Sponzorováno

Pozice bojovníka (Virabhadrasana) – jak se dělá a jaké má benefity? 4.52/5 (21)

  • Jógová pozice Bojovníka, známá také jako Virabhadrasana, je jednou z klíčových ásan (pozic) jógy. Existuje několik variant této pozice, ale obecně posiluje a protahuje svaly, zlepšuje rovnováhu a stabilitu a stimuluje vnitřní orgány.
  • Při provádění pozice Bojovníka jsou aktivovány svaly nohou, hýždí a břicha, což přispívá k posílení těchto oblastí.
  • Držení pozice Bojovníka vyžaduje rovnováhu a stabilitu, což pomáhá posilovat jádro a stabilizovat páteř.
  • Je super na protáhnutí svalů v horní polovině těla. V pozici Bojovníka se protahují svaly paží, hrudníku a ramen, což může pomoci uvolnit napětí v těchto oblastech a zlepšit flexibilitu.
  • Pozice bojovníka zlepšuje držení těla. Praxe pozice Bojovníka může pomoci kultivovat lepší posturu tím, že posiluje svaly, které podporují správné držení těla.
  • Tato pozice může pomoci stimulovat orgány v břišní dutině, což může podporovat trávení a metabolismus.
  • Bojovník je symbol odhodlání a síly. Praxe této pozice může pomoci zvýšit sebevědomí a pocit síly v těle i mysli.
  • Pamatujte ale na to, že důležité provádět pozici Bojovníka správně a bezpečně a naslouchat tělu. Pokud máte nějaké zdravotní problémy nebo omezení pohybu, poraďte se se svým instruktorem jógy nebo s lékařem, jak tuto pozici vhodně modifikovat.

Jóga se v posledních letech stala oblíbenou pohybovou aktivitou pro mnoho z nás. Je považována za cvičení, které spojuje tělo, mysl a duši, přináší do našeho života klid, rozvahu, rovnováhu a podporuje léčení těla.

Jak asi víte, tradiční cvičení jógy znamená protahování a držení pozic (ásan) na několik sekund spolu se zaměřením na dýchání. Tyto ásany tonizují tělo a dodávají mentální sílu pro další cvičení. Jednou z takových obvyklých forem jógové ásany je pozice bojovníka (tzv. Virabhadrasana), která dodává tělu vytrvalost a rovnováhu.

Co je Virabhadrasana?

Virabhadrasana je také známá jako pozice bojovníka. Termín Virabhadrasana se skládá ze tří slov: Vira, což znamená odvážný, válečník nebo energický; Bhadra znamená příznivý nebo dobrý; ásana odkazuje na držení těla. Pozice bojovníka (Virabhadrasana) je jógová pozice ve stoje, která dává sílu ramenům, pažím, stehnům a svalům zad.

Studie potvrzují zdravotní přínosy jógové pozice bojovníka

  • Dle studií Virabhadrasana může pomoci zlepšit flexibilitu a posílit nohy, paže a svaly jádra.
  • Bylo prokázáno, že jóga, včetně Virabhadrasany, snižuje hladinu stresu a úzkosti u lid9.
  • Pravidelné praktikování Virabhadrasany může dle studií pomoci zlepšit držení těla a zmírnit bolesti zad.

Druhy (typy) Virabhadrasany

V závislosti na pozici těla je virabhadrasana rozdělena do tří typů, jmenovitě Virabhadrasana I, Virabhadrasana II a Virabhadrasana III.

Virabhadrasana I: Koleno přední končetiny je přímo nad kotníkem přední končetiny a ruce jsou namířeny přímo k nebi.

Virabhadrasana II: Boky jsou téměř rovnoběžně s boční hranou podložky a zadní chodidlo je rovnoběžné s přední hranou podložky. Váha těla je přesně uprostřed, nebo na obou nohách stejně rozvrstvená. Tělo není nikam nahnuté, je kolmo k zemi. Zadní noha je propnutá – je propnuté koleno. Palec přední nohy míří přímo dopředu. Zadní chodidlo bude kolmo k přednímu. Hlava nahoru, aby se prodloužila páteř.

Virabhadrasana III: Veškerá tělesná hmotnost na jedné noze; jedna noha je zvednutá a je rovnoběžně se zemí; paže, hlava, trup, kyčle a zvednutá noha jsou v přímé linii rovnoběžné se zemí.

Pro koho je tato pozice vhodná?

Mnoho lidí, kteří cvičí jógu dlouhodobě, doporučují základě svých zkušeností začlenit pozici bojovníka (Virabhadrasanu) do každodenní rutiny každého z nás. Tedy tato póza je vhodná pro všechny. Nejen pro lidi, kteří mají sedavé zaměstnání, jógová pozice bojovníka je velmi prospěšná i pro sportovce (speciálně pro gymnasty a gymnastky, nebo pro ty, co se věnují lukostřelbě). Pózy válečníka, Virabhadrasana slouží k tomu, aby vám pomohla dosáhnout rovnováhy. Jóga navíc pomáhá udržet a rozvinout vaši základní sílu a vyrovnanost – tolik potřebnou pro gymnastiku, lukostřelbu a střelbu.

Jak pozici bojovníka udělat?

Pozice bojovníka (Virabhadrasana) by měla být prováděna správnými technikami v přítomnosti trenéra jógy, aby se zabránilo nepohodlí a nesprávnému tlaku. Hlavně pokud pozici bojovníka zkoušíte poprvé by na vás měl dohlížet a radit vám někdo, kdo už nějaké zkušenosti s touto pozicí má. Tedy nějaký trenér jógy ideálně.

Pozice bojovníka 1 (Virabhadrasana I.)

Pozice bojovníka 1 (Virabhadrasana I.)

Pozice bojovníka 1 (Virabhadrasana I.)

 

Pozice Bojovníka I, známá také jako Virabhadrasana I, je jedna z klíčových pozic jógy, která posiluje a protahuje svaly dolní poloviny těla a zlepšuje stabilitu a rovnováhu. Následují kroky, jak se provádí:

  1. Začněte v pozici Postavení hory (Tadasana): Postavte se vzpřímeně, nohy pevně na zemi a paže volně podél těla.
  2. Nyní dojde k přesunu do pozice Bojovníka I: Začněte s levou nohou. Udělejte krok zpět levou nohou (přibližně 1,2 až 1,5 metru) a umístěte ji mírně směrem dozadu. Otočte pravou nohu tak, aby byla natočena prsty směrem vpředu, koleno je nad kotníkem a prsty směřují vpřed. Ohněte pravé koleno, tak aby bylo přibližně v pravém úhlu. Pokrčte levou nohu a ujistěte se, že je pata na zemi a prsty směřují směrem vpředu. Držte pánev vzpřímeně, tak aby byl celý postoj vyrovnaný. Zvedněte paže nad hlavu, roztáhněte prsty směrem nahoru a spojte dlaně. Pohled můžete směřovat vzhůru, ke svým rukám.
  3. Držte pozici: Držte pozici Bojovníka I po dobu několika dechů. Dýchejte zhluboka a klidně. Během držení pozice si uvědomujte pevnost dolní poloviny těla a lehkost horní poloviny těla.
  4. Návrat do výchozí pozice: Pomalu se vraťte zpět do výchozí pozice tak, že se narovnáte a spustíte paže dolů. Vraťte levou nohu zpět do pozice Postavení hory (Tadasana). Opakujte stejnou pozici pro opačnou stranu těla, tentokrát začněte s pravou nohou.
  5. Je důležité dávat pozor na správné držení těla, aby se minimalizovalo riziko zranění. Pokud máte nějaké zdravotní problémy nebo omezení, můžete tuto pozici modifikovat podle svých potřeb nebo se poraďte se zkušeným instruktorem jógy.

Pozice Bojovníka 1 (Vírabhadrásana) patří mezi jedny z nejznámějších, zároveň ale také nejdůležitějších ásan, které jóga nabízí.

A podívejte se i na video – Bojovník 1 (Vírabhadrásana 1) aneb jak ho dělat správně:

Sponzorováno

Pozice bojovníka 2 (Virabhadrasana II.)

Pozice bojovníka 2 (Virabhadrasana II.)

Pozice bojovníka 2 (Virabhadrasana II.)

 

Pozice Bojovníka II, známá také jako Virabhadrasana II, je další důležitou pozicí jógy, která posiluje a protahuje svaly dolní poloviny těla, zlepšuje stabilitu a rovnováhu a podporuje otevření boků. Toto jsou kroky, jak pozice bojovníka 2 provádí:

  1. Začněte v pozici Postavení hory (Tadasana): Postavte se vzpřímeně, nohy pevně na zemi a paže volně podél těla.
  2. Přesun do pozice Bojovníka II: Udělejte krok zpět levou nohou (přibližně 1,2 až 1,5 metru) a umístěte ji mírně směrem dozadu. Otočte pravou nohu tak, aby byla natočena směrem vpřed, koleno je nad kotníkem a prsty směřují vpřed. Držte pravou nohu v pravém úhlu. Levou nohu protáhněte směrem do strany, takže prsty směřují podél linie mezi patou pravé nohy a patou levé nohy. Pánev by měla být otevřená směrem do strany, což znamená, že levý bok by měla být vytočen směrem ven. Držte pánev vzpřímeně a rovnoměrně, tak aby byla pozice vyrovnaná. Natáhněte ruce do stran ve výši ramen, paže paralelně k podlaze. Dlaně by měly směřovat dolů. Pohled směřujte přes pravou ruku, tím se vytváří dlouhá linie přes pravou ruku a levou ruku.
  3. Držte pozici: Držte pozici Bojovníka II po dobu několika dechů. Dýcháte zhluboka a klidně. Během držení pozice si uvědomujte sílu a pevnost dolní poloviny těla a otevření boků.
  4. Návrat do výchozí pozice: Pomalu se vraťte zpět do výchozí pozice tím, že se narovnáte a spustíte paže. Vraťte levou nohu zpět do pozice Postavení hory (Tadasana). Opakujte pozici i pro opačnou stranu, tentokrát tedy začněte s pravou nohou.
  5. Stejně jako u všech jógových pozic je důležité dodržovat správnou techniku a naslouchat tělu. Pokud máte nějaké zdravotní problémy nebo omezení, můžete tuto pozici modifikovat podle svých potřeb nebo se poraďte se zkušeným instruktorem jógy.

Pěkné video – pozice bojovníka 2:

Pozice bojovníka 3 (Virabhadrasana III.)

Pozice bojovníka 3 (Virabhadrasana III.)

Pozice bojovníka 3 (Virabhadrasana III.)

Pozice Bojovníka III, známá také jako Virabhadrasana III, je pokročilá pozice jógy, která zlepšuje rovnováhu, sílu a soustředění. Toto jsou kroky, jak pozice bojovníka 3 provádí:

  1. Začněte v pozici Postavení hory (Tadasana): Postavte se vzpřímeně, nohy pevně na zemi a paže volně podél těla.
  2. Přesun do pozice Bojovníka III: Udělejte krok zpět levou nohou a začněte se naklánět dopředu na pravou nohu. Současně zdvihněte levou nohu dozadu, takže je tělo v jedné rovině s rovnými zády až k levé noze. Držte levou nohu v rovině s trupem, co nejvíce rovnou – takže vytvoříte jednu dlouhou rovnou linii od hlavy až k patě. Paže by měly prodloužit tělo směrem vpřed, paralelně s podlahou, přičemž prsty směřují vpřed. Trup by měl být v rovině s levou nohou, vytvářející rovnou linii od hlavy až k levé noze. Držte pánev a trup rovně, tak aby byly vyrovnané a celé těžiště bylo stabilní.
  3. Držte pozici: Držte pozici Bojovníka III opět po dobu několika dechů. Dýcháte zhluboka a klidně. Soustřeďte se na pevnost a stabilitu pozice a udržujte rovnováhu.
  4. Návrat do výchozí pozice: Pomalu se vraťte zpět do výchozí pozice tím, že se narovnáte a spustíte ruce. Vraťte levou nohu zpět do pozice Postavení hory (Tadasana). Opakujte pozici i pro opačnou stranu těla, tentokrát začněte s pravou nohou.
  5. Pozice Bojovníka III vyžaduje sílu, rovnováhu a soustředění. Je důležité dodržovat správnou techniku a poslouchat tělo. Pokud máte nějaké zdravotní problémy nebo omezení, můžete tuto pozici modifikovat podle svých potřeb nebo se poraďte se zkušeným instruktorem jógy.

A opět pěkné video – Bojovník III (Virabhadrasana III) – jak na to:

VIRABHADRASANA- PROSPĚŠNÁ PRO ZDRAVÍ

Pozice bojovníka je jednou z obnovujících a terapeutických pozic, které můžete přidat do své každodenní rutiny. Výhody praktikování Virabhadrasany neboli pozice bojovníka pocítí celé vaše tělo, mysl a duše.

Pojďme se podívat na širokou škálu výhod, které jógová pozice bojovníka nabízí:

  • Posiluje a tonizuje paže, nohy a spodní část zad.
  • Zlepšuje držení těla.
  • Stimuluje výdrž.
  • Uvolňuje stres nebo napětí v ramenou.
  • Zlepšuje svalovou sílu.
  • Zlepšuje pružnost těla.
  • Pomáhá při zmírňování bolestí.
  • Zabraňuje chronickým pánevním bolestem, zejména u žen.
  • Zlepšuje spánkový cyklus.
  • Podporuje celkové duševní zdraví a emocionální pohodu.
  • Zlepšuje koncentraci.
  • Dodává energii celému tělu.
  • Stimuluje vaše břišní orgány.
  • Povzbuzuje krevní oběh a dýchání.
  • Otevírá vaše boky, hrudník a plíce.

Kontraindikace jógové pozice bojovníka

Pravidelné cvičení pozice bojovníka je extrémně bezpečná. Nicméně, n96e uvedu několik věcí, na které musíte být opatrní, když děláte tuto ásanu.

Pozice bojovníka se na první pohled zdá triviální a velmi jednoduchá, ale dosažení dokonalého držení těla není tak snadné, jak se zdá. Zkuste si proto na první lekci zajít za nějakým zkušeným jogínem.

Vaše přední koleno by mělo být ohnuté v úhlu přibližně 90 stupňů. Pokud jej předkloníte příliš dopředu, můžete si přivodit bolest kolena (problémy s vazy).

Mějte na paměti, že nevytáčíte zadní patu příliš ven. Při zvedání z podložky během výpadu pozice je otočena o 45-60 stupňů směrem ke středu.

Dbejte na správnou pozici spodní části zad. Udržujte spodní část zad co nejvíce vzpřímenou.

Sponzorováno

Zkoušeli jste jógovou pozici bojovníka? Jak vám to šlo? Napište mi do komentářů, budu moc ráda.

Studie a zdroje článku

  • Zdroj obrázku ve článku: Molotoka / depositphotos.com

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva