Obsah článku
Mátový čaj – uctívali ji Řekové, Egypťané, i Římané
Máta našla uplatnění již v dávných dobách. Některé zdroje uvádějí, že ji lidstvo zná již tři tisíce let. Dobře známá byla díky svým účinkům starým Egypťanům, Římanům, Řekům, ale například i ve staré Číně, či Japonsku. V Řecku byla využívána jako pomůcka pro atlety, kteří si jí před soutěžemi zlepšovaly kondici. Římané ji zas rádi pili při svých filozofických úvahách a besedách pro posílení činnosti mozku. V současnosti je mimořádně oblíbená zejména v arabských zemích.
Proč právě máta? Jaké má účinky?
Mátový čaj patří ke nejchutnějším čajům a svými účinky by se dal označit za jeho krále. Je výjimečným hned z několika hledisek:
- posiluje nervovou soustavu
- je vhodný při chřipce a nachlazení
- pomáhá při žaludečních potížích
- je účinný při žlučníkových potížích
- aktivizuje vylučování slinivky a jater
- podporuje tvorbu žlučových šťáv a trávicích šťáv
- je vhodný při průjmu
- pomáhá při bolestech hlavy
- potlačuje zvracení
- uvolňuje svalstvo střev, vhodný je i při kolikách a nemocech střev
- povzbuzuje chuť k jídlu, je velmi vhodným doplňkem při nechutenství a poruchách trávení.
Díky mentolu budete mít super dech
Díky vysokému obsahu silic a mentolu dokáže skvěle zpříjemnit dech a vypitý šálek mátového čaje umí účinně zneutralizovat zápach z úst, ať už po aromatickém obědě, nebo po „opici“. Mimochodem, ten poslední efekt využívali již staří Římané po alkoholových excesech během pravidelných oslav, lukulských hodů, či známých krutých zápasech v koloseu. Díky zmíněnému účinku se často využívá i v kosmetickém průmyslu, jako přísada do zubních past, i osvěžujících pleťových vod. Máta má rozsáhlé uplatnění i díky její dezinfekčním účinkům.
Sponzorováno
TIP: Jaké zdravotní účinky má bílý čaj?
Ten nejlepší čaj
Rozhodně doporučujeme čerstvou mátu. Čaj z lístků čerstvé máty má nezaměnitelnou a výraznou chuť, kterou nelze srovnávat s její sušenou obdobou. Mátu si snadno vypěstujete i sami doma. Pokud však nemáte k dispozici čerstvé lístky máty, doporučujeme alespoň pořídit si kvalitnější balení sušené máty, nejlépe v BIO kvalitě. Doporučuje se vypít 2 šálky čaje denně. Neměli byste to s ním však přehánět, protože jeho účinky jsou dost silné a těžké na žaludek a při nadměrném použití mohou i uškodit.
Jak si doma připravit ten nejlepší mátový čaj?
Celkem jednoduše. Stačí hodit asi 5 lístků máty do sklenice, zalít horkou vodou a nechat pět minut vyluhovat. Kdo si chce čaj osladit, ať použije med nebo zdravější třtinový cukr.
Máta: nejen do nápojů, ale i do jídel
Máta se zdaleka nepoužívá pouze pro kosmetické účely či na přípravu různých nápojů (mátový čaj, limonáda, sirup, mojito a jiné), ale i do jídel. Je vynikajícím doplňkem zeleninových salátů, jako koření na ryby, maso, do různých omáček, nádivek, ale i na zvýraznění chuti některých polévek. A není tam jen pro chuť. Plní i zdravotní funkci, protože zmírňuje nadýmání, povzbuzuje chuť k jídlu a upravuje celkové trávení.
Listy máty obsahují silici, mentol a dalších více než 40 látek, které mají blahodárné účinky na trávicí ústrojí. Máta pomáhá odstraňovat křeče, působí protizánětlivě. Podporuje funkci jater. Inhalování máty pomáhá při zánětech dýchacích cest. Máta působí i proti nespavosti, stresu a bolestem hlavy.
Co si ještě přečíst?
VIDEO: Pěstování a použití máty
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé nápoje
Přečtěte si také naše další články