Sponzorováno

Rooibos čaj a jeho účinky na naše zdraví 4.77/5 (47)

  • Rooibos čaj, často označovaný jako čaj z červeného keře, je oblíbený nápoj, který je vyroben z listů rooibos rostoucích v jižní Africe. Tento čaj neobsahuje kofein a má několik pozitivních účinků na zdraví.
  • Rooibos je bez kofeinu: Rooibos čaj je bez kofeinu, což znamená, že je vhodný i pro ty, kteří chtějí omezit příjem kofeinu, například těhotné ženy nebo jednotlivce citlivé na kofein.
  • Je bohatý na antioxidanty: Rooibos čaj obsahuje antioxidanty, jako jsou flavonoidy a polyfenoly, které mohou chránit buňky před poškozením volnými radikály. Antioxidanty jsou spojovány s celkovým zdravím a prevencí některých chronických onemocnění.
  • Podpora trávení: Rooibos byl spojován s podporou trávení a zmírněním zažívacích problémů. Mnoho lidí ho považuje za nápoj, který může pomoci zmírnit zažívací potíže a podporovat zdraví trávicího systému.
  • Podpora kardiovaskulárního zdraví: Některé studie naznačují, že rooibos čaj může mít pozitivní vliv na kardiovaskulární zdraví tím, že pomáhá snižovat hladinu špatného cholesterolu (LDL) a zvyšovat hladinu dobrého cholesterolu (HDL).
  • Podpora imunitního systému: Antioxidanty v rooibosu mohou podporovat imunitní systém, což znamená, že mohou pomoci tělu bojovat proti infekcím a nemocem.
  • Může pomoci při podpoře spánku: Rooibos čaj neobsahuje kofein, což ho dělá vhodným nápojem pro večer. Někteří lidé považují pití rooibosu před spaním za uklidňující a mohou mu přisuzovat relaxační účinky.
  • Účinky rooibos čaje se mohou lišit mezi jednotlivými lidmi, a vědecké důkazy o některých jeho účincích mohou být omezené. Pokud máte zájem o konkrétní účinky rooibosu na zdraví nebo máte zdravotní problémy, je vždy nejlepší konzultovat s lékařem nebo odborníkem na výživu.

Jaké má rooibos účinky a benefity pro naše zdraví?

Jaké má rooibos účinky a benefity pro naše zdraví?

Tento nápoj asi všichni vnímáme jako druh čaje, i když tomu tak ve skutečnosti není. S čajem opravdu nemá nic moc společného. K jeho přípravě se využívá sušených lístků keře Aspalathus linearis (čajovníkovec kapský), který roste na plantážích severně od Kapského Města – v horské oblasti Cederberg. Někdy bývá označován jako „červený čaj“ pro svou krásnou sytou barvu. Již dávno bylo objeveno, že tento lahodný nápoj v sobě skrývá mnohé pozitivní účinky na naše zdraví.

Odkud rooibos pochází?

Z Afriky do Evropy se rooibos dostává na počátku 20. století. Dnes na trhu můžete nalézt i některé speciální druhy tohoto „nečaje“ (zelený rooibos, rooibos espresso). Samotný název znamená v překladu červený keř. Rostlina, ze které se nápoj připravuje, je asi 1,5 metru vysoká a má malé zrzavé jehličkovité lístky. Charakteristické nasládlé aroma a sytá barva nápoje je výsledkem fermentace, ke které dochází po sklizni a nasekání rostliny.

Rooibos a jeho účinky na zdraví – co nám přináší?

Rooibos obsahuje mnoho minerálních látek (železo, vápník, měď, sodík, hořčík, zinek, draslík) a vitamínů (C, E). Našemu tělu prospívá též dodáním antioxidantů, jejichž úlohou je ničení volných kyslíkových radikálů v těle. Jeho velkou výhodou je, že neobsahuje kofein (na rozdíl od kávy a čaje), a je tedy vhodný i pro malé děti.

Sponzorováno

Kdy rooibos pomáhá?

Nápoj oceníte při bolestech hlavy, nespavosti, kožních obtížích či alergii. Rooibos mírní vyčerpání z přílišného stresu, působí na snížení krevního tlaku, zlepšuje revmatické stavy a upravuje zažívání. Celkově posiluje imunitní systém a odstraňuje z těla škodlivé látky. Působí proti depresím, snižuje hladinu cukru v krvi a zmírňuje křeče.

Rooibos a hubnutí

Díky svému obsahu antioxidantů (konkrétně flavonoidů) má preventivní účinky proti rakovinnému bujení
a kardiovaskulárním chorobám, pozitivně též ovlivňuje plodnost. Dle některých studií tlumí chuť k jídlu, podporuje metabolismus tuků, a je tedy výborným spojencem v boji s nadbytečnými kilogramy.

Rooibos pro děti i těhotné

Své uplatnění nalezne i u těch nejmenších. Pokud trochu rooibosu přidáte do mléka, předejdete tím dětské kolice. Jeho pravidelné popíjení je doporučováno i ženám v těhotenství a období kojení.

Vhodný i pro vnější použití

Můžete jej však využít též zevně, stačí jej přímo namazat na postižené místo. Působí protizánětlivě, pomáhá s hojením různých ekzémů a vyrážek. Hodí se i k ošetření citlivé dětské pokožky. Lze si z něj též připravit rooibosovou koupel. Tato jeho pozitiva jsou důvodem k tomu, že je využíván i jako složka kosmetiky.

Jak často a v jaké podobě rooibos pít?

Rooibos chutná skvěle horký i ledově vychlazený. Jelikož neobsahuje kofein, můžete jej klidně popíjet v průběhu celého dne. Má též nízký obsah taninů, jejichž konzumace by ve větším množství bránila vstřebávání železa ze stravy.

Můžete jej použít i při vaření, kdy ozvláštní chuť daného pokrmu, dodá své typické aroma a zajistí krásnou barvu. Hodí se k přípravě omáček, polévek nebo marinád.

Je možné jej pít samotný nebo do něj přidat mléko či smetanu. Ochutit jej lze cukrem, medem nebo citronem – jak má kdo rád. Jeho příprava je velmi jednoduchá. Stačí lžičku sypaného čaje dát do šálku a zalít vařící vodou. Důležité je nechat jej poté pár minut louhovat překrytý, čímž předejdeme úniku silic, které nápoji dodávají jeho okouzlující aroma.

Kde ho koupit a jak hoskladovat?

Sponzorováno

Lze jej dnes běžně v obchodech zakoupit jako sypaný nebo v nálevových sáčcích. Může již mít některá ochucení (např. vanilkou, některými druhy ovoce). Při jeho skladování dbejte na to, aby byl v suchu a na ne příliš teplém místě. Neměly by na něj dopadat sluneční paprsky. Izolujte jej též od možného nabrání jiných pachů z kuchyně (uzavřením v krabičce, plechové dóze).

Co si také o rooibos nápoji přečíst?

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva