Sponzorováno

Vyplachování úst zeleným čajem – domácí ústní voda 4.33/5 (6)

  • Výroba vlastní domácí ústní vody je snadná a levná. Vyplachování úst zeleným čajem může být vhodné a má několik potenciálních přínosů pro zdraví ústní dutiny.
  • Zelený čaj obsahuje katechiny, zejména epigalokatechin galát (EGCG), které mají silné antibakteriální účinky. Tyto sloučeniny mohou pomoci snížit množství škodlivých bakterií v ústní dutině, které způsobují zubní kaz a onemocnění dásní.
  • Katechiny v zeleném čaji mají také protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci snížit zánět dásní a zabránit vzniku gingivitidy (zánětu dásní).
  • Zelený čaj může pomoci snižovat tvorbu zubního plaku, což je hlavní příčina zubního kazu.
  • Zelený čaj může neutralizovat nepříjemný dech (halitózu). Jeho antibakteriální složky mohou eliminovat bakterie, které produkují nepříjemný zápach.

Zelený čaj může posloužit i pro výplach úst

Zelený čaj může posloužit i pro výplach úst

Čím si vyplachujete ústa po vyčištění zubů? Já jsem si dříve dělala malý průzkum a došla jsem k závěru, že nejlepší je použít vodu a jedlou sodu jako hlavní ingrediencí.

Proč jedlá soda na vyplachování úst?

Jedlá soda neboli hydrogenuhličitan sodný se používá v některých komerčních ústních vodách a dokonce i v zubních pastách. Halitóza (špatný dech) je obvykle způsobena anaerobními bakteriemi, protože při rozkladu potravy uvolňují těkavé sloučeniny síry (VSC). Jedlá soda dokáže vyrovnat pH ve vašich ústech, takže méně těchto bakterií může prosperovat. Navíc má deodorační účinek. Proto jsem si jedlou sodu pro vyplachování úst hodně oblíbila a používám ji.

Mnoho komerčních ústních vod používá alkohol, ale ten může vysušovat ústa (potenciálně způsobit další zápach z úst). Proto jsem se rozhodla ho nepoužít.

Zkoušela jsem tedy směs vody a jedlé sody jako ústní vodu, ale problém, který jsem měla, byl, že nechutná moc dobře.

Sponzorováno

Přidání zeleného čaje do ústní vody

Dobrou zprávou je, že místo vody můžete použít zelený čaj! Uvařený čaj se stejně skládá převážně z vody a má navíc antibakteriální vlastnosti.

Studie v roce 2008 zjistila, že zelený čaj byl účinný při odstraňování těkavých sloučenin síry, které při rozkladu uvolňují bakterie. Naproti tomu žvýkačka bez cukru, máta nebo petrželový olej měly malý účinek. Tento účinek je však pouze dočasný, protože o hodinu později není pozorováno žádné snížení.

Recept na ústní vodu ze zeleného čaje

Nejprve si udělejte šálek zeleného čaje.

V mém případě jsem použila listy banchy (bancha je synonymem pro klasický japonský čaj) a povařila jsem je minutu ve vroucí vodě. Nezáleží na tom, jestli je čaj třeba trochu silnější, protože ho nebudete pít. Můžete použít jakýkoli zelený čaj, který chcete.

Jakmile trochu vychladne, přidejte 1 lžičku jedlé sody. Uvidíte, že se barva změní, bude tmavší.

Poslední krok je volitelný. Rozhodla jsem se přidat trochu mletého zázvoru pro zlepšení chuti a také kvůli jeho antibakteriálním vlastnostem. Pokud chcete udělat větší várku, tak můžete, vydrží v uzavřené nádobě minimálně měsíc.

Jako vždy se poraďte se svým zubařem. Halitóza může mít mnoho dalších příčin, proto je nejlepší nejprve si promluvit s odborníkem.

A konečně, pokud se obáváte, že tato ústní voda může zabarvit vaše zuby (jak to může udělat zelený čaj), poté si je jednoduše opláchněte vodou.

Vyplachujte ústa zeleným čajem po dobu asi 30 sekund až jedné minuty. Můžete to dělat jednou nebo dvakrát denně.

Upozornění

  • Barvení zubů: Pravidelné vyplachování úst zeleným čajem může vést k mírnému zabarvení zubů. Pokud si toho všimnete, můžete snížit frekvenci nebo délku vyplachování.
  • Konzultace s odborníkem: Pokud máte nějaké specifické problémy s ústním zdravím nebo citlivé zuby, je dobré se poradit se svým zubním lékařem před zahájením nového režimu ústní hygieny.

Celkově vzato, vyplachování úst zeleným čajem může být prospěšné pro ústní zdraví díky jeho antibakteriálním, protizánětlivým a antioxidačním vlastnostem zeleného čaje.

Sponzorováno

Zkoušeli jste si vyplachovat ústa tímto čajem? Napište nám o tom do komentářů.

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva