Sponzorováno

Jak se vyhnout jojo efektu? 4.75/5 (4)

Jak na jojo efekt?

Jak na jojo efekt?

Noční můra všech hubnoucích. Nikdo z vás si ho nepřeje, ale on se i tak objeví. Zejména tehdy, když je úbytek na váze rychlý a drastický. Urputně a těžko shozená kila, se jakoby šmahem ruky nejen vrátí, ale ještě jich přibude i několik navíc. Co dělat aby nepřišel zlověstný jo-jo efekt?

Jo-jo efekt je stav, kdy se těžko shozené kilogramy po ukončení diety rychle vrátí a častokrát se člověk dostane ještě na vyšší váhu, než před dietou. Tento efekt se objevuje zejména po těch dietách, které jsou velmi rychlé, drastické a pro tělo jsou jakoby šokem. Organismus něj není připraven a tímto způsobem se brání.

 

Jojo efekt je vlastně logická zákonitost

V případě jo-jo efektu jde o logickou zákonitost přírody. Dalo by se říci, že jde o jakýsi trest přírody za neznalost její zákonů. A tak, jako v našem právním řádu, ani v přírodě vás neznalost zákonů neomluví. Doplácíte pouze na to, že chcete nelogicky rychle zhubnout a nemyslíte na následky. Naše tělo se v období během hubnutí dostává do pohotovostního stavu. Začne zpomalovat tělesné procesy a metabolismus. Organismus si během hubnutí šetří energii. Když však člověk dosáhne svého cíle a zhubne, začne méně dodržovat přísná pravidla a začne víc jíst. A právě tehdy začne váš organismus ukládat všechny přijaté tuky a energii ještě mnohem intenzivněji než předtím.
Pokud přestanete držet dietu, přiberete. Ale pokud ji nepřestanete držet, nezrychlí se vám metabolismus a přiberete tak, či tak. Jde o opravdové dilema. Jak dál? Musí přece existovat způsob jak zhubnout trvale. Co je tedy nutné dodržet proto, aby nepřišel obávaný jo-jo efekt?

TIP: Někdy za nefunkčním hubnutím mohou být i psychické problémy.

Sponzorováno

Vyhněte se jojo efektu navždy

Je zcela jedno, jakým způsobem jste zhubli, jo-jo efekt se může dostavit při jakémkoliv typu diety či hladovky, při jakémkoliv počtu shozených kilogramů, jakož i při jakémkoliv typu postavy. Pokud se mu tedy chcete opravdu vyhnout, dodržujte následující podmínky.

Hubněte pomalu

Pokud chcete zhubnout natrvalo, hubněte raději pomalu, ale jistě. Nejde jen o omezení tučných a mastných jídel, musíte změnit celý svůj životní styl a to již natrvalo. Musíte začít jíst více zeleniny a ovoce, libového masa, omezit bílé pečivo a hlavně jíst pravidelně, několikrát za den a v menších množstvích. Je dokázáno, že správným stravováním se dá zhubnout lépe, efektivněji a zejména bez nežádoucího jo-jo efektu.

Pozor na jednostranné diety či hladovku

Právě ty většinou zapříčiní poměrně rychlý úbytek kilogramů. Pokud je však přestanete držet a začnete se stravovat „normálně“ vaše tělo nabere ztracená kila rychle zpět. Pokud budete držet krátkodobé drastické diety, trest v podobě jo-jo efektu vás pravděpodobně nemine.

Musíte sportovat

Bez cvičení to prostě nejde. Sportem vyvážíte období, kdy nebudete na dietě. Jinak se na vás shozené kilogramy opět rychle nalepí. Podobně jako změna ve stravování, i pravidelný pohyb se musí stát od nynějška trvalou součástí vašeho života. Pokud budete intenzivně cvičit měsíc a pak si dáte další měsíc či dva pauzu při stejném příjmu potravy, shozené kila na sebe nenechají dlouho čekat a budou vaši postavu zdobit opět.

TIP: Jak cvičit podle srdečního tepu?

Tabletám se raději vyhněte

Pokud si myslíte, že některé z pilulek na hubnutí vám pomohou zhubnout, raději si odložte peníze na zeleninu a ovoce. Jejich efekt je většinou nebo téměř nulový, nebo jen dočasný. Jediný ověřený způsob jak zhubnout, je změnit svůj životní styl, začít se stravovat zdravě, pravidelně a nezapomínat na pravidelný sport.

Přečtěte si také článek o tom, jak na jojo efekt.

VIDEO: JAK NENABRAT KUPU ŠPEKŮ PO DIETĚ DÍKY JOJO EFEKTU

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva