Sponzorováno

Antibiotika a cvičení a sport – jde to vůbec dohromady? 4.9/5 (31)

  • Je bezpečné cvičit při užívání antibiotik? Krátká odpověď zní, obecně ano: Většinu antibiotik je bezpečné užívat při běžném cvičení, když jste jinak zdraví a cítíte se dostatečně dobře na to, abyste mohli cvičit. Měli byste si však pamatovat, že vaše tělo nefunguje nejlépe, když máte infekci, takže nejprve je třeba zvážit několik věcí.
  • Jakákoli infekce bude pro tělo stresovat. Jak to ovlivní pacienta, bude záviset na mnoha faktorech, jako je typ infekce, její závažnost a základní zdravotní stav pacienta nebo jiné zdravotní problémy.
  • Obecně se raději nedoporučuje s antibiotiky cvičit. Cvičení a sportování během užívání antibiotik může být sice bezpečné, ale závisí to na několika faktorech, včetně typu antibiotika, vašeho zdravotního stavu a intenzity cvičení.
  • Konzultujte to s lékařem: Než začnete s cvičením, je vždy nejlepší konzultovat se se svým lékařem nebo lékařem, který vám předepsal antibiotika. Některá antibiotika mohou mít vedlejší účinky, které by mohly ovlivnit vaši schopnost cvičit, a lékař vám může poskytnout doporučení ohledně vhodnosti cvičení vzhledem k vašemu konkrétnímu stavu.
  • Pozor na příznaky: Užívání antibiotik může mít různé vedlejší účinky, jako jsou únava, nevolnost, bolesti hlavy nebo zažívací potíže. Pokud máte některé z těchto příznaků, může být lepší omezit intenzitu cvičení nebo si dát na chvíli odpočinek.
  • Hydratace: Při užívání antibiotik je důležité udržovat dobrou hydrataci, protože některá antibiotika mohou způsobit dehydrataci. Pijte dostatek vody, zejména pokud cvičíte.
  • I když sice můžete cvičit na antibiotikách, neznamená to, že byste měli. I když je cvičení skvělým způsobem, jak posílit imunitní systém, odpočinek během léčby infekce je také skvělý čas na přestávku- obvykle vám to udělá dobře a uzdravíte se rychleji, když budete odpočívat.

Může s antibiotiky cvičit a sportovat?

Může s antibiotiky cvičit a sportovat?

Každoroční chřipková sezóna vrcholí a ani vám se tentokrát nevyhnulo předepsání antibiotik? V tom lepším případě je lékař předepíše až na základě vyšetření (např. pomocí testu CRP či jednoduchého stěru z krku), kdy se potvrdí, zda se vůbec jedná o virové či bakteriální onemocnění a zda je antibiotik vůbec zapotřebí.

Ačkoliv se obecně konečně začíná rozšiřovat trend, že není vhodné předepisovat antibiotika často a na každé onemocnění bez správné diagnózy (s čímž naprosto souhlasíme), není na druhou stranu ani vhodné hrát si na hrdinu a příznaky nemoci pouze utlumovat. Čím déle si totiž nemoc tímto způsobem (bez zásahu lékaře) nevědomky pěstujeme, tím déle pak bude trvat, než zabere léčba. Když se tedy potvrdí, že se jedná o bakteriální infekci a konečně dostaneme správná antibiotika na náš aktuální problém, je velmi pravděpodobné, že se nám brzy uleví.

Jak rychle antibiotika zaberou?

Pokud nás trápí horečka či bolest hlavy, jedna růžová pilulka nás jí zbaví mnohdy i za několik desítek minut. Je ovšem nesmysl předpokládat, že stejně rychle zaberou i antibiotika. Než vůbec nastoupí účinek antibiotik, trvá to mnohem déle. A proč? Po užití léku putují antibiotika z trávicího traktu do krve, která pak lék transportuje na potřebné místo. Je však nezbytné dosáhnout určité hladiny v krvi, a tak úleva není okamžitá. Ta zpravidla přichází už po dvou, ale někdy také třeba až po pěti dnech. Nicméně není vhodné takto dlouho vyčkávat. Pokud se stane, že se úleva nedostaví do tří dnů od užívání antibiotik, je nejlepší se znovu na svého ošetřujícího lékaře. Jak jistě všichni víme, úleva od příznaků nemoci neznamená úplné vyléčení. Ačkoliv některá antibiotika, třeba ta na angínu zaberou celkem rychle, je v každém případě nutné je celé doužívat. Pokud se tak nestane, infekce se může velmi brzy vrátit. Někdy je pak dokonce zapotřebí celkovou dobu léčby prodloužit a užívat další balení. Nedostatečnou délkou léčby totiž můžeme podporovat rozvoj bakteriální rezistence.

Když už užívám antibiotika, jsem infekční?

Ruku na srdce, v dnešní zběsilé době, kdy čas jsou peníze, je docela běžné, že většina dospělé populace chodí s antibiotiky i do práce. Lidé, se kterými pak normálně přicházíme do styku, se asi logicky mohou cítit ohrožení. A jak to tedy je s přenosem infekce, když bereme antibiotika? Názory na to se mohou různit. Přestože někteří mohou mít obavy, že daná osoba je infekční stále během celé užívání antibiotik, lékaři potvrzují, že zpravidla už za 24 hodin od užití první dávky se riziko přenosu významně snižuje. Záleží samozřejmě na typu antibiotika a jeho způsobu vstřebávání do organismu. Obecně lze ale říci, že už po třech dnech užívání antibiotik není člověk pro své okolí nakažlivý. Samozřejmě také ale v neposlední řadě záleží na typu infekce. Např. zánět močových cest není nakažlivý při každodenním setkání s kolegy vůbec.

Antibiotika zabrala, můžu sportovat?

Je to asi přirozené u většiny z nás. Jakmile odezní první nejzávažnější příznaky dané nemoci, máme tendenci rychle se vrátit zpět k běžnému režimu se vším všudy. Nicméně je nezbytné antibiotika doužívat až do konce. Při přerušení užívání se vystavujeme nejen riziku návratu infekce, ale také se může stát, že dané antibiotikum už nám příště nezabere vůbec. Proto často vyvstává otázka, když se u aktivních jedinců obnoví příliv energie, jak je to vlastně se cvičením a sportem během užívání antibiotik? Zde záleží také především na tom, jaký druh antibiotik a na co je přesně užíváme. Antibiotika se totiž neužívají jen v případě bakteriálního onemocnění dýchacích cest, mohou být předepisovány také na infekce kožní nebo ušní. Také je důležité rozlišení, zda daný druh antibiotik bakterie zabíjí nebo pouze brání jejich dalšímu množení. Ať už se ale jedná o jakýkoliv druh, je třeba si uvědomit, že antibiotika nerozlišují, zda bojují proti škodlivým bakteriím, způsobujícím naše onemocnění nebo naopak proti těm užitečným, které sídlí v naší mikroflóře a které jsou z velké části zodpovědné za náš imunitní systém. Dalším úskalím je také to, že náš organismus okamžitě rozpozná, že se setkal s látkou tělu cizí a snaží se antibiotika okamžitě z těla vyloučit. A tento proces probíhá přes naše ledviny a játra což znamená pro náš organismus velkou zátěž. Není proto namístě zatěžovat ho ještě víc například fyzickou aktivitou či popíjením alkoholu. Naše tělo je v tomto okamžiku totiž velmi oslabené a další zátěž by mu mohla dost zásadně ublížit. Ale to i v případě třeba na první pohled banální kožní infekce. Jakmile jsou vám již předepsány antibiotika, jde o stejný princip. Tělo je kromě samotného boje s infekcí zatíženo procesem zpracování antibiotik a další námaha mu prostě nesvědčí. V tomto okamžiku jsme jednoduše zranitelní víc než jindy a je potřeba dopřát si čas na zotavení.

Sponzorováno

Pokud jste sportovec tělem i duší a je vám a je vám bytostně nepříjemné být bez jakékoliv aktivity, samozřejmě nic nezkazíte lehkým kompenzačním cvičením, strečinkem, mírným (!) posilováním, tedy jen velmi nenáročnými aktivitami. Později neuškodí ani lehká procházka na čerstvém vzduchu. Na trénink, ať už trénujete cokoliv, je třeba podle lékařů na nějaký čas zapomenout. Ale i po doužívání antibiotik je přeci jen vhodné první start ještě odložit. Náš imunitní systém potřebuje trochu času, aby se vzpamatoval a pokud to nebudeme respektovat, může se nám to v budoucnu vymstít. A jak dlouho čekat? Obecné doporučení říká, že alespoň jeden až dva týdny po dobrání poslední tablety bychom měli s intenzivní aktivitou ještě počkat. Pokud chcete začít dříve, doporučujeme to před tím zkonzultovat s lékařem.

Ve velmi výjimečných případech lze trénovat i s antibiotiky, ale jak už bylo zmíněno, pouze po poradě se svým lékařem. Ale také je vhodné myslet na to, že při zatížení organismu antibiotiky je sportovní výkon o dost snížen. Je třeba na to dbát a při tréninku pak snížit zatížení, ideálně až o 25%.

Bohužel je třeba také zmínit, že existují i případy náhlých úmrtí sportovců po nedávno prodělané infekci. Ačkoliv nelze stoprocentně prokázat, že tato úmrtí měla přímou souvislost s antibiotiky, nelze toto varování opominout. Co však prokázané je, že po některých onemocněních – virových i bakteriálních mohou zůstat změny na myokardu, které se v klidu nebo mírné zátěži neprojeví. Bohužel však později, ve vysoké zátěži mohou skončit i fatálně. Ačkoliv byste mohli namítnout, že se určitě jednalo o starší ročníky, opak je pravdou. Toto jsou právě případy některých mladých sportovců.

Některé typy bakterií mohou také vyvolávat tzv. pozdní následky. Jak se to projevuje? Nemoc se vyléčí nebo sama odezní, ale s odstupem několika dokonce i desetiletí nebo v horším případě i daleko dříve poškodí naše srdce tím, že se třeba zjistí netěsnost jednotlivých chlopní. A na průšvih je zaděláno.

Jak mohou antibiotika sport zkomplikovat?

Pokud jste si někdy procházeli příbalový leták jakéhokoliv léku, ale zejména antibiotik, možná vás zarazil výčet tzv. nežádoucích účinků. Ať chceme nebo ne, každý jsme individuální a každý reagujeme na vstup chemické látky do organismu jinak. A od toho se právě odvíjí také nežádoucí účinky, které jednotlivé léky mohou mít. Nejinak je tomu u antibiotik. A právě tyto vedlejší účinky se nám mohou zejména u sportu docela vymstít. A co se může stát?

Průjem

Poškození střevní mikroflóry se může nepříjemně projevit na našem zažívání. Pokud je to i váš případ a objeví se vedlejší účinky jako třeba průjem, je třeba v první řadě myslet na důslednou hydrataci organismu. A to zejména při zvýšené fyzické zátěži. Dehydrataci organismu není radno podceňovat v žádném případě.

Citlivost na slunce

Ačkoliv toto obecné doporučení, vyhýbat se slunci při užívání antibiotik, uslyšíte zřejmě od lékárníka u každého typu antibiotik, přeci jen některá antibiotika (např. tetracykliny, fluorochinolony) vyšší citlivost skutečně způsobují. Takže při venkovní aktivitě i na mírném slunci se můžete spálit, přestože za normální situace by se vám to asi nestalo. Ale také se může objevit docela nepříjemná vyrážka. Ačkoliv to není pravidlem u všech typů antibiotik, přesto je vhodné mít to na paměti.

Poškození šlach

Pokud vám byla předepsána antibiotika ze skupiny fluorochinolonů (ciproxloxacin, levofloxacin), určitě zpozorněte. U toho typu totiž hrozí nezanedbatelné riziko poškození až přetržení šlach. Takže rozhodně je na místě být velmi opatrný a to i při mírném strečinku. Mezi další závažné nežádoucí účinky této skupiny léků pak patří zánět či ruptura šlachy, artralgie (artróza ramenních kloubů), bolest končetin, porucha chůze, ale také deprese a výrazná únava. Poškození šlach (zejména Achillovy šlachy, ale i jiných šlach) se může objevit během 48 hodin od zahájení léčby, ale může se vyskytnout i několik měsíců po ukončení léčby.

Doporučení na závěr

Ať už se rozhodnete jakkoliv, je třeba mít na paměti, že po dobrání antibiotik je třeba dopřát vyčerpanému organismu čas na zotavení. Když důsledně dodržíte rekonvalescenci a vyhnete se velké fyzické zátěži a stresu, bude to jen k vašemu prospěchu. Naopak urychleným návratem ke všedním návykům a nerespektování tohoto doporučení si můžete velmi výrazně uškodit, dokonce se může dostavit recidiva nemoci.

Je také vhodné už během užívání antibiotik přidat do stravy probiotika mezi jednotlivými dávkami a také potraviny, ve kterých se přirozeně vyskytují (kefír, kysané zelí či jiná kvašená zelenina atd.). Imunitu znovu posílíte vhodnými potravinami, které obsahují nejen kvalitní bílkoviny, ale také mají dostatek vitaminů a minerálů. Po nějaký čas je lepší vyhnout se přespříliš zalidněným prostranstvím, protože vyčerpaný organismus je opravdu velmi náchylný k napadení dalším virem či bakterií. A nezapomeňte si přírodu naordinovat i v jiné formě – vyrazte ven! A tím není myšleno ven do ulic, ale do čisté přírody. Taková procházka v lese, neboli shinrin yoku, dovede hotové zázraky.

Pozor na fluorochinolony

Existuje jedna hlavní třída antibiotik, na kterou je třeba dávat pozor, pokud jde o cvičení: fluorochinolony. Tato třída antibiotik, která zahrnuje ciprofloxacin (Cipro), může být použita k léčbě infekcí dýchacích cest, kůže a močových cest, ale také s sebou nese vážné riziko sportovního zranění. Fluorochinolony šlach a v kombinaci s intenzivním cvičením nebo nesením závaží mohou vést k natažení, podvrtnutí a dokonce k natržení šlach – tyto vedlejší účinky jsou nejčastější, když jsou fluorochinolony užívané ve vysokých dávkách nebo dlouhodobě. Neměly by se však přehlížet ani krátké léčebné kúry.

A co víc, na rozdíl od většiny antibiotik – která se z těla vylučují poměrně rychle – fluorochinolony mohou způsobit zranění i poté, co je přestanete užívat. Recenze z roku 2014 publikovaná v Journal of Athletic Training uvádí, že fluorochinolony mají potenciál způsobit zánět šlach, bolest šlach nebo rupturu až šest měsíců po ukončení jejich užívání.

Sponzorováno

I když sice můžete cvičit na antibiotikách, neznamená to, že byste měli. I když je cvičení skvělým způsobem, jak posílit imunitní systém, odpočinek během léčby infekce je také skvělý čas na přestávku- obvykle vám to udělá dobře a uzdravíte se rychleji, když budete odpočívat.

Co si ještě u nás můžete přečíst o antibiotikách?

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva