Obsah článku
Sportování v horku může být pro netrénovaného člověka přílišnou zátěží, protože jsou mnohem více namáhané srdce a cévy, říká primář kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce Petr Neužil. Pozor je třeba si dát také na bouřky – právě před nimi bývá dusno, co pro sportování není příznivé.
Sportování v horku je zátěž i pro zdravé
Primář připomněl, že vysoké letní teploty obvykle vadí lidem s nemocným srdcem a cévami, značnou zátěží jsou ale i pro lidi zcela zdravé. V extrémním horku je zatížení srdce dvojnásobné, tělo má zvýšené nároky na udržení rovnováhy ve výdeji vody a pro zajištění vazkosti krve. V horku krev „houstne“, což organismus zatěžuje. „Důležité je, jakou má člověk kondici. Pokud je sice zdravý, ale netrénovaný, je pro něj i obyčejná námaha v horku srovnatelná se situací, jako by místo pár kilometrů běžel maratón,“ upozornil primář. I trénovaný sportovec ale vydá při vysokých teplotách více energie a zatěžuje termoregulaci.
Co se s tělem děje?
Zkolabovat může člověk při sportování v horku právě proto, že srdeční výdej nestačí pokrýt vysoké nároky na oběh a zároveň pro výměnu tepla, tedy odpařování vody.
„Je to stejné, jako by se obézní člověk dosyta najedl a pak si vlezl do horké vany. Jde o distribuci prokrvení – to se v horké lázni zvyšuje v oblasti kůže, a přitom je nutné prokrvit zažívací trakt. V té chvíli už nezbývá srdeční kapacita na prokrvení mozku. Obdobně se to odehrává v horku při provozování fyzické zátěže,“ popsal.
Opatrnost je na místě
Při sportovní zátěži se může poprvé projevit i skrytá srdeční vada. Typické je to u výkonnostních sportovců, které při vrcholových setkáních postihne náhlá smrt. Příčinou bývá zhrubnutí svaloviny levé komory srdeční. Při námaze nastane fibrilace komor, srdce se nekoordinovaně chvěje, což je neslučitelné se životem.
TIP NA ČTENÍ: Běhání je zdravé
Sponzorováno
Jak běhat v horku?
Běhejte brzo ráno nebo pozdě večer
Tohle je spíše otázka osobní preference a toho, zda jste více ranní ptáče nebo byste sám sebe přirovnal k sově? Osobně preferuji ráno si přivstat, jelikož mysl je dobrý sluha, ale zlý pán a kolikrát by se vám mohlo stát, že byste se po celém dni nemuseli večer přinutit jít běhat. Vím o čem mluvím, jelikož jsem podobný problém už nejednou sám řešil a poté jsem ulehal s pocitem, kdy jsem byl sám na sebe naštvaný, jelikož jsem se nepřinutil jít běhat. Rozhodně bych nedoporučoval v horku běhat v odpoledních a podvečerních hodinách, protože pokud je opravdu horký den, tak příznivá teplota pro běhání nastává až kolem 9. hodiny večer. Pokud se rozhodnete pro běhání ráno, pak vězte, že není nic lepšího než běžet s vycházejícím sluncem, přizpůsobte tedy svůj budíček podle předpovědi.
Zvolte vhodné oblečení
Doporučil bych se poohlédnout po kvalitním běžeckém oblečení, které dobře odvádí pot od těla. Perfektně se mi osvědčily výrobky se systémem Climacool. Díky kombinaci materiálů regulujících horko a vlhko, větracích kanálků a trojrozměrných látek, které umožňují vzduchu cirkulovat přímo u vaší pokožky, odvádí oblečení ClimaCool horko a pot pryč z vašeho těla. Ať už budou okolní podmínky jakékoliv, budete při sportu pociťovat příjemný chlad. Rozhodně neběhejte v horku ve tmavé barvě oblečení, jelikož černá barva pohlcuje světlo, zatímco bílá barva světlo odráží.
Pijte hodně, fakt hodně
Denní příjem by se měl pohybovat kolem 3 litrů tekutin denně, včetně vody, kterou přijmeme v potravinách. Pokud je ale horko a chystáte se jít běhat ven, zvyšte příjem tekutin aspoň na 5 litrů, vyhnete se tak dehydrataci. Pijte i v průběhu běhání – stačí si vzít s sebou malou láhev s vodou – třeba jen s obsahem 0,3 L. Pokud pijete v okamžiku, kdy pociťujete žízeň, je už vaše tělo dehydrováno. Ideální scénář je následující – vypijte 0,4L neslazené tekutiny půl hodiny před běháním, poté běhejte s malou láhví vody a ihned po běhání vypijte rovněž 0,4L vody a zařaďte malou svačinu – ideálně banán nebo nějakou energetickou tyčinku. Pokud se chystáte běhat v horku více jak půl hodiny, tak bych volil raději iontový nápoj, abyste tělu dodali zpět minerály a ionty, které při běhání vypotíte.
Další tipy najdete ve článku v tomto článku.
Zmírněte tempo
Osoby s vyšším tlakem by se měli zvýšené aktivitě při teplotách nad 30 stupňů raději zcela vyhnout. Ale i ty ostatní, kteří se na souboj se sluncem necítí, by měli přinejmenším zmírnit tempo. V horkém počasí totiž srdce a krevní oběh pracují mnohem intenzivněji. Nemusíte zvyšovat tréninkové dávky, pokud cítíte, že tím svůj organismus přespříliš zatěžujete (to raději doplňte svou aktivitu jinou – vodní aktivity, nebo zajděte do klimatizované posilovny).
Naslouchejte svému tělu
Tato zásada vám pomůže vždy a všude, když budete tápat, zda něco děláte dobře. Tělo si řekne, kdy má dost, kdy už je příliš unavené a vyčerpané ze slunce. Obecně platí, že máte přestat, pokud se objevuje slabost, bolest hlavy, závrať, svalové křeče, nevolnost, zvracení či velmi zrychlený puls.
Takže na závěr – nedovolte horkému a teplému počasí, aby vám pokazilo požitek s běhání, stačí když se budete řídit těmito základními radami a hlavně se řiďte tím, co dobře nejlépe znáte – svým vlastním tělem.
VIDEO: Oblečení na kolo do opravdového horka
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Pohyb a zdraví
Přečtěte si také naše další články