Sponzorováno

10 častých mýtů o low carb (nízko-sacharidové dietě) 4.58/5 (12)

Jaké kolují polopravdy a mýty o low carb stravování?

Jaké kolují polopravdy a mýty o low carb stravování?

Nízko-sacharidové diety jsou neuvěřitelně silné. Mohou pomoci zvrátit mnoho závažných onemocnění, včetně obezity, diabetu 2. typu a metabolického syndromu. Nicméně, existují některé mýty o této dietě – a jsou v low carb dietě úspěšně šířeny. Proto jsme se rozhodli napsat tento článek, abychom tyto mýty vyvrátily.

Zde je 10 častých mýtů o low carb dietě (dietě s nízkým obsahem sacharidů).

1. Low carb dieta (s nízkým obsahem sacharidů) funguje u každého

Studie (např. tato) konzistentně ukazují, že dieta s nízkým obsahem sacharidů pomáhá snižovat hmotnost a zlepšit většinu rizikových faktorů různých onemocnění. Ale je třeba si uvědomit, že tento způsob stravování není vhodný pro každého.

Někteří lidé se mohou na této dietě cítit velmi dobře, zatímco jiní nebudou mít takové výsledky, které očekávají. Zejména sportovci a lidé, kteří jsou fyzicky aktivní, potřebují výrazně více sacharidů, než jim tato strava může poskytnout. Na to pamatujte.

2. Ze sacharidů se automaticky přibírá na váze

Ano, vysoký příjem cukru a rafinovaných sacharidů poškozuje vaše zdraví. Ze sacharidů se však přibírá, pokud jsou rafinované a jsou součástí potravin, které jsou velmi chutné a snadno se jich přejíte. Tak například, pečené brambory mají dostatek vlákniny a pomáhají vám cítit se sytě – zatímco bramborové lupínky jsou smažené v kukuřičném oleji a ochucené solí, což je silně zpracovaná potravina a navíc návyková. Docela snadno sníte celý pytlík brambůrek. Však to všichni dobře známe.

Mějte na paměti, že mnoho populací po celém světě, jako jsou obyvatelé japonského ostrova Okinawa, si udržují dobré zdraví i na dietě s vysokým obsahem sacharidů, která zahrnuje celé, nezpracované potraviny. Takže to není jen o sacharidech jako takových. Je třeba brát v potaz více proměnných.

3. Mrkev, ovoce a brambory jsou nezdravé kvůli sacharidům

Mnoho skutečných, tradičních potravin je démonizováno kvůli jejich obsahu sacharidů. Patří mezi ně potraviny jako ovoce, brambory a mrkev.

Je nezbytné omezit tyto potraviny na dietě s nízkým obsahem sacharidů, ale neznamená to, že s těmito potravinami je něco v nepořádku. Ve výživě, stejně jako ve většině jiných oborů, je důležitý kontext.

Například, bylo by to výrazné zlepšení vašeho jídelníčku, pokud byste nahradili jakékoli nezdravé jídlo ve vaší stravě i tím s mnoha sacharidy, třeba zralými banány. Nicméně, pro lidi s diabetem, kteří se snaží obecně snížit množství sacharidů v jejich jídelníčku, může být přidání banánů do jejich jídelníčku opravdu škodlivé. Vnímejte kontext a přemýšlejte. Neškrtejte automaticky potraviny z jídelníčku jen kvůli tomu, že nekdo napsal, že obsahují hodně sacharidů.

4. Nízkosacharidová strava by měla být vždy ketogenní

Ketogenní dieta je vlastně low-carb dieta (s minimem sacharidů v jídelníčku), obvykle je v ní méně než 50 gramů sacharidů na den spolu s velmi vysokým příjmem tuku (60-85% kalorií). Ketóza (což je stav, při kterém se vám zvýší hladina tzv. ketolátek v krvi. Dochází k ní tehdy, když tělo místo sacharidů (glukózy) začne využívat jako zdroj energie vlastní tukové zásoby) pak může být vysoce prospěšným metabolickým stavem, zejména u lidí s určitými chorobami, jako je diabetes, metabolický syndrom, epilepsie nebo obezita.

Toto však není jediný způsob, jak dodržet dietu s nízkým obsahem sacharidů. Tento způsob stravování může zahrnovat i 100–150 gramů sacharidů denně – a někdy i více. V tomto rozsahu můžete snadno jíst několik kusů ovoce denně a dokonce i malé množství celých škrobových potravin, jako jsou brambory.

Zatímco ketogenní dieta s velmi nízkým obsahem sacharidů může být nejúčinnější pro rychlé hubnutí a i na několik příznaků nemocí, nefunguje úplně u každého.

5. Všechny sacharidy jsou cukry

Tvrdit, že všechny sacharidy jsou v trávicím systému rozděleny na cukr, je částečně pravdivé – ale zavádějící. Slovo „cukr“ se vztahuje na různé jednoduché cukry, jako je glukóza, fruktóza a galaktóza. Stolní cukr (sacharóza) se skládá z jedné molekuly glukózy spojené s fruktózou.

Škrob, který se nachází v zrnech a bramborách, je dlouhý řetězec molekul glukózy. Trávicí enzymy před absorpcí štěpí škrob na glukózu. A nakonec, všechny sacharidy (kromě vlákniny) skončí jako cukr.

Sponzorováno

Zatímco jednoduché cukry jsou snadno stravitelné a způsobují významný vzestup hladiny cukru v krvi, škroby a jiné sacharidy v celozrnných potravinách nemají tendenci zvyšovat hladinu cukru v krvi, jako je tomu u sladkých moučníků a rafinovaných nebo zpracovaných potravin.

Proto je VELMI důležité rozlišovat mezi celozrnnými potravinami a rafinovanými sacharidy. V opačném případě se můžete domnívat, že mezi bramborem a čokoládovou tyčinkou není žádný nutriční rozdíl. Což není jistě pravda.

6. Není možné přibrat na váze, pokud jste na dietě s nízkým obsahem sacharidů

Někteří lidé věří, že přibývání na váze je nemožné, pokud jsou příjem sacharidů a hladiny inzulinu udržovány na nízké úrovni. A přesto je určitě možné přibrat nějakou váhu i na dietě s nízkým obsahem sacharidů. Z mnoha potravin s nízkým obsahem sacharidů lze efektivně přibrat, a to zejména u těch lidí, kteří jsou náchylní k přejídání.

Patří mezi ně třeba sýr (zejména tučné), ořechy, arašídy a smetana.

Ačkoli mnoho lidí může jíst tyto potraviny bez jakýchkoliv problémů, jiní by určitě měli zmírnit jejich konzumaci, pokud chtějí zhubnout bez omezení kalorií. Je to hodně individuální.

7. Pití másla a kokosového oleje je dobrý nápad

V dnešní době studie naznačují, že nasycené tuky nejsou tak škodlivé, jak se dříve předpokládalo. Není důvod se vyhýbat mléčným výrobkům s vysokým obsahem tuku, tučným kouskům masa, kokosovému oleji nebo máslu. S mírou jsou to opravdu zdravé potraviny. Jejich nadměrná spotřeba však může být nebezpečná.

I když to může být trendy přidat hromady másla a kokosového oleje do vaší kávy, přemýšlejte, a nekonzumujte tyto potraviny bezmyšlenkovitě. Místo těchto typů potravin konzumujte spoustu potravin bohatých na bílkoviny a vlákninu.

8. Na kaloriích nezáleží

Někteří zastánci s diety s nízkým obsahem sacharidů tvrdí, že příjem kalorií není důležitý. Kalorie jsou však mírou energie a tělesný tuk je jednoduše uložená energie. Pokud vaše tělo přijímá více energie, než můžete spálit, uložíte ho jako tělesný tuk. Pokud vaše tělo vynakládá více energie, než spotřebujete, spalujete tuk, který máte uložený.

Nízko-sacharidové diety fungují částečně snížením chuti k jídlu. Vzhledem k tomu, že lidé automaticky spotřebovávají méně kalorií, není třeba počítat kalorií ani kontrolu porcí (10Trusted Source, 11).

Zatímco kalorií záleží v mnoha případech, přísné počítání je do značné míry zbytečné na dietě s nízkým obsahem sacharidů.

9. Vláknina není pro lidské zdraví extra důležitá

Nestravitelné sacharidy jsou kolektivně známé jako dietní vláknina. Lidé nemají enzymy k trávení vlákniny, ale tato živina není zdaleka pro vaše zdraví nepotřebná. Je důležitá pro vaše střevní bakterie, které mění vlákninu na prospěšné sloučeniny, jako je butyrát – mastná kyselina, která může mít příznivý vliv na některé zažívací obtíže (zdroj zde).

Ve skutečnosti mnoho studií ukazuje, že vláknina – zejména rozpustná vláknina – vede k různým zdravotním přínosům, jako je snížení hmotnosti a lepší stav cholesterolu.

Vláknina je tedy velmi důležitou součástí zdravé výživy. Na dietě s nízkým obsahem sacharidů můžete snadno najít spoustu rostlinných potravin bohatých na vlákninu.

10. Sacharidy způsobují různá onemocnění

Lidé, kteří jsou metabolicky zdraví, mohou jíst spoustu sacharidů bez nějakého nebezpečí, pokud se zaměřují na kvalitní potraviny (tj. potraviny, které byly zpracovány nebo rafinovány co nejméně a neobsahují přísady ani jiné umělé látky). Zdá se však, že u lidí s inzulinovou rezistencí nebo obezitou dochází ke změně metabolických pravidel těla. Lidé, kteří mají metabolickou dysfunkci, se často musí vyhnout se všem potravinám s vysokým obsahem sacharidů.

Mějte na paměti, že i když odstranění většiny sacharidů může být nezbytné pro zvrácení nemoci, neznamená to, že sacharidy samy o sobě způsobily nemoc.

Pokud nemáte metabolickou dysfunkci, je dobré jíst potraviny s vysokým obsahem sacharidů – pokud se budete držet celozrnných, nezpracovaných potravin a budete také pravidelně cvičit.

Co si o sacharidech ještě můžete přečíst?

VIDEO: Sacharidy – základy

VIDEO: LOWCARB a KETODIETA | Udržitelná dieta? Dieta influencerů. Extrémy ve výživě.

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: , ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva