysoce zpracované potraviny a potraviny, které obsahují nezdravé tuky, přidaný cukr nebo přidanou sůl. Jíst méně těchto druhů potravin bude pravděpodobně zdravé.

Každý, kdo začíná s přísnou eliminační dietou, by se měl mít na pozoru, protože například vyřazení luštěnin, obilovin a mléčných výrobků může vést k nutričním nedostatkům.

Někteří lidé na AIP dietě hlásí zlepšení svých symptomatických projevů, jako jsou záněty, únavu, bolesti kloubů nebo zažívací potíže, po dodržování AIP diety. Nicméně, reakce na stravu je individuální a každá osoba může reagovat odlišně. Je důležité mít na paměti, že AIP dieta není léčbou samotnou, ale součástí komplexního přístupu k léčbě autoimunitních onemocnění.

Prodiskutujte každou velkou změnu stravy s lékařem, který vám může doporučit další zdroje a pomoci určit, zda je dieta vhodná.

Zkoušeli jste AIP dietu? Drží ji i známý výživový specialista Petr Havlíček. Napište nám do komentářů, pokud k AIP dietě máte další informace.

A dále si u nás přečtěte

VIDEO: Velmi náročná, ale funkční dieta, kterou dodržuje Petr Havlíček

Sponzorováno

Studie a další zdroje

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva