Sponzorováno

Mýty o hubnutí – 10 mýtů o hubnutí, kterým se nevyplatí věřit 4.85/5 (13)

10 velkých mýtů o hubnutíNa internetu je spousta rad z oblasti hubnutí. Většina z nich je buď neprokázaná, nebo je u nich prokázáno, že nefungují.

Zde jsem pro vás sepsal 10 největších lží, mýtů a mylných představ z oblasti hubnutí.

1. Všechny kalorie jsou stejné

Kalorie je měřítkem energie. Všechny kalorie mají stejný energetický obsah. To však neznamená, že všechny zdroje kalorií mají stejné účinky na vaši váhu.

Různé potraviny procházejí různými metabolickými cestami a mohou mít velmi odlišné účinky na hlad a hormony, které regulují vaši tělesnou hmotnost. Například proteinová kalorie není totéž jako kalorie z tuku nebo sacharidů.

Nahrazení sacharidů a tuků bílkovinami může nastartovat váš metabolismus a snížit chuť k jídlu a chutě, to vše při optimalizaci funkce některých hormonů regulujících váhu.

Také kalorie z celých, čerstvých a zdravých potravin, jako je třeba ovoce, bývají mnohem sytější než kalorie z rafinovaných potravin, jako jsou různé cukrovinky.

Výsledek: Ne všechny zdroje kalorií mají stejné účinky na vaše zdraví a váhu. Protein může například zrychlit metabolismus, snížit chuť k jídlu a zlepšit funkci hormonů regulujících váhu.

2. Hubnutí je čistě lineární proces

Ne, není. Hubnutí obvykle není lineární proces, jak si někteří lidé myslí. Některé dny a týdny můžete lépe hubnout, zatímco během jiných můžete trochu přibrat.

To ale není důvod k obavám. Je normální, že tělesná hmotnost kolísá nahoru a dolů o několik kilogramů. Například můžete mít v trávicím systému více potravy nebo zadržovat více vody než obvykle. To se pak na váze projeví.

A tato skutečnost je ještě výraznější u žen, protože, dle studií, hmotnost vody může během menstruačního cyklu výrazně kolísat.

Výsledek: Musíte hubnutí sledovat v dlouhodobém trendu. Nikoliv dle pár dní. Hubnutí může trvat déle. Proces obecně není lineární, protože vaše váha má tendenci kolísat nahoru a dolů (ve smyslu nějaké menší váhy).

3. Doplňky stravy vám mohou pomoci dlouhodobě zhubnout

Odvětví doplňků na hubnutí je hodně masivní. Různé společnosti tvrdí, že jejich doplňky mají dramatické účinky na hubnutí, ale při bližším prozkoumání či v odborných studiích jsou je zřídka velmi účinné.

Hlavním důvodem, proč doplňky fungují u některých lidí, je placebo efekt. Lidé propadají marketingové taktice a chtějí, aby jim doplňky pomohly zhubnout, místo toho, aby si více uvědomovali, co jedí a jak tráví svůj život.

Některé doplňky mají mírný účinek na hubnutí. Při nejlepším vám mohou pomoci shodit malé množství váhy během několika měsíců. Ale hádejte co se stane, když doplněk na hubnutí přestanete brát? Správně. Jojo efekt. A nabrání váhy. Takže z dlouhodobého hlediska vám žádný doplněk stravy s hubnutím nepomůže.

Výsledek: Většina doplňků na hubnutí je neúčinná. Některé vám mohou pomoci maximálně zhubnout v rámci krátké doby. Ale stejně pak opět přiberte, takže na nějaké doplňky stravy při shazování váhy nespoléhejte.

4. Příjem tuku vás dělá tlustými

Tuk poskytuje přibližně 9 kalorií na 1 gram, ve srovnání s pouhými 4 kaloriemi na gram sacharidů nebo bílkovin. Tuk je velmi kalorický a běžný v nezdravých potravinách. Dokud je váš příjem kalorií ve zdravém rozmezí, z tuku nebudete tlustí.

Kromě toho bylo v mnoha studiích prokázáno, že diety s vysokým obsahem tuku, ale nízkým obsahem sacharidů způsobují úbytek hmotnosti.

Pokud budete mít svůj jídelníček plný nezdravých, vysoce kalorických nezdravých potravin nabitými tukem, budete určitě tloustnout, ale tato makroživina nebude jistě jediným viníkem. Ve skutečnosti vaše tělo potřebuje zdravé tuky, aby správně fungovalo. Tuky nebývají viníky přibírání na váze!

TIP: Přečtěte si článek o tom, proč příliš nízký příjem tuků brání hubnutí?

Výsledek: Tuk byl často obviňován z epidemie obezity. I když přispívá k vašemu celkovému příjmu kalorií, samotný tuk nezpůsobuje nárůst hmotnosti.

5. Rychlé občerstvení vede vždy k tloustnutí

Ne každé rychlé občerstvení je nezdravé. Kvůli zvýšenému povědomí lidí o zdraví začalo mnoho řetězců rychlého občerstvení nabízet zdravější možnosti jídla. Mnoho nových rychlých občerstvení se zaměřuje výhradně na podávání zdravých potravin.

Musíte vždy přemýšlet o tom co jíte. Hranolky z mekáče asi zdravé moc nebudou. Ale taková tortila s kuřecím a zeleninou nebo smoothie z Uga z ovoce a zeleniny už zní lépe.

Výsledek: Rychlé občerstvení nemusí být vždy zákonitě nezdravé. Většina řetězců rychlého občerstvení nabízí i zdravější alternativy ke své hlavní nabídce. Vybírejte si co jíte!

6. Diety na hubnutí fungují

Odvětví hubnutí chce, abyste věřili, že diety fungují. Studie však ukazují, že dieta z dlouhodobého hlediska funguje jen zřídka. Je pozoruhodné, že 85 % lidí, kteří drželi dietu, přibere na váze zpět do jednoho roku. Jakmile s dietou přestanete, šup, váha je zpět a ještě vyšší – opět již zmíněný jojo efekt.

Sponzorováno

Studie prostě naznačují, že lidé, kteří drží nějakou redukční dietu, s největší pravděpodobností v budoucnu přiberou. Dieta je tedy spíše konzistentním prediktorem budoucího přibírání na váze, nikoli úbytku.

Pravdou je, že byste pravděpodobně neměli přistupovat k hubnutí s myšlenkou na dietu. Místo toho si dejte za cíl trvale změnit svůj životní styl a stát se zdravějším, šťastnějším a zdatnějším člověkem. Změňte svůj jídelníček pomalu, ale radikálně. Navždy omezte třeba hamburgery (cheat day někdy může být).

Pokud se vám podaří zvýšit úroveň aktivity, jíst zdravěji a lépe spát, měli byste v pohodě zhubnout – jako přirozený vedlejší účinek nového životního stylu. Dieta pravděpodobně nebude dlouhodobě fungovat.

Výsledek: Průmysl diet a hubnutí chce, abyste věřili, že diety fungují. Taková dieta obvykle nefunguje. Je lepší změnit svůj životní styl, než přeskakovat z diety do diety v naději, že zhubnete. To vede jen k jojo efektu a přibírání.

7. Dietní a light jídla vám mohou pomoci zhubnout

Chyba lávky! Mnoho nezdravých potravin se prodává jako zdravé. Chcete příklad? Třeba různé nízkotučné, light, beztučné a zpracované bezlepkové potraviny, stejně jako nápoje s vysokým obsahem cukru.

Měli byste být hodně skeptičtí k jakýmkoli zdravotním tvrzením na obalech potravin, zejména na zpracovaných potravinách. Tyto štítky obvykle existují proto, aby klamaly – ne informovaly.

Někteří obchodníci s nezdravým jídlem vás budou povzbuzovat, abyste si koupili jejich nezdravé jídlo. Ve skutečnosti, pokud vám obal potraviny říká, že je zdravá, existuje velká šance, že je to pravý opak. Musíte dnes hodně přemýšlet, ale většinou stačí selský rozum. Potravina je light? A neobsahuje nějaká umělá sladidla?

Výsledek: Produkty uváděné na trh jako dietní potraviny jsou často nezdravé potraviny v přestrojení, protože jsou silně zpracované a mohou obsahovat skryté přísady – třeba umělá sladidla, aby vám chutnala.

8. Pokud chcete zhubnout, budete muset hladovět

Možná si myslíte, že hubnutí znamená vynechávat jídla a svačiny a cítit hlad po celý den. Ale to jen vede k podrážděnosti, frustraci a nakonec k rychlému nabrání na váze.

První pravidlo hubnutí zní: Nehladovějte. Vaše tělo se díky hladovění jen bude snažit efektivněji zadržovat palivo tím, že zpomaluje váš metabolismus, a to pak často způsobuje přejídání (obvykle jíte nesprávná jídla) později během dne.

Místo toho jezte zdravou svačinku nebo mini-jídla každé tři až čtyři hodiny během dne. Zaměřte se na libové bílkoviny a produkty (trocha ořechů, řecký jogurt s ovocem, mrkev s hummusem). Pokud vás takové jídlo neosloví, nemáte opravdu hlad, ale jen toužíte po pamlsku. Rozlišujte mezi hladem a chutí na něco dobrého. To je základ dobrého jídelníčku.

9. Můžete jíst tolik zdravého jídla, kolik jen chcete

Pokud jíte příliš mnoho jídla, nezáleží na tom, jak zdravé je. Jíst zdravou a vyváženou stravu je důležité, ale je možné se nevhodně přejídat i těmi nejzdravějšími potravinami, jako je zelenina.

Když se snažíme zhubnout, snížení kalorií je klíčové. Zdravé potraviny, stejně jako všechny potraviny, obsahují kalorie a konzumace příliš velkého množství jakékoli živiny povede pouze k ukládání této přebytečné energie ve formě tuku.

10. Musíte omezit sacharidy, abyste zhubli

Sacharidy si v komerčním světě zdraví a výživy vysloužily špatnou pověst a zdá se, že jsou to látky, které nám vždy zvyšují váhu. Může to být nejčastější mýtus o hubnutí, který často slýcháme. Ale sacharidy jsou základní makroživiny potřebné k udržení života. Dodávají energii mozku a tělu. Ale musíme znát rozdíl mezi dobrými a špatnými sacharidy.

Špatné sacharidy se zpracovávají a rafinují jako bílé pečivo (rohlíky), rafinované obiloviny, koláče, sušenky atd. Tyto sacharidy přispívají k vašemu přibírání na váze.

Dobré sacharidy jsou naopak ty bohaté na vlákninu. Hnědá rýže, celozrnný chléb, luštěniny, fazole a celozrnné těstoviny jsou příklady dobrých sacharidů. Jejich trávení je delší. Budete se tak cítit déle sytí a nebudete se přejídat.

Nemusíte tak automaticky sacharidy hned nenávidět. K životu je potřebujete. Jen pozor na ty špatné sacharidy. Ty omezujte.

Pár slov o hubnutí na závěr

Najděte si dlouhodobý plánu hubnutí, který vám vyhovuje – bude to možná vyžadovat nějaké pokusy a omyly a je klíčové znát pravdu o tom, co se děje ve vašem těle, když hubnete. Pokud potřebujete pomoc při začátcích, navštivte odborníka, aby vytvořil plán, který je pro vás a vaše zdraví nejlepší.

Sponzorováno

Jak jde hubnutí a zdravý životní styl vám?

Dále si u nás o hubnutí přečtěte

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva