Sponzorováno

Jak a kdy cvičit po císařském řezu? 4.76/5 (17)

  • Po císařském řezu je důležité provádět cvičení, která pomáhají obnovit sílu a pohyblivost břišních svalů a podpořit hojení. Je však důležité dodržovat pokyny a doporučení lékaře, protože každý případ je individuální a může vyžadovat specifický přístup.
  • Počkejte na povolení lékaře: Než začnete s cvičením po císařském řezu, je důležité mít svolení od svého lékaře. Obvykle je doporučeno počkat 6-8 týdnů nebo až do úplného zhojení rány.
  • Začněte s jemnými cviky: Na začátku se zaměřte na jemné cviky, které posilují pánevní dno a břišní svaly. To může zahrnovat Kegelovy cviky, dýchací cvičení a postupné zvyšování fyzické aktivity.
  • Postupujte postupně: Je důležité postupovat postupně a nezatěžovat tělo příliš rychle. Začněte s lehkými cviky a postupně zvyšujte intenzitu a délku cvičení.
  • Zaměřte se na břicho a pánevní dno: Po císařském řezu je důležité posílit břišní svaly a pánevní dno, které byly ovlivněny operací. Cvičení, která posilují tuto oblast, mohou zahrnovat Kegelovy cviky, zvedání nohou, lymfatickou drenáž a lehčí cviky s míčem.
  • Sledujte své tělo: Během cvičení poslouchejte své tělo a respektujte jeho signály. Pokud se cítíte unavení nebo bolesti, udělejte si přestávku a nenuťte se.
  • Konzultujte vše s odborníkem: Je vždy dobré konzultovat s odborníkem, jako je fyzioterapeut, váš lékař nebo porodní asistent, kteří vám mohou poskytnout individuální cvičební plán a radit vám s ohledem na váš konkrétní případ.
  • Určitě dbejte na opatrnost a musíte dodržovat doporučení odborníků, abyste minimalizovali riziko komplikací a zajistili správnou regeneraci po císařském řezu.

Už když jste v nemocnici, sestřičky by vám měly poskytnout informace o cvičeních, která vám pomohou zotavit se z císařského řezu. Budou vás povzbuzovat, abyste se začala pohybovat, jakmile budete schopna vstát z postele. Jemná chůze vám také pomůže zotavit se po operaci.

Obecně platí, že po císařském řezu můžete začít pomalu cvičit za šest až osm týdnů. Je důležité si uvědomit, že nemusíte mít stejné zkušenosti s regenerací po císařském řezu jako ostatní ženy, které znáte a které porodily císařským řezem, takže je spíš klíčové poslouchat své vlastní tělo a doporučení svého lékaře. Tyto dva prvky berte jako bernou minci. Ne srovnání s ostatními ženami.

Existuje i několik velmi lehkých cviků a pohybů, které můžete provádět i před šestitýdenní prohlídkou po porodu, včetně lehkých cviků pro posílení pánevního dna (jako jsou třeba oblíbené Kegelovy cviky), jemného zatínání břišních svalů v sedě nebo vleže, abyste je aktivovali, a – svatý grál cvičení po císařském řezu – chůze.

Ve většině případů neexistují žádná omezení pro chůzi ležérním tempem, ale je nejlepší se vyhýbat jakékoli chůzi, dokud od svého gynekologa nemáte zelenou. Mnoho lékařů doporučuje, abyste začali s krátkými, pomalými procházkami, jakmile již nebudete pociťovat žádné poporodní, jasně červené vaginální krvácení.

Jemná základní cvičení pro maminky císařského řezu

Může to být náročné čekat na znovuobnovení cvičební rutiny, pokud jste milovali pohyb už před narozením vašeho dítěte, ale bude to stát za to. Právě jste podstoupili celkem velkou operaci břicha, která znamenala proříznutí mnoha vrstev břišní tkáně a pomalé provádění cvičení je nezbytné, abyste se vyhnuli případným komplikacím nebo neúspěchům.

Při vaší šestitýdenní prohlídce váš lékař prozkoumá různé problémy – zkontroluje, zda se váš řez léčí, a bude s vámi mluvit o plánech antikoncepce a jakýchkoli možných problémech s duševním zdravím. Pokud vaše rekonvalescence probíhá dobře a nejsou žádné velké komplikace, pravděpodobně vám řekne, že je v pořádku začít cvičit. (To je také doba, kdy obvykle dostanete možnost pokračovat v sexu.)

Proč po porodu cvičit?

Výhody poporodního cvičení, když se cítíte připraveni v něm pokračovat, jsou rozsáhlé. Cvičení po císařském řezu může minimalizovat účinky diastasis recti, což je stav, kdy se pojivová tkáň, která spojuje dvě strany přímých břišních svalů, ztenčuje a rozšiřuje, aby poskytla prostor pro rostoucí dítě během těhotenství. Cvičení může navíc pomoci při hubnutí, kardiovaskulární zdatnosti, svalovém tonusu, hladině energie (navzdory těm bezesným novorozeneckým nocím), úlevě od stresu a poruchách duševního zdraví, včetně poporodní deprese.

Cvičení po císařském řezu

Pamatujte toto: I když se soustředíte na zploštění bříška, neexistuje nic takového jako redukce tuku nebo cílení pouze na tuto konkrétní oblast. Místo toho se můžete pokusit dosáhnout svých cílů kombinací aerobního cvičení a posilování. To je dobrá a vhodná cesta.

Chůzí začněte

Chůze, jogging, plavání a jízda na kole jsou skvělou volbou pro posílení břišních svalů po císařském řezu. Nejlepší je vyhýbat se na několik týdnů leh-sedům, klikům a prknům.

Sponzorováno

Cvičení „hut“

Cvičení „hut“ je jedno bezprostřední poporodní cvičení břicha, které mohou čerstvé maminky vyzkoušet: Pohodlně se posaďte na židli nebo na podlahu, zhluboka se nadechněte a pětkrát rychle řekněte „hut“. A pracujte u toho pěkně břichem. To je nejjednodušší cvičení.

Izometrická kontrakce břicha

Dalším skvělým cvičením po císařském řezu je izometrická kontrakce břicha. Chcete-li to provést, myslete na to, že přitáhnete pupík směrem k páteři a podržíte jej do pěti. Opakujte 5-10krát. Jak budete silnější, můžete dobu držení prodloužit na delší čas.

Kegelovy cviky

Tato cvičení spolu s každodenními Kegelovými cviky pomohou posílit svaly kolem vašeho jádra těla, které mohly být během těhotenství oslabené. Poté, co budete připraveni na další cvičení, můžete zvýšit intenzitu svého poporodního tónování břicha pomocí pilates a mnoha dalšími skvělými cvičeními.

Posilování svalů pánevního dna

Posilování svalů pánevního dna

 

Kdy mohu po císařském řezu začít cvičit cviky s nízkým dopadem?

Po císařském řezu je obecně v pořádku věnovat se lehkým pohybům s nízkým dopadem, jako je chůze. Vyhněte se skákání, běhání nebo jiným intenzivním formám cvičení, dokud vám to nepovolí váš lékař. Poslouchejte své tělo, kolik toho zvládne, protože možná zjistíte, že toho zatím nezvládne tolik. Ale nebojte, vaše forma půjde nahoru.

I když lehké procházky a jiná cvičení s nízkým dopadem vám nemusí být příliš příjemné, tento pohyb vám pomáhá zotavit se a pokládá základy pro návrat k náročnějším cvičením s vyšším dopadem. Navíc procházka venku na slunci může být okamžitým „zlepšovačem“ nálady.

Jakmile se zotavíte z císařského řezu a nebudete mít již žádné bolesti, je obvykle bezpečné začít s cvičením s nízkým dopadem, jako je plavání, pilates, jóga, jemný jogging a cvičení v posilovně s nízkým odporem.

Váš lékař vám může dát pokyn, abyste se vyvarovali plavání, dokud se váš řez zcela nezahojí. Pokud si nejste jisti, zavolejte mu a zeptejte se konkrétně, nebo počkejte do doby šesti týdnů po porodu.

Kdy mohu po císařském řezu začít s intenzivním cvičením?

Ve většině případů je dobré začít s intenzivním cvičením poté, co vám to váš lékař povolil, obvykle při šestitýdenní prohlídce, pokud jste neměla žádné komplikace, jako je inkontinence moči nebo jiné problémy s pánevním dnem. Pokud trpíte dysfunkcí pánevního dna nebo jinými muskuloskeletálními problémy, je nejlepší požádat o doporučení fyzioterapeuta pánevního dna, který se specializuje na zdraví žen, než se vrátíte k nějaké intenzivnější aktivitě s vysokým dopadem.

Návrat k běžnému cvičení po porodu může být pomalý a postupný proces a pro mnoho maminek to často vyžaduje spoustu času a trpělivosti, dokonce i po šesti týdnech po porodu. Ale nebojte, vše zvládnete a čas budete opět na své obvyklé formě (nebo lepší).

Váš praktický lékař vám může dokonce doporučit, abyste počkali alespoň 12 týdnů, než začnete s jakýmkoli vysoce intenzivním cvičením, jako je aerobik, běh a odporový nebo silový trénink. Hormony mohou ovlivňovat vaše klouby asi 6 měsíců po porodu, takže začněte fakt opatrně.

TIP: Nejlepší je počkat, až absolvujete 6-8 týdenní poporodní kontrolu u svého praktického lékaře, než se vrátíte k úrovním cvičení před otěhotněním.

A jaké cvičení po císařském řezu jste dělala vy? Napište mi to do komentářů. Budu ráda.

A dále si u nás přečtěte

VIDEO: Po císařském řezu – Co čeká maminku a miminko po operaci?

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva