Sponzorováno

Kombucha čaj a zdraví – jaké má účinky? 4.97/5 (29)

kombuchaNa první pohled ne moc vábná, avšak svými účinky pro zdraví výjimečná. Taková je kombucha – houba, která roste v čaji, ve kterém nechá působit neobvyklé společenství kvasinek, řas a různých mikroorganismů. Tato malá chemická továrna však dokáže za pár dní udělat z obyčejného čaje léčivý nápoj, který má mimo jiné i protirakovinné účinky. Kombucha k nám zavítala z Ruska, kam ji přivezli pravděpodobně obchodníci z Číny či z Tibetu. Nejedná se přitom o žádnou módní vymoženost posledních let – velký boom zažíval tento nápoj už před druhou světovou válkou.

Někdo možná pojem kombucha slyší poprvé v životě. Tato houba ještě totiž není velmi známá. A i přes svůj podivný vzhled a způsob vzniku má již nyní své věrné konzumenty po celém světě. Lidé, kteří o ní slyší poprvé, neskryjí udivený výraz tváře nad tím, jak vlastně kombuchový nápoj vznikne. Tak jak to s ní vlastně je?

Co je to kombucha?

Říká se jí i čajová houba. Obsahuje kvasinky (Acetobacter acetát, resp. Saccharomyces), řasy a bakterie. Vyrábí se ze slazeného čaje, ve kterém se nechá při pokojové teplotě kvasit 7 až 10 dní. Po této době se v nádobě vytvoří velká houba, která změní čaj k nepoznání. Kromě výrazné a typické chuti získá nápoj díky uvolňujícímu se oxidu uhličitému i bublinky a výsledkem je perlivý a chutí sladkokyselý drink. Čím déle necháte kombuchu působit, tím kyselejší chuť, ale i více zdraví prospěšných látek bude výsledný nápoj mít.

Proč vlastně pít kombuchu? Kombucha a účinky

Někomu by se mohl tento nápoj zdát jako nechutný, avšak když vám popíšeme všechny jeho pozitivní účinky na lidské zdraví, určitě změníte svůj názor. Kombucha dosahuje výrazně pozitivní účinky při těchto problémech:

  • cukrovka
  • záněty v těle
  • kožní problémy
  • problémy s trávením
  • problémy s pohybovým ústrojím
  • vysoký krevní tlak
  • psychické problémy, deprese
  • nízká vitalita a nedostatek energie
  • celulitida
  • žaludeční potíže
  • revmatické potíže

Houba se stala populární pro své vlastnosti a ozdravující účinky. Je prokázáno, že zlepšuje imunitní systém organismu, čistí tělo od jedovatých a škodlivých látek, má antibiotické efekty, obsahuje mnohé vitaminy, předchází tvorbě rakoviny, při zvýšené psychické a fyzické námaze pomáhá v celkové regeneraci těla, reguluje trávení a podporuje správnou látkovou výměnu.

Navíc snižuje hodnoty tuku a kyseliny mléčné a protože aktivuje systém žláz v organismu, pomáhá i při obezitě a únavě. Kromě toho upravuje vysoký tlak a reguluje menstruaci. Lze ji pít i preventivně proti rakovině. Co je na ní netradiční, je fakt, že nemá žádné vedlejší účinky.

Sponzorováno

Co kombucha obsahuje?

Obsahuje řadu zdraví prospěšných látek:

  • vitamíny – B1, B2, B3, B6, B12, C
  • kyseliny: listovou (preventivní účinky proti rakovině), mléčnou (díky ní má výrazné protirakovinné účinky), glukuronovou (pomáhá imunitě a pročišťuje organismus), citrónovou, jablečnou, uhličitou, …

Jak si kombuchu připravit?

Velmi jednoduše. Stačí si sehnat (v lékárně, přes internet, nebo od známých, kteří ji užívají) násadu. Do litru uvařeného čaje přidáme 90 g bílého cukru (kombucha s ním pracuje nejlépe). Přelijeme do skleněné nádoby a necháme vychladnout. Přidáme kombuchovou násadu, nádobu překryjeme kusem látky a zavážeme, aby se zabránilo znečištění nápoje. Roztok necháme 7 – 10 dní odstát při pokojové teplotě.

Jednoduché využití

Houbu po stanoveném čase vyjmeme a můžeme z ní připravit další roztok, protože se sama rozmnožuje. Hotový roztok je vhodné pít denně a to asi dvě až tři skleničky. Když se z hotového nápoje houba vyndá, má se již nápoj uchovávat v chladničce. Z kombuchy se také připravují i ​​různé koktejly, přípravky určené k péči o pleť, polévky, či dokonce ocet.

Doporučené dávky jsou 2 dcl každé ráno nalačno, a pak šálek po každém jídle nebo podle potřeby a chuti. Podává se chladný nebo ohřátý.
Tento neslazený čaj velmi přispívá k celkovému snížení tělesné hmotnosti. No, je něco lepší než hubnout a přitom dělat něco pro své zdraví, dodávat tělu široké spektrum minerálních látek, enzymů a kvasinek v přirozené formě bez jakýchkoliv nežádoucích vedlejších účinků?

Jakou má kombucha chuť?

Co vás určitě zarazí jako první je chuť. Někteří říkají, že chutná jako nakyslé pivo, jiní si kombuchový čaj vychutnávají jako šampaňské, které si mohou dopřát kdykoliv během dne a bez obav mohou sednout za volant.

TIP: A znáte nápoj z TIBI krystalků?

Kde ji vzít?

Kombuchu se zeleným čajem můžete dostat v lékárně, v obchodě s přírodními produkty nebo v jiné čajové prodejně a také v plastové lahvi v obchodě se zdravou výživou. Existuje i ve formě kapslí, dokonce se v ní doporučuje koupat. Pokud si přidáte do vany 0,25 l kombuchového čaje, vyčistí vám pleť a uvolní napětí ve svalech.

Co číst dále o této houbě?

VIDEO: Kombucha a její výroba

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva