Sponzorováno

Jak se motivovat ke cvičení? 4.75/5 (24)

  • Motivace k cvičení může být pro mnoho lidí výzvou. V tomto článku najdete několik tipů, které vám mohou pomoci najít motivaci a udržet pravidelný cvičební režim.
  • Najděte cvičení, které vás baví: To je hodně důležité. Najití cvičení, které vás opravdu baví, je klíčem k udržení motivace. Pokud máte rádi, co děláte, budete mnohem pravděpodobnější, že se budete těšit na cvičení.
  • Stanovte si rozumné cíle: Mít jasné cíle vám pomůže udržet motivaci. Cíle by měly být specifické, měřitelné, dosažitelné, relevantní a vázané na čas (tzv. SMART cíle). Například, místo abyste si řekli, že chcete "zhubnout", stanovte si cíl zhubnout 5 kilogramů za 3 měsíce.
  • Vytvořte si cvičební plán do kalendáře: Mít pevný cvičební plán může pomoci udržet disciplínu. Stanovte si, kdy a kde budete cvičit, a držte se toho plánu.
  • Najděte cvičebního partnera: Cvičení s někým jiným může být zábavné a motivující. Cvičební partner vás může povzbudit a udržet vás zodpovědného za pravidelné cvičení.
  • Odměňte se: Stanovte si odměny za dosažení svých cílů. Například si slibte, že si po dosažení určitého cíle dopřejete něco, co máte rádi. Nebo si koupíte to pěkné tričko ve výloze obchodu.
  • Sledujte svůj pokrok: Udržujte záznam o svém pokroku. Zaznamenávání změn ve vaší fyzické kondici, síle nebo hmotnosti vám může pomoci vidět, že vaše úsilí přináší výsledky.
  • Měňte své cvičení: Pokud zjistíte, že vám začíná být cvičení jednotvárné, zkuste nové cvičební rutiny a aktivity. To vám pomůže udržet svou motivaci.
  • Zkuste si ze cvičení vytvořit rutinu: Cvičení začleňte do své každodenní rutiny. Čím více se cvičení stane součástí vašeho života, tím snazší bude ho udržovat.
  • Hledejte inspiraci, třeba na sociálních sítích: Sledujte inspirující příběhy a motivující citáty od lidí, kteří dosáhli svých cvičebních cílů. To vás může povzbudit.

Moje motivace u cvičení? Ráda poslouchám podcasty.

Moje motivace u cvičení? Ráda poslouchám podcasty.

Všichni víme, že být aktivní a pravidelně cvičit je dobré pro naši mysl, tělo i duši. Někdy však zabere ten náš lenivý vnitřní hlas, který nám říká, že máme vynechat cvičení nebo si vzít dnes volno (cheat day) a pustit si ještě jeden film.

Když k tomu dojde, může být těžké dodržet svůj plán jít do posilovny a upřednostnit fitness před lenošeím. Věřte nebo ne, každý s tím bojujeme. Někdo více, někdo méně.

Právě tehdy vám můj seznam motivačních tipů a triků může pomoci být důslední a konzistentní. Sestavila jsem pro vás (ano, vlastě i pro mě) seznam 15+ praktických způsobů, které vám pomohou být namotivovaní ke cvičení. Tyto kroky vás prostě udrží na správné cestě ke splnění vašich fitness cílů.

1. Definujte své „proč“

Nemůžete se vždy spoléhat na to, že vás motivují vnější faktory. Definování vašeho „proč“ pro cvičení vám poskytne osobní nebo emocionální investici do vašich cílů. To je podle mě jeden z největších motivátorů. To vaše „proč“. Řekněte si to, definujte si to svoje „proč“.

Chcete jít v tom ještě dál? Na dveře (nebo jinam) si pověste fotku, které vám připomíná, proč chodíte makat a cvičit. Chcete shodit nějaké to kilo? Vyfoťte se před zrcadlem a fotku si někam dejte. Kdy potřebujete namotivovat, podívejte se na ni. Pak hned máte svoje „proč“. Za měsíc se pak opět vyfoťte a dejte novou fotku vedle té staré. Vidíte rozdíl? Hned je to super motivace. A tak podobně.

2. Síla papírků

Napište na malé lepicí papírky pozitivní zprávy o cvičení. Nalepte si je na budík, zrcadlo v koupelně nebo počítač v práci. Budou sloužit jako neustálá připomínka toho, že pečovat o své zdraví je super.

Chcete pár příkladů? Sem s nimi:

  • Jsme to, co často jíme. Zdravé stravování není čin, ale zvyk.
  • Důslednost je důležitější než dokonalost.
  • Za rok si budeš přát, abys začal dnes.
  • Naše těla jsou naše zahrady – naše vůle je zahradník.
  • Disciplína je mostem mezi cíli a úspěchy.
  • Síla je produktem boje, musíte dělat to, co ostatní nedělají, abyste dosáhli toho, čeho ostatní nedosáhnou.
  • Vaše tělo vydrží téměř vše. Je to vaše mysl, kterou musíte přesvědčit.

3. Používejte sociální média rozumně!

To slovo „rozumně“ je v nadpise velmi důležité. Vykašlete se na selfie a každodenní kontroly Facebooku a používejte sociální média jako způsob, jak zůstat na správné cestě za svými fitness cíli.

Jedna studie zjistila, že podpora, zodpovědnost a dokonce i zdravá soutěživost v online skupinách vám mohou pomoci dodržovat cvičební rutinu.

4. Dodržujte pravidlo 3 x 10

Že nemáte čas? Ale jděte. To už dlouho není žádný problém. Udělejte si 10minutovou procházku, třikrát denně. Vyměňte večerní procházku za pár dřepů, kliků a kliků a procvičíte si celé tělo. Všechna tato mini-cvičení se rychle sčítají a udělají hodně z pohledu celkově strávených minut při cvičení za týden.

5. Pevně si naplánujte cvičení ve svém kalendáři

Rozhodněte se, jaký typ cvičení budete dělat, jak dlouho a kde. Poté věnujte 10 minut plánování své aktivity na zbytek týdne. Výzkum ukazuje, že každodenní rutina, která zahrnuje fyzickou aktivitu, pomáhá podporovat pravidelné cvičení.

Do svého kalendáře tedy pevně zaveďte čas na cvičení a důsledně to dodržujte (třeba v kombinaci s bodem 1).

Sponzorováno

6. Sledujte seriál a cvičte

To, že máte oblíbený seriál zrovna v televizi už není výmluva. Nemůžete říct „ne“ svému oblíbenému televiznímu pořadu? Naskočte na běžecký pás nebo jiné kardio zařízení pro cvičení (rotoped, eliptical), zapněte televizi a sledujte, jak čas letí. Můžete si dokonce vytvořit zvyk dívat se na svůj oblíbený pořad pouze při cvičení. I to je možnost.

7. Najděte výzvu, do které byste se mohli připojit

Toto je dobrá výzva a super motivace pro cvičení. Výzva dřepů, plank výzvy, výzva každodenního cvičení, a seznam může pokračovat.A dobrou zprávou pro vás je, že Vzhledem k tomu, že je v tomto směru rozhodně z čeho vybírat, nebudete mít problém najít několik výzev, ke kterým se můžete připojit a splnit je. A pomohou vám i aplikace pro chytré telefony, třeba aplikace „30denní výzva domácího cvičení“.

Příklady výzvy? Tak třeba:

Plank výzva (prkno)

Plank výzva (prkno)

 

 

8. Mějte svůj tým

Cvičení je mnohem jednodušší, když na vás čeká přítel. Nechoďte na rande s kávou a místo toho zamiřte na kurz správného běhu nebo si proběhněte lesy kolem bydliště. Navíc výzkum ukazuje, že nalezení fitness parťáka zvyšuje množství cvičení, které děláte. A můžete se navzájem podporovat a motivovat.

9. Poslouchejte podcast

Vyberte si oblíbený podcast, který jste si chtěli poslechnout, a spusťte jej, POUZE když cvičíte. To vám dává něco, na co se můžete těšit, když cvičení v posilovně nezní zrovna lákavě. Budete se těšit na další informace z podcastu a cvičení půjde lépe.

10. Použijte fitness aplikaci

Existují stovky fitness aplikací s cvičením od jógy a pilates až po vysoce intenzivní intervalový trénink a okruhy s vlastní váhou. Vyberte si jednu aplikaci a naplánujte si v ní denní tréninky, které se zaměřují na různé fitness cíle. Například v pondělí kardio, v úterý jóga, ve středu silový trénink a tak dále. Aplikace vám to bude dokonce pěkně připomínat!

11. Dejte telefon do jiné místnosti

Textovky a e-maily od vašeho šéfa či kamarádek jsou zabijákem motivace, když se snažíte cvičit. Abyste se vyhnuli ztrátě páry v polovině série dřepů, dejte telefon do místnosti daleko od místa, kde cvičíte. Stačí jen hudba nebo podcast.

12. Trénink místo oběda

Sedíte v práci? Přes oběd vstaňte a hýbejte se! Požádejte kolegu či kolegyni, aby se šel projít s vámi do parku nebo zamiřte do posilovny na rychlý obědový trénink. Je pravděpodobnější, že budete cvičit, pokud je to aktivní část vašeho dne.

13. Jděte za hranice tělocvičny – cvičte prakticky kdykoliv

Cvičit lze prakticky kdekoli a kdykoli. Nemusíte být v posilovně. Při každém stoupání po schodech udělejte navíc 15 dřepů. Při čištění zubů udržujte rovnováhu na jedné noze nebo telefonujte při chůzi.

14. Měňte tréninky

Jeden cvičební plán může dočasně fungovat, ale nebude fungovat navždy. Aby vaše motivace běžela na nejvyšší rychlost, pravidelně své tréninky měňte.

Odpočívejte: Cvičení každý den si může vybrat daň na vašem těle. Pokud rádi cvičíte, ne-li každý den v týdnu, ujistěte se, že jeden z těchto dnů je věnován aktivnímu odpočinku. Příliš mnoho dobrých věcí může vést k přetrénování. A to není zrovna příjemná věc.

15. Dělejte to, co milujete

To je hodně důležité. Co vás nebaví, u toho prostě nevydržíte a nebudete ani mít motivaci to dělat. Cvičení po práci by vám mělo dodat energii a pomoci vám odpoutat mysl od problémů dne. Výběr aktivit a cvičení, které vás baví a na které se těšíte, vám může pomoci udržet si motivaci častěji.

Pamatujte: Stanovte si ze začátku malé cíle. Pokud jde o hubnutí, malé cíle pokaždé vítězí. Začněte s denními cíli, pak týdenními cíli, měsíčními cíli a nakonec se snažte dosáhnout svého cíle.

16. Obklopte se stejně smýšlejícími lidmi

Přiznejme si to, hubnutí je náročné. Ale snažit se snížit číslo na váze je téměř nemožné, pokud se obklopíte lidmi, kteří mají špatné stravovací a pohybové návyky. Abyste zůstali na správné cestě, vybírejte svou společnost moudře a komunikujte s lidmi, kteří mají podobné cíle. To vás pak bude více motivovat.

Nespoléhejte jen na motivaci

Problém s motivací je, že je nestálá. Nikdy zde nebude, když ji budete potřebovat. Proto je nejlepší na ni nespoléhat. I profi sportovci a trenéři řeší dny s nízkou motivací.

Pokud si myslíte, že potřebujete více motivace nebo více vůle, abyste se drželi svých cílů, pak mám dobrou zprávu. Nepotřebujete. Motivace je vrtkavá bestie. Některé dny cítíte inspiraci. Některé dny ne. Pokud chcete konzistentní změnu, poslední věc, na kterou se chcete spolehnout, je něco nekonzistentního. Pokud chcete opravdu něčeho dosáhnout, sáhněte po disciplíně.

Pamatujte, že motivace je pomíjivá, je skvělá, když tu je, ale když není, spoléhání se na vaše zvyky a procesy vám mnohem pravděpodobněji pomůže získat trénink.

Najít motivaci k cvičení může být náročné, ale s pevnými cíli, plánem a pozitivním přístupem můžete dosáhnout úspěchu a udržet pravidelný cvičební režim.

Sponzorováno

Jaké tipy pro motivaci ke cvičení máte vy? Napište mi do komentářů pod článkem.

A dále si u nás přečtěte

Studie a zdroje článku

  • Zdroj obrázku ve článku: AllaSerebrina / depositphotos.com

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva