Obsah článku
Kickbox a předsudky
Sám jsem po prvních zkušenostech v tréninku kickboxu své předsudky o tomto sportu velmi rychle ztratil. Ano, je to tvrdý a náročný sport. Je to ale sport bez zákeřností, bez podrazů, bez nečekaných surovostí. Právě proto je to sport, v němž ve srovnání např. s běžnými kolektivními sporty dochází ke stejnému, ne-li nižšímu počtu zaviněných úrazů! Je to sport s kultivovaným a zasvěceným publikem. Jsou si zde rovni všichni a navzájem se uznávají a respektují, tj. začátečníci i pokročilí, soutěžící i nesoutěžící, amatéři i profesionálové, kluci (muži) i holky (ženy), děti i dospělí! Prosím, srovnejte to všechno s masově rozšířenými a uznávanými sporty, jako je fotbal, hokej, házená nebo basketbal! Ve společnosti si kickboxerů hned asi nevšimnete, jde obvykle o skromné a klidné lidi.
Bezpečnost především
Bezpečnost pro všechny je nejdůležitějším principem v každém tréninku a opravdu hodně se na požadavek bezpečnosti dbá i při amatérských soutěžích. Za svého života jsem viděl kolem sebe ve všech sportech, které jsem provozoval, nesrovnatelně více úrazů – a mnohem závažnějších. Bylo to při fotbale, hokeji, basketbalu, cyklistice, lyžování i motorismu. A často za tím v kolektivních sportech byla záměrná surovost a nečekaná zákeřnost. To se v kickboxu prakticky nemůže stát. Férovost, otevřenost a respektování soupeře i pravidel jsou další principy amatérského kickboxu. Ke zranění může dojít při kontaktech “natvrdo” v soutěžích v ringu. Soutěžit v ringu však nikdo nemusí.
Fyzická náročnost
Jde o fyzicky náročný sport. Nelekejte se, pokud fyzičku nemáte. Získáte ji! Velká část tréninku je věnována právě fyzické kondici, a to velmi všestranně – zatěžováním celého těla. Základem kondice je běh, švihadlo, sklapovačky, dřepy s výskokem, kliky… Každý trénink začíná a končí celkovým pečlivým protažením těla. Věřte, že díky tomu se (skoro) dotknu v předklonu rukama země. Velká část těch, co roky a systematicky trénují kickbox, provozuje tento sport jen pro fyzickou kondici a kickboxerské dovednosti. Do zápasů v ringu mnozí kickboxeři nechodí, nepůjdou a ani jít nemusí. A pozor, je to sport pro velké i malé, hubené i tlusté, mladé i starší!
Učení se novému
Věřte mi, že se stále učíte něčemu novému. Během roku není žádný trénink úplně stejný. Učíte se od jednoduchých základních dovedností ke složitějším celkům. Stále vás překvapuje, co ještě neumíte a co ještě neumíte dobře. Učíte se správně hýbat, používat tělo, ruce, nohy, různé údery a kopy v útoku i v obraně. A že se to dá dobře naučit poměrně rychle, to dokazuje většina nováčků, pokud tomuto sportu nadšeně propadnou. Pozor, učíte se i myslet, předvídat, okamžitě se orientovat. Techniky se učíte stínováním, na pytlích, kožených blocích a terčích. Vrcholem tréninků jsou šetrné a ohleduplné „sparingy“, tj. napodobeniny opravdových bojů. Učíte se kázni, trénujete vůli. Praxe vás rychle naučí nikoho nepodceňovat a každého si vážit a respektovat. Nováčci se učí od zkušenějších a všichni od trenérů. Ve kterém sportu se vám poštěstí trénovat současně spolu s nositeli medailí z republikových, nebo dokonce světových soutěží? Kde se vám tito medailisté nezištně věnují? V řadě sportů těmto “mistrům” nováčci nestojí ani za pohled, slovo nebo pozdrav. Natož za radu a čas.
Sport individuální, nebo kolektivní?
Sport je individuální. Tréninky jsou kolektivní. Parta, nálada a atmosféra v oddíle i při tréninku jsou opravdu přátelské a vřelé. Nikdo si na nic nehraje. Všichni si pomáhají a navzájem se učí. Přiměřené je sebevědomí i pokora. To se hodí všem, a dospívajícím obzvlášť.
Civilní život
Jsou sporty, jejichž znalost se může hodit i v běžném životě. U kickboxu to platí zcela určitě. Každý se může bez vlastního zavinění, nečekaně a nechtěně dostat do situace, kterou se mu díky fyzickým i psychickým dovednostem získaným v tréninku podaří zvládnout. Rozhodně takovou situaci nikomu nepřeji.
Finanční náklady
Kickbox patří k levnějším sportům i pro špičkové sportovce. Tréninky stojí měsíčně stokoruny stejně jako účast v soutěžích. Kompletní základní výbavu si lze zpočátku plně vypůjčit v oddílech a postupně pořizovat řádově za tisíce korun.
Sponzorováno
Soutěžit v ringu, nebo ne?
To je rozhodnutí každého. Nikdo nikoho do ringu nenutí. Ti, kteří tam amatérsky nebo profesionálně chodí, jsou v oddíle stejně vážení jako ti, co do ringu nechodí. Musí se však počítat s tím, že ambicióznější povahy (i holky) třeba může někdy lákat si „to“ v ringu zkusit.
Kickbox a cukrovka
Na to, zda se dospívající nebo dítě s cukrovkou může věnovat kickboxu, nebo ne, budou jistě mezi laiky i diabetology profesionály různé názory. Zásadní rozdíl je v tom, zda se člověk bude kickboxu aktivně věnovat a nebude přitom soutěžit v ringu, anebo naopak soutěžit bude. Pokud soutěžit nebude, budou pro vhodnost nebo nevhodnost kickboxu platit stejná pravidla jako pro jiné sporty, např. kolektivní míčové. Podle mého názoru se dospívající diabetik, pokud vynechá tvrdé soutěže, tomuto sportu věnovat může. Diabetik může v kickboxu najít všechny uvedené výhody a hodnoty. Navíc se jedná o sport dynamické fyzické zátěže, což je pro diabetika mnohostranně výhodné, jak již bylo opakovně v DIA-infu popsáno. Konečné rozhodnutí je vždy třeba udělat individuálně po dohodě s ošetřujícím diabetologem, který mimo jiné vyhodnotí i přítomnost a významnost diabetických komplikací. V začátcích je také třeba se zcela konkrétně poradit, jak zacházet s inzulínem, pumpou, příjmem tekutin a stravy a měřením glykémie v době kolem tréninku. To vše jsou věci, které lze zvládnout. Soutěže v ringu (amatérské zápasy) však nelze doporučit – ani dospívajícím diabetikům, ani nikomu jinému.
Informace a kontakty
V každém větším městě naleznete oddíl kickboxu nebo podobného sportu. Můžete navštívit jeho internetové stránky. Lepší je však navštívit tréninky osobně a zkusit nasát atmosféru a kouzlo tohoto náročného a férového sportu.
Kickbox a jeho vliv na zdraví
Pokud hledáte tak trochu jiný fitness trénink, můžete zvážit návštěvu tréninkové lekce kickboxu. Tento trénink kombinuje techniky bojových umění s kardio cvičením, což v překladu znamená, že si na takovém tréninku dost máknete.
Ať už jste nováčkem v oblasti fitness nebo dlouhodobým milovníkem tělocvičny, pokud se budete kickbox tréninku věnovat alespoň jednou týdně, může vám to pomoci cítit se znovu nabití a připojí se i pocit sebevědomí a síly. Zde je 6 TOP výhod kickboxu:
1. Snižuje stres
Během několika minut se vám sníží pocity stresu na nulu. Při kickboxu můžete kopat, bouchat, vyblbnout se. Pohyby v kickboxu vyzývají k práci hned několik skupin svalů a rychle vám takový trénink poskytne pocit, že jste pro tělo něco udělali. A to je příjemný pocit.
2. Zvýšení sebedůvěry
Podle mnoha trenérů kickboxu vám tento sport pomáhá uvolnit endorfiny, které vám dodají povzbuzení a pomohou vám i se sebedůvěrou. Endorfiny také způsobí, že se budete cítit šťastnější a pozitivnější, a to několik i hodin po tréninku.
3. Zlepšíte si koordinaci
Pokud trpíte problémy s držením těla a máte špatnou koordinaci, můžete kickboxem posílit své „jádro“ a zlepšit své reflexy a obecně koordinační schopnosti. Rychlé údery a kopy v rutině kickboxu vám umožní soustředit vaši energii na úspěšné provedení každého pohybu. Budete se prostě hýbat jako panter :)
4. Spálíte opravdu hodně kalorií
Uvádí se, že fitness kickbox vám může spálit více než 800 kalorií za hodinu. Je to super kardio cvičení, které je skvělé pro hubnutí a hodně rychle vás dostane do formy. Také krásně tvaruje postavu.
5. Ideální do křížového tréninku
Pokud už několik týdnů bušíte na běžícím pásu a potřebujete si odpočinout od své obvyklé kardio rutiny, kickbox je perfektním tréninkem pro křížový trénink.
6. Zlepšíte si držení těla
Pokud jste celý den skrčeni u počítače, trénink kickboxu bude výzvou pro mnoho svalových skupin, kterým se od vás nedostává dostatek pozornosti – takto si začnete budovat své jádro.
Cvičení kickboxu nabízí opravdu mnoho výhod pro vaše tělo a mysl, a je skvělou volbou pro vystoupení z fitness rutiny. Ať už jste fitness fanatik nebo teprve začínáte s tréninkovou rutinou, kickbox vám pomůže dosáhnout vašich fitness cílů.
Závěr
Každému člověku se líbí a vyhovuje něco jiného. Každý se to snaží v životě najít. Vyzkoušejte v rámci tohoto hledání i kickbox. Přeji vám hodně štěstí a radosti. Z tohoto sportu a i ze sebe samého. To tento sport může dávat.
Sponzorováno
Máte rádi kickbox? Nebo jste ho ještě nezkoušeli? Budeme rádi za vaše komentáře pod článkem.
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Pohyb a zdraví
Přečtěte si také naše další články
Je mi 17 a chci dělat kickbox ale mám roštěp takže mi to moje zubařka nedoporučila.Byl sem z toho zoufalý a nevěděl co mám dělat a ted sem narazil na tento článek a moc mě potěšil i překvapil.Jasně o roštěpu se tu nic nepíše ale povzbudilo mě to na tolik abych to prostě vyzkoušel a za to sem tomuto člověku který to sem dal moc vděčný a prto bych chtěl tímto poděkovat.
Dobrý den, já jsem začal dělat před půl rokem kick box a jsem nadšený. Předtím jsem moc nesportoval a nemohl jsem ani vyjít schody do 5. patra. Je to lepší než fitko a pořádně se u toho upotíš :)