Obsah článku
Nemytá maková semena jsou dostupná online prostřednictvím různých soukromých webových stránek nebo prostřednictvím známých prodejců, jako jsou eBay nebo Amazon. Tato semena mohou být použita k výrobě čaje, který pak obsahuje opioidy v dostatečném množství na to, aby vyvolal psychoaktivní účinky, a také aby vyvolal abstinenční příznaky při náhlém přerušení pití takového čaje. Přesto je jejich prodej a distribuce ve Spojených státech legální. Obecně si lidé nemusí být vědomi nebezpečí čaje z máku – někteří jednotlivci jej mohou používat třeba jako analgetikum. K tomto tématu je nedostatek literatury, přestože bylo hlášeno několik případů intoxikace čajem z máku a případů závislosti na něm. My se nad tímto tématem zastavíme v tomto článku.
Opium z máku
Opium je ztuhlá a usušená mléčná tekutina, které se sbírá z nařezaných nezralých makovic. Nezralé zelené tobolky se nařezávají zhruba 15-20 dnů po opadu koruny. Z mléčnic, které leží ve stěnách makovic vytéká šedavě-bílé mléko, které na vzduchu rychle zhnědne. Toto mléko obsahuje opium. Z tohoto mléka se ale čaj samozřejmě nepřipravuje. Ten se připravuje z makových semínek. Maková semínka obsahují minimum těchto látek. Záleží ale na odrůdě máku. Existují z tohoto pohledu 2 druhy máku:
- Farmaceutický mák
- Potravinářský mák
U nás v Česku se plodina pěstuje výhradně pro potravinářské účely. V některých zemích je ale dokonce má zcela zakázán, protože je prostě spojován s výrobou drog. Mák pro farmaceutické účely se pěstuje např. ve Španělsku. Tam ovšem není zájem o makové semínko, ale o mízu, která vyteče při naříznutí makovice.
Pokud se někdo mák pokusí pěstovat např. v Číně, tak za to hrozí trest 10 let vězení. V Indii se mák sice pěstuje, ale vše je velmi přísně regulováno.
Prodávaný mák u nás v obchodě obsahuje alkaloidů opravdu minimum. Procento alkaloidů v potravinářském máku je opravdu velmi nízké. Vše se řídí normou, podle které může mák pěstovaný u nás obsahovat maximálně 25 miligramů alkaloidů na kilogram, podle testů ho obsahují české makovice pouhých 7,5 miligramu.
Čaj z máku
V čem je tedy problém, když semena látek obsahují minimum? Problém může být u máku, který z výroby takových látek obsahuje docela dost. Jsou to tzv. nemytá (unwashed) maková semena. Ta z výroby mohou obsahovat slušnou dávku opioidních látek (nejsou promyta – nedošlo k odstranění těchto látek z makových semen). Z takových makových semen můžete vyrobit hodně silný čaj, který bude mít psychoaktivní účinky.
Nápoje na bázi máku mají obecně dlouhou historii. Ve skutečnosti je švýcarskému lékaři Paracelsusovi připisováno, že v 16. století „vynalezl“ nápoj na bázi máku známý jako laudanum smícháním opia, destilované vody a alkoholu. Laudanum se v Evropě a Americe široce používalo až do 19. století, kdy se opium také dostalo do mnoha patentových léčiv. Teprve počátkem 20. století byla potenciální nebezpečí opia studována a jeho výroba byla přesunuta do laboratoří pod různé zákony a předpisy.
Při jednom průzkumu mezi pacienty jedné kliniky pro léčbu závislostí uvedlo 46% pacientů, že vyzkoušeli čaj z máku. Pět z 24 pacientů uvedlo čaj z máku jako svůj hlavní zdroj opioidů. Dva z 24 pacientů používali čaj z máku ke zvládnutí abstinenčních příznaků. V tomto průzkumu respondenti uvedli, že čaj máku má nástup účinku asi 15 minut a účinky mohou trvat i 24 hodin. Hlavní hlášená nevýhoda byla v tom, že nechutnal moc dobře.
Koncentrace látek v máku
Maková semena obsahují zanedbatelný obsah alkaloidů a dlouhodobě se považují za bezpečné pro použití při pečení a vaření, i když mohou u některých testů na léky způsobit falešně pozitivní výsledky. Nejvyšší obsah fenanthrenových alkaloidů v rostlině máku je v semenných makovicích; samotná semena mají mnohem nižší koncentrace. Koncentrace opioidů, které se nacházejí v semenech máku, pocházejí především ze zbytků alkaloidů z makovic, a proto je výraz „myté / nemyté“ důležitým marketingovým termínem pro výrobce máku. Koncentrace opioidů v makovém čaji se značně liší, protože je založena na množství zbytků alkaloidů na semenech, tedy na množství v použitých semen. Dále záleží na tom, jak je čaj připraven a kolik čaje jednotlivec konzumuje. Recept na čaj z máku vyžaduje nasáknutí velkého množství semen až na 12 hodin; namáčení může být prováděno ve vodě nebo v citronové šťávě.
Obsah morfinu, kodeinu a thebainu v makovém čaji byl analyzován a bylo zjištěno, že koncentrace morfinu < 1–2788 mg / kg, koncentrace kodeinu < 1–247,6 mg / kg a thebaine koncentrace < 1–124 mg / kg - výtěžky alkaloidů se liší v závislosti na metodě extrakce. To naznačuje, že vysoké, potenciálně smrtelné dávky morfinu lze nalézt i v čaji z máku. Tak na to pozor.
Sponzorováno
Závislosti na čaji z máku
O čaji z máku je obecně nedostatek literatury, přibližně tucet článků na toto téma se týká hlavně případových studií závislosti na čaji z máku. Třeba 82-letá vdova v Indii na klinice uvedla, že má asi 55-ti letou historií užívání opia, počínaje opiovými bonbóny používanými k úlevě od bolesti po narození jejího čtvrtého dítěte. V průběhu let se naučila připravovat čaj ze sušených makových lusků, konzumovala 1 až 2 litry tohoto nápoje denně a její rodina ji přivedla k léčbě, když už neměly makové lusky. Měla abstinenční příznaky. Pod lékařským dohledem podstoupila detoxikaci a poté byla zahájena udržovací terapie opioidy pomocí 0,4 mg buprenorfinu a poradenství. Byla sledována po dobu 1 roku a recidiva u ní nenastala.
V další kazuistice z literatury byla 43 letá žena v Austrálii v léčebném středisku, byla intravenózním uživatelem heroinu, ale přešla na silný čaj z máku asi o 10 let dříve. Během desetiletí zvýšila svou spotřebu do bodu, kdy na výrobu čaje používala 5 nebo 6 kg makových semen týdně. Pokusila se přestat užívat čaj z máku sama o sobě, s poradenstvím a při rezidenčních ošetřeních, ale nikdy nebyla úspěšná. Pokaždé, když přerušila pití čaje z máku, došlo k abstinenčním příznakům průjmu, zvracení, pocení, úzkosti a výtoku z nosu. U pacientky byl zahájen proces léčby s buprenorfinem (syntetický opioid) – úspěšně dodržovala tento režim.
Dostupnost máku v různých zemích
Ve Spojených státech jsou rostliny máku považovány za látku podléhající kontrole (s výjimkou semen, která jsou legálně k dostání ke koupi). Maková semena jsou také k dispozici pro legální nákup v Austrálii, Kanadě a mnoha dalších zemích. Třeba na Novém Zélandu lze v supermarketu koupit velké sáčky máku a jsou relativně levné. Amazon, eBay a Etsy, hlavní internetové obchody sloužící zákazníkům v USA a i mimo USA, nabízejí maková semena k prodeji – dokonce i nemytá maková semena.
V jiných zemích je to horší. Pokud se někdo mák pokusí pěstovat např. v Číně, tak za to hrozí trest 10 let vězení. V Indii se mák sice pěstuje, ale vše je velmi přísně regulováno.
Další příběhy v souvislosti s makovým čajem
Čaj z máku se obecně vždy pije, existují však dvě případy jeho intravenózního požití (tj. IV, nitrožilně). Dva muži si vstříkli čaj z máku IV objevili se u nich stejné okamžité reakce: horečka, rychlý srdeční rytmus (asi 170 tepů za minutu), zvracení a myalgie (pojem označující bolesti svalstva). Po příjezdu na pohotovostní oddělení byla jejich teplota asi 40 °C, nasycení kyslíkem asi 90%, dýchání bylo u mužů zrychlené, svíjeli se bolestí a zvraceli. Pacienti byli léčeni ceftriaxonem a vankomycinem spolu s iv benzodiazepiny. Oba muži museli být přijati na jednotku intenzivní péče (JIP).
Konzumace máku ve velkém množství není spojena s opioidní toxicitou, ale v literatuře je jeden případ, kdy 54letá žena zemřela na střevní obstrukci poté, co snědla velmi velké množství semen máku.
Následující případ pochází z kliniky Dr. Irvinga Habera. 42letý muž s anamnézou poruchy užívání opioidů byl na klinice dobrovolně v léčebném režimu. Asi před rokem se dozvěděl, že mák je legální a snadno dostupný online, takže si začal vyrábět a konzumovat čaj z máku. Postupem času zvyšoval svou spotřebu máku, ale i tak byl po mnoho měsíců stále schopen zvládnout své osobní záležitosti a provozovat svou rodinnou firmu, profesionální designovou společnost, docela bez problémů. Když dospěl k názoru, že bez lékařské pomoci již není schopen situaci zvládnout sám, sám se obrátil na kliniku.
Na klinice podstoupil detoxikaci. Byl léčen buprenorfinem / naloxonem. Pacient poznamenal, že po každém podání buprenorfinu / naloxonu pociťoval nepříjemné vlny nevolnosti (a to i během několika dalších dnů). Jeho abstinenční příznaky byly typické pro opioidy, ale byly zdlouhavější, únavnější a houževnatější.
Závěr
Nemytá maková semínka mohou obsahovat dostatečné množství alkaloidních zbytků k produkci čaje se značným obsahem morfinu do té míry, že u pravidelných uživatelů takového čaje se mohou vyvinout závislosti a poruchy kvůli užívání opioidů. I přesto, jsou takové nemytá maková semena dostupné ve velkém množství online a bez stigmatu nebo varování, takže spotřebitelé mohou věřit, že používají neškodnou látku. Dejte si na to pozor, takový čaj může být hodně nebezpečný.
Sponzorováno
V minulosti se také makový čaj dělával dětem pro lepší spánek. Snad ani nemusíme ve světle všech informací dodávat, že toto rozhodně nemáte dělat.
Co si o máku ještě přečíst?
Zdroj článku a relevantní studie o máku
- Makový čaj - krátký přehled a případová studie Irving Haber, Joseph Pergolizzi, Jr., and Jo Ann LeQuang
- Poppy seed tea and opiate abuse in New Zealand Čaj z máku a zneužívání opiátů na Novém Zélandu
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Příroda a zdraví, Zdravá semínka
Přečtěte si také naše další články