Sponzorováno

Mei Gui Hua (Rosa rugosa) – jaké má tento čaj účinky pro zdraví? 4.78/5 (9)

  • Rosa rugosa se ve své původní domovině - severovýchodní Asii - používá jako léčivá rostlina už po staletí.
  • Vynikající protizánětlivé vlastnosti růže Rosa rugosa z ní činí cennou složku pro kosmetický průmysl.
  • Velká rozmanitost fenolických látek, fenolových kyselin, flavonoidů, tříslovin a karotenoidů určuje její antioxidační a antimikrobiální vlastnosti a schopnost zklidnit, vyhlazovat, čistit a omlazovat pokožku.
  • Rosa rugosa (její šípky) je bohatá na bioflavonoidy. Její antioxidační, antibakteriální, antiretrovirové a protizánětlivé vlastnosti poskytují imunitní podporu, která pomáhá v boji proti nachlazení a chřipce a snižuje četnosti azávažnost infekcí močových cest.

Mei Gui Hua (Rosa rugosa)

Mei Gui Hua (Rosa rugosa)

Rosa rugosa, česky růže svraskalá, v Číně známá jako Mei Gui Hua, u nás občas nazývána i růže japonská, pochází z Japonska a přímořské oblasti Dalekého východu.

Rosa rugosa je považována za symbol lásky a je jedním z nejromantičtějších univerzálních dárků pro všechny zamilované páry. Ve skutečnosti je tato růže víc, než jen nositelem romantiky a lásky – léčivé využití této růže existuje již stovky let.

Rosa rugosa, opadavý keř, je ve východní Asii široce používán k léčbě bolestí žaludku, průjmu, bolesti a chronických zánětlivých onemocnění.

Co je Rosa Rugosa (Mei Gui Hua)?

Léčivou částí růže jsou poupata (květy). Obvykle se sbírají koncem jara a začátkem léta, kdy se květina chystá kvést. Poté se odstraní stonek růže a včas se osuší při nízké teplotě. Obvykle se poupě používá syrové.

Zajímavé z pohledu zdraví jsou i šípky této růže. Šípky Mei Gui Hua obsahují vysoké množství vitamínu C, skupinu biaflavonoidů, vitamíny skupiny B, vitamín K, pektiny, třísloviny, silice a minerální látky. Jsou vhodné na marmelády a sirupy, ale i sušené na šípkový čaj a jiné produkty jako z obyčejného šípku.

Rosa rugosa jsou vzpřímené keře, až 2 metry vysoké. Stonky jsou pevné. Větve rostou hustě, pokryté hustou srstí, trichomy a trny. Květy rostou jednotlivě nebo je jich několik z nich seskupených, 6 až 8 cm v průměru, fialové nebo bílé, s jednoduchými nebo dvojitými okvětními lístky. Doba květu je od května do června a období plodů je od srpna do září.

Pamatujte, že růže Mei Gui Hua obsahuje těkavé oleje, mezi které patří citronellol, linalylformiát, β-citronellol, geraniol, nerol, eugenol, fenetylalkohol, geranylformiát atd. A ještě obsahuje kvercetinové glykosidy, třísloviny, mastné oleje, organické kyseliny a tak dále.

Rosa rugosa a její zdravotní přínosy

Růže pochází z Číny, kde má pěstování okrasných květin a koření dlouhou historii. Tato růže je dobrá při léčbě běžných gynekologických onemocnění, jako je chorobná leukorea, nepravidelná menstruace, menopauzální syndrom, premenstruační nachlazení, akutní mastitida a podobně. A v posledních letech se používá i k léčbě depresivní poruchy.

Sponzorováno

Sušené květy růže Mei Gui Hua se v tradiční čínské medicíně používají při bolestech břicha, ztrátě chuti k jídlu, nevolnostech a zvracení, nepravidelné menstruaci nebo depresích.

Její květy lze napařit na esenciální olej. Rosa rugosa má vysoký obsah citronellolu (60,0 %), který se používá hlavně pro účely výroby potravin a kosmetiky. Z okvětních lístků lze vyrobit náplň do koláčů, džem, růžové víno, růžový sirup, květinovou esenci a čaj. Poupata jsou hlavní léčivou součástí a běžně se používají při depresi jaterní čchi, pálení žáhy, plnosti břicha a nepravidelné menstruaci. Plody (šípky) Rosa rugosa jsou bohaté na vitamín C, glukózu, fruktózu, sacharózu, kyselinu citrónovou, kyselinu jablečnou a karoten.

Čaj Rosa rugosa je mírné povahy a je vhodný pro muže i ženy. Je tak všestranný, že dokáže uklidnit náladu, vyrovnat endokrinní systém, zlepšit vzhled, pečovat o pleť, regulovat funkce jater a žaludku, odstranit únavu a zlepšit fyzickou kondici. V kombinaci s jiným bylinkovým čajem může také pomoci trávení a spalování přebytečného tuku. Abychom byli konkrétní, růže jsou prospěšné pro zdraví žen nejméně 4 různými způsoby. Za prvé, regulují ženské fyziologické problémy, což může výrazně pomoci při hubnutí u žen, které přibývají na váze kvůli endokrinní poruše; pak dlouhodobé užívání růžového čaje dodává pleti zdravou barvu odstraněním akné, skvrn a vrásek; dále pomáhá při zvětšení prsou a regulaci menstruace; konečně funguje jako mírné přírodní projímadlo.

Listy se používají při léčbě horeček. Květy působí na slezinu a játra, podporují krevní oběh. Používají se vnitřně při léčbě špatné chuti k jídlu a trávení a menstruačních potíží vyplývajících z omezené energie jater. Kořen se používá při léčbě kašle. Šípky růže jsou velmi bohatým zdrojem vitamínů a minerálů, zejména vitamínů A, C a E, flavanoidů a dalších bioaktivních látek. Je také poměrně dobrým zdrojem esenciálních mastných kyselin, což je u šípků poměrně neobvyklé. Je zkoumána jako bylina, která je schopna snížit výskyt rakoviny a také jako prostředek k zastavení nebo zvrácení růstu rakoviny.

Které části Mei Gui Hua se používají

Šípky – syrové nebo vařené

Jsou velmi sladké a příjemné k jídlu, i když sníst jakékoli množství vyžaduje docela dost trpělivosti. Plod je na růži poměrně velké velikosti s poměrně silnou vrstvou dužiny. Plod (tedy šípek) má průměr asi 25 mm. Je hodně bohatý na vitamín C.

Ze šípků se připravuje čaj s příjemnou ovocnou příchutí, je bohatý na vitamín C.

Květy – syrové nebo vařené

Aromatická chuť, používají se také do želé a zavařenin. Před použitím odstraňte hořkou bílou základnu okvětních lístků. Mírná hořkost okvětních lístků napomáhá trávení.

Semínko

Semínko je dobrým zdrojem vitamínu E, lze jej rozemlít na prášek a smíchat s moukou nebo přidat do jiných potravin jako doplněk. Nezapomeňte odstranit chloupky semen.

Listy

Čaj se vyrábí i z listů.

Užívání

Při větší míře duševní zátěže či při stresu se doporučuje popíjet 3 šálky denně.

Sponzorováno

V systémech tradiční medicíny se čaj z Rosa rugosa používá ke snížení otoků, posílení sleziny, zmírnění nerovnováhy jater a podpoře zdravého krevního oběhu. Používá se také k rychlejšímu hojení ran, prevenci vředů, zlepšení zraku a podpoře zdraví srdce.

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva