Sponzorováno

Orbitrek, rotoped nebo stepper? Co je lepší? 4.77/5 (13)

V tomto článku se spolu podíváme na skryté přednosti, vady a rozdíly, které výrobci neuvádějí. Půjde tedy konkrétně o výrobky Orbitrek, rotoped a stepper. I když se zdají být přístroje velmi podobné, každý z nich tvaruje svaly jinak. I co se týče zátěže na klouby – existují mezi nimi rozdíly.

Informace v tomto článku pochází z mých vlastních zkušeností jakožto certifikovaný fitness trenér a z nezávislých studií sportovních lékařů.

Takto vypadá orbitrek

Orbitrek a cvičení na něm

Orbitrek je stroj pro kardio cvičení, při kterém můžete zažít pohyb, který je odlišný od chůze i běhu. Je dokonalý na spalování kalorií a můžete si nastavit různou obtížnost pohybu. Trénink na orbitreku kombinuje pohyby, které využíváme při jízdě na kole a běhu na lyžích.

Výhody

Jaké jsou výhody cvičení na orbitreku?

  • orbitrek je nejšetrnější ke kloubům, pohyb je totiž velmi plynulý a bez nárazů
  • na orbitreku je zapojeno nejvíce svalů, včetně zádových svalů, ramen a paží
  • zapojením nejvíce svalů je zátěž nejrovnoměrnější, čili i při relativně rychlém spalování kalorií většina lidí vydrží déle cvičit, než se stepperem nebo rotopedem
  • Cvičení na orbitreku nezatěžuje klouby, protože při něm nedochází k silným nárazům (jako při běhu). Proto je vhodný také pro osoby s nadváhou.
  • Protože při cvičení na orbitreku zapojujeme i paže, zvyšujeme energetický výdej a dochází tak ke spalování kalorií.

Nevýhody

Orbitrek a jeho nevýhody:

  • na pohyb orbitreku je potřeba si nějaký čas zvykat, protože se nejedná o přirozený pohyb z běžného života
  • cvičením na orbitreku se rozhodně nebude zvětšovat objem svalstva – na to je zatížení svalů málo intenzivní (což je pro ženy spíše výhoda)
  • orbitreky bývají nejporuchovější – mají hodně pohyblivých částí apod.

Necvičte pouze na orbitrku. Pro udržení kondice, pokud se věnujete i jiným sportům, používejte orbitrek dvakrát týdně 60 minut.

Cvičení na rotopedu

Rotoped a cvičení na něm

Rotoped je skvělou alternativou k posilovně. Může vám poskytnout efektivní kardio trénink, který je vhodný pro každou úroveň fitness. Existuje však tolik typů a značek, že najít ten, který vyhovuje právě vám, může být nelehký úkol. Nejzřetelnější výhodou rotopedu je to, že vám umožňuje cvičit i tehdy, když to kvůli povětrnostním podmínkám venku není možné.

Sponzorováno

Výhody

Rotoped a jeho výhody:

  • kalorie spaluje zpravidla rychleji než stepper nebo orbitrek
  • nejlépe s ním posílíte svalstvo pro jízdu na kole

Nevýhody

Rotoped a jeho nevýhody:

  • z časté jízdy na rotopedu Vás mohou rozbolet hýždě
  • pro muže může mít častá jízda na rotopedu stejné negativní účinky na pohlavní ústrojí, jako jízda na kole

Nejjednodušší způsob, jak najít ten správný rotoped, je najít ten, který vám vyhovuje nejlépe.

A takto vypadá stepper

Stepper a cvičení na něm

Stepper je jedním ze základních a společně s rotopedem vlastně i nejstarších fitness strojů. K názvu stepper se proto někdy připojuje i toto slovo a používá se tak název fitness stepper nebo aerobic stepper.

Tento stroj nám simuluje přirozený výstup do schodů, procvičujeme tak na něm zejména hýžďové a stehenní svaly, přičemž cvičení je šetrné pro naše klouby.

Rozlišujeme mezi steppery stojanovými a tzv. ministeppery, které nám ušetří prostor v domácnosti.

Strojový stepper

Strojový stepper

Výhody

Stepper a jeho výhody:

  • stepper je nejskladnější, zabere nejméně místa
  • ze všech tří přístrojů je nejúčinnější na stehna a hýždě

Stepper a jeho nevýhody

Stepper – nevýhody:

  • při cvičení na stepperu jsou klouby namáhány více, než na ostatních přístrojích (rozhodně však ne tolik, jako při chůzi do schodů)
  • při delším cvičení mají lidé tendenci se téměř pokládat na konstrukci stepperu… tím snižují váhu působící na stepper a snižují tak intenzitu spalování kalorií

Sponzorováno

A naše rada na konec? Pohyb kombinujte se správnou stravou bohatou na komplexní sacharidy (celozrnné výrobky, rýže, sladké brambory, quinoa), bílkoviny a zdravé tuky (ořechy, rostlinné oleje, avokádo, ryby).

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    2 Komentářů u článku “Orbitrek, rotoped nebo stepper? Co je lepší?”

    1. josef lekeš napsal:

      Dobry den,prodelal jsem těžký covid,6 týdnu v umelém spánku,umělá plicni ventilace,ecmo7 atd .,
      dnes chodím na rehabilitace,taky pro to že mám diagnostikovanou těžkou parozu nohou,chodidla prsty.Více PK. Paní mi vyčítá moje velice špatné rozhodnutí při koupi orbitreku,prostě neprijatelné cvičení,okamžitě sehnat rotoped a jedině ten je spravny.Proto se obracim na Vás o radu.Dekuji za odpoved s pozdravem lekeš

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva