Obsah článku
Rozhodli jste se trošku rozhýbat? Gratulujeme ke skvělému rozhodnutí! Pohyb vás zbaví napětí a stresu, nabije vás novou energií a dobrou náladu budete moci rozdávat. Zda jste se rozhodli pro běh, posilovnu, fitko, jógu, pilates či zumbu, neměli byste zapomínat na správnou stravu před cvičením a po cvičení. Poradíme vám, co vašemu tělu opravdu prospěje.
Jídlo před cvičením
Možná jste si už i sami vyzkoušeli, že cvičit s plným žaludkem se nevyplatí. „Před cvičením byste neměli jíst těžké jídlo nejméně dvě hodiny, ale netrénujte ani úplně vyhladovělí,“ říká výživová poradkyně. Jídlo před cvičením by mělo obsahovat zejména vysoký podíl sacharidů a málo tuků. Můžete si vybrat z lehčích jídel, vhodné jsou zejména komplexní sacharidy, které uvolňují energii postupně. Výbornou volbou je například celozrnný chléb slunečnicový nebo žitný chléb s cottage cheese pomazánkou, kousek ovoce nebo zeleniny. „Pokud se chystáte do fitka hned po práci, můžete si dopřát na svačinu plátek celozrnného chleba s plátkem drůbeží šunky a trochou zeleniny. Taková svačina vás přiměřeně zasytí, ale nezatíží žaludek před cvičením,“.
Náš tip: Během cvičení stačí mít u sebe lahvičku s vodou „bez bublinek“ a pravidelně doplňovat tekutiny.
Odbornice radí: celozrnný chléb, cottage cheese, cereálie, džem, ovocný jogurt s vločkami, rýžová kaše s rozinkami, pudink, ovoce, sklenici šťávy z čerstvého ovoce, ovocný čaj.
Sponzorováno
Proč celozrnný chléb?
Celozrnný chléb obsahuje komplexní sacharidy, které představují důležitou a snadno stravitelnou složku potravy před cvičením. Bez sacharidů byste nedokázali cvičit, tělo by prostě nemohlo. Sacharidy tvoří jednu ze základních složek potravy a zároveň jsou i hlavním zdrojem energie. Celozrnný chléb před cvičením je výborný zejména proto, že energii uvolňuje postupně. Takto umožňuje trénink prodloužit a zároveň jej usnadní. Na dobrý start jsou vhodné zase jednoduché sacharidy, které dodají rychlý zdroj energie – postačí kousek ovoce půlhodinku před cvičením.
Jídlo Po cvičení
Po cvičení tělo potřebuje doplnit energii, ale s jídlem hodinku počkejte. Do té doby si můžete doplnit potřebné tekutiny obohacené minerály. A pak si dopřejte lehké jídlo bohaté na bílkoviny a vlákninu – například pečené kuře se zeleninou nebo zeleninový salát s kousky vařeného či pečeného kuřecího masa a krutony z celozrnného chleba.
Odbornice radí: drůbeží maso raději v kombinaci se zeleninou jako s běžnou přílohou, drůbeží šunka, ryby, grilovaná zelenina, rýže, tvaroh, luštěniny, sýr s nízkým obsahem tuku, cottage cheese.
Proč drůbeží maso?
Drůbeží maso obsahuje velké množství bílkovin, které představují jednu ze základních složek potravy a jsou také podstatným stavebním prvkem pro tvorbu a regeneraci svalů. Lidé, kteří pravidelně cvičí, zejména sportovci, potřebují stravu bohatou na kvalitní bílkoviny s velký obsahem aminokyselin. Libové drůbeží maso je jejich velkým zdrojem a dokáže tělu doplnit potřebné stavební a regenerační látky. Maso drůbeže má nízký obsah tuku, což je pro kvalitní stravu po cvičení velmi důležité. Co si můžete dát na talíř hodinku po tréninkové zátěži? Doporučujeme vám drůbeží maso na přírodní způsob v kombinaci s čerstvou nebo grilovanou zeleninou.
Co si ještě na toto téma přečíst?
VIDEO: Strava před a po tréninku
VIDEO: Jídlo a cvičení
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Jídlo a zdraví, Pohyb a zdraví
Přečtěte si také naše další články