Sponzorováno

Balanční trénink – na co je dobrý? 4.83/5 (24)

balancni-treninkJako děti jsme ho dělali všichni, v časech dospělosti je v něm skutečně dobrý jen málokdo. Skákání na jedné noze, vlaštovka, chození po tenké zídce, různé kreace na obrubníku, udržení se na různých tenkých místech. To vše jsme kdysi zvládali a nikoho z nás ani nenapadlo nazvat tyto naše hry cvičením, nedejbože balančním tréninkem. V dnešních časech i ti nejlepší profesionální sportovci vědí, že k lepšímu výkonu jim pomáhá právě tento druh cvičení a schopnost dobré rovnováhy jde ruku v ruce s pevným jádrem těla.

Zdokonalování stability

Balanční trénink můžeme klidně nazvat i stabilizačním. Jak sám název napovídá, základem je zlepšování svalové rovnováhy a síly. Výsledkem je aktivace všech svalů kolem zatěžovaného kloubu, důkladnější spolupráce jednotlivých svalů i celková lepší koordinace pohybu, jakož i zlepšení funkce hlubokého stabilizačního systému. V podstatě vychází z funkčního tréninku a používá cviky, které nejen zapojí i normální nezatěžování hluboké svaly, ale také naučí člověka lépe reagovat v nečekaných situacích. Získaná perfektní stabilita, kromě zdokonalení celkové výkonnosti, pomůže ke snadnějšímu zvládnutí nečekaných situací ve sportu, ale i v běžném životě. Rychlá a hlavně lepší reakce takto vytrénovaných svalů předchází pádům a tím i úrazům při uklouznutí, či jiných nehodách.

TIP: Zkuste někdy i HIIT trénink

Kolik tréninků, tolik podob

Pokud čekáte, že balanční trénink má přesně stanovenou schéma, kterou si odcvičíte a rázem bude vaše tělo funkčně dokonalejší, mýlíte se. Má nespočet podob, je určen pro všechny věkové, hmotnostní i kondiční kategorie. Přínosem může být pro každého, profesionální, i rekreačně sportující, dokonce i takové, kteří cvičení nezařazuje mezi své největší priority. Samozřejmě, tak jako každá aktivita, od níž očekáváme příznivé výsledky, potřebuje pravidelnost a preciznost.

Balanční trénink může probíhat jako samostatná cvičební aktivita, můžete jej však klidně zařadit i jako součást každého vašeho cvičení, pochopitelně v kratší podobě. Vhodná je také kombinace zmíněného, jednou ho zařadíte jako komplexní 60 až 90 minutový trénink a po jiné razy použijete v obyčejném tréninku jen pár cviků na rozvoj rovnováhy. Můžete ním, kromě nezbytného zapojení hlubokých svalů, procvičit tělo komplexně, tedy všechny jeho partie. Provádí se pomocí různých cvičebních pomůcek jako jsou bosu a jeho modifikace, různé balanční podložky, balanční Rotana, balanční polštáře, overball, fitmíč. Vždy je však třeba v první řadě přihlížet k fyzické schopnosti cvičícího.

Sponzorováno

Od stability k labilitě

Pokud se například jedná o poměrně obézního člověka, který ve sportu není příliš zdatný, nemůžeme od něj hned očekávat zvládnutí náročnějších cviků na bosu. Pro takového cvičence je nejlepší začít se stabilními polohami a pohybem, kde má pevnou oporu na obou chodidlech a pevné podložce. Postupně, v souladu se získáváním jistoty, můžeme pomalu odebírat jednotlivé body opory a pozvolna přecházet k labilitě v polohách a pohybech. Volíme stoj na jedné noze, později použití nejprve jednoduchých balančních pomůcek až se propracujeme k těm nejnáročnějším.

Na nerovnováhu tělo reaguje specificky, proto nemůžeme přeskočit nezbytnou posloupnost. Správné a efektivní aktivaci hlubokých svalů se musíme naučit krok za krokem, jinak může být provedení těžkých balančních cviků technicky nesprávné a tedy absolutně neefektivní až nebezpečné.

Záleží také, zda při provádění cviků na balančních pomůckách pracujeme s váhou vlastního těla a provádíme jen základní pohyb nebo používáme jednoruční činky, činky, expandery, případně jiné fitness pomůcky. Dalším směrodatným faktorem je konkrétní forma provedení určitých cviků. Může jít o velmi malý rozsah pohybu, což je samozřejmě jednodušší nebo plný rozsah, který již vyžaduje zdatné fyzické schopnosti. Velký rozdíl dělá i způsob provedení cviku. Rychlý pohyb nemusí být natolik náročný jako pomalé provádění cviku nebo výdrž.

Ke kterékoli variantě se dopracujete, nikdy nezapomínejte na správné držení těla, prohloubené dýchání, maximální koncentraci a také vnímání vlastního těla. Pokud se vám daný cvik zdá příliš náročný, raději přejděte k jeho jednodušší alternativě než kdybyste se do něj měli nutit a převádět jej špatně. A nezapomínejte, že balanční trénink v žádném případě není určen na strečink, ten provádějte vždy na stabilní podložce.

TIP: Mrkněte na BOSU cviky

VIDEO: Balanční cvičení BOSU

VIDEO: Varianty balančního cvičení

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva