Obsah článku
Ranní cvičení – proč ano?
Podívejte se na několik důvodů, které nahrávají cvičení ráno:
Budete mít více energie
Cvičení totiž souvisí s jistými tělesnými procesy, díky kterým se během dne budete cítit svěže a nabití energií. Během fyzické aktivity se do těla vyplavují i endorfiny, tzv. hormony štěstí. Vědci z univerzity v Glasgowě pozorovali dvě skupiny lidí – první z nich cvičila ráno, druhá si sportovní aktivity nechala na večer. Výsledkem tohoto výzkumu bylo zjištění, že lidé, kteří den začali fyzickou aktivitou, měli během dne lepší náladu, stresové situace zvládali lépe a měli pozitivněji myšlení.
Hubnete efektivněji
Váš metabolismus je totiž rychlejší v ranních hodinách, díky čemuž máte tendenci spálit více kalorií. Termální efekt cvičení navíc působí nejméně další čtyři hodiny po tréninku. Tak pomáhá zvýšit celkový výdaj kalorií v průběhu dne. Zjednodušeně řečeno, při ranním cvičení hubnete z vaší váhy, zatímco při večerním cvičení spalujete energii, kterou jste přijali během dne.
Snadněji se donutíte
Pro některé lidi ranní vstávání nepředstavuje příjemnou činnost pokud cvičení se musí doslova přesvědčovat. Motivací vám však může být myšlenka na večer, kdy po práci ještě obouváte sportovní boty a po celodenní námaze zvedáte činky. No není lepší si to „ukroutit“ hned na začátku dne?
Ranní cvičení – proč ne?
Tělu se moc nechce
Tělesná teplota je totiž v ranních hodinách nejnižší. To znamená, že svaly jsou chladnější a tím i méně flexibilnější, což zvyšuje riziko zranění a snižuje účinnost cvičení. Pomoci ale může pořádná rozcvička, po které již můžete směle vystoupit na pás a zaběhnout pár kilometrů.
Ani hlavě se nechce
Abyste si před odchodem do práce stihli zacvičit, budete si zřejmě muset přivstat a to může být problém zejména během zimních dní. Přesvědčit mysl a tělo vstát z teplé postele dá zabrat. Pokud jste navíc ještě unavení a váš spánek nebyl kdovíjaký, musíte doufat, že vaše vůle je pevnější než touha zůstat v posteli „ještě aspoň chvilku“.
Možná nebudete mít energii
A tak budete potřebovat snídani, ale po jejím zkonzumování musíte chvilku počkat. S plným žaludkem se přece skákat nedá. Než si však zvyknete na druh, množství jídla a čas jeho servírování, které je před vaším cvičením přijatelné, bude to zřejmě trvat.
Večerní cvičení – proč ano?
Zbavíte si stresu
Večerní cvičení je vhodné zejména během náročných dní. Zda máte fyzicky nebo psychicky náročné zaměstnání, problémy můžete vybít právě večerním sportováním. Opět to souvisí s vyplavováním zmíněných endorfinů.
Budete mít lepší spánek
Fyzické vyčerpání způsobí, že se vám bude mnohem snadněji usínat a i celková kvalita spánku se zlepší. Různé zvuky, ruchy či světelné podněty váš organismus nebude vnímat, a tak bude spánek kontinuální. To však neplatí, pokud cvičíte příliš pozdě. Mezi spánkem a ukončením cvičení by měl být dvoj až tříhodinový odstup.
Sponzorováno
Vaše tělo je energeticky připraveno
Ve srovnání s ranním cvičením jste totiž během dne přijali energii a váš organismus není dehydrovaný. Nebudete tedy potřebovat doplnit živiny.
Večerní cvičení – proč ne?
Případné problémy se spánkem
Příliš pozdní cvičení může narušit spánkový cyklus. Fyzická aktivita totiž zvyšuje hladinu kortizolu. Ten zvyšuje krevní tlak a bdělost. Ve večerních hodinách by však hladina kortizolu už měla klesat. Důležité je proto dodržet odstup mezi cvičením a spánkem.
Přílišná únava po celém dni
Cvičení večer vyžaduje také pořádný kus sebezapření. Zejména pokud je jste unaveni, venku tma, zima, prší a vy máte chuť vyložit si doma nohy s čajem či kávou v ruce.
Záleží tedy na tom, co je jednodušší právě pro vás – přemoci se ráno, nebo večer?
Co říkají odborníci?
Ráno, zda raději podvečer, nebo dokonce v noci? Možná se i vy právě zamýšlíte nad tím ideálním časem na cvičení. V takovém případě vás bude určitě zajímat, co na toto téma říkají odborníci.
Ideální čas na cvičení je dán vaším osobním biorytmem. Při shazování kil či budování kondičky nezáleží jen na čase, který cvičení věnujete, ale i na intenzitě. Určitě i vy znáte rozdíl po cvičení naplno a po cvičení typu „jen aby se neřeklo“. Čas cvičení podle všeho neovlivňuje až tak energetický výdej, ale spíše jako se při cvičení cítíte a zda se dokážete svého tréninkového plánu držet.
Komu se daří lépe?
Pokud vám například dělá problémy pravidelnost cvičení, máte větší šanci na úspěch spíše pohybem v ranních hodinách. Výzkumníci ohledně pravidelnosti cvičení zjistili, že lidem cvičícím ráno se daří lépe. Stihnou totiž cvičit ještě před tím, než se začnou věnovat jiným aktivitám, které často pohyb nakonec vytlačí z programu dne.
Když ráno, tak nalačno
Pokud vám cvičení ráno sedí, vsaďte spíše na pohyb před snídaní. Podle výzkumu laboratoře Jasona Gilla pod záštitou Institutu kardiovaskulárních a medicínských věd lidé, kteří zvládli hodinu rychlé chůze nalačno, spotřebovali až o 33% více tuku než ti, kteří se zapotili až po snídani.
Když je teplota na vrcholu
Pokud patříte mezi vyznavače odpolední cvičení, nemusíte mít hlavu v smutku. Podle výzkumníků je cvičení nejefektivnější v době, kdy je teplota těla na vrcholu. Pro většinu lidí jde o čas kolem čtvrté-páté odpoledne. Naopak nejnižší teplotu má tělo těsně před probuzením.
Kdy už ne?
Nejednou se mluví také o tom, že cvičit pozdě večer není vhodné, protože pohyb na noc negativně ovlivňuje spánek. Toto však není zcela pravda a každý by se měl v tomto případě spolehnout na vlastní zkušenosti. Některým lidem se naopak po vyčerpávající fyzické aktivitě usíná lépe. Pokud patříte k nim i vy, směle do toho.
Co si ještě přečíst na toto téma?
- TIP: Co dělat, když se ráno necítíte ve své kůži?
- Cvičení před snídaní? Ano! Lépe spálíte tuk a zlepšíte citlivost na inzulín
VIDEO: Jak začít cvičit?
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Pohyb a zdraví
Přečtěte si také naše další články