Sponzorováno

Chůze a hubnutí – to k sobě pasuje… 4.75/5 (8)

Chůze je velmi zdravá

Chůze je velmi zdravá

Chůze je nedílná a přirozená součást našeho života, stejně jako spánek, jídlo, či dýchání. A právě proto není kondiční chůze pro tělo zátěží navíc, ale naopak skvělým prostředkem k udržení či zlepšení celkového fyzického stavu. Stačí 30 minutová procházka denně a už po pár týdnech uvidíte rozdíl.

Pravidelná kondiční chůze je také sportem, i když mnohým to může vyznít směšně. A dokonce jedním z těch nejdostupnějších pro široké masy. Je totiž vhodná i pro lidi bojující s kardiovaskulárními problémy, lidí v rekonvalescenci po těžkých stavech, např. i po rakovině, pro lidi, kteří mají problémy s páteří, klouby, ale i pro lidi trpící osteoporózou.

Stačí půl hodinky chůze denně

Chůze je nenáročná, jednoduchá, nepotřebujete k ní drahé vybavení, ani fitness – nic vás tedy nebude stát. Navíc jste během jejího praktikování ve spojení s přírodou a vaše tělo dostane potřebnou dávku čerstvého kyslíku. Odborníci vypočítali, že zhruba 70 kilový člověk spálí během půlhodinové chůze asi 170 kalorií.

Za hodinu je to už 340 a pokud procházku přetáhnete na hodinku a půl, spálíte až 540 kalorií, tedy zhruba tolik jako za 30 minut intenzivního běhu, což je již opravdu zajímavé. Rázná chůze je navíc účinná zhruba jako lehký aerobic, protože během obou těchto aktivit spálíte téměř na vlas stejné množství kalorií.

TIP: Jak překonat lenost a cvičit?

Chůze působí pozitivně na:

  • posilování svalů
  • hubnutí
  • psychiku
  • kardiovaskulární systém
  • posiluje plíce
  • brání rozvoji aterosklerózy
  • snižuje cukr v krvi a je prevencí cukrovky a jiných civilizačních onemocnění
  • podporuje tvorbu dobrého cholesterolu a krevní oběh

TIP: Chůze a její benefity pro zdraví

Jděte se projít – předejdete infarktu a mrtvici

Pravidelná chůze je podle hlavní vědecké pracovnice Světové organizace srdce Kathryn Tauberové velmi důležitá. „Věnovat pozornost tomu, kolik projdeme, by mělo být tak lehké, jak sledovat si jídelníček. Mnohým předčasným úmrtím lze totiž předejít dodržením doporučené minimální hranice 30 minut běžné fyzické aktivity, například svižné chůze, nejméně pětkrát za týden,“ vyjádřila se odbornice. Při jejím pravidelném praktikování se riziko infarktu snižuje až o 40%.

Sponzorováno

Zhubnete lépe než při běhu

Studie, která byla publikována v časopise The Journalof Clinical Endocrinology & Metabolism hovoří o tom, že při chůzi s rychlostí těsně nad 3 kilometry za hodinu, je schopnost těla spalovat tuky a hubnout ještě dokonce vyšší než při běhu. Při rychlejší chůzi tomu však tak již není. Vědci tímto zjištěním naznačují, že chůze by mohla být jednou z nejúčinnějších terapií při hubnutí.

Tip od rehabilitace.info – vyzkoušejte nordicwalking

Chůzi s holemi podlehlo už množství Čechů. Je totiž ještě o něco účinnější než klasická kondiční chůze. Spálíte při ní totiž až o 20% – 30% kalorií více. Nordicwalking je vlastně rychlá chůze se speciálními holemi, podobnými lyžařským (nepoužívejte však klasické lyžařské hůlky místo speciálních nordicwalkingových), která navíc redukuje nebezpečné nárazy poškozující klouby, což se stává například při běhání. Díky tomu je tento sport vhodný pro lidi v každém, i vyšším věku. Obměnou je i indiánský běh, který střídá cykly chůze s poklusávaním.

Na co si dát pozor?

Tak jako při každé aktivitě v přírodě, potřebujete být dostatečně vybaveni pitnou vodou, měli byste znát terén, ve kterém se procházíte a neměli byste vybočovat z označených turistických stezek, abyste neztratili. Pokud se chystáte na delší procházku, mějte u sebe pro každý případ i malou porci jídla a nezapomeňte na nabitý mobilní telefon. Dejte si záležet na kvalitní obuvi, která by měla být lehká, pohodlná, ale pevná s kvalitní protiskluzovou podrážkou, která dostatečně zpevní nohu, aby při nerovnostech v terénu nemohlo nastat podvrtnutí kotníku.

Jak správně chodit?

Pokud chcete kondičně chodit správně, držte se následujících rad:

  • chůze musí být plynulá se stejnou délkou kroků
  • našlapujte nejdříve na patu, pak váhu přenášejte ke špičkám
  • zhluboka dýchejte
  • záda musí být narovnaná, ale přirozeně uvolněná

Kam dál? Přečtěte si tipy a triky pro chůzi.

VIDEO: Nordic walking, Severská chůze – představení & správná technika

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva